علائم خرابی اکسل ال 90

اکسل ال ۹۰ که در جلو و عقب خودرو واقع شده، در واقع نگهدارنده قسمت های جلویی و عقب ماشین ال نود شماست. وظیفه اصلی اکسل L90 حمل بار مسافر و کالا است. اکسل ال 90 ظرفیت حمل عقب خودرو را از طریق سایر قسمت ها مانند تکیه گاه عقب و غیره افزایش می دهد.
علائم خرابی اکسل ال 90

راهنمای مطالعه

Axle یا اکسل ال 90 یک کلمه انگلیسی است که به معنای محوری است که امکان چرخش حول یک محور ثابت را می دهد که از مرکز چرخ یا چرخ دنده عبور می کند و آنها را ثابت نگه می دارد. در ساده ترین مفهوم، اکسل ال ۹۰ مکانی است که چرخ ها در آن سوار می شوند، اما مکانیسم هایی وجود دارد که این قسمت را بسیار پیچیده تر می کند. در گذشته خودروها دارای محور محرک عقب بودند، یعنی چرخ های عقب وظیفه حرکت خودرو را بر عهده داشتند که در این حالت گیربکس و میل محرک به محورهای عقب متصل می شدند. در خودروهای جدید که محور جلو هستند، یک جعبه دنده و کیت دیفرانسیل یکپارچه با استفاده از دو شفت کوتاه به هر چرخ متصل می شود. اکسل تندر نود بخش دیگری به نام پلوس دارد.

پلوس در واقع بخشی از مجموعه محور خودرو است که قدرت چرخشی گیربکس و دیفرانسیل را به چرخ ها منتقل می کند و زمانی که چرخ ها می چرخند، آن هم می چرخد.

علت خرابی اکسل ال 90

کاربرد ها و وظایف اکسل ال 90 چیست؟

اکسل ال ۹۰ که در جلو و عقب خودرو واقع شده، در واقع نگهدارنده قسمت های جلویی و عقب ماشین ال نود شماست. وظیفه اصلی اکسل L90 حمل بار مسافر و کالا است. اکسل ال 90 ظرفیت حمل عقب خودرو را از طریق سایر قسمت ها مانند تکیه گاه عقب و غیره افزایش می دهد. (اکسل یکی از مهم ترین قطعات در حرکت خودرو و تعلیق در عقب است) آسیب شدید به اکسل باعث از کار افتادن چرخ ها و قسمت های جلو و بخصوص عقب خودرو می شود.

انواع اکسل ال 90

در خودروی ال ۹۰ چندین نوع اکسل وجود دارد که هر کدام دارای عملکرد و وظایفی هستند که در ادامه به بررسی کامل آن ها می پردازیم:

بیشتر بدانید  علائم خرابی دسته موتور شاتونی ال ۹۰

اکسل ثابت

محورهای ثابت یا صلب در خودروی ال ۹۰، محور چرخش چرخ ها از دو طرف توسط بدنه ای محکم و غیر متحرک به یکدیگر متصل می شود. بنابراین در این حالت حرکت و جابجایی در یک طرف، باعث جابجایی سمت دیگر می شود؛ به عبارت دیگر اکسل ثابت، محور چرخش چرخ ها را در دو طرف خودرو، به وسیله‌ی یک بدنه ی صلب صورت می دهد و برخلاف تصور مکانیزم عملکرد آن بسیار ساده است. با وجود عدم راحتی که این اکسل برای مسافران دارد، اما قابلیت حمل بار زیاد، سهولت استفاده، استحکام و …. باعث شده است که این نوع اکسل ال 90 کاربرد فراوانی داشته باشد.

اکسل عقب محرک

وظیفه اکسل عقب ال ۹۰، انتقال نیرو به چرخ ها و حرکت وسیله نقلیه است؛ این نوع اکسل از یک بدنه و پوسته اصلی تشکیل شده که کله گاوی و پلوس چرخ ها در آن قرار می گیرند. کله گاوی حرکت طولانی گاردان را به حرکت عرضی تبدیل کرده و سرعت چرخش آن را تا حد مطلوب کاهش می دهد.

علت خرابی اکسل ال 90

اکسل جلو محرک

نیروی محرکه ای که از طریق محورهای جلو و عقب قابلیت انتقال دارد دو وظیفه مهم را ئشتیبانی می کند:

 •  انتقال نیرو
 • فرمان پذیر بودن

به دلیل نصب کله گاوی و عبور کردن پلوس از روی آن، این محور دارای پوسته ای شبیه به محور عقب می باشد و یک محور چرخان یا کینگ پین برای هدایت و فرمان پذیری بهتر دارد. اما باید به یاد داشته باشیم که در شرایط عادی نیازی به استفاده از محور جلو به عنوان محرک نیست! بنابراین می‌توانیم اتصال را از جعبه دنده جدا کرده و از این نوع اکسل ال ۹۰ به عنوان یک اکسل ثابت و سفت استفاده نماییم!

اکسل تعلیق مستقل

اکسل های ثابت ال ۹۰ برخلاف اکسل های قبلی، بر اثر حرکت و جابجایی چرخ ها در یک سمت خودرو تاثیر خاصی بر حرکت چرخ ها در سمت دیگر ندارد، به این دلیل که قسمت های مختلف اکسل در هر دو متفاوت است. نحوه عملکرد این اکسل، شبیه فنرها و میله های تعادل است و به همین دلیل به آنها محور تعلیق مستقل نیز می گویند.

بیشتر بدانید  تعمیر کمک فنر ال 90

علت خراب شدن اکسل ال 90

عادت های بد رانندگی شایع ترین علت آسیب دیدگی اکسل ال 90 هستند. این عوامل عبارتند از:

 • پاره شدن گردگیر پلوس
 • حرکت خودرو با دنده نادرست یا دنده مرده
 • روشن کردن همیشگی ماشین با هل دادن
 • رها کردن سریع پدال کلاچ و منتقل شدن ضربه به بدنه خودرو
 • استفاده زیاد از حد از ترمز و ترمز دستی
 • کشیدن و یا بکسل کردن وسایل نقلیه ای که وزن بیشتری نسبت به خودروی شما دارند.

علت خرابی اکسل ال 90

در صورت خرابی اکسل ال 90 چه کار کنیم؟

شما نمی توانید بدون دو اکسل رانندگی کنید زیرا اکسل ها از طریق یک موتور الکتریکی نیرو را به چرخ ها می فرستند. اگر آویز آسیب دیده یا شکسته باشد، خودروی ال ۹۰ خود را حرکت ندهید! در هنگام رانندگی در صورت شنیدن صدای ضربه یا کوبیدگی شدید احتمال دارد اکسل ال ۹۰ شما در شرف شکستن باشد! اگر به طور کامل خراب شود، رانندگی با خودرو بسیار خطرناک خواهد بود. هر چقدر که در زمینه تعمیر خودرو مهارت داشته باشید، در صورت نداشتن تجهزیات مناسب قطعا نتیجه عالی نخواهید گرفت. در زمینه تعمیر اکسل ال 90 تجهیزات مختلفی وجود دارد که خرید آنها برای شما سنگین و پرهزینه خواهد بود!

مجموعه رنو وان، بهترین تعمیرگاه تخصصی ال ۹۰ سعی کرده ایم این تجهیزات را خریداری کرده تا هنگام تعمیر اکسل ال ۹۰ خودرو‌ی شما از آنها استفاده کنیم.

اکسل در تعریف ساده، محوری است که برای نصب چرخ ها از آن استفاده می شود. بنابراین انتظار نمی رود که پیچیدگی خاصی در مکانیزم آن وجود داشته باشد، اما زمانی که به سایر عملکردهای جانبی مانند فرمان، انتقال نیرو، کاهش دور و … توجه کنیم می بینیم که طرح و ساختار آن از پیچیدگی خاصی برخوردار است. مجموعه رنو وان با سالها تجربه در تعمیرات انواع اکسل ال 90، همواره در تلاش است تا با استفاده از متخصصین خود در جهت رفع مشکلات و تعمیرات انواع قطعات جدید اکسل رضایت مشتریان را جلب نماید.

بیشتر بدانید  تعمیر جعبه فرمان ال 90

بهترین راه برای تعمیر اکسل ال 90

اکسل در خودروی ال ۹۰، نقش سیستم پشتیبانی چرخ را بازی می کند. بنابراین در صورت آسیب دیدن قطعات مربوط به خودرو، تعمیر جلوبندی ال ۹۰ و قطعات آن ضروری است. اگر قطعات اکسل خودرو آسیب دیده باشد، توصیه ما استفاده از تجربه متخصصان رنو وان می باشد؛ کارشناسان مجرب ما در تیم رنو وان با بیش از ۲۰ سال سابقه تعمیرات انواع خودروهای رنو، می توانند خرابی اکسل را به خوبی تشخیص داده و آن را برطرف کنند.

18 پاسخ

 1. سلام
  ال90 دارم چرخ عقب لاستیک رو از قسمت داخل ساییده میشه و از قسمت بیرون زودتر داره تموم میشه، به احتمال زیاد به سیم رسیده چه کار باید بکنم راهنمایی می فرمایید؟

 2. سلام دوست عزیز
  اکسل عقب ماشین شما کج شده
  به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید تا عیب رو به صورت کامل و با ضمانت برطرف کنیم

 3. سلام وقت بخیر خدمت مدیریت تعمیرگاه رنو وان
  خودرو ال90 دارم با ایراد صدای تغ تغ
  انگار دوتا فلز بهم برخورد می کنند صدا از اکسل عقب میاد
  علت از چه چیزی می تونه باشه؟

  1. سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   بلبرینگ اکسل عقب خودروی شما شکسته که باید تعویض شود
   برای هماهنگی بیشتر با شماره 09174114823تماس بگیرید

 4. درود بر تعمیرگاه رنو وان
  خیلی ممنون از مطالب و راهنمایی های خوب تون
  انشالله موفق و پیروز باشید

 5. سلام
  درصورت خرابی اکسل عقب کنترل ماشین سر پیچ ها کم می شود درسته؟

 6. سلام
  در صورت خرابی اکسل ال 90 باید تعویض شود یا تعمیر هم می شود؟

  1. سلام و وقت بخیر دوست عزیز
   بله در صورت خرابی تعمیرگاه رنو وان تعمیر می کند
   برای اطلاعات بیشتر بااین شماره ها تماس بگیرین09174114823

 7. خیلی ممنون که به سوال بنده جواب دادین و درست راهنمایی کردین

 8. سلام
  یکی از شفت های اکسل عقب ال ۹۰ دچار ساییدگی و ترک خوردگی شده ، بعد از بازدید و جوش دوباره این مشکل ظاهر شد ،ایا باید تعویض شود یا اینکه با جوش و خطری ندارد

 9. با سلام و احترام
  ماشین ال90 من در دست اندازه‌ای قسمت عقب آن بسیار ول می‌باشد و همچنین لاستیک‌های عقب که همزمان با لاستیک‌های جلو تعویض شده ساییده شده و به ظاهر به صورت طبیعی و بسیار بیشتر از جلو ساییده شده لطفاً ممنون میشوم که در این خصوص اظهار نظر فرمایید

 10. باسلام من یه خودرو ساندرو دارم که چند وقت پیش یک ۴۰۵ از عقب زد ماشینم چراغ عقب و اکسل عقبو کمک سمت چپ تعویض شد الان گاها احساس می کنم خودرو زیاد نوسان داره مثل زمانی که باد لاستیک ها تنظیم نباشه آیا ممکنه به خاطر تعویض فقط یکی از کمک ها باشه و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *