فهرست مطالب

تعمیر گیربکس سیمبل

نگهداری و تعمیر ماشین های خارجی در ایران همیشه یکی از چالش ها و نگرانی های صاحبان این نوع از خودروها بوده است. تعمیر گیربکس سیمبل یکی از همین چالش هاست که در ادامه درباره آن صحبت می کنیم. کمپانی فرانسوی رنو در سال ۲۰۱۲ مدلی از ماشین رنو به نام سیمبل را برای نخستین بار طراحی و روانه بازارهای جهانی کرد.

ماشین رنو سیمبل چند سال بعد از آن با همراهی شرکت نگین خودرو به کشور ایران وارد شد. باید خاطر نشان کرد که شرکت رنو تغییرات چشمگیری روی این ماشین نسبت به L90 ایجاد کرده بود. داخل ماشین جا دارتر، دارای امکانات جانبی بیشتر و گیربکس سیمبل پیشرفته تر بود. همین امر باعث شد که رنو سیمبل در کشور ما محبوبیت بسیاری پیدا کند. در این مقاله شما را با تعمیر یکی از قسمت های مهم خودرو یعنی گیربکس رنو سیمبل آشنا می کنیم.

آشنایی با گیربکس سیمبل و عملکرد آن

گیریکس اتوماتیک سیمبل که به ای ال ۴ معروف است، چهار سرعته می باشد. حجم روغن گیربکس آن حدود ۶ لیتر است. گیربکس رنو سیمبل بسیار خوب، مناسب و پیشرفته طراحی شده است. بهتر است همراه هم با نحوه کار کردن گیربکس دنده ای و اتوماتیک سیمبل آشنا شویم.

در ماشین های جدید اتوماتیک امروزه جعبه دنده از جالب ترین و پیچیده ترین قسمت های خودرو می باشند که به چهار قسمت تقسیم می شوند:

قسمت های فوق در گیربکس اتوماتیک بسیار هماهنگ باهم کار می کنند و باعث عملکرد بهینه آن می شوند. اگر یکی از این قسمت ها درست کار نکند، گیربکس سیمبل آسیب دیده و کارایی خود را از دست می دهد.

توربین در گیربکس اتوماتیک رنو سیمبل همان کلاج در گیربکس دنده ای است و همان کار را انجام می دهد ولی تکنولوژی و عملکرد گیربکس اتومات سیمبل خیلی پیچیده تر و دقیق تر است. اما نوع گیربکس دنده ای یا اتوماتیک تاثیر چندانی در میزان خرابی آن ندارد.رعایت موارد ایمنی و نوع نگهداری از خودرو باعث می شود تا شما کمتر نیاز به تعمیر گیربکس سیمبل پیدا کنید. بنابراین توصیه می شود از خودروی خود به خوبی مراقبت نمایید!

چه مواردی باعث خراب شدن گیربکس سیمبل می شود!؟

اگر می خواهید گیربکس سیمبل عمری طولانی داشته باشد باید نکات اصولی را در مورد نگهداری آن رعایت کنید. در ادامه علل خرابی گیربکس سیمبل را متذکر می شویم:
  • اگر به موقع تعویض روغن گیربکس سیمبل را انجام ندهید، روغن آن کارایی لازم را از دست داده و مشکلاتی را در موتور ماشین بوجود می آورد، نظیر خرابی ساعت گیربکس که شیرهای برقی به آن وصل می باشند و در نتیجه این مشکل فشار روغن دچار اختلال شده و تعویض دنده ها در ماشین سیمبل به سختی انجام می شود. بنابراین نیاز به تعمیر گیربکس سیمبل فوری پیدا خواهید کرد.
  • یکی از دلایل روشن شدن چراغ چک و فنر همین مورد است. همچنین عدم تعویض به موقع روغن باعث چسبندگی قطعات خودرو به یکدیگر می گردد.
  • سعی کنید سراغ تعمیرکارهای حرفه ای بروید تا برای گیربکس در صورت لزوم از قطعات اصلی استفاده کند و روغن تعویضی گیربکس هم اصل باشد و حتما تعوض روغن گیربکس رنو سیمبل با دستگاه انجام شود، تا خودرو دچار مشکلات دیگر نشود.
  • اگر روغن گیربکس با دست عوض شود تمام روغن تخلیه نمی شود و مقداری از آن که روغن مانده و کثیف است در توربین یا کلاچ گیربکس باقی می ماند و آن را ضعیف کرده و شتاب ماشین را کم می کند. بنابریان به تعمیرگاه مجاز رنو (RenoOne) مراجعه کنید تا این کار با دستگاه مخصوص انجام شود.
  • از دیگر علائمی که نشان می دهد باید برای تعمیر گیربکس سیمبل به تعمیرگاه مراجعه کنید:

اگر هنگام رانندگی دنده راحت جا نرفت یا صدایی مانند تقه شنیدید یا در حالت خلاص بودن دنده، ماشین صدای وز وز داشت، حتما در اسرع وقت ماشین خود را پیش تعمیرکار ببرید وگرنه ممکن است هزینه ی بالای تعویض گیربکس به شما تحمیل شود. در جعبه دنده فیلتری وجود دارد که حتی در صورت تمیزی و با کیفیت بودن روغن گیربکس، اگر این فیلتر کثیف و آلوده باشد مانع از رسیدن روغن به میزان مناسب می شود. بنابرتین در هنگام تعویض روغن، فیلتر آن را نیز تعویض کنید!

هزینه و عوامل موثر بر هزینه تعمیر گیربکس سیمبل

اگر گیربکس عمل نکند خودرو از نظر سرعت و قدرت بسیار محدود می شود. برای این که بهتر به اهمیت گیربکس سیمبل پی ببرید برای شما مثالی می زنیم:

فرض کنید در یک خودروی دنده ای فقط با دنده سه رانندگی کنید. این کار شروع حرکت ماشین را بسیار کند می کند و در سرعت های بالای ۱۰۰ کیلومتر خودرو صدای زیادی می دهد و دیگر تند حرکت نمی کند.

هزینه استهلاک گیربکس سیمبل بستگی به میزان خرابی قطعات آن دارد. داشتن یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود. تعمیرکار حرفه ای در این گونه موارد گیربکس رنو سیمبل را به طور کامل باز کرده و تمام قطعات داخل آن را بررسی و باز بینی می کند. اگر قطعات گیربکس قابل تعمیر و تعمیرکار متخصص باشد، هزینه زیادی برای شما ندارد ولی در صورتی که قابل تعمیر نباشد تعمیرکار گیربکس جدید برای ماشین تان نصب می کند. باطبع در این صورت هزینه قابل ملاحظه ای را باید پرداخت کنید. پس مراقب باشید تا نیاز به تعمیر گیربکس سیمبل پیدا نکنید.

در مورد تعمیر گیربکس رنو سیمبل بیشتر بدانیم

دفترچه راهنمای خودرو را حتما از نمایندگی یا شخص فروشنده گرفته و با دقت بخوانید. در این کتاب راهنما به زمان تعویض روغن گیربکس اشاره کرده است. اگر به این دفتر دسترسی نداشتید برای تعویض روغن گیربکس با تعمیرکار خود هماهنگ کنید.

  • سرویس دوره ای سیمبل را فراموش نکنید. به یاد داشته باشید حتما از تعمیرگاه های تخصصی سیمبل استفاده کنید تا دچار دردسر نشوید.
  • گیربکس اتومات باعث راحتی رانندگی و آسایش راننده می شود و شخص کمتر به بدن خود حرکت می دهد. از این رو این نوع گیربکس بسیار ایمن تر و سهل تر از بقیه گیربکس هاست.
  • اگر روغن گیربکس نشتی داشته باشد یا بوی سوختگی به مشام راننده برسد باید در اسرع وقت روغن آن عوض شود.
  • هیچ وقت از ماشین رنوی سیمبل اتوماتیک برای یدک کش کردن ماشین دیگر به خصوص در هوای گرم استفاده نکنید چون احتمال زیادی وجود دارد که روغن گیربکس بسوزد!

بهترین تعمیرگاه تخصصی برای تعمیر گیربکس سیمبل در تهران

برای حفظ سلامت خودروی و پیشگیری از تعمیر گیربکس سیمبل نکات ذکر شده را رعایت کنید. اگر به هر دلیلی نیاز به تعمیرگاه پیدا کردید، می توانید با خیالی آسوده خودروی سیمبل خود را به تعمیرگاه تخصصی رنو وان (مجهزترین تعمیرگاه گیربکس سیمبل) منتقل کنید. این مرکز با دارا بودن افراد متخصص و مجرب همچنین استفاده از قطعات اورجینال در کمترین زمان خودروی شما را با حداقل هزینه و دستمزد تعمیرکرده و تحویل می دهد.

شما می توانید قبل از مراجعه به این مرکز با کارشناسان رنو وان تماس بگیرید (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) و از راهنمایی آنها درباره قیمت تعمیر گیربکس سیمبل در تهران استفاده کنید.