ECU خودرو چیست؟

قسمت ECU دارای دو نوع حافظه موقت و حافظه دائمی بوده و با جدا شدن باتری از بین می رود. این حافظه از دست رفته قابل بازیابی است و عمل بازیابی حافظه را فعال سازی مجدد می نامند. عملکرد حافظه موقت ECU شناسایی موتورهای پله ای و چرخ دنده ها است...
ECU خودرو چیست؟

راهنمای مطالعه

خودروهای انژکتوری دارای بخشی به نام ECU هستند که به آن کامپیوتر خودرو نیز می گویند. وظیفه این قطعه الکترونیکی که نقش مغز خودرو را ایفا می کند هماهنگی و کنترل قسمت های مختلف خودرو و راه اندازی عملکرد سنسورهای مختلف است. با ورود خودروهای انژکتور به بازار خودرو و ظهور انواع مختلف در این خودروها، نیاز به دستگاهی که بتواند این قطعات را کنترل کند به شدت احساس شده و در نهایت قطعه ای به نام ECU اختراع شد. در ادامه اطلاعات کاملی نظیر معرفی قطعات واحد کنترل خودرو و نحوه کار ECU، قسمت های مختلف قطعه و سایر جنبه های مربوط به ECU در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم.

وظیفه ECU چیست؟

پیشرفت های فناوری در صنعت خودرو منجر به اضافه شدن ریزپردازنده ها و کنترل کننده های جدید به سیستم های خودرو شده است که نیاز به نظارت و کنترل دارند. ECU که مخفف Electronic Control Unit و ریزپردازنده ها را در خودرو کنترل می کند. ورودی ECU سنسورهای مختلف موجود در خودرو و خروجی فرمان های مختلف به قسمت های مختلف خودروی رنو می باشد. ECU از یک سیستم کنترل حلقه بسته استفاده می کند و خروجی های سیستم را برای مصرف سوخت و مسائل دیگر نظارت می کند. سنسورهای مختلف در خودرو توسط ECU کنترل شده و وظایف خود را انجام می دهند. سرعت ECU بسیار بالاست و در هر ثانیه میلیون ها فرآیند را در خودرو انجام می دهد. این قطعه کامپیوتری با اینکه خیلی کوچک به نظر می رسد، شامل اجزای مختلفی است که به پردازنده کمک می کند تا در یک مدار چند لایه قرار گیرد.

یکی از مهمترین قسمت های ECU مبدل آنالوگ به دیجیتال است که سنسورهای دیگر خودرو مانند سنسور اکسیژن را بررسی کرده و ولتاژ سنسور اکسیژن را به سیگنال دیجیتال ۱۰ بیتی تبدیل می کند.

ECU خودرو چیست؟

انواع حافظه در ECU

قسمت ECU دارای دو نوع حافظه موقت و حافظه دائمی بوده و با جدا شدن باتری از بین می رود. این حافظه از دست رفته قابل بازیابی است و عمل بازیابی حافظه را فعال سازی مجدد می نامند. عملکرد حافظه موقت ECU شناسایی موتورهای پله ای و چرخ دنده ها است. حافظه موقت همچنین مسئول انجام محاسبات موقتی است که تنظیمات موقت را تنظیم می کند. حافظه موقت برای ذخیره مشکلات موقت و دائمی سیستم انژکتور استفاده می شود. لازم به ذکر است حافظه دائمی ECU با قطع باتری از بین نرفته و در صورت آسیب دیدن آن قادر به بازیابی حافظه نخواهد بود. (در این مورد گفته می شود ECU سوخته است!)

بیشتر بدانید  جوش آوردن خودرو رنو

در این نوع حافظه ها ردیف ها و خطوطی به تعداد سنسورهای خودرو وجود دارد.

نحوه عملکرد ECU خودرو

مولفه ECU باعث افزایش سرعت خودرو می شود که مربوط به کنترل میزان پمپاژ سوخت است که منجر به افزایش هوا و در نهایت افزایش سرعت خودرو می شود. این قسمت نسبت هوا به سوخت در خودرو را نیز کنترل می کند. ECU این کار را با استفاده از اطلاعاتی که از سنسورها دریافت می کند انجام می دهد. زمانی که نسبت هوا و سوخت در خودرو تنظیم شود، خودرو بیشترین قدرت و بهترین مصرف را خواهد داشت. یکی از کارهای دیگری که ECU در خودروی رنو انجام می دهد، شناسایی عیوب مختلف خودرو است و در این مواقع چراغی در پشت آمپر روشن می شود و راننده را از عیب خودرو مطلع می کند.با اتصال دیاگ که در واقع همان اتصال کامپیوتر به ماشین است، می توانید خودرو را به درستی عیب یابی کرده و مشکل را حل کنید.

سنسور های ECU خودرو چیست؟

در خودرو های رنو، سنسورهای مختلفی وجود دارد و وظیفه ECU دریافت اطلاعات از سنسورها و ارسال پیام به قسمت های مختلف و استفاده از اطلاعات برای کنترل قسمت های مختلف خودرو است. سنسورهای مختلف خودرو عبارتند از سنسور دور موتور، سنسور اکسیژن، سنسور دمای آب، سنسور لرزش، سنسور TPS، سنسور فشار MAP و سنسور دمای هوا.

سنسور ECU دور موتور خودرو را تشخیص می دهد و جرقه را اعلام می کند. در صورت بروز مشکل در این سنسور، ماشین روشن می شود اما کار نمی کند. سنسور اکسیژن میزان اکسیژن موجود در گاز خروجی را اندازه گیری کرده و آن را به ولتاژ تبدیل می کند. این سنسور روی اگزوز خودرو و جلوی کاتالیزور قرار می گیرد. اگر این سنسور مشکلی داشته باشد مصرف سوخت را افزایش می دهد. سنسور MAF وظیفه محاسبه چگالی هوای ورودی را بر عهده دارد. خرابی این سنسور باعث تصادف یا توقف خودرو می شود. سنسور دمای هوا، دمای هوای ورودی به موتور را اندازه گیری می کند و سنسور ضربه، ضربه را به جریان الکتریکی تبدیل می کند و دارای دو مدل دو سیم و سه سیم است.

بیشتر بدانید  همه چیز در مورد تسمه تایم خودرو!

علائم خرابی در ECU چیست؟

مشکلات و خرابی های مختلفی ممکن است در ECU خودرو رخ دهد که شامل مشکلات کامپیوتری و سخت افزاری می شود. به طور کلی ۹۰ درصد مشکلاتی که در ECU ایجاد می شود مربوط به نرم افزار است و به راحتی قابل رفع است. به ندرت مشکلات سخت افزاری مشاهده می شود. در صورت بروز مشکل در درایو سنسور، وجود آن به راحتی قابل تشخیص است. اگر خودروی رنوی شما به سختی روشن می شود ۲ دلیل دارد! یا به آرامی کار نمی کند و یا برق آن کاهش می یابد، ممکن است این مشکلات ناشی از خرابی ECU باشد.
ECU خودرو چیست؟

اگر خودرو در حین رانندگی متوقف می‌شود یا استارت نمی‌خورد، می‌تواند به دلیل خرابی و آسیب جدی ECU خودرو باشد. در صورت بروز هرگونه علائم خرابی در ECU خودرو، بهترین راه مراجعه به تعمیرگاه تخصصی رنو وان و استفاده از خدمات برق و دیاگ خودرو می باشد.

نحوه ریست کردن ECU

راه های مختلفی برای تنظیم مجدد واحد کنترل الکترونیکی بدون عیب وجود دارد. یکی از راه ها این است که کابل باتری را به مدت ۲ الی ۳ دقیقه جدا کنید تا ببینید چراغ چک موتور روشن می شود یا خیر، سپس کابل باتری را دوباره وصل کرده و ماشین را روشن کنید.حداقل ۱۶ کیلومتر رانندگی کنید تا ECU اطلاعات دریافت کند، اگر خودرو مشکلی داشته باشد دوباره چراغ موتور روشن می شود و با تعویض قطعه با کدی که ECU نشان می دهد می توانید ریشه مشکل را پیدا کنید. هر بار که ماژول جدیدی نصب می شود، باید ECU را ریست کنید تا اطلاعات مربوط به ماژول جدید حفظ شود.

توجه: قبل از تنظیم مجدد ECU، مطمئن شوید که کابل باتری سالم است و منبع تغذیه پشتیبان در دسترس است.

همچنین شما عزیزان می توانید برای ریست کردن ECU خودروی رنوی خود، از خدمات برق و دیاگ تعمیرگاه تخصصی رنو وان استفاده کنید.

بیشتر بدانید  شرکت و تعمیرگاه مجاز رنو

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *