فهرست مطالب

خودروی ال نود
تعمیر موتور ال ۹۰ به صورت تخصصی

تعمیر موتور ال ۹۰ (تندر ۹۰)

رنو ال 90 که نام اصلی اش داچیا لوگان است از سال ۲۰۰۴ در لیست تولیدات شرکت رنو فرانسه قرار گرفت. در ابتدا این خودرو برای رفع نیاز اقشار کم درآمد در نظر گرفته شده بود اما در ادامه گزینه خوبی برای صادرات به کشورهای کمتر توسعه یافته شد. ورود این خودرو به ایران به دلیل کیفیت نسبی موتور و گیربکس مورد استقبال مشتریان ایرانی قرار گرفت! ایران یکی از کشورهای هدف برای بازار ال ۹۰ شرکت رنو بود.

این خودرو به عنوان جایگزین مناسب، ایمن و ارزان پیکان وارد کشور شد اما با استقبلال بی نظیر متقاضیان به تدریج با افزایش قیمت روبرو گشت تا امروزه به یکی از خودروهایی تبدیل شود که اقشار متوسط جامعه و بادرآمد بالا بتوانند آن را خریداری کنند.

تعمیر موتور ال ۹۰
تعمیر اختصاصی موتور ال ۹۰

ویژگی های موتور رنو ال ۹۰

رنو ال ۹۰ یا همان در اصطلاح تندر ۹۰ خودرویی است که یک موتور چهار سیلندر ۱۶ سوپاپه دارد که حجم ۱۶۰۰ سی‌ سی و پیشرانه K4M آن می تواند ۱۰۵ اسب بخار قدرت داشته باشد. این نیرو را می توانید در دور موتور ۵۷۵۰rpm و گشتاور ۱۴۰ نیوتن متر در دور موتور ۳۷۵۰rpm تجربه کنید.

واسط دهه ۹۰ این پیشرانه وارد خانواده رنو شد و جای موتورهای سری F را گرفت. رنو مگان ۱۶۰۰ سی‌ سی اولین خودرویی بود که موتورهای سری K بر روی آن قرار گرفت. سپس نسخه پیشرفته این موتور K4M با ۱۶ سوپاپ در رنو لاگونا استفاده شد. پیشرانه های سری K در ایران بر روی محصولاتی همچون تندر ۹۰، ساندرو، مگان، داستر و پارس استفاده می شود. اما پیشرانه K4M در ساندرو، رنو مگان ۱۶۰۰ و تندر ۹۰ به کار می رود. در ادامه با این نوع موتور و نحوه نگهداری و هزینه تعمیر اساسی موتور تندر ۹۰ آشنا می شویم.

تعمیرات موتور تندر ۹۰ شامل موارد زیر می گردد:

استپر موتور ال ۹۰
تعمیر تخصصی موتور ال ۹۰

ویژگی های موتور رنو ال ۹۰

در یک تعمیرگاه مجاز هزینه تعمیرات اساسی موتور ال ۹۰ و ساندرو که تمام موارد بالا را به علاوه دستمزد شامل می شود، در حدود ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد. از مزایای تندر ۹۰ این است که در صورت نگهداری مناسب خودرویی قابل اطمینان برای رانندگی طولانی در جاده هاست که شما را با خرابی های بی موقع غافلگیر نمی کند. برای این کار فقط باید قطعات مصرفی مانند تسمه‌ها، شمع‌ها، گردگیر پلوس و… را به موقع تعویض و یا تعمیر کنید.

اجزای موتور ال ۹۰ چیست؟

موتور خودروی ال نود از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها وظایف خاصی در عملکرد موتور دارند. قطعات موتور ال ۹۰ شامل دینام، تسمه، سوپاپ، شمع، پیستون و شاطون می باشد. در ادامه برخی از اجزای تشکیل دهنده موتور ال ۹۰ را ذکر می کنیم:

دسته موتور ال ۹۰

دسته موتور یکی از اجزای موتور خودرو می باشد که خاصیت ارتجاعی آن مانع انتقال نیروهای ایجاد شده توسط موتور به بدنه خودرو می گردد. ایجاد تعادل بین موتور و گیربکس نیز از وظایف دسته موتور است. در برخی از خودروها دو یا سه دسته موتور وجود دارد. (دسته موتور سمت راست، سمت چپ و پایین) دسته موتور سمت راست در بخش جلویی موتور قرار دارد و دسته موتور سمت چپ در زیر باطری می باشد. دسته موتور پایین را می توانید در زیر خودرو ببینید.

در تعمیر موتور ال ۹۰ باید از سلامت دسته موتورها نیز اطمینان حاصل کنید.

تعمیر گیربکس ال ۹۰
تعمیر گیربکس ال ۹۰

سنسور دور موتور ال ۹۰

سنسور موتور ال ۹۰ یا سیستم CPS ا تعیین کننده دور موتور پیستون است. سنسور دور موتور دارای دوپایه ارتباطی به ECU می باشد که اطلاعات دور موتور را به ECU ارسال می کند. سنسور ال ۹۰ را در قسمت بالای چرخ دنده فلایول مشاهده می کنید. وظیفه سنسور دور موتور ال نود اعلام دور موتور خودرو به دور سنج است که در نتیجه دور موتور را محاسبه و تنظیم می کند.

تعمیرگاه تخصصی ال ۹۰ - رنو وان

تنظیم موتور ال ۹۰

توصیه می شود تعمیر موتور ال ۹۰ خود را به کارشناسان ما بسپارید تا از آسیب به آن پیشگیری کنید. به طور کلی تنظیم موتور ال نود در موارد زیر اجرا می شود:

دستور عملکرد تمامی این قسمت ها را واحد مرکزی صادر می کند. تعمیرکاران متخصص رنو وان با استفاده از دستگاه چهارگاز می توانند گازهای خروجی را بررسی کنند تا قطعاتی که نیاز به تنظیم دارند را مشخص کنند. شستشوی انژکتورهای ال 90 نیز مساله مهمی است که باید به آن توجه شود.

پیشنهاد می کنیم برای انجام سرویس دوره ای ال ۹۰ و یا سایر خانواده رنو به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید. این مرکز با استفاده از کارشناسان و متخصصان تعمیر رنو می تواند در زمان کوتاه عیب یابی خودروی شما را انجام داده و در رفع آن با کمترین هزینه شما را یاری کنند.

سرویس دوره ای که موجب کاهش تعمیر موتور ال ۹۰ می شود، شامل موارد زیر است:

تعمیر سرسیلندر ۱ل ۹۰
تعمیر سرسیلندر ۱ل ۹۰

هزینه تعمیر موتور ال ۹۰ چقدر است؟

با توجه به افزایش تورم و نوسانات نرخ ارز برای تامین قطعات یدکی خودرو نمی توان نرخ ثابتی را برای هزینه تعمیر موتور ال ۹۰ در نظر گرفت اما با توجه به نرخی که اتحادیه اعلام می کند، می توان حدودا قیمت تعمیر موتور و سایر هزینه ها را دانست. البته ممکن است نوسانات ارز در قیمت نهایی تاثیرگذار باشد. بنابراین برای تعمیر موتور تندر ۹۰ با کمترین هزینه دستمزد می توانید به رنو وان مراجعه کنید.  

تعمیر موتور ال ۹۰ بهتر است یا خرید موتور جدید!؟

امروزه به دلیل نوسانات قیمت ارز، قیمت موتور کامل ال ۹۰ نرخ ثابتی ندارد اما یکی از گرانترین قطعات خودرو ال ۹۰، موتور آن می باشد. به همین جهت برای پیشگیری از صرف هزینه هنگفت توصیه می شود در صورت بروز مشکل برای موتور خودرو، آن را به تعمیرگاه تخصصی رنو (رنو وان) برده و نسبت به تعمیر موتور خود سریعا اقدام کنید. با استفاده از تیم تخصصی رنو وان با اطمینان خاطر می توانید هر چه زودتر مشکل موتور خودروی خود را با کمترین هزینه برطرف نمایید.

قطعا هزینه سرویس و تعمیرات رنو تند ۹۰ بسیار اقتصادی تر از خرید موتور جدید است!

سوالات متداول

تیم تخصصی ما هموارد تلاش کرده تا بهترین خدمات را به مشتریان خود ارائه دهد. بیش از ۲۰ سال سابقه مفید و حرفه ای (بیش از ۱۵۰ هزار ساعت فعالیت مفید) می تواند گزینه مناسبی برای بهترین تعمیرگاه رنو باشد!

مشتریان عزیز می توانند با مراجعه حضوری به تعمیرگاه تخصصی رنو وان خودروی خود را تحویل دهند و رسید دریافت نمایند.

پس از تحویل خودروی رنوی شما و تشخیص مشکل برآورد هزینه شده و طبق نرخ تعیین شده توسط اتحادیه مبلغ مورد نظر ب مشتریان عزیز اعلام می گردد.

پس از تشخیص کامل مشکلات خودرو تعمیرات تخصصی شکل می گیرد و بسته به نوع خدمات درخواستی از طرف مشتری زمان تحویل خودرو تعیین می گردد.

یکی از ویژگی های بارز رنو وان گارانتی ۱ ساله روی تمام خدمات ارائه شده است و مشتریان می توانند در صورت بروز مشکل سریعا با کارشناسان ما تماس بگیرند و از گارانتی خود استفاده نمایند.