فهرست مطالب

تعمیر جلوبندی مگان
تعمیر جلوبندی مگان

سرویس دوره ای ال ۹۰

شاید باورش کمی سخت باشد که سرویس دوره ای ال ۹۰ تا چه حد در حفظ سلامت خودروی شما نقش دارد! اما چه باور کنید یا نه خودروهایی که سرویس دوره ای نمی شوند، سریع تر از حد معمول دچار مشکل شده و موجب خسارات سنگین تعمیرات اساسی موتور ال 90 و سایر قطعات گران قیمت می شوند! بنابراین اهمیت سرویس دوره ای خودرو بسیار روشن است تا تمامی بخش های خودرو بررسی شود و از خسارات بیشتر پیشگیری شود. اگر شما نیز دارای خودرو ال ۹۰ هستید، توصیه می شود در مدت زمان های مشخصی

خودرو را به تعمیرگاه مجاز رنو ببرید و از سلامت تمامی قطعات مکانیکی و برقی مطمئن شوید.

سرویس دوره ای ال ۹۰ شامل چه مواردی می شود؟

دراین قسمت تمامی مواردی را که قرار است در سرویس دوره ای ال ۹۰ بررسی شود را بیان می کنیم:

 فیلتر روغن: تعویض فیلتر روغن به همراه روغن موتور یکی از رایج ترین اقداماتی است که در سرویس دوره ای ال 90 باید انجام شود. زمان تعویض روغن موتور ال نود از این قرار است که اگر خودروی شما صفر کیلومتر می باشد، توصیه می شود هر چه زودتر روغن موتور فابریک کارخانه را خالی کنید و روغن موتور جدید بریزید.

تعویض روغن موتور ال نود

اگر روغن موتور فابریک کارخانه زودتر تعویض شود بیشتر به حفظ سلامت خودرو کمک کرده اید. معمولا هر ۱۰ هزار کیلومتر باید روغن موتور ال ۹۰ تعویض شود اما اگر خودوری شما اغلب در جا کار کرده است توصیه می شود هر ۵۰۰۰ کیلومتر روغن موتورش را تعویض کنید. برند روغن موتور اورجینال Elf Compitition ST 10w40 با سطح ACEA A3 /API SL و حجم روغن آن ۴٫۵ لیتر است .

تعویض روغن ترمز

برای تعویض روغن ترمز ال ۹۰ باید بعد از ۶۰ هزار کیلومتر رانندگی اقدام کنید. اگر از مارک روغن ترمز با کیفیت استفاده می کنید نیازی به تعویض زودتر از این مقدار نیست. برند مرغوب روغن ترمز Elf FRELUB 650 DOT4 می باشد با حجم روغن ترمز ۵۰۰ سی سی یا نیم لیتر!

تعویض روغن گیربکس

گیربکس یکی از قطعات مهم در هر خودرویی به شمار می رود که مسوول کنترل تعویض دنده ها می باشد. هر ۴۰ هزار کیلومتر یک بار باید روغن گیربکس عوض شده و از روغن جدید استفاده شود. برند فابریک روغن گیربکس ال نود Elf TRANSELF TRJ 75W80 با حجم ۳ لیتر است.

 

تعمیر گیربکس ال 90

تعویض روغن هیدرولیک فرمان

روغن فرمان را به همراه روغن گیربکس هر ۴۰ هزار کیلومتر یک بار تعویض کنید. برند فابریک روغن هیدرولیک ال نود Elf RENAULTMATIC D2 با حجم ۸۰۰ سی سی است!

تعویض مایع خنک کننده موتور

برای تعویض مایع خنک کننده هر ۶۰ هزار کیلومتر یک بار اقدام کنید! اما نکته اینجاست که اگر به هر دلیلی قبل از این موعد متوجه شدید که سطح مایع خنک کننده خودرو کم شده است، با آبی که دو بار جوشیده و سرد شده یا آب مقطر سطح مایع خنک کننده را به سطح مکس برسانید.

هنگامی که موتور کاملا خنک می باشد درب منبع انبساط را باز کرده و سطح ماکس را بررسی کنید. برند فابریک مایع خنک کننده Glaceol RX Type D محصول مشترک RENAULT و Elf می باشد.

فیلتر هاپ (فیلتر روغن موتور)

فیلتر روغن موتور یا فیلتر هاپ را هر ۵ هزار کیلومتر تعویض کنید.

فیلتر هوای موتور: هر ۵ هزار کیلومتر یک بار فیلتر هوا را نیز عوض کنید و از فیلتر جدید استفاده نمایید.

بررسی فیلتر بنزین: اگر شماره های کیلومتر شمار خودرو روی ۲۰ هزار کیلومتر است توصیه می شود که فیلتر بنزین تعویض شود البته این مقدار برای استفاده از بنزین بسیار با کیفیت با استاندار جهانی است اما در کشور ما بهتر است که هر ۱۰ هزار کیلومتر یک بار فیلتر بنزین تعویض شود!

بررسی شمع موتور: از آنجایی که کوئل های موتور ال ۹۰ بسیار حساس هستند بهتر است هر ۱۵ هزار کیلومتر یک بار شمع ها بررسی شده و در صورت لزوم تعویض شوند.

مارک فابریک شمع موتوری که در کارخانه روی خودرو نصب می شود Champion است که معمولا در بازار کمتر پیدا می شود و یا مارک تقلبی آن موجود است بنابراین می توانید از شمع RENAULT ساخت مکزیک استفاده کنید و حتما در تعمیرگاه ال 90 آن را تعویض نمایید.

شمع وایر ال ۹۰

یکی از سوالات بسیار پر تکرار بخصوص برای افرادی که به تازگی صاحب خودرو ال نود شده اند این است که از کجا بفهمیم شمع ال ۹۰ خراب است؟

متاسفانه علائم خرابی شمع ال نود و وجود مشکل در شمع وایر ال ۹۰ قابل رویت نیست. اما برای بهبود کارایی موتور لازم است که هر از چند گاهی شمع وایر مورد بررسی قرار گیرد و بعد از گذشت حدود ۱ سال باید اقدام به تعویض شمع وایر ال ۹۰ کرد!

اگر وایرها دچار ترک خوردگی و پارگی بشود قابل رویت است ولی اگر وایر از جنس بهتری مانند رویه­ ی سیلیکونی باشند این عیب قابل رویت نیست. در چنین صورتی نیاز است که خودرو را روشن کنید و در تاریکی به بررسی نشت جرقه وایر که نشانه ای از ترک و پارگی روی لایه سیلیکونی است مطمئن شوید.

 

تعویض لنت ترمز از واجبات سرویس دوره ای ال ۹۰

زمان تعویض لنت ترمز کاملا بستگی به نحوه رانندگی و میزان استفاده از ترمز دارد! اگر در جاده ای رانندگی می کنید که نیاز به استفاده بیش از حد ترمز دارید، بهتر است هر ۱۰ هزار کیلومتر لنت های ترمز جلو را تعویض کنید. تمام شدن لنت ترمز می تواند موجب خط افتادن روی دیسک ترمز شود. در این صورت ناچارید هر دو را با هم عوض کنید.

اما اگر ترمز شما از نوع کاسه ای است که معمولا ترمز عقب خودرو از این نوع می باشد، می توانید هر ۱۲۰ هزار کیلومتر آنها را تعویض کنید. اما توصیه می شود بعداز ۵۰ هزار کیلومتر حتما آنها را بررسی و رگلاژ کنید!

بررسی باتری ال ۹۰

باتری ممکن است بر اثر هر عاملی ضعیف شده‌ باشد، هنگامی که این اتفاق می‌ افتد شما شاهد علائمی در خودرو خواهید بود. برای مثال صبح‌ها که قصد روشن کردن خودرو را دارید، خودرو دیر استارت می‌ زند. یا صداهایی را از بخش موتور احساس خواهید کرد. بسیاری از عوامل دیگر هستند که خبر از خرابی باتری ال ۹۰ می‌ دهند.(دلایل فاسد شدن باتری ال ۹۰)

هر زمان که این مسائل رخ داد یا امکان آن وجود دارد که باتری خراب شده‌ باشد و یا اینکه بعضی از جریان‌ها منجر به مصرف بیش از حد باتری می‌ شوند. هر زمان که همچین مشکلاتی برایتان به رخ داد بهتر است سریعا به تعمیرگاه رنو مراجعه کرده تا بررسی کامل صورت پذیرد. در این مواقع یا باید باتری تعویض شود و یا اشکالات آن گرفته‌ شود و شارژ مجدد شود تا خودرو به حالت سابق خود بازگردد.

تعویض تسمه ها

تسمه تایمینگ: مجموعه تسمه تایمینگ هر ۶۰ هزار کیلومتر تعویض شود. برند فابریک

تسمه تایمینگ: RENAULT ساخت فرانسه است.

تسمه دینام: هر ۶۰ هزار کیلومتر یک باز نیز تسمه دینام و مجموعه آن را تعویض کنید. اما خواستان باشد که تعویض تسمه دینام ال 90 و سایر خودورهای فرمان هیدرولیک با مدل های غیر فرمان هیدرولیک متفاوت است. برند فابریک کارخانه تسمه دینام REANULT به همراه ۲ عدد هرزگرد و پیچ است.

با انجام تمامی این کارها خیال تان از سرویس دوره ای ال ۹۰ آسوده باشد و با اطمینان رانندگی کنید. اما نکته مهم این است که حتما سرویس دوره ای ال ۹۰ را در مراکز مجاز رنو انجام دهید.

بهترین مرکز سرویس دوره ای ال ۹۰ کجاست؟

اگر قصد دارید سرویس دوره ای ال ۹۰ خود را با بالاترین کیفیت و ضریب اطمینان بالا انجام دهید، توصیه می کنیم به تعمیرگاه تخصصی رنو مراجعه کنید. این مرکز با در اختیار داشتن نیروهای متخصص خودروی شما را با نهایت دقت و توجه بررسی کرده و تمامی اقدامات لازم را برای سرویس دوره ای ال نود انجام می دهند. استفاده از اجناس باکیفیت، دقت بالا در حین کار و حساسیت و احساس مسوولیت برای انجام بهترین سرویس دوره ای از خصوصیات رنو وان است.

متخصصین رنو وان بعد از بررسی خودروی شما با ارائه کارت زمان مراجعه بعدی شما را یادداشت می کنند.

یادتان باشد هر چه روغن موتور فابریک کارخانه زودتر تعویض شود، بهتر است. بنابراین می توانید بعد از تحویل گرفتن خودروی خود از کارخانه و ترجیحا ۵۰۰۰ کیلومتر رانندگی نسبت به تعویض آن به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید.

نکته: برای تعویض بار اول روغن موتور فابریک کارخانه، نباید ساکشن شود و حتما با باز کردن پیچ زیر کارتل آن را تخلیه کنید.

زمان سرویس های دوره ای خودروی ال ۹۰ توسط تیم متخصص رنو وان به شما اعلام می گردد. برای انجام کلیه تعمیرات ال ۹۰ و تمامی خودروهای مارک رنو می توانید رنو وان (تعمیرگاه تخصصی رنو با بالاترین کیفیت سرویس دهی) را انتخاب کنید.

با رنو وان نامبر وان رانندگی کنید!