تعمیر گیربکس اتوماتیک

امروزه بیشتر خودروها از گیربکس اتوماتیک استفاده می‌کنند؛ زیرا این مدل کیفیت بالاتری دارد و رانندگی با آن نسبت به نوع معمولی راحت‌تر است. در بعضی از مواقع این قطعه در ماشین دچار مشکلاتی می‌شود که نیاز به تعمیر پیدا می‌کند. تعمیر گیربکس اتوماتیک باید توسط افرادی متخصص و دارای تبحر در این امر انجام گیرد؛ زیرا این گیربکس‌ها نسبت به نوع معمولی آن‌ها، پیچیده‌ تر هستند.

گیربکس اتوماتیک چیست؟

گیربکس اتوماتیک، توان مکانیکی را از منبع تولید‌ کننده آن به مصرف‌ کننده انتقال می‌دهد و همچنین باعث به‌وجود‌ آمدن هماهنگی بین گشتاور و سرعت دورانی در هر ماشین می‌شود. گیربکس‌ها به دو دسته دستی و اتوماتیک تقسیم می‌شوند. مزیت نوع اتوماتیک در این است که از وظیفه راننده در هنگام رانندگی می‌کاهد. این مزیت باعث می‌شود تا راننده در هنگام رانندگی احساس راحتی و آسایش بیشتری داشته باشد.

نحوه کار گیربکس اتوماتیک

گیربکس اتوماتیک با نوع دستی تفاوت دارد. در نوع اتوماتیک مهارت راننده چندان مهم نیست و متناسب با مقدار گازی که داده‌ می‌شود، تعویض دنده انجام می‌پذیرد. زمانی که موتور به یک سطح مشخصی از دور در دقیقه رسید، این کار انجام خواهد گرفت. در واقع در این گیربکس کلاچ وجود ندارد. تعویض دنده در گیربکس اتومات به وسیله حسگرها با فشار روغن و مبدل گشتاور و میزان گاز انجام می‌گیرد. هنگامی که با گیربکس اتوماتیک کار می‌کنید، در حالت drive  ماشین شروع به حرکت می‌کند. با فشاردادن پدال میل لنگ شروع به‌ چرخش‌ کرده و باعث فشار بیشتر در مبدل گشتاور می‌شود. همان‌گونه که ماشین به سمت جلو حرکت می‌کند، هیدرولیک گیربکس سرعت آن را نسبت به سرعت موتور احساس کرده و گیربکس در هنگام واکنش به آن دنده را به شکل خودکار تعویض می‌نماید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک

گیربکس از قسمت‌های مهم ماشین محسوب می‌شود که نوع اتوماتیک آن بسیار راحت‌تر از نوع دستی می‌باشد. تعمیر به موقع گیربکس اتوماتیک در صورت وجود هرگونه آسیب، می‌تواند در افزایش طول عمر مفید و کارکرد آن تاثیر بسزایی داشته باشد. انواع گیربکس‌ اتوماتیک نسبت به نوع دنده‌ای حساس‌تر هستند و برای تعمیر آن‌ها باید حساسیت زیادی نشان داد. عدم توجه به این مسئله باعث می‌شود تا استهلاک خودرو افزایش یابد. در نتیجه باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی مانند تقه‌زدن، تعویض نشدن دنده‌ و گاز هرز خوردن خواهد شد. تعمیر گیربکس اتوماتیک باید در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک که به صورت حرفه‌ای و تخصصی می‌باشد، انجام گیرد. تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران تحت نظر افراد با تجربه و متخصص انجام می‌گیرد.

تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک

در صورتی که احساس کنید خودروی شما دچار آسیب‌ و گیربکس آن دچار مشکل‌ شده، بهتر است آن را به یک تعمیرگاه تخصصی گیربکس اتوماتیک نشان دهید. گیربکس اتوماتیک یکی از قسمت‌های بسیار مهم در خودرو محسوب می‌شود که تعمیر آن باید توسط افراد موفق و آموزش‌دیده و دارای مهارت کافی انجام گیرد. همه گیربکس‌ها از تعدادی فلز و چرخ‌دنده تشکیل شده‌اند؛ اما تعمیر گیربکس اتوماتیک به‌ دلیل پیچیدگی‌های زیادی که دارد، باید با دقت بیشتری صورت پذیرد.

بهترین تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران

تعمیر گیربکس اتوماتیک به سبب پیچیدگی‌هایی که دارد، نیازمند استفاده از نیروهای مجرب و کاربلد می‌باشد. همچنین بهتر است که این کار در تعمیرگاه تخصصی گیربکس انجام گیرد. در صورت عدم رعایت نکات کلیدی در هنگام تعمیر گیربکس اتوماتیک و پایین‌بودن مهارت فرد تعمیرکار، مشکلات و هزینه‌های سنگینی به‌وجود خواهند آمد.

نشانه های خرابی گیربکس اتوماتیک

در صورتی که خودروی اتومات شما دارای علائمی مشابه توضیحاتی که در زیر آورده‌ می‌ شوند باشد، معلوم است که گیربکس ماشین شما دچار مشکل‌ شده و باید به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه نمایید.

احساس لرزش و تقه زدن در هنگام درگیر شدن گیربکس

در صورتی که ماشین شما پس از آن‌ که اهرم تعویض دنده در وضعیت درایو قرار گرفت با لرزش یا تقه‌ زدن همراه باشد، باید بدانید که یک جای کار گیربکس اتوماتیک دچار مشکل‌ شده‌ است! زیرا در حالت عادی و در هنگام تعویض دنده نباید هیچ گونه لرزشی به‌وجود بیاید. اگر با چنین مشکلی روبه‌رو شده‌اید، نخست باید در مورد تمیز بودن و کافی بودن روغن گیربکس اتومات ماشین خود اطمینان یابید. سپس در صورت حاد بودن مشکل ممکن است علت خرابی به سبب ساعت گیربکس اتوماتیک یا خرابی توربین گیربکس باشد و برای برطرف کردن آن می‌بایست به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید.

بوی سوختگی از قسمت جعبه دنده

اگر از قسمت محفظه موتور بوی سوختگی به مشام شما رسید، باید مطمئن شوید که همه اتصالات، سیم‌ها، سوکت‌ها و لنت‌های ترمز سالم می‌باشند و به هیچ عنوان علت این بو از آن‌ها نیست. اگر در مورد این مسئله اطمینان کامل پیدا کرده‌اید، احتمالاً این بو از قسمت جعبه‌دنده است و می‌تواند یکی از نشانه‌ها خرابی گیربکس اتوماتیک باشد. بالا رفتن دمای گیربکس، کاهش میزان روغن جعبه‌ دنده، کثیف‌ شدن و کاهش کیفیت روغن اتومات می‌توانند دلایل به وجودآمدن این مشکل باشند که شما می‌توانید با مراجعه‌ به تعمیرگاه گیربکس اتومات در تهران این مشکل را برطرف سازید.

شنیدن صداهای زوزه مانند در هنگام خلاص

اگر در حالت خلاص یا N صدای زوزه مانندی همراه با لرزش و کوبش از قسمت گیربکس به گوش می‌رسد، احتمالاً جعبه دنده اتوماتیک ماشین شما دچار مشکل‌‌شده‌ است. این مشکل می‌تواند از شیر برقی گیربکس اتوماتیک یا مشکل در توربین و سامانه‌های کلاچ جعبه دنده اتوماتیک باشد.

خارج شدن دنده از وضعیت خود

در صورتی که احساس می‌کنید گیربکس اتوماتیک ماشین امکان نگهداری دنده را در وضعیت ثابت ندارد و به شکل ناگهانی دنده را خلاص می‌کند، باید بدانید که جعبه‌ دنده دچار مشکل‌ شده است. این مورد می‌تواند از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک به‌ شمار رود و منشأ آن به دلیل نقص در ساعت گیربکس و شیر برقی است. بنابراین لازم است تا به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه نمایید.

درگیر نشدن گیربکس پس از انتخاب حالت درایو

در صورتی که اهرم تعویض‌ دنده در حالت درایو قرار گیرد؛ اما ماشین همچنان در حال گاز هرزخوردن باشد و از جای خود حرکت نکند، مشکل در گیربکس اتوماتیک خودرو به وجود آمده‌‌ است. این مشکل می‌تواند به خاطر خرابی سلکتور گیربکس اتوماتیک باشد که با تعویض یا تنظیم مجدد می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

لیز خوردن دنده

اگر احساس می‌ کنید که در زمان حرکت با سرعت ثابت دنده‌ها به صورت غیر عادی تعویض می‌ شوند و به‌جای آن‌که در مکان خود ثابت باقی بمانند، به وضعیت سبک یا سنگین‌تر به شکل ناگهانی تغییر حالت می‌دهند، با مشکل لیز خوردن‌ دنده مواجه هستید. این مشکل می‌تواند به سبب خرابی سلکتور یا ساعت گیربکس و شیرهای برقی‌ مربوط به آن باشد.

نشتی روغن از جعبه دنده اتوماتیک

در صورتی که متوجه نشتی روغن گیربکس اتوماتیک ماشین شوید، می‌بایست برای رفع مشکل به تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید؛ زیرا نشتی روغن از علائم خرابی گیربکس اتوماتیک است و باید بدانید که جعبه‌ دنده‌های اتوماتیک برای آن‌که بتوانند به‌ درستی کار خود را انجام دهند، به میزان روغن و سطح کیفیت آن بسیار وابسته‌ می‌باشند.

علت خراب شدن گیربکس اتوماتیک

خراب شدن گیربکس اتوماتیک باعث ایجاد هزینه‌های زیاد و سرسام آور می‌شود که در اینجا به علل خرابی آن می‌پردازیم.

عدم تعویض حالت گیربکس در زمان حرکت

از تعویض حالت گیربکس هنگامی که در حال حرکت هستید، خودداری کنید. تعویض حالت‌ های متفاوت گیربکس اتوماتیک به‌ وسیله تعدادی کلاچ و نوار که در داخل گیربکس قرار گرفته‌اند، انجام می‌گیرد. این کلاچ‌ها و نوارها به‌وسیله موادی که در داخل آن‌ها وجود دارند و با به‌وجودآوردن اصطکاک، عمل تعویض حالت‌دنده را امکان‌پذیر می‌سازند. اگر قبل از تعویض حالت دنده کاملاً به حالت ساکن در بیایید و ترمز را فشار دهید، این مکانیزم عمر بیشتری در اتومبیل شما پیدا خواهد کرد.

در حالت خلاص رانندگی نکنید

اگر گیربکس اتوماتیک شما روی سراشیبی به حالت خلاص در آید، این عمل باعث کاهش مصرف سوخت ماشین شما نمی‌شود!! ماشین‌ هایی که دارای دنده اتوماتیک پیشرفته‌ تر هستند، به اندازه‌ای هوشمند می‌باشند که در سرازیری باعث کم‌شدن سوخت رسانی به موتور شده‌ و مصرف سوخت را کاهش می‌دهند.

در زمان گاز دادن حالت درایو را انتخاب نکنید!

هرگز برای این‌ که شتاب اولیه بیشتری داشته‌ باشید، وضعیت ماشین را در زمان گازدادن به حالت درایو تغییر ندهید. اگر پدال گاز در وضعیت خلاص باشد و سپس برای حرکت، درایو را انتخاب کنید، خسارت جبران‌ناپذیری به گیربکس اتوماتیک وارد می‌شود!

درگیر نکردن حالت پارک قبل از توقف کامل

قبل از این‌ که ماشین شما کاملاً متوقف گردد، از انتخاب حالت پارک بپرهیزید. بیشتر ماشین‌ها گیربکس اتوماتیک جدید امکان انتخاب وضعیت پارک را در هنگام حرکت به شما نمی‌دهند!

عدم توجه به سرویس‌های دوره‌ای گیربکس

عدم توجه به سرویس‌های دوره‌ای گیربکس اتوماتیک ارتباط مستقیمی با عملکرد دنده‌های خورشیدی و تورک کانورتر دارد. اجزای داخلی گیربکس اتوماتیک هنگامی که از آن‌ها استفاده می‌شود، به دمای بسیار بالایی می‌رسند و اگر روغن به اندازه کافی در آن وجود نداشته باشد، عدم تعویض روغن موتور و ریختن روغن اشتباه سبب می‌گردد تا آسیب‌های جدی به آن‌ها وارد شود. ایده‌آل‌ترین حالت این است که بعد از هر ۵۰۰۰ کیلومتر کارکرد، مقدار سطح روغن گیربکس اتوماتیک مورد بررسی قرار گیرد.

تعمیر گیربکس اتومات در تهران

تعمیر گیربکس اتومات در تهران به وسیله تعمیرگاه‌های خدماتی زیادی انجام می‌گیرد که تعمیرگاه ما از ‌تکنسین های ماهر و با تجربه‌ای برای این‌ کار استفاده می‌کند. تکنسین‌ها می‌توانند مشکلات مختلف گیربکس اتوماتیک را تشخیص دهند و آن را برطرف سازند. همچنین در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک در تهران خدماتی مانند تعمیرات عمومی، تعویض روغن و تعویض قطعات‌ فرسوده ارائه می‌گردند. همچنین بعضی از تعمیرگاه‌ ها خدماتی همچون شست‌وشو، تعویض فیلتر و سایر خدمات را نیز ارائه می‌دهند. برای بهره‌مند شدن از تمام خدماتی که در بالا ذکر شده‌اند، می‌توانید به تعمیرگاه رنو مراجعه کرده و از راهنمایی کارشناسان ما استفاده نمایید.