فهرست مطالب

تعمیر جلوبندی مگان
تعمیر جلوبندی مگان

تعمیر گیربکس لیفان X60

لیفان x60 از مدل های چینی در ایران است و بخاطر قیمت مناسب بسیار مورد پسند مردم قرار دارد. این ماشین طراحی مدرنی دارد و همچنین از خدمات پس از فروش برخوردار است. همچنین تعمیر گیربکس لیفان x60 اتوماتیک باید زیر نظر یک تعمیر کار ماهر انجام شود.

شکل ظاهری مدل اتوماتیک و مدل قدیمی آن هیچ تفاوتی ندارد و فقط با دقت بر روی cvt بودن آن می توانید به اتوماتیک بودن آن پی ببرید.

در این ماشین عملکرد گیربکس متفاوت است و چون سی وی تی حرکت و شتاب آن به صورت پی در پی است نیروی متغیر در این خودرو پی در پی و پشت سر هم انتقال پیدا میکند. گیربکس این خودرو با موتور آن بسیار هماهنگ است و همچنین به موقع دنده را تعویض می کند. این خودرو از امنیت بالایی برخوردار است.

 

گیربکس اتوماتیک لیفان x60 چیست؟

در ماشین هایی که با دنده اتومات کار می کنند گیر بکس شامل حالت های مختلفی مانند: D است که مخفف درایو است و راننده وقتی پای خود را از روی ترمز برداشت ماشین حر کت می کند.

 1. حالت N که معنای خلاص بودن را دارد و در این حالت خودرو شما در هر حالتی باشد باقی خواهد ماند.
 2. حالت P که به معنی پارک است و در هنگام پارک بهتر است برای قفل شدن چرخ های خودرو در این حالت باشد.
 3. حالت R یا ریورز که برای دنده عقب رفتن استفاده می شود.
 

گیربکس این ماشین از نوع cvt است. ساختار این گیربکس بسیار ساده بوده و می تواند بی نهایت ضریب دنده تولید کند. این امر باعث می شود از شوک های پی در پی به خودرو جلوگیری شود. در واقع گیربکس از مهمترین قسمت های ماشین است که وظیفه کنترل سرعت چرخ و موتور را برعهده دارد. از مزایای این گیربکس می توان به چند مورد اشاره کرد که عبارتند از: مصرف سوخت پایین، عملکرد موتور و دور پایین آن، کم شدن ذرات آلاینده، شتاب بالا و حرکت یکنواخت، رانندگی یکنواخت وآرام

اجزای گیربکس اتوماتیک لیفان x60

گیربکس لیفان ایکس 60 از نوع سی وی تی است که شامل محرک و متحرک و یک تسمه فلزی یا پلاستیکی است. همچنین برای کنترل اصطکاک یک مبدل گشتاور دارد. همچنین مدارهای هیدرولیکی برای تنظیم دنده ها و کلاچ وجود دارد. در واقع در نوع اتوماتیک هیچ نیروی فیزیکی دخالت ندارد بلکه بوسیله تسمه ای از جنس فولاد نیروی مورد نیاز راننده به چرخ انتقال پیدا می کند.

روغن گیربکس از اجزای مهمی است که باید حتما از نوع اصلی و با کیفیت باشد، چون وظیفه آن انتقال قدرت است و برای طول عمر بیشتر گیربکس، اورجینال بودن آن بسیار مهم است.

برخی از عیوب گیربکس اتوماتیک لیفان x60

بالا رفتن دمای روغن می تواند به دلیل مشکل در عملکرد خنک کننده باشد. وقتی شیر برقی درست کار نکند ولتاژ سنسور پایین می آید. اگر سطح روغن گیربکس پایین باشد و یا اگر  نوع بی کیفیت آن مصرف شود مدار کلاچ نمی تواند خوب عمل کند زیرا مسئولیت باز کردن و بستن را دارد. در این مواقع بهتر است سریع ماشین را نزد یک تعمیر کار زبر دست ببرید.

فاسد شدن روغن گیربکس هم باعث مختل شدن عملکرد آن می شود زیرا روغن نقش روان ساز را دارد .اگر روغن گیربکس شما فاسد باشد رنگ آن از قرمز به سیاه تغییر می کند. روش دیگر برای تشخیص سالم بودن روغن میزان چسبندگی آن است که در صورت سالم بودن از چسبندگی بالایی بر خوردار است.

اقدامات ضروری برای طول عمر گیربکس لیفان

برای طول عمر بیشتر گیربکس اتوماتیک لیفان x60  به این نکات حتما توجه کنید .

 • کاتالوگ مربوط به ماشین خود را تهیه کنید و کارهایی را که برای نگهداری از گیر بکس شرکت تولید کننده توصیه می کند انجام دهید.
 • تعویض روغن گیربکس وکیفیت آن بسیار در طول عمر گیر بکس لیفان x60 موثر است. حتما توجه کنید هر بار که روغن را تعویض می کنید فیلتر ان را نیز عوض کنید.
 • رانندگی درست نیز در طول عمر گیربکس بسیار موثر است. از حرکت های با شتاب و ترمز زدن های ناگهانی و همچنین حرکت های با سرعت بالا در مسیرهای شامل سربالایی و پر پیچ و خم پرهیز کنید.
 • از بکسل کردن خودروهای سنگین خود داری کنید.
 • تغییر در سایز لاستیک و رینگ و بالا وپایین بردن ارتفاع شاسی و نصب چراغ اضافی باعث از بین رفتن وخرابی زود هنگام گیربکس در لیفان x60 می شود.
 

هشدارهای گیربکس اتومات لیفان x60

 1. هر وقت صدای بد و ناهنجاری را شنیدید باید بدانید در قسمتی از گیربکس مشکلی وجود دارد وامکان دارد برای سایر قطعات هم مشکل ایجاد کند پس بهتر است سریعتر ماشین را نزد تعمیرکار ببرید.
 2. لرزش گیربکس در این ماشین کم است بنابراین هر گاه احساس لرزش کردید حتما در صدد رفع عیب ان بر آیید.
 3. در صورت شنیدن صدای بد وناهنجار در سراشیبی، بهتر است برای جلوگیری از آسیب به تعمیر کار مراجعه کنید.
 4. گاز اضافی یا هرز خوردن هم می تواند بخاطر درگیری گیربکس و کلاچ باشد.
 5. اگر دنده به راحتی جا نرود و نیاز به چند بار عقب و جلو کردن و حرکت دنده باشد نشان دهنده مشکل در گیربکس است.
 6. روشن شدن چراغ چک هم نشان دهنده درگیری و ایراد در گیربکس است.
 

تعمیر گیربکس اتوماتیک لیفان x60

تعمیر گیربکس لیفان x60 باید توسط تعمیر کار انجام شود اما اگر گاهی در مواقع اضطراری مجبور شدید اتومبیل خود را حرکت دهید بدون دستکاری سیستم داخلی ماشین می توانید راهکار های زیر را انجام دهید.

 • دنده خودرو را خلاص کنید و آن را خاموش کنید.
 • به مدت ۵ دقیقه بست باتری را جدا و سپس سر جای خود بگذارید.
 • ماشین را روشن کنید و بدون فشار پدال گاز بگذارید ۳۰ ثانیه ماشین روشن بماند.
 • سپس ماشین را خاموش کنید و سه مرتبه این کار تکرار شود .
 • هنگامی که ماشین را خاموش می کنید سوئیچ  را ببندید.
 • ماشین را روشن کنید و آرام حرکت کنید.
 • در صورت بالا رفتن دمای گیر بکس  ماشین را دو ساعت خاموش کنید تا دمای آن پایین بیاید.
 

علت روشن شدن چراغ گیربکس لیفانx60

 • پایین بودن سطح روغن و یا کثیف بودن فیلتر
 • زمان تعویض روغن گیربکس است
 • اشکال در اتصالات سیم
 • گرم شدن زیاد سیستم انتقال نیرو
 • قدیمی شدن صفحه کلاچ
 • گرفتگی و یا مسدود شدن مسیر گردش روغن
 • علائمی مانند زوزه کشیدن قطع شدن تسمه را نشان می دهد.
 • علائمی مانند صدای ناهنجار مشکلات برقی را نشان می دهد.
 

سخن پایانی

گیربکس اتوماتیک لیفان x60 یکی از قطعات بسیار مهم در داخل این خودرو است. برای تعمیر گیربکس اتوماتیک لیفان x60 باید حتما از قطعات اصلی و روغن استاندارد استفاده شود. زیرا این گیربکس از حساسیت بالایی بر خوردار است.همچنین این گیربکس نسبت به کثیفی بسیار حساس است. بنابر این سعی کنید فیلتر یا صافی ان را در صورت نیاز عوض کنید. همچنین اگر احساس کردید مشکلی در عملکرد گیربکس وجود دارد حتما برای تعمیر گیربکس اتوماتیک لیفان x60 از یک تعمیر کار ماهر کمک بگیرید.