تنظیم باد لاستیک ماشین

تنظیم باد لاستیک ماشین اگر به صورت هفتگی انجام شود قطعا باعث بهتر شدن حرکت خودرو و در نهایت کنترل بیشتر آن می شود. از طرفی این عمل باعث شده تا مصرف سوخت نیز به میزان قابل توجهی بهتر و بهینه شود! عدم توجه به این مورد ساده می تواند باعث نارضایتی صاحبان خودرو شود، چرا که اکثر آن ها با مراجعه به تعمیرگاه رنو ...
تنظیم باد لاستیک در عملکرد خودرو چه تاثیری دارد

راهنمای مطالعه

تنظیم باد لاستیک ماشین اگر به صورت هفتگی انجام شود قطعا باعث بهتر شدن حرکت خودرو و در نهایت کنترل بیشتر آن می شود. از طرفی این عمل باعث شده تا مصرف سوخت نیز به میزان قابل توجهی بهتر و بهینه شود! عدم توجه به این مورد ساده می تواند باعث نارضایتی صاحبان خودرو شود، چرا که اکثر آن ها با مراجعه به تعمیرگاه رنو از عدم شتاب و سرعت مناسب خودروی خود و یا کنترل آن گله و شکایت دارند. بنابراین نیاز است تا کمی بیشتر این مقوله را جدی بگیریم تا علاوه بر بهینه سازی مصرف سوخت و سیستم حرکتی به عمر مفید خودرو هم توجه داشته باشیم.

برای تنظیم باد لاستیک خودرو بهتر است با موارد زیر آشنایی داشته باشید:

بررسی فشار هوای مناسب در لاستیک ها: فشار هوای مناسب برای لاستیک ها به طور معمول در دفترچه راهنمایی خودرو توضیح داده شده ولی ما در ادامه به اندازه آن اشاره می کنیم.

لاستیک ها عاری از هر گونه خراشیدگی، ترک یا سایش باشند: اگر لاستیک ها خراشیدگی یا سایش دارند باید تعمیر یا تعویض شوند.

استفاده از دستگاه اندازه گیری فشار هوا: این دستگاه را بر روی سوزن لاستیک قرار داده و فشار هوای لاستیک را اندازه گیری نمایید.

تنظیم فشار هوای لاستیک: اگر فشار هوا بیشتر یا کمتر از مقدار تعریف شده استاندارد باشد با تغییر در سوزن (باز یا بسته کردن) به مقدار مناسب برسانید.

تنظیم فشار هوا در لاستیک های عقب و جلو: لاستیک های جلو و عقب دارای مقدار متفاوتی هستند که باید به صورت جفت با هم یکی باشند.

بررسی مجدد فشار هوا: بعد از تنظیم فشار هوای لاستیک، فشار هوا را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که فشار هوا در محدوده مناسب است. (تا حصول اطمینان عمل باد زدن انجام شود)

تنظیم مجدد فشار هوا به صورت دوره ای (توصیه ما هفتگی می باشد): فشار هوای لاستیک ها را به صورت دوره ای بررسی نمایید این کار باعث می شود در صورت بروز مشکلات سریع تر مانع آن شوید. تنظیم فشار هوا به صورت هفتگی می تواند کمک زیادی به سیستم حرکتی و سوخت شما نماید.

بیشتر بدانید  ECU خودرو چیست؟

گزیده از تنظیم باد لاستیک ها در خودروهای مختلف

فشار باد لاستیک های جلو (psi) فشار باد لاستیک های عقب (psi) ابعاد استاندارد لاستیک
گروه پراید ۲۹ ۲۹ ۱۶۵/۶۵   R13
تیبا ۳۳ ۳۳ (در دوگانه سوز ۳۶) ۱۷۵/۷۰   R13
کوییک ۳۱ ۳۱ ۱۸۵/۶۵   R14
آریو ۳۲ ۳۲ ۱۹۵/۶۵   R15
گروه پژو ۴۰۵ ۲۹ ۳۰ (در دوگانه سوز ۳۳) ۱۸۵/۶۵   R14
پژو پارس ۲۹ ۳۰.۵ ۱۸۵/۶۵   R15
پژو ۲۰۶ ۳۳ ۳۳ ۱۸۵/۶۵   R14
دنا ۲۹ ۲۹ ۱۸۵/۶۵   R15
دنا توربو ۳۲ ۳۱ ۲۰۵/۵۰   R16
سمند ۲۹ ۳۱ (در دوگانه سوز ۳۳) ۱۸۵/۶۵   R15
رانا ۳۳ ۳۳ ۱۸۵/۶۵   R14
ال ۹۰ ۲۹ ۳۲ ۱۸۵/۶۵   R15

تنظیم باد لاستیک در عملکرد خودرو چه تاثیری دارد؟

تنظیم مناسب و به موقع باد لاستیک‌ ها در عملکرد حرکتی خودرو تاثیر زیادی دارد و می‌ تواند به عمر مفید لاستیک ها کمک کند در ادامه با برخی از این موارد آشنا می شویم:

کاهش مصرف سوخت: لاستیک‌هایی که فشار باد زیاد یا کمی داشته باشند (تنظیم نباشند) باعث افزایش مصرف سوخت خودرو می شوند. دلیل این امر مقاومت اصطکاکی بین لاستیک و جاده بوده که به مرور زمان مقدار آن بیشتر شده و خودرو نیاز دارد تا با قدرت بیشتری این مقاومت را از بین ببرد در نتیجه مصرف بنزین افزایش پیدا می کند. (با کاهش مقاومت اصطکاکی، مصرف سوخت خودرو را کاهش می یابد.)

بهبود راندمان (سرعت بیشتر با مصرف انرژی کمتر): تنظیم باد لاستیک‌ ها می‌ تواند به بهینه سازی حرکت خودرو کمک نماید. با کاهش مقاومت اصطکاکی، ماشین شما با سرعت بیشتری حرکت کرده و کمترین انرژی را مصرف میکند.

بهبود ثبات خودرو: در صورتی که باد لاستیک‌ ها نامناسب باشد، ممکن است خودرو نتواند به طور مطلوبی در جاده حرکت کند و در نتیجه ثبات حرکتی خودرو کاهش یابد. با تنظیم صحیح باد لاستیک‌ها، می‌توانید این مشکل را به راحتی برطرف کرده و احتمال برزو حوادث رانندگی را به شدت کاهش دهید. (بهبود دقت فرمان و کنترل راحت ماشین هنگام پیچیدن)

بیشتر بدانید  دلیل نشتی آب رادیاتور یا آب ضد یخ چیست؟

کاهش ساییدگی لاستیک: لاستیک‌ هایی که باد زیادی دارند سریع تر احتمال ساییده می شوند! تنظیم باد لاستیک ها به صورت هفتگی می تواند به حفظ ظاهر و فرم لاستیک ها کمک نماید. (برخی از تصادفات جاده ای که ناشی از ترکیدن لاستیک بوده موید این مطلب است)

نکته:

یکی از فواید استفاده هفتگی از تنظیم باد لاستیک دفع ضربه‌های جاده ای بوده که به روان تر شدن حرکت خودرو کمک می کند همین علت می تواند به افزایش عمر مفید خودروی شما تاثیر بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افزایش عمر خودرو می توانید مقاله “چگونه عمر خودروهای رنو را افزایش دهیم؟“‌ را مطالعه فرمایید (زمان مطالعه ۳ دقیقه)

علل کم شدن باد لاستیک ماشین چیست؟

عوامل متعددی می تواند باعث کم شدن باد داخل تایرها شود، برخی از این عوامل را در ادامه بیان می کنیم:

  • سوراخ یا ترک در لاستیک (می تواند بر اساس عوامل محیطی ایجاد شده باشد)
  • سایش یا آسیب سطوح لاستیک (می تواند به مرور زمان در تایر ها ایجاد شود یا اینکه تاریخ انقضای لاستیک های شما نزدیک شده است)
  • شرایط جوی (وجود هوای سرد و گرم باعث کم شدن فشار باد داخل لاستیک ها می گردد)
  • استفاده نکردن طولانی مدت از ماشین (اگر خودروی شما زمان زیادی در حالت پارک قرار بگیرد از فشار داخل لاستیک ها کم خواهد شد)

تنظیم باد زمستانی و تابستانی

در فصل زمستان که با کاهش دما روبرو هستیم نیاز است که درجه تنظیم باد لاستیک ماشین را کمی تغییر بدهیم. در زمستان به دلیل سردی هوا، هوای درون لاستیک‌ ها فشرده‌ تر خواهد شد بنابراین نیاز است که مقداری فشار داخل تایرها را افزایش داد تا شکل و فرم دایره ای شکل بودن آن حفظ شود. اما برعکس هوای زمستانی، زمانی که تابستان فرا می رسد دمای هوا بالا رفته و به تبعیت از آن دمای درون لاستیک ها هم افزایش پیدا کرده و احتمال ترکیدن تایرها بیشتر می شود! بنابراین باید این فشار را کاهش داده و با تنظیم درست از این حوادث جلوگیری کنیم.

بیشتر بدانید  دلایل بیشتر شدن صدای موتور ال 90

نکته: معمولا در فصل تابستان با افزایش به میزان ۱۰ درجه فشار هوای داخل تایرها هم تا 1PSI با خواهد رفت.

واحد سنجش فشار باد لاستیک ماشین چیست؟

PSI واحد اندازه گیری فشار باد لاستیک است. فشارسنج‌ های موجود در تعمیرگاه رنو معمولا با همین واحد (یکا) کار می‌ کنند. البته در برخی ماشین‌ ها ممکن است از واحد بار یا کیلو پاسکال نیز استفاده شود. به طور کلی:

  • هر کیلو پاسکال (Kpa) معادل 0.145038 psi است.
  • هر یک بار (Bar) نیز معادل 14.5038 psi می‌باشد.

میزان مناسب فشار باد لاستیک در انواع خودرو

معمولا در کارخانه‌ها میزان مناسب فشار باد لاستیک را بر روی جداره آن درج می‌کنند. این عدد بر اساس توانایی تایر، فشار وزن خودرو مربوطه و مواردی از این دست محاسبه شده است. به طور مثال درجه مناسب برای تنظیم باد لاستیک پراید متفاوت از سمند، پژو، ال ۹۰، توسان، پاترول و … است. از این رو باید هنگام مراجعه برای تنظیم باد لاستیک ماشین مطابق عدد درج شدن روی تایر، آن را باد کنید. به این ترتیب بهینه‌ ترین عملکرد را در خودرو و تایرهای آن مشاهده خواهید نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *