زمان تعویض روغن موتور ال نود

تعویض روغن رنو سیمبل

راهنمای مطالعه

زمان تعویض روغن موتور ال نود هر 2 سال یکبار یا هر 60 هزار کیلومتر است و نیاز به تعویض روغن موتور ال نود زودتر از این موعد نمی باشد. زمان تعویض روغن موتور ال نود یکی از نکات بسیار مهم در طول عمر و سلامتی موتور برای دارندگان خودرو ال نود می باشد.

تعویض روغن موتور ال نود

برای درک بهتر دلیل و زمان بندی تعویض روغن موتور ال نود باید با تعریف و وظایفی که روغن موتور آشنا شویم.

در اصل روغن موتور یک ترکیب چند کاربردی است که در عملکرد  موتور هر خودرویی نقش بسیار مهم و کاربردی بر عهده دارد. با دانستن اهمیتی که روغن موتور در عملکرد خودرو  دارد می توان به همین نکته که روغن موتور یکی از ملزومات اولیه هر نوع خودرویی محسوب می شود مرا جعه کرد به نوعی می توان گفت که بدون وجود روغن موتور تقریباً توان حرکتی خودرو از آن گرفته می شود.

تقریباً و در اکثر موارد یک روغن موتور با کیفیت از مجموع دو ماده روغن پایه و موادی که در حین تولید اضافه می گردد تولید می شود. در ترکیب این دو ماده اولیه حدود 80 تا 95 درصد روغن موتور از روغن پایه که خود از نفت خام و یا منابع معدنی تهیه شده است، می باشد. البته لازم به ذکر است که فرایند تولید روغن پایه از نفت خام کمی پیچیده است و مقرون به صرفه نمی باشد. در سالیان اخیر تولید روغن های پایه سنتزی حضور پررنگی پیدا کرده است. بسیاری از تولید کنندگان روانکار ترجیح می دهند که از ترکیبات سنتتینک به جای روغن پایه های معدنی استفاده نمایند. لازم به ذکر است درحال حاضر به علت نوع و ساختاری که در ترکیب سنتزی وجود دارد، تولید آن در کشور امکان پذیر نمی باشد.

نوع روغن و زمان تعویض آن

همان طور که در بالا نیز گفتیم روغن موتور خودرو از نظر ساختاری و مواد اولیه به 3 دسته سنتتیک، نیمه سنتتیک و معدنی تقسیم می شود. به روغن موتور معدنی، مینرال نیز می گویند.

بیشتر بدانید  تعمیر کمک فنر ال 90

از نظر کیفیت روغم موتور سنتتیک از دو دسته دیگر در مرتبه بالاتری قرار دارد و در خودروهای جدید که دارای موتورهای پیشرفته هستند از این نوع روغن استفاده می گردد.

زمان تعویض روعن موتور بستگی زیادی به مشخصات خودرو، مشخصات فنی خودرو، شرایط آب و هوایی و نحوه استفاده از خودرو دارد. معمولاً زمان تعویض روغن موتور هر خودرو به صورت کیلومتر طی شده در دفترچه راهنمای هر خودرو ذکر می گردد.

شاید قیمت تعویض روغن ال نود کمی بالا باشد ولی هیچ گاه نبایدبخاطر گرانی قیمت از تعویض روغن موتورچشم پوشی کرد و یا آن را به تعویق انداخت. زیرا باعث آسیب های زیادی برای موتور خودرو می گردد.

بهترین زمان تعویض روغن موتور ال نود

توصیه می گردد در هر 8 الی 10 هزار کیلومتر برای خودرو ال نود روغن موتور تعویض گردد. همچنین اگر خودرو شما در شرایط سخت جوی مورداستفاده قرار می گیرد و یااکثراً درجا کارمیکند نیاز است هر 5000 کیلومتر فیلتر روغن نیز تعویض گردد.

زمان تعویض روغن موتور داستر

برای دانستن بهترین زمانی که نیاز است روغن موتور داستر تعویض گردد توصیه می شود به کاتالوگ راهنمای اتومبیل مراجعه نمایید. زیرا این زمان تعویض بر اساس یک سری مشخصات خودرو متفاوت می باشد. همچنین برای انتخاب بهترین نوع روغن موتور می توان از روغن هایی که شرکت سازنده خودرو شما در همان دفترچه راهنما توصیه کرده است استفاده نمایید تا موتور خودرو ی شما از طول عمر بیشتری برخوردار باشد.

به طور کلی برای شناخت روغن مناسب نیاز است در مورد انواع موتور اطلاعاتی مانند میزان مواد افزودنی، روش ساخت آن و همچنین میزان گرانروی و سطح کیفیت داشته باشیم.

بدانید که استفاده از روغن موتور با کیفیت و مناسب در بهبود راندمان خودرو تاثیر بسزایی دارد.

کاهش مصرف خودرو، خاصیت روانکاری بالا، کاهش آلودگی صوتی، کاهش استهلاک و تقویت موتور خودرو نشانه های خوبی برای مناسب بودن روغن موتور برای موتور رنو داستر می باشد.

بیشتر بدانید  دلایل خرابی سیم کشی ال ۹۰

زیاد بودن روغن موتور ال نود

درون خودرو قطعه ای به نام کاسه نمد به سر میل لنگ و انتهای میل لنگ وصل می باشد که اگر روغن موتور زیادی در خودرو ریخته شود موجب خرابی این کاسه نمد می گردد و  روغن موتور سر ریز می شود. در نتیجه زیاد بودن روغن موتور ال نود به کاسه نمد آن آسیب می رساند و همچنین باعث هدر رفتن روغن موتور می گردد که با توجه به گرانی قیمت تعویض روغن موتور ال نود اصلاً مقرون به صرفه نمی باشد.

بهترین مارک روغن موتور خودرو برای ال 90 چیست؟

از برندهای خارجی برندهای:

  • روغن موتور کاسترول
  • روغن موتور توتال
  • روغن موتور ادینول
  • روغن موتور الف
  • روغن موتور لیکومولی

و از روغن موتور ایرانی برندهای:

  • بهران سوپر پیشتاز
  • روغن موتور ایرانول
  • روغن موتور کاسپین
  • روغن موتور اسپیدی
  • روغن موتور سوپر پایا

بهترین روغن موتور برای ال 90 در بازار ایران می باشد.

حجم روغن موتور انواع خودرو چقدر است؟

حجم روغن موتور با توجه به ظرفیت و نوع موتور خودرو متفاوت می باشد. برای مثال حجم روغن موتور پراید 3.5 لیتر، رانا 3.75 لیتر است. برای فهمیدن حجم روغن موتور خودرو خود باید به  دفترچه راهنما خودرو خودمراجعه کنید.

اجرت و هزینه تعویض روغن موتور خودرو ال نود

یکی از موارد مهم در تعویض روغن موتور خودرو ال نود که گاهاً باعث می شود صاحب خودرو دیرتر از زمان معین اقدام به تعویض روغن موتور خودرو خود اقدام کند، اجرت و هزینه تعویض روغن موتور خودرو ال نودمی باشد. خرید و قیمت پک تعویض روغن موتور خودرو ال نود نیز یکی از موارد متغییر در این زمینه می باشد و در بالا و پایینی بازار از ثبات درستی برخوردار نمی باشد و دارای تغییر می باشد.

درست است که گاها  این تعویض روغن موتور خودرو هزینه بسیاری بر روی دست فرد می گذارد ولی باید به یاد داشت که این هزینه یکی از هزینه بسیار ضروری برای خودرو و طول عمر موتور آن می باشد.

بیشتر بدانید  علت لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90

آیا سیاه شدن روغن موتور نشانه دهنده زمان مناسب برای تعویض روغن می باشد؟

اکثر افراد دچار این اشتباه می شوند که سیاه شدن روغن موتور خودرو دلیلی برای خرابی آن می باشد. در اصل این سیاهی روغن موتور خودرو به دلیل خاصیت پاک کنندگی آن می باشد. زیرا که دود حاصل از احتراق را به خود جذب می نماید. پس در اصل اگر روغن موتوری پس از مدتی استفاده سیاه نشود باید به کیفیت آن شک کرد. زیرا این خودرو از قدرت کافی برای جذب و معلق نگه داشتن دود ها و مواد زائد احتراق برخوردار نمی باشد. چنین اتفاقی باعث می گردد که دود حاصل از احتراق بر روی قطعات موتور شما و یا در بین قطعات ته نشین بشود که همین امر موجب عدم انتقال حرارت، چسبانندگی رینگ، روغن سوزی بیش از حد مجاز، کاهش تراکم و کشش موتور و همچنین سائیدگی قطعات می گردد.

سخن آخر

در این مقاله در مورد زمان تعویض روغن موتور خودرو ال نود، تاثیرات روغن موتور بر روی کارکرد خودرو و همچنین نکاتی که در هنگام خرید و قیمت پک تعویض روغن ال نود ضروری می باشد توضیحاتی مختصری دادیم. برای اطلاع کامل در خصوص موارد بالا می توانید به مقالات اختصاصی که در این زمینه در اختیار شما قرار دارد مراجعه کنید. امیدواریم از این مقاله راضی باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *