دلیل روشن نشدن خودروی ال 90 چیست؟

هنگامی که ماشین خاموش است، روغن در ریل سوخت و پشت سوزن همیشه آماده استارت می ماند. و در صورت نشتی از سوزن تزریق، روغن پشت سوزن خالی است. نشت بنزین از پشت انژکتور وارد سیلندر شده و شمع سیلندر را شستشو می دهد و باعث ایجاد مشکل در ...
علت روشن نشدن ال ۹۰

راهنمای مطالعه

حتما برای شما هم پیش آمده که ماشین بعد از استارت زدن روشن نمی شود. دلایل زیادی برای این مشکل می تواند وجود داشته باشد که برای یافتن آن نیاز به تجربه و تخصص زیادی است. اگر دانش فنی کافی ندارید، نگران نباشید ما در این قسمت سعی کردیم اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید علت روشن نشدن ال ۹۰ را تشخیص دهید.

روشن نشدن ماشین به دو صورت اتفاق می‌افتد:

۱ – اگر در زمان استارت ال ۹۰ خود صدای استارت به شکل تق تق شنیده شود، دلیل آن را می توان، مشکلات باتری، عملکرد نامناسب سیستم برق رسانی، پمپ بنزین، مشکلات ایمنی سوییچ خودرو و غیره عنوان کرد.

۲ – در حالت دوم ممکن است پس از روشن کردن سوئیچ یا فشار دادن دکمه استارت، خودرو استارت بخورد، اما موتور روشن نشود! در ادامه، قبل از اینکه بخواهیم علت روشن نشدن خودروی ال 90 را توضیح دهیم، بهتر است با عملکرد استارت خودرو آشنا شوید.

علت روشن نشدن ال ۹۰

استارت خودروی ال 90 چگونه کار می کند؟

در خودروهای قدیمی دسته هندل عملیات استارت خودرو را انجام می داده و با چرخاندن دستگیره موتور خودرو روشن می شد. اما در خودروهای مدرن امروزی چرخاندن سویئچ باعث روشن شدن می شود.

مراحل روشن کردن ماشین

 • ترکیب شدن سوخت و هوا
 • تراکم سوخت و هوا توسط نیروی مکانیکی
 • ایجاد جرقه برای آتش گرفتن سوخت و هوا
 • حرکت پیستون ها در سیلندر حداقل ۱۰۰ دور در دقیقه

استارت خودرو چیست؟

استارت خودرو یک واکنش الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. در واقع مسئول راه اندازی موتور استارتر خودروست. هنگام راه اندازی موتور، انرژی الکتریکی از طریق باتری به استارت منتقل می شود که دنده استارت را می چرخاند. در نهایت حرکت چرخشی دنده استارت به موتور خودرو منتقل می شود تا موتور روشن شود. استارت خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده که می توان به پوسته استارت، لنت، آرمیچر، کربن استارت، دنده استارت و غیره اشاره کرد. لطفا توجه داشته باشید که نقص در هر قسمت از استارت می تواند باعث روشن نشدن خودروی ال ۹۰ شما شود. شماره تلفن تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

دلیل ضعف سیستم استارت ال ۹۰ چیست و چگونه باید آن را برطرف کرد؟

ال ۹۰ نیز مانند همه خودروها به مرور زمان فرسوده می شود و برخی از قطعات آن به دلیل کارکرد زیاد، کارایی خود را از دست می دهند. پس از اطلاع از علت روشن نشدن خودروی ال ۹۰ می توانید برای رفع ایراد به تعمیرگاه تخصصی ال ۹۰ در تهران مراجعه کنید. اگر صاحب یک خودروی ال نود هستید، حتماً این تجربه را داشته اید که هنگام استارت زدن ال ۹۰، استارت به خوبی عمل نمی کند! دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد که سعی می کنیم در این قسمت به آنها اشاره کرده و راه حل هایی برای رفع آنها ارائه دهیم. علت بد روشن شدن و روشن نشدن  ال ۹۰ مشکلی است که بسیاری از افراد به دنبال پاسخ آن هستند و روش های مختلفی را برای رفع آن امتحان می کنند اما در بسیاری از موارد نتیجه خوبی نمی گیرند.

بیشتر بدانید  علائم خرابی دسته موتور شاتونی ال ۹۰

از آنجایی که هزینه تعمیر خودرو روزانه در حال افزایش است، باید اقدامات مهمی برای جلوگیری از بروز مشکلات انجام دهید.

علت روشن نشدن ال ۹۰

دلایل استارت خوردن و روشن نشدن ماشین ال ۹۰

۴ دلیل اصلی و مهم که باعث شده که خودروی شما به درستی روشن نشود را در ادامه بررسی می کنیم، با رعایت کردن مشکلات اعلامی می توانید تا حد زیادی می توانید از این مشکل دوری نمایید.

کمبود بنزین خودرو

اگر بنزین خودرو کم باشد قطعا به راحتی روشن نمی شود. برای رفع این مشکل نیازی به سرویس ندارید بنابرین بهترین روش جهت جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی به سرعت باک خود رو پر نمایید.

شکستگی قطعه (آسیب قطعه)

خودرو دارای سیستمی به نام استارت بوده که شامل دنده ها، قطعات متحرک و … می شود. اگر هر یک از این قطعات آسیب دیده باشد می توان دلیل روشن نشدن خودروی ال ۹۰ شما باشد. با مراجعه به تعمیرگاه تخصصی رنو، قطعات آسیب دیده در قسمت استارت خودروی شما به صورت تخصصی بررسی و توسط کارشناسان حرفه ای RenoOne با بهترین کیفیت تعمیر خواهد شد. برخی از قطعات مانند سنسورها در صورت سوختن قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند. شماره تلفن تعمیرگاه رنو (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

ایراد در سیستم اشتعال

جرقه خودرو مستقیماً به سیم پیچ و شمع وصل می شود. اگر این قطعات آسیب ببینند، روی زمان جرقه زنی و ولتاژ اثر منفی گذاشته و در نتیجه خودرو به درستی روشن نمی شود. اگر این مشکلات شدت بیشتری پیدا کند قطعا خودروی شما با مشکلات بیشتری مواجه می گردد.

گرفتگی فیلتر بنزین (مسدود شدن فیلتر)

تندر ۹۰ مجاری سوخت رسانی مختلفی دارد که یکی از آنها فیلتر روغن است. اگر این فیلتر مسدود شود، نباید انتظار داشته باشید که فرآیند استارت و روشن شدن ماشین شما در اولین مرحله درست عمل کند! با تعویض فیلتر روغن ال ۹۰ به بهبود کارایی خودرو کمک کنید.

خرابی باطری وارتباط آن با روشن نشدن ال ۹۰

اگر باتری ماشین فاسد شود می تواند یکی از دلایل روشن‌ نشدن ال 90 باشد! این وضعیت زمانی پیش می‌آید که ماشین خاموش است و قصد روشن کردن آن را داریم. برای اینکه مطمئن شویم باتری فاسد است یا نه با چرخاندن سوییچ و استارت‌ زدن در صورت مشاهده‌ چراغ چشمک زن در عقب آمپر متوجه می شویم که باتری ال ۹۰ در حال فاسد شدن است! از نشانه‌های دیگر فاسد‌ شدن باتری این است که در صورت باز‌ کردن سوئیچ برق عقب آمپر روشن می‌ شود اگر این اتفاق مشاهده نشد یعنی باتری فاسد است!

بیشتر بدانید  تعمیر جعبه فرمان ال 90

صدای تق تق از ماشین در زمان استارت می تواند یکی دیگر از عوامل فاسد شدن باتری ال ۹۰ باشد همچنین سفید‌ شدن نمایشگر باتری فاسد‌ بودن آن را نشان می دهد!

علت روشن نشدن ال ۹۰

مشکلات برقی ال نود + روشن نشدن ال ۹۰

ال ۹۰ جزو ماشین‌ هایی است که به خاطر ساخت محکم بدنه و موتور عالی که دارد بسیار مورد توجه است. ماشین‌ های ساخت فرانسه سیستم‌ های برقی پیشرفته‌ ای دارند و ممکن است در طول زمان دچار مشکل شوند. در ادامه به بررسی و راه حل رفع بعضی از این مشکلات می پردازیم:

مشکل دینام

دینام در موقع حرکت ماشین وظیفه حفظ شارژ باتری داشته و مسوولیت اصلی آن هدایت جریان از موتور به قسمت‌های دیگر ماشین است. وقتی دینام خراب شود باتری به صورت اتوماتیک باعث توقف شارژ شده و درنتیجه خرابی ماشین قطعی خواهد شد. نور کم چراغ روی داشبورد بیانگر این موصوع است که دینام مشکل پیدا کرده‌ یا خیر! شماره تلفن تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

خرابی شمع

کم شدن توان موتور و حرکت به سمت جلو نشان‌ دهنده ایراد در جرقه شمع می‌ باشد. وظیفه حفظ جربان پایدار بر عهده شمع خودروست و در صورت کهنه یا آسیب دیدن شمع، جریان برق به خوبی انجام نخواهد شد. علت ریپ زدن ال 90 هم می‌ تواند بخاطر مشکل در شمع باشد.

اتصال کوتاه داخلی

خالی شدن باتری یکی از شایع ترین مشکلات در بین تمام خودروهاست. ممکن است ماشین شما در طول شب یا روز باتری خالی کند. در این حالت ماشین در حال حرکت خاموش‌ شده و روشن‌ کردن آن سخت است. در این حالت اول مداری را که دچار مشکل‌ شده پیدا کنید و پس از یافتن این مدار مشکل را برطرف‌ کنید.

کابل‌های ضعیف

معمولا باتری تولید کننده برق قسمت‌ های مختلف ماشین می‌ باشد. در نتیجه تماس بین باتری و قسمت‌ های دیگر باید محکم بوده و از امنیت بالایی برخوردار باشد در صورتی که این ارتباط به خوبی برقرار نباشد روی تمام قسمت‌ های مدار الکتریکی اثر منفی دارد و موجب مشکلات برقی در ماشین ال 90 می‌ شود در باتری‌ های کهنه کانکتور‌ها توسط زنگ کاور شده‌ اند و سیم‌ ها در طول زمان خراب می‌ شوند.

علت طولانی شدن استارت ال ۹۰

روشن نشدن ال ۹۰ و یا استارت نخوردن تندر ۹۰ آن می‌ تواند بخاطر کمبود سوخت و یا کثیف بودن فیلتر، مشکل در سیستم استارت و اجزای آن و یا بخاطر مشکل انژکتور بوجود می آید. با بردن خودرو خود نزد یک تعمیرکار ماهر می‌ توانید به هر کدام از مشکلاتی که در بالا اشاره‌ کردیم پی برده و در زمان مناسب آن را تعمیر نمایید. شماره تلفن تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

بیشتر بدانید  شستشوی سوزن انژکتور ال 90

در صورت روشن نشدن خودروی ال ۹۰ چه کاری انجام دهیم؟

این مشکل عموما با تعویض باتری یا باتری به باتری کردن، قابل حل است. باتری مدت زیادی دوام می آورد، سپس ضعیف و خالی می شود. بنابراین بهتر است به موقع آن را تعویض کنید تا دچار مشکل نشوید. 

علت طولانی شدن استارت ال 90 چیست؟

برای همه رانندگان خودروهای L90 ممکن است این اتفاق بیفتد که بعد از استارت زدن، دیگر استارت نخورد یا دیر روشن شود! در اینجا مشکل خودرو می تواند عدم وجود سوخت کافی، گرفتگی فیلتر بنزین، عیب در سیستم استارت و یا قطعات آن و یا خرابی انژکتور باشد. به خاطر داشته باشید که خودرو یک سیستم بسیار پیچیده دارد که بدون تخصص و تجربه کافی نمی توانید مشکل را برطرف نمایید. در صورت مواجه شدن با این مورد حتما به تعیرگاه رنو وان مراجعه کرده تا به صورت تخصصی بررسی و مشکل را به صورت اساسی حل نمایید. شماره تلفن تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

بنابراین دلایل روشن نشدن ال ۹۰ و یا استارت نخوردن آن می‌ تواند بخاطر کمبود سوخت و یا کثیف بودن فیلتر، مشکل در سیستم استارت و اجزای آن و یا بخاطر مشکل انژکتور دانست..

علت روشن نشدن ال ۹۰

دلیل روشن نشدن ال 90 چیست؟

هنگامی که ماشین خاموش است، روغن در ریل سوخت و پشت سوزن همیشه آماده استارت می ماند. و در صورت نشتی از سوزن تزریق، روغن پشت سوزن خالی است. نشت بنزین از پشت انژکتور وارد سیلندر شده و شمع سیلندر را شستشو می دهد و باعث ایجاد مشکل در سیستم جرقه زنی خودروی ال 90 می شود. در صورت بروز این مشکل، پمپ بنزین برای تامین بنزین پشت ریل سوخت باید فشار بالایی را تحمل کند.

علت روشن نشدن ال ۹۰ بعد از سرد شدن چیست؟

سیستم جرقه زنی در خودروهای رنو ال 90 شامل کویل، سیم پیچ و شمع است. در خودروی ال 90 در صورتی که خودرو سرد شده باشد فاصله شمع از حد مجاز بیشتر خواهد شد و سیستم جرقه زنی کند و ناسازگار عمل می کند. این امر باعث دیر روشن شدن خودرو و هدر رفتن سوخت زیادی می شود.

سخن پایانی

ماشین ال ۹۰ همانند ماشین‌ های دیگر در طول زمان بر اثر کار فراوان دچار خرابی و مشکلات خواهد شد. ممکن است روشن نشدن ال 90 را تجربه‌ کرده‌ باشید. این اتفاق می‌تواند به دلایل مختلفی باشد که در ابتدای این مقاله به صورت مفصل به آن اشاره شد. در صورت مواجه شدن با این مشکل حتماً برای بررسی دقیق علت روشن نشدن ال نود ماشین خود را به تعمیرگاه حرفه‌ ای و تخصصی رنو وان نشان دهید.

8 پاسخ

 1. سلام
  خودروی ال ۹۰ من اول صبح روشن نمی شه استارت میزنم تغ می کنه و روشن نمیشه دلیلش چیه میشه راهنمایی بفرمایید؟

  1. سلام من ماشینم ال نوده
   من امروز مسافرت ۳ ساعته کردم بعدش ماشینو خاموش کردم و ۱۰ ثانیه بعد باز روشن کردم تا جایی برم ولی ۲ بار استارت زد ولی ماشین روشن نشد و در بار سوم روشن شد
   علتش چیه؟
   اولین باره اینجوری شد
   ممنون

 2. سلام وقت بخیر ماشین بنده هر چند مدت یک یا چند بار پیش میاد استارت میزنم ی صدای بد خخخخخ میده ولی روشن نمیشه و سردو گرم بودنشم فرقی ندارد ولی یهو میبینی بعد ۲۰بار روشن شده چندبار اینجوری میشه رفتم استارت ماشینو سرویس کردم ولی حل نشد گفتم شاید مشکل دزدگیر باشه والی با قطع کردن دزدگیر بازام پیش اومد کسی می‌تونه راهنمایی کنه با تشکر ماشین ال۹۰هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *