فهرست مطالب

تعمیر جلوبندی مگان
تعمیر جلوبندی مگان

تعمیر گیربکس اتوماتیک جک S5 یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صاحبان این نوع خودرو می‌باشد. برای تعمیر گیربکس اتوماتیک جک S5 نیاز به داشتن تخصص در این زمینه الزامی می‌باشد و برخلاف تصور عموم از عهده هر کسی خارج است.

تعمیر گیربکس اتوماتیک جک S5

برای داشتن اطلاعات کافی در زمینه تعمیر گیربکس اتوماتیک جک S5 باید در درجه اول با خودروی جک S5 آشنا بشویم.

بی شک یکی از محبوب‌ترین کراس اوورهای ساخت کشور چین خودروی جکS5 می‌باشد. این خودرو دارای دو نوع اتوماتیک و دنده‌ای است. هر دو نوع اتوماتیک و دنده‌ای این خودرو دارای گیربکس شش دنده‌ای می‌باشند. شاید بتوان تفاوت دو نوع اتوماتیک و دنده‌ای خودروی جک S5 را در میزان شتاب آن دانست. در نوع جک دنده‌ای این نوع میزان شتاب بیشتر از نوع اتوماتیک آن می‌باشد. خب به طبع میزان راحتی در نوع اتوماتیک بیشتر می‌باشد. و اما از نظر استهلاک باید گفت در مورد نوع جک اتوماتیک میزان استهلاک بیشتر می‌باشد، پس نیاز به مراقب بیشتری است.

گیربکس اتوماتیک جک S5

گیربکس اتوماتیک در هر دو نوع خودروی جک S5 یعنی هم مدل الدفیس که موتور 2 لیتری دارد و مدل نیوفیس که مدل 1.5 لیتری دارد، شش سرعته و دو کلاچه می‌باشد. شایان به ذکر است که برنامه ریزی در هر دو نوع مختلف می‌باشد و همچنین جعبه دنده آن نیز دارای عملکردی متفاوت است.

نوع گیربکس

بین گیربکس‌های دو کلاچه با گیربکس‌های عادی یکسری تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت. برای مثال در گیربکس‌های دو کلاچه دو صفحه کلاچ زوج و فرد برای تعویض دنده قرار دارد. این مورد باعث می‌شود که تعویض دنده با سرعت بیشتری اتفاق بیفتد و همچنین منجر به کاهش سرعت ماشین نیز نشود. علاوه بر این ایراد تقه زدن هم در این نوع گیربکس کمتر خواهد بود.

خود گیربکس دو کلاچه نیز به دو دسته نرم و خشک تقسیم می‌شود. تفاوت این دو نوع گیربکس دو کلاچه در استفاده یا عدم استفاده روغن و همچنین واسکازین می‌باشد. برای مثال در گیربکس‌های خشک از واسکازین استفاده نمی‌شود. همین عدم استفاده باعث می‌شود که در جاهایی که ترافیک سنگین است داغ کنند. در عوض در گیربکس خشک تعویض دنده سریع تر رخ می‌دهد.

در خودروی چک S5 از نوع گیربکس تر یا نرم استفاده می‌شود. استفاده از روغن و واسکازین باعث می‌شود کاهش دما منجر به استهلاک کمتری بشود و شما در ترافیک‌های سنگین دچار مشکل نشوید.

گیربکس جک S5 ساخت کجاست؟

در بیشتر خودروهایی که ساخت کشور چین هستند از جعبه دنده‌های برندهایی مشهور مانند آیسین، ZF  و پاورتک استفاده می‌شود. در مورد گیربکس خودروی جک S5 به طور دقیق اطلاعاتی در مورد برند مورد مصرف وجود ندارد ولی پیش بینی می‌شود که مانند دیگر خودروهایی ساخت کشور چینی از برندهایی مطرح استفاده بشود.

گیربکس جک S5 دنده‌ای

برای اولین بار در گیربکس دنده‌ای جک S5 بود که استفاده از شش دنده برای رانندگان محیا شد. در این نوع جعبه دنده‌ها نوع قرار گیری دنده‌ها کمی متفاوت‌تر از حالت عادی می‌باشد. برای مثال دنده عقب در زیر دنده یک قرار دارد. هنگام حرکت در دنده عقب فقط کافی است که  اهرمی که زیر سردنده قرار دارد را به سمت بالا و پس از آن دنده را به سمت چپ ببرید. دنده ششم نیز در زیر دنده پنجم قرار دارد. شاید رانندگی با این خودروها در نگاه اول کمی سخت به نظر برسد ولی مطمئناً خیلی زود به آن عادت خواهید کرد.

معایب گیربکس

یکی از عیب‌های اصلی که به گیربکس اتوماتیک جک S5 وارد است این است که باعث هدر رفتن قدرت موتور و عدم توانایی شتاب گیری به موقع می‌شود. این مشکل بخاطر عدم هماهنگی در گیربکس با موتور به وجود می‌آید. در نوع نیوفیس گیربکس این مشکل برطرف شده است به نوعی که به راحتی می‌توان شتاب بیشتری نسبت به گیربکس دنده‌ای را تجربه کرد.

عیب دیگر گیربکس اتوماتیک جک S5 این است مراقبت و رسیدگی به آن دقت بالایی می‌خواهد. برای مثال اگر روغن واسکازین یا فیلتر گیربکس مرتب و به موقع عوض نشود و یا اینکه در هنگام رانندگی دقت به خرج ندهید و صحیح رانندگی نکنید، خودروی شما با مشکلات بیشماری روبرو خواهد شد. یکی از این مشکلات تقه زدن است.

جز تقه زدن، عدم استفاده صحیح از این خودرو یا کارکرد بالای آن باعث بروز مشکلاتی چون صداهای اضافی، عدم خنک شدن مناسب می‌شود.

رفع صدای گیربکس 

اگر که از روغن واسکازین مناسبی برای خودروی جک S5 خود استفاده نکنید به زودی شاهد صداهایی مانند زوزه کشیدن در حین کاهش سرعت خواهید بود.

برای اینکه بتوانید این صدا را برطرف کنید باید در مرحله اول نوع صدا را به خوبی بشناسید.

اگر صدای مذکور مثل صدای خرد شدن قطعات بود لازم است که گیربکس به طور کامل باز بشود تا کامل عیب یابی بشود. اما اگر که صدا سطحی و خفیف بود شاید بتوان با یک تعویض روغن واسکازین آن را برطرف ساخت.

خنک کردن گیربکس جک

یکی از عواملی که باعث می‌شود گیربکس دچار مشکلات زیادی بشود یا میزان استهلاک افزایش یابد، دمای بالا می‌باشد.

برای اینکه بتوانید از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کنید باید در گیربکس‌های اتوماتیکی که برای خودروی جک S5 استفاده می‌شود از سیستم خنک کننده هم استفاده بشود تا دمای جعبه دنده را در حالت نرمال قرار بدهد.

نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که لازم است در فواصل کیلومتری مشخصی مثلاً هر 20 هزار کیلومتر سلامت و عدم ایراد سیستم خنک کننده گیربکس را بررسی کنید تا اگر دچار مشکل است سریعاً برطرف سازید. عدم توجه به خرابی این قطعه هزینه تعویض یک مجموعه گیربکس کامل را به همراه خواهد داشت.

تعمیر گیربکس اتوماتیک جک S5

کارهایی که برای تعمیر گیربکس جک S5 انجام می‌شود شامل موارد زیر می‌باشد.

  • تعمیر گیربکس جک S5
  • سرویس دوره‌ای گیربکس اتوماتیک جک S5
  • تعویض روغن گیربکس جک S5
  • بازدید فنی گیربکس جک S5
  • عیب یابی و نمایش ایراد گیربکس جک S5
  • مشاوره در مورد نحوه صحیح رانندگی با گیربکس اتوماتیک جک S5

سوالات پر تکرار در تعمیر گیربکس اتوماتیک جک S5

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک چیست؟
یک ایراد برقی به سادگی می‌تواند دلیلی برای تقه زدن گیربکس باشد. همینطور اگر فشار روغن گیربکس نیز میزان نباشد علت دیگری برای صدای تقه است.

گیربکس اتوماتیک چرا زوزه می‌کشد؟

این مورد به دلیل صدای فشار روغن یا خرابی دنده‌ها، مجموعه دنده سیاره‌ای و دنده‌ای دیفرانسیل است.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با جک S5 و نوع گیربکس که در این نوع خودرو استفاده می‌شود آشنا کردیم. همچنین سعی کردیم عمده دلایلی که باعث بروز مشکل در گیربکس اتوماتیک جک S5 می‌شود را شناسایی کنیم و راه‌های برطرف سازی آن را به شما آموزش دهیم.

به یاد داشته باشید که به محض بروز هر گونه مشکلی در سیستم گیربکس اتوماتیک جک S5 خود بهتر است که سریعا به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه نمایید. زیرا عدم توجه به خرابی گیربکس خود گاها منجر به نیاز به تعویض کل سیستم گیربکس می‌شود که به نوبه خود هزینه بسیار بالایی به همراه دارد. امیدواریم که این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.