دود سیاه و سفید مگان به چه معناست؟

راهنمای مطالعه

دود سیاه یا سفید مگان نشانه چیست؟ این یکی از مهم‌ترین و پرتکرارترین سوالات صاحبان این خودرو می‌باشد. تمامی ما می‌دانیم که دودی که از اگزوز خارج می‌گردد باید بی رنگ و بی بو باشد و در غیر این صورت و بخصوص در مواقعی که دود خارج شده از اگزوز سفید یا سیاه رنگ باشد نشانه بارزی برای وجود یک ایراد در عملکرد موتور است.

دلیل دود سیاه و سفید مگان

تولید دود سیاه و سفید در خودروی مگان بسیار شایع می‌باشد که هر کدام دارای علتی مخصوص به خود است و باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گیرد.

خروج دود سفید رنگ از اگزوز ماشین نشانه چیست؟

این نکته را باید در نظر داشت که دود سفید رنگی که از اگزوز خارج می‌شود همیشه هم یک مشکل دردسر ساز نیست. برای مثال در اول صبح و بخصوص در فصل زمستان به محض استارت زدن و شروع کار موتور مقدار دود سفید از اگزوز خارج می‌شود. در این موقع جایی برای نگرانی نیست چونکه این دود سفید رنگ در اصل بخار آب است و بخاطر اختلاف دمایی که بین موتور و دمای بیرون وجود دارد ایجاد می‌شود.

این دود سفید رنگ پس از کمی کارکرد موتور برطرف می‌گردد. به این دود سفید اولیه به معنی آب سوز شدن خودرو است. اما اگر با گرم شدن موتور خودرو باز این دود سفید رنگ از بین نرفت باید کمی دقت بیشتری به خرج داد. خرابی در سر سیلندر یا واشر سر سیلند و حتی خرابی بلوک موتور دلیلی برای ادامه پیدا کردن دود سفید رنگ است.

مهم‌ترین دلیل دود سفید مگان

اگر که مطمئن شدید که دود سفید رنگی که از اگزوز شما خارج می‌گردد بخاطر ناسازگاری دمای موتور و محیط بیرون نیست و موتور خودرویتان دچار مشکلی اساسی‌تر می‌باشد لازم است که دلایل تولید دود سفید رنگ را کمی تخصصی‌تر مورد بررسی قرار دهید.

بیشتر بدانید  علت بالا رفتن آمپر آب مگان

سوختن واشر سر سیلندر

واشر سر سیلندر در اصل قطعه‌ای است که به منظور کنترل ورود مایعات به درون خودرو مابین بلوک خودرو و سر سیلندر قرار خواهد گرفت. حال وقتی که این واشر با چنین وظیفه مهمی دچار سوختگی و خرابی بشود مایعات مختلفی به داخل خودرو ورود می‌کنند و به همراه بنزین در قسمت محفظه احتراق می‌سوزند. این سوختگی مایعات همراه بنزین دود سفید رنگ را ایجاد می‌کند. واشر زدن خودرو اصطلاحی است که در چنین مواقعی به کار می‌رود. بی توجهی به این مشکل آسیب جدی‌ای به سر سیلندر وارد می‌کند و هزینه گزافی روی دست صاحب خودرو می‌گذارد.

خرابی سیلندر

قطعه بسیار مهم در سیستم موتور خودرو که مرکز احتراق خودرو می‌باشد سیلندر است و همین برای اهمیت سیلندر و همچنین خرابی این قطعه وجود دارد. خرابی یا حتی ترک برداشتن سیلندر باعث ایجاد دود سفید می‌شود. لازم به ذکر است که تعمیر این قطعه امری سخت و هزینه بردار است.

خرابی بلوک موتور

خرابی بلوک نیز می‌تواند دلیلی برای دود سفید رنگ باشد. جنس این قطعه اکثراً از جنس آهن، چدن یا حتی آلومینیوم است و از مقاومت بسیار زیادی دارد. وظیفه بلوک این است که سیلندرها در کنار هم نگه دارد. بسیار نادر پیش می‌آید که بلوک خراب بشود و در صورت چنین خرابی‌‌ای تعویض کل بلوک الزامی است.

خروج دود سیاه از اگزوز ماشین نشانه چیست؟

مانند دود سفید رنگ، دود سیاه رنگ هم گاهی یک مورد طبیعی است. احتراق ناقض در موقع استارت زدن و شروع حرکت منجر به دود سیاه می‌شود و پس از کمی کارکرد موتور برطرف می‌شود. اما اگر مانند مورد قبلی این دود سیاه رنگ ادامه پیدا کرد باید احتمال خرابی در سیستم جرقه زنی، انژکتورها و یا کثیفی فیلتر هوا را داد و با دقت به بررسی ایراد اصلی پرداخت.

مهم‌ترین علت برای دود سیاه مگان

چند مورد از دلایل بسیار مهمی که باعث دود سیاه رنگ خودرو می‌شوند عبارتند از:

بیشتر بدانید  ۸ دلیل خرابی سیم کشی مگان

کثیفی یا گرفتگی فیلتر هوا

فیلتر هوا مانع از ورود گرد و غبار و همچنین ذرات ریز به داخل موتور می‌شود. بسیار واضح است که کثیفی یا هر چیزی که عملکرد صحیح فیلتر هوا را مختل کند باعث این می‌شود که هوای کافی به سیلندر نرسد و احتراق به درستی انجام نشود. راه حل این مشکل بسیار ساده است. باید فیلتر هوا را عوض کرد. بهتر است این ایراد ساده را سرسری نگرفت تا باعث اتفاقات ناگواری نشود.

نقض در رگلاتور بنزین

مورد دومی که ممکن است دلیلی برای دود سیاه رنگ باشد نقض در رگلاتور بنزین است. وظیفه رگلاتور کنترل نسبت هوا و بنزین است و در صورت خرابی این نسبت بهم می‌ریزد و احتراق به طور کامل انجام نمی‌شود. در چنین شرایطی اگر سوخت داخل محفظه کم باشد و هوا نسبت بیشتر داشته باشد Lean رخ می‌دهد و برعکس اگر میزان سوخت از هوا بیشتر باشد Rich پدید می‌آید. برای رفع چنین مشکلی نیاز است که رگلاتور سوخت را عوض کرد.

خرابی انژکتورها

انژکتورها وظیفه این را بر عهده دارند که برای هر بار احتراق میزان تعیین شده‌ای از بنزین را وارد منیفولد می‌کند. واضح است که خرابی انژکتور که در اصطلاح به آن لیکینگ می‌گویند، سوخت نمی‌تواند که وارد محفظه احتراق سیلندر بشود و گاهی بیشتر از حد مجازی وارد می‌گردد و ما شاهد دود سیاهی که از اگزوز خارج می‌شود هستید. در چنین مواقعی مصرف بنزین خودروی شما افزایش پیدا می‌کند.

علت دود سیاه در هنگام فشار پدال گاز چیست؟

اگر در موقعی که پای خود را روی پدال گاز فشار می‌دهید حجم دود سیاه خروجی از اگزوز افزایش پیدا می‌کند دلیل را باید در دو مورد خرابی انژکتور یا کاربراتور دانست. خرابی کاربراتور حجم بنزینی که به محفظه وارد می‌شود را افزایش می‌دهد و بر اثر احتراق ناصحیح دود سیاه تولید می‌شود. برای حل این مشکل باید کاربراتور یا انژکتور را شستشو داد تا تمیز گردد.

بیشتر بدانید  علت روشن شدن چراغ باتری مگان

مورد دوم در چنین شرایطی خرابی وایرها و شمع‌های ماشین است. این خرابی جرقه زدن را با مشکل روبرو می‌کند و باعث می‌شود احتراق به درستی رخ ندهد.

سخن پایانی دود سیاه و سفید مگان

ما این مقاله را برای اینکه شما با دلایلی که موجب ایجاد دود سیاه یا سفید رنگ می‌شود، آشنا کنیم. همچنین یکسری راه حل‌هایی برای رفع چنین مشکلاتی برای شما مطرح کردیم. باید این نکته را بد نظر داشت که بهترین راه در موقع مشاهده دود سیاه و سفید از اگزوز خودروی خود مراجعه به یک تعمیرگاه مجاز رنو است تا به دیگر قطعات آسیبی وارد نشود. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *