چگونه عمر خودروهای رنو را افزایش دهیم؟

شما باید سیستم خنک کننده موتور خود بررسی نمایید، استفاده و تعویض به موقع مایعات خنک کننده نظیر ضد جوش و ضد یخ در زمان مناسب می تواند از حرارت و یخ زدگی و در نتیجه کاهش خرابی قطعات خودروی شما جلوگیری نمایید...
چگونه عمر خودروی خود را افزایش دهیم

راهنمای مطالعه

همان طور که می دانیم تمامی خودرها بر اساس نوع کارکرد، کیفیت ساخت قطعات و سایر موارد در خودرو می توانند ماندگاری و عمر متفاوتی داشته باشند. اما می توان یک مولفه مهم را در تمام ماشین ها عنوان کرد که رعایت اصولی آن می تواند به عمر خودروی شما کمک نماید. بنابراین می توان افزایش عمر خودروها را در قبال مراقبت و نگهداری منظم و صحیح آنها تا حد زیادی تامین کرد در ادامه شما را با چند عامل مهم که می تواند تاثیر مستقیم روی افزایش عمر خودروهای شما به خصوص خودروی های رنو داشته باشد. با مجله رنو وان همراه باشید.

سرویس دوره ای رنو

سرویس های دوره ای رنو (Renault Periodic Services) در واقع بر اساس سال ها تجربه و تحقیق در زمینه نگهداری و تعمیرات ماشین های این شرکت بزرگ طراحی شده است که هدف از ایجاد آن حفظ عملکرد بهینه سازی خودرو، کاهش خرابی زودهنگام قطعات، افزایش عمر مفید قطعات و بهینه سازی مصرف سوخت است. برنامه سرویس دوره ای رنو بر اساس نوع خودرو، میزان کارکرد خودرو، شرایط محیطی و میزان استفاده از خودرو تعیین می‌شود. به عنوان مثال، سرویس های دوره ای برای یک خودروی سنگین که همواره در جاده های خارج از شهر حرکت می کند با یک خودرویی که تماما در داخل شهر حرکت می کند قطعا متفاوت خواهد بود!

جهت جلوگیری از خرابی قطعات خودروی رنو و کاهش هزینه های مصرفی جهت سرویس ماشین خود نیاز است که سرویس های دوره ای خود را به صورت زمان بندی شده و به موقع انجام دهید برخی از سرویس هایی که در تعمیرگاه رنو ما انجام می شود می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بررسی سالم بودن باتری خودرو
 • تعویض روغن موتور
 • تعویض روغن گیربکس
 • تعویض فیلتر یا تمیز کردن آن
 • تعویض تسمه تایم در صورت نیاز
 • بررسی سیستم تهویه
 • بررسی و تعویض کمک فنر
 • بررسی سالم بودن سیستم ترمز (لنت و …)
 • بررسی جلوبندی و سیستم تعلیق
 • و….
بیشتر بدانید  تنظیم باد لاستیک ماشین

رانندگی اصولی و درست

آیا می دانستید رانندگی صحیح و اصولی می‌تواند عمر ماشین شما را افزایش دهد!؟ (عمرا اگه می دونستین)

رانندگی صحیح و اصولی شامل مواردی است که با رعایت اصول و توجه به قواعد آن می تواند به سادگی عمر خودروی شما را افزایش دهد. به عنوان مثال اضافه کردن بیشتر از میزان بار تعریف شده برای هر خودرو می تواند به اصطلاک ماشین اضافه کرده و در نیتجه به مرور زمان عمر قطعات ماشین را کاهش دهد! از سایر موارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از ترمز دستی به جای ترمز اصلی که زیر پای راست قرار گرفته است (البته این مورد به ندرت استفاده می شود!)
 • تعویض لوازم یدکی خودرو با قطعات اصلی که مشکل خاصی ندارن
 • حرکت کردن ماشین بدون گرم کردن (برای اینکه مشکل فنی در موتور خودرو ایجاد نشود نیاز است که موتور را به دمای لازم برسد و بعد شروع به حرکت نمایید! از طرفی میزان سوختی که برای حرکت کردن با موتور سرد نیاز است بیشتر از حالتی که است خودروی خود را با موتور گرم به حرکت در می آورید، بنابراین نیاز است که به این نکات توجه کنید تا کمتر با خرابی موتور خود مواجه شوید.)

نکته مهم: رانندگی صحیح و اصولی به دلیل تأثیر مثبت آن بر عمر مفید ماشین، می تواند از نظر اقتصادی برای شما بسیار مناسب باشد.

با آرامش حرکت کنید!

رانندگی آرام و بدون استرس باعث کاهش فشار و سایش بر روی قطعات مختلف رنو می‌شود و در نتیجه عمر مفید ماشین شما را افزایش می‌دهد از جمله می توان به رعایت سرعت مجاز در مناطق مختلف اشاره کرد. عدم رعایت سرعت های مجاز و تعریف شده می تواند به افزایش یا کاهش تعداد کلاچ و ترمز گرفتن، سایش لاستیک ها، فشار و ضربه بیش از حد به شاسی و سایر قطعات خودرو می تواند روی عمر مفید ماشین شما تاثیر مستقیم بگذارد.

بیشتر بدانید  ECU خودرو چیست؟

استفاده از روغن های باکیفیت و اصل

استفاده از روغن موتور با کیفیت، آب رادیاتور (بدون رسوب)، روغن گیربکس یا واسکازین و… به صورتی که برای مدل خودروی شما تعریف شده باشد می تواند روی عملکرد قطعات شما تاثیر مطلوبی داشته باشد.

مراقبت و کنترل گرمای موتور

شما باید سیستم خنک کننده موتور خود بررسی نمایید، استفاده و تعویض به موقع مایعات خنک کننده نظیر ضد جوش و ضد یخ در زمان مناسب می تواند از حرارت و یخ زدگی و در نتیجه کاهش خرابی قطعات خودروی شما جلوگیری نماید.

نظافت و تمیزی را فراموش نکنید!

نظافت منظم خودرو به افزایش و ماندگاری قطعات رنو کمک خواهد کرد. بعد از شستشوی خودرو می توانید با دستمال نرم سطوح را خشک کرده تا از تاثیر منفی قطرات آبی ناشی از شستشو روی بدنه و قطعات زیرین ماشین جلوگیری نمایید.

استفاده از قطعات اصلی

در هنگام تعمیر و سرویس خودرو سعی کنید از قطعات اورجینال و اصلی استفاده کرده تا به سلامت نهاییی خودرو کمک کرده باشید. قطعات غیر اصلی و کیفیت پایین می تواند به مرور زمان خراب شده و به سایر قطعات خودرو هم آسیب وارد نماید این اقدام سبب شده تا هزینه های سنگینی در ادامه متحمل شوید.

خودروی خود را در مکان مناسبی پارک نمایید

مکان مناسب برای خودر می تواند به حفظ و نگهداری طولانی مدت خودرو کمک کند. پارک در مکانی که بتوان ماشین را در برابر عوامل جوی (آفتاب، سرما، برف و …)، خطرات فیزیکی (افتادن اشیا روی خودرو، برخورد و …) محافظت کرد قطعا تاثیر زیادی در ماندگاری خودرو خواهد داشت. از آنجایی که هر خودروی رنو شرایط استفاده آن متفاوت است، بهتر است که برای افزایش عمر خودرو، به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرده و نکاتی که در به آن پرداخته شده را مطالعه فرمایید.

شما عزیزان می‌توانید با مشاوره از نمایندگی رنو در مورد مراقبت و نگهداری ماشین خود، اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

بیشتر بدانید  خرابی ترموستات رنو

نتیجه گیری

 • تعمیرات و سرویس دوره‌ای خودرو
 • رعایت قوانین و محدودیت‌ های رانندگی
 • حفظ سیستم خنک کننده و موتور
 • رعایت تمیزی خودرو
 • استفاده از قطعات اصلی و اورجینال
 • پارک خودرو در مکان مناسب

با رعایت مواردی که در بالا توضیح داده شده می‌ توانید عمر مفید ماشین را بالا برده و از نظر اقتصادی هم صرفه جویی داشته باشید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *