برق و دیاگ ال ۹۰

با این که کیفیت موتور و گیربکس ال نود زبانزد مردم است اما یکی از رایج ترین مشکلات ال ۹۰ سیستم برق حساس و پیچیده آن است. این مشکل که در خودروی پژو ۲۰۶ نیز دیده می شود، باعث شده تا کوچک ترین مشکلی که در سیستم برقی خودرو به وجود می آید تمام عملکرد آن را دچار اختلال نماید! بر همین اساس عیب یابی برق خودرو ال 90 بسیار مهم است. خرابی مدام باطری خودرو و همچنین شمع‌ ها شایع ترین مشکل برق و دیاگ ال ۹۰ است!

در صورتی که خودروی تندر 90 شما دچار مشکات برقی شد، رنو وان با ارائه بهترین خدمات و سرویس دهی می تواند مشکل خودرو را در کمترین زمان برطرف کند.

ال ۹۰ و سیستم برق پیچیده

مشکلات برقی ال نود امری شایع است که همین مشکل در برخی خودروهای چینی تولید داخل نیز دیده می شود. جعبه فیوز ال 90 در سمت چپ خودرو قرار گرفته استکه توصیه می شود تا نقشه راهنمای جعبه فیوز ال نود را داشته باشید تا بتوانید به سادگی فیوزهای خودرو را عیب یابی کنید. در ادامه به برخی از مشکلات رایج برق و دیاگ ال 90 و روش‌ رفع آن‌ می پردازیم.

مشکلات برق و دیاگ ال ۹۰

مشکلات برقی ال نود امری شایع است که همین مشکل در برخی خودروهای چینی تولید داخل نیز دیده می شود. جعبه فیوز ال 90 در سمت چپ خودرو قرار گرفته استکه توصیه می شود تا نقشه راهنمای جعبه فیوز ال نود را داشته باشید تا بتوانید به سادگی فیوزهای خودرو را عیب یابی کنید. در ادامه به برخی از مشکلات رایج برق و دیاگ ال ۹۰ و روش‌ رفع آن‌ می پردازیم.

باتری مشکل اساسی برق ال ۹۰

باتری‌ ها در همه وسایل نقلیه مهمترین بخش تامین برق هستند. استارت، روشن شدن چراغ ها و کلیه وسایل الکتریکی خودرو مدیون باتری می باشند. یکی از رایج ترین مشکلات برق و دیاگ ال ۹۰ زود خالی شدن باتری است! اگر یک روز صبح نتوانستید با اولین استارت خودرو را روشن کنید، حتما اولین شک تان خرابی یا خالی شدن باتری باشد!

تعمیر موتور ال ۹۰
تعمیر اختصاصی موتور ال ۹۰

راه حل خرابی باتری ال نود

ممکن است در هنگامی که با مشکل استارت مواجه شدید به خرابی باتری ال نود پی ببرید اما برای اطمینان از این موضوع در هنگامی که سوییچباز است، چراغ ها را روشن کنید در صورت کم نور یا خاموش بودن چراغ ها قطعا عیب از باتری ال ۹۰ است. بنابراین در اولین فرصت نسبت به تعویض باتری اقدام کنید.

دینام ال 90 را چک کنید

مهمترین وظیفه دینام، شارژ کردن باتری در هنگام حرکت است. همچنین دینام جریان برق را از موتور به سایر اجزای خودرو مانند چراغ ها هدایت می کند. در صورت بروز مشکل در برق و دیاگ ال 90 می توانید دینام را بررسی کنید. اگر دینام دچار مشکل شود، باتری شارژ نمی شود. این موضوع باعث می گردد تا به زودی باتری خودرو دچار مشکل اساسی شود. یکی از نشانه های خرابی دینام یا تسمه دینام سوسو زدن چراغ ها یا بالعکس پرنور شدن آنهاست. در این صورت بهتر است برای نترل برق و دیاک ال 90 به تعمیرگاه مجازرنو وان مراجعه کنید تا برقکار ال 90 آن را بررسی کند.

شمع ها و مشکلات برق و دیاگ ال ۹۰

شمع ها وظیفه ارتباط بین موتور و باتری را بر دوش می کشند. شمع شکسته یا کهنه نمی تواند به خوبی جریان برق را حفظ کند و آن را به باتری انتقال دهد. بنابراین اگر احساس کردید که موتور قدرت ندارد و یا خودرو ریپ می زند یا ناگهانی به سمت جلو حرکت می‌کند، احتمالا شمع ها دچار مشکل شده اند.

فیوزها و مشکلات سیم کشی

گاهی تمامی مشکلات برق و دیاگ ال ۹۰ از سیم‌کشی خودرو است و دینام، باتری و شمع مقصر اصلی نیستند! برای اطمینان از این موضوع بهتر است سلامت سیم کشی را تست کنید. در گام اول باتری، استارت و دینام را بررسی کنید تا از سلامت آنها مطمئن شوید. سپس به سراغ جعبه فیوز بروید. معمولا بزرگترین مشکل در این قسمت اتصال نادرست فیوز و یا سوختن فیوز است!

کابل‌ها و کانکتورها

در عیب یابی سیستم های برقی ال 90 حواستان باشد که اگر باتری فرسوده و قدیمی است سعی کنید تا در اولین فرصت آن را تعویض کده و باتری نو جایگزین کنید! در صورت فرسوده بودن کانکتورها و کابل ها اتصال صحیح بین باتری و سایر قطعات الکتریکی به وجود نمی آید و همین امر باعث می شود تا خودرو دچار مشکلات برقی شود. سیم کشی داخل موتور ال ۹۰ پیچیده و حساس است که باید برای رفع مشکلا ت آن به تعمیرگاه مجاز و تخصصی رنو مراجعه کنید.

برای پیشگیری از چنین مشکلی توصیه می شود باتری نو خریداری کنید و یا برای مشاوره درباره برق و دیاگ ال ۹۰ به مرکز رنو وان مراجعه نمایید.

اتصال کوتاه مدارها و مشکل برق و دیاگ ال ۹۰

اگر برایتان پیش آمد که از شب تا صبح باتری ماشین خالی شده است، حتما خودروی شما دچار برق دزدی می باشد! اتصال کوتاه مدارها باعث می شود تا خودرو در حال حرکت به صورت ناگهانی خاموش شود و دیگر روشن نشود! در صورت بروز چنین مشکلی ابتدا مداری که دچار مشکلات اتصالی شده را شناسایی کنید. سپس سعی کنید تا دوباره اتصال کامل را برقرار کنیدتا باتری شارژ شده و دوباره خودرو حرکت کند.

سوختن فیوزها در ال نود

سوختن مداوم فیوزها نیز یکی دیگراز مشکلات رایج خودروی ال نود است. مشکلات اتصالی مهمترین عامل بروز این مشکل است. در صورت بروز این مساله خودروی خود را به تعمیرگاه تخصصی ال نود ببرید و از تعمیرکار بخواهید تا برق و دیاگ ال 90 را به خوبی بررسی کند.

تعمیر موتور ال ۹۰
تعمیر اختصاصی موتور ال ۹۰

نقشه جعبه فیوز ال 90

برای رفع هرگونه مساله در سیستم برق و دیاگ تندر نود سری به جعبه فیوز بزنید. معمولا راهنمای جعبه فیوز ال ۹۰ به صورت تصویری در پشت درب جعبه درج شده است. شما می توانید از این نقشه استفاده کنید و چگونگی جای گیری فیوزها را ببینید. دو نوع فیوز مختلف در جعبه فیوز ال نود وجود دارد که اندازه های مختلفی دارند. ۴ فیوز کوچک، در ردیف بالا دیده می شوند و در  ردیف دوم ۷ فیوز، ردیف سوم و چهارم نیز هر کدام ۸ فیوز دارند. ردیف های ۵، ۶، ۷ و ۸ هر کدام ۳ فیوز بزرگ را به صورت افقی در خود جای داده اند.

یکی از مزیت های ال نود این است که چندین فیوز یدکی برایش تعبیه شده تا در صورت سوختن یا بروز مشکلی برای هر کدام از فیوزها از آن استفاده کنید!

توصیه های لازم

یکی از پیچیده ترین سیستم برقی خودرو متعلق به ال نود است که هر تعمیرگاهی توانایی تشخیص درست مشکل برقی آن را ندارد. بنابراین توصیه مبی شود حتما خودروی خود را برای رفع مشکلات برق و دیاگ ال 90 به تعمیرگاه تخصصی رنو وان ببرید.

در صورت بروز اولین مشکل برقی ال نود آن را به تعمیرگاه برده و در رفع آن کوشا باشید.

آتش گرفتن سیم کشی یکی از مشکلات سیستم برق و دیاگ ال 90 است که با بررسی به موقع سیستم برقی می توانید از بروز آن پیشگیری کنید.

راهنمای عیب یابی با دیاگ

خودروهای امروزی ال نود به سیستم ECU مجهزند که وظیفه فرمان دادن به سایر اجزای خودرو را بر عهده دارد. عیب یابی آسان خودور یکی از مهمترین امتیازات وجود این سیستم است.

دستگاه دیاگ خودرو

دیاگ در واقع قطعه‌ای الکترونیکی که شبیه تبلت یا آمپرسنج است و توسط سوکت به خودرو متصل می‌ باشد. این دستگاه اطلاعات مربوط به خطای خودرو رو از کامپیوتر برمی دارد و به عیب یابی خودرو کمک می کند. معمولا سوکت مخصوص اتصال دستگاه دیاگ در کنار موتور یا کابین داخلی قرار دارد. بعد از اتصال دیاگ به ال نود می توانید امکانات آن را بر روی صفحه نمایش آن ببینید. بعد از برطرف کردن عیب خودرو، از لیست دیاگ حذف می شود. اگر خطایی بعد از اجرای دستور همچنان باقی باشد، به معنای مشکل سخت‌افزاری در خودرو است.

با استفاده از این دیاگ تندر ۹۰ روند عیب یابی بسیار ساده می باشد و نیازی به بازکردن موتور و بررسی آن نیست!

نحوه کار با دیاگ ال نود

برای استفاده از این دستگاه ساده کافیست به ترتیب کارهای زیر ا انجام دهید.

خودرو چه زمانی به دیاگ زدن نیاز دارد؟

ممکن است تصور کنید که با روشن شدن چراغ چک خودرو به معنای نیاز خودرو به دیاگ زدن است.  اما برای اجرای تست دیاگ می توانید موارد دیگری همچون کارکرد پیشرانه، جعبه دنده، سیستم اگزوز، سیستم انتقال نیرو و غیره را نیز بررسی کنید و به تعمیرگاه تخصصی رنو مراجعه نمایید.

هزینه دیاگ زدن ال ۹۰ چقدر است؟

اتصال دستگاه دیاگ به خودرو و خواندن کدها هزینه ای را دربر ندارد اما برطرف کردن عیوبی که دستگاه نشان می دهد بر حسب این که چه موردی باشد، هزینه متفاوتی را شامل می شود.

گاهی رفع خطای ECU  بسیار ساده است اما گاهی ممکن است خرابی قطعه ای هزینه سنگینی را روی دست تان بگذارد. برای استعلام قیمت و هزینه ها ی تعمیر تخحصصی رنو به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید و از خدمات بی نظیر و قیمت های اقتصادی آن بهره مندشوید. برای رفع تمامی مشکلات برقو دیاگ ال ۹۰ حتما سرویس های دوره ای را انجام دهید.