علت صدای کمپرسور کولر مگان

داغی بیشتر از حد کمپرسور منجر به سوختن سیم پیچی درونی آن می‌ شود. سوختن سیم پیچی درون کمپرسور بوی بسیار نامطبوع به همراه دارد. در این مورد نیز فقط تعویض کمپرسور جواب گو خواهد بود. البته گاهی می‌توان فقط سیم پیچی را نیز تعویض کرد ولی دیگر نباید انتظار آن عملکرد اولیه را ...
علت صدای کمپرسور کولر مگان

راهنمای مطالعه

علت صدای کمپرسور کولر مگان یکی دیگر از نکات مهمی می باشد که هر دارنده خودروی مگانی لازم است بداند. صدای کمپرسور کولر که نشانه‌ای برای خرابی کولر خودرو می‌ باشد مشکل بسیار جدی و مهمی است بخصوص اگر شما ساکن شهرهای گرمسیری‌ مانند اهواز یا بندرعباس هستید بیشتر با خرابی کولر دچار مشکل خواهید شد.

صدای ایجاد شده در کمپرسور کولر مگان

خرابی کولر مگان که در اکثر مواقع خود را به صورت صدای کمپرسور کولر مگان نشان می‌دهد به دلایلی زیادی ممکن است رخ دهد که در ادامه به چند مورد از مهم‌ ترین این دلایل اشاره خواهیم کرد. با دانستن دلیل هر مشکل برطرف کردن آن نیز آسان‌ تر می شود.

بروز ایراد در شیر انبساط و علت صدای کمپرسور کولر مگان

یکی از قطعات بسیار مهم در کولر مگان قطعه سیر انبساط است! وظیفه این قطعه این است که مایع خنک کننده درون کمپرسور کولر را دریافت کند. حال اگر شیر انبساط دچار مشکل یا خرابی باشد دیگر نمی‌ تواند به راحتی به وظیفه خود عمل کند و مایع خنک کننده‌ ای که در درون کمپرسور وجود دارد را دریافت کند. در داخل رادیاتور نیز یک شیر انبساط وجود دارد که وظیفه آن این است که دمای مایعات را کاهش دهد! خرابی شیر انبساط موجب می‌گردد دمای مایعات کاهش نیابد و کولر باد گرم تولید کند. در این صورت به مرور زمان شاهد تولید صدایی از سمت کمپرسور خواهید بود.

خرابی کمپرسور و علت صدای کمپرسور کولر مگان

از دید بیشتر تعمیرکاران متخصص این کمپرسور است که موجب راه اندازی لوله‌های درون کولر می‌ شود. حال در نظر بگیرید که کمپرسور خراب باشد، در این صورت نه تنها باعث ایجاد صدای کمپرسور کولر مگان می‌ شود حتی عملکرد کولر که قطب مهم برای بخش سرمایشی خودرو محسوب می‌شود را هم دچار مشکل می‌ کند. به خوبی درک می کنیم که خرابی کمپرسور دلیل بسیار مهم در ایجاد صدای کمپرسور کولر مگان می‌ باشد. در صورت مشاهده صدای کمپرسور کولر مگان باید سریعاً آن را به تعمیرگاه تخصصی مگان ببرید تا قبل از آنکه ایراد به دیگر قطعات منتقل شود، مشکل را به صورت اساسی برطرف سازید.

بیشتر بدانید  علت روشن شدن چراغ باتری مگان

بروز ایراد در رله کمپرسور

یکی از دیگر از مهم‌ ترین بخش‌ های کمپرسور، رله است که وظیفه خاموش و روشن کردن کمپرسور را بر عهده دارد. رله توانایی این را دارد که رطوبت و دما را در حد استاندارد مورد نظر ثابت نگه دارد. این دمای استاندارد چیزی در بین ۳۲ الی ۴۵ درجه میباشد. خرابی در رله منجر می گردد تا جریانی که برای درگیر شدن کلاچ کمپرسور مورد نیاز است ایجاد نگردد و در آخر به تولید صدا از کمپرسور ختم می‌شود.

شل شدن کمپرسور و علت صدای کمپرسور کولر مگان

بی شک و به صورت متحدانه تمامی کارشناسان و تعمیرکارانی که در مورد خودروی مگان سررشته دارند که کاهش کمپرسور کمی شل می‌شود که در صورت رخ دادن چنین اتفاقی به محض روشن کردن کولر صدایی از سمت کمپرسور ایجاد می‌ شود. جای نگرانی نیست با سفت کردن کمپرسور به راحتی می‌ توان این مورد را برطرف ساخت.

نشت روغن در کمپرسور

روغن نقش بهبود بخشیدن به عملکرد کمپرسور را بر عهده دارد. حال اگر روغن بر اثر نشتی تخلیه شود یا کاهش پیدا کند موقع روشن کردن کولر صدایی از سمت کمپرسور ایجاد می‌شود. البته موضوع فقط این صداها نیست، گاهی نشتی روغن منجر به آسیب به دیگر قطعات نیز می‌ شود. اگر کمپرسور به موقع تعمیر نشود کار به تعویض می‌ رسد.

سوختن خازن کمپرسور و علت صدای کمپرسور کولر مگان

جز تولید صدا خاموشی ناگهانی کولر خودرو نشانه برای این است که خازن کمپرسور سوخته باشد. تنها راهی که وجود دارد تعویض کمپرسور است و مشکل با یک تعمیر ساده برطرف نخواهد شد.

داغ شدن بیش از حد کمپرسور

داغی بیشتر از حد کمپرسور منجر به سوختن سیم پیچی درونی آن می‌ شود. سوختن سیم پیچی درون کمپرسور بوی بسیار نامطبوع به همراه دارد. در این مورد نیز فقط تعویض کمپرسور جواب گو خواهد بود. البته گاهی می‌توان فقط سیم پیچی را نیز تعویض کرد ولی دیگر نباید انتظار آن عملکرد اولیه را از کمپرسور داشت. بدانید که در صورت سوختگی سیم پیچی تعویض کمپرسور توصیه ۹۰ درصد تعمیرکاران با تجربه خواهد بود.

بیشتر بدانید  علت صدای گیربکس مگان اتومات

دلایل از کار افتادگی کولر مگان چیست؟

نوبت آن است که مورد خرابی و از کار افتادگی کولر مگان نیز توضیح کوتاهی بدهیم و دلایل مهم در این مورد را نیز بررسی کنیم.

روشن نکردن کولر خودرو به مدت طولانی

اولین و مهم‌ ترین دلیل برای از کار افتادگی کولر خودرو این است که شما به مدت طولانی کولر خودرو خود را روشن نکرده باشد. اگر پس از یک مدت طولانی کولر خودروی خود را روشن کنید به صورت ناگهانی دچار شک می‌شود و دیگر قابلیت قبل را نخواهد داشت. برای پیشگیری از این مشکل نیاز است که کولر خودروی خود را هر روز به مدت حداقل ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روشن کنید. شاید خیلی از رانندگان دچار این اشتباه شوند که به دلیل هوای سرد زمستانی نیازی به روشن کردن کولر خودرو نیست ولی این اشتباه است و باز هم توصیه می‌شود هر روز کولر را برای چند دقیقه روشن کنید.

فرسودگی و خرابی باطری

خرابی و فرسودگی در باطری و سیستم برق دلیل دیگری برای روشن نشدن کولر خودرو می‌باشد. البته نقش خراب شدن کمپرسور مگان را هم در روشن نشدن کولر را نباید نادیده گرفت. خرابی باطری باعث می‌شود نتواند عملکرد درستی از خود نشان دهد. برای جلوگیری از خرابی باتری باید هر روز خودرو را روشن کنید و حتی برای چند دقیقه فرصت دهید که درجا کار کند وگرنه مجبور می‌ شوید باتری خود را تعویض کنید.

بروز ایراد در ترموستات

در اکثر خودروها سیستم سرمایشی به صورت اتوماتیک طراحی ‌می‌شود. در چنین طراحی‌ ترموستات در کابین می‌ باشد. قسمتی از ترموستات بر روی اپراتور و بخش اعظم آن در قسمت داشبورد قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی اگر دمای اپراتور صفر درجه بشود، ترموستات برای قطع کردن کمپرسور اقدام می‌ کند تا مانع یخ زدگی کمپرسور بشود. در صورتی که کمپرسور یخ بزند، میزان و حجم هوایی که از خروجی دریچه ها خارج می‌شود کاهش یافته و باعث می‌شود که دما بالا برود. اثر دیگر خرابی در ترموستات این است که کمپرسور مداوم کار می‌کند ولی ترموستات نمی‌تواند از یخ زدگی کمپرسور جلوگیری کند!

بیشتر بدانید  علت خرابی کمپرسور کولر مگان چیست؟

سخن پایانی

در این مقاله مطالبی در مورد علت صدای کمپرسور کولر مگان در اختیار شما قرار دادیم تا شما در اثر آشنایی با دلایلی که می‌تواند باعث ایجاد صدای کمپرسور کولر مگان می‌شود از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید و یا در صورت بروز مشکل سریع‌تر نسبت به رفع آن اقدام کنید. در صورت نیاز می توانید برای مشاوره یا تعمیر خودروی مگان خود می توانید به تعمیرگاه رنو ما مراجعه کرده یا با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *