دلایل کاهش شتاب خودرو چیست؟

کاهش شتاب خودرو یکی از عواملی مهمی است که به منزله خرابی در یکی از قسمت های موتوری خودرو محسوب می شود. در این مقاله شما را با عوامل تاثیر گذار بر شتاب خودرو و همچنین عواملی که باعث کاهش شتاب خودرو رنو می گردد صحبت کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد....
علائم خرابی اکسل ال 90

راهنمای مطالعه

کاهش شتاب خودرو یکی از دغدغه های رانندگان خودرو به خصوص رنو می باشد چراکه کاهش شتاب خودرو به خوبی وجود یک مشکل در موتور خودرو را منعکس می کند. هرچه شتاب خودروی بیشتر باشد به همان اندازه در زمان کوتاه تری به حداکثر سرعت خود می رسد.

دلایل کاهش شتاب رنو چیست ؟

علت کم شدن شتاب رنو و در کل کاهش شتاب خودرو دلایل زیادی می تواند داشته باشد که چند مورد از آن را بیان خواهیم کرد.

 • کثیفی فیلتر هوا
 • ایراد در مبدل کاتولیست
 • اشکال در پمپ بنزین
 • خرابی شمع ها
 • اختلال در عملکرد انژکتور
 • شل شدن سیم گاز
 • خراب شدن انبر اگزوز
 • خرابی رینگ پستون
 • فرسودگی سوپاپ ها
 • ناک زدن موتور

مورد ذکر شده از عوامل بسیار موثر و پر تکرار در مورد عوامل کاهش شتاب خودرو رنو می باشد. در صورت مواجه با کاهش شتاب خوردو در وهله اول موارد بالا را بررسی نمایید.

عوامل موثر در شتاب خودرو چیست ؟

در ابتدای اینکه بخواهیم در مورد کاهش شتاب خودرو و دلایل افت شتاب خودرو رنو را بررسی کنیم لازم است بدانیم عوامل موثر در شتاب خودرو چیست؟

سایز لاستیک ها در کاهش شتاب خودرو

سایز لاستیک ها یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار بر روی شتاب گیری خودرو هستند. لاستیک های پهن باعث شتاب بیشتر خودرو در مقایسه با لاستیک های باریک می شوند. پهن بودن لاستیک باعث می شود که وقتی نیروی محرکه موتور به آن ها منتقل شد و مجبور به چرخیدن شدند با شدت خیلی بیشتری این نیروی محرکه به لاستیک ها و سپس زمین منتقل شود. این مورد در نهایت به شتاب بالای خودرو منجر خواهد شد.

سیلندرها

اگر بخواهیم در یک جمله این مورد را بیان کنیم باید بگوییم که سیلندرها مکانی هستند که سوخت فسیلی به انرژی حرارتی تبدیل می گردند. این انرژی حرارتی نیز منبعی برای ایجاد نیروی محرکه هستند. در نتیجه هر چقدر که سیلندرها با قدرت بیشتری فعالیت کنند و ظرفیت بیشتری داشته باشند، موتور قدرت بهتر دارد و در نتیجه به افزایش شتاب ختم می شود. تعداد سیلندرها و حجم آن ها دو عامل تاثیر گذار بر روی قدرت سیلندرها هستند. در اکثر خودرو از 4 سیلندر استفاده می شود ولی در مورد خودرو های لوکس، مسابقه ای تعداد سیلندر و حجم آنها متفاوت هستند.

بیشتر بدانید  همه چیز در مورد تسمه تایم خودرو!

وزن خودرو در کاهش شتاب خودرو

یکی دیگر از عوامل موثر در شتاب خودرو وزن بدنه خودرو می باشد. برای مثال پراید را با سمند در نظر بگیرید. به دلیل سبکی موتور پراید نسبت به سمند، پراید شتاب اولیه بهتر و بیشتری خواهد داشت.

نوع سوخت مصرفی

این مورد در مورد خودرو های دوگانه سوزی که هم بنزین و هم CNG مصرف می کنند صدق می کند. زمانی که خودرو روی گاز باشد شتاب نسبتاً کمتری نسبت به وقتی که خودرو با بنزین کار می کند خواهد داشت. این مورد به راحتی هنگام حرکت خودرو قابل مشاهده می باشد.

دیفرانسیل

شاید کمی برایتان جالب باشد که نوع دیفرانسیل نیز می تواند بر شتاب خودرو تاثیر داشته باشد. اگر به خودرو علاقه مند باشید به خوبی می دانید که در اکثر خودرو های موجود در بازار دیفرانسیل جلو و دیفرانسیل عقب می باشد. خودرو های دارای دیفرانسیل عقب شتاب خیلی بهتری نسبت به خودرو های دیفرانسیل جلو دارند. این مورد بخاطر نیروی محرکه موتور است که در ابتدا به چرخ های عقب وارد می شود.

تعداد سوپاپ

کورد تاثیر گذار بعدی در شتاب موتور تعداد سوپاپ ها می باشد. هر سیلندر تقریباً دو سوپاپ دارد. در یکی از این سوپاپ ها سوخت و در سوپاپ دیگری دود وجود دارد. حالا به راحتی تفاوت خودرو 4 سیلندر با خودروی 8 سیلندر قابل تشخیص است. در خودروی 8 سیلندر در واقع 16 سوپاپ وجود دارد که این باعث افزایش حجم احتراق می شود و همچنین عمل احتراق سریع تر انجام می گیرد در نتیجه شتاب بیشتری در خودرو وجود خواهد داشت.

مهندسی موتور

این مورد کمی تخصصی تر از عوامل دیگر موثر بر شتاب خودرو می باشد. نکته مهمی که در این بخش وجود دارد این است که نوع طراحی هر خودرو متفاوت می باشد و همین تفاوت ها باعث می شود که هر خودرو شتاب خاصی داشته باشد. در اصل طراحی موتور باعث برتری شتاب خودرویی بر خودرو های دیگر می باشد.

بیشتر بدانید  علت شارژ نکردن دینام خودرو

علت کم شدن شتاب رنو در سر بالایی

به هنگام رانندگی در سربالایی ها شاید به خوبی متوجه این مورد شده باشید که در برخی موارد خودرو در سربالایی ها شتاب کمتری دارد و از سرعتش کم شده است. در ادامه به علت کم شدن شتاب رنو در سر بالایی می پردازیم.

 • اختلالات فیلتر هوای خراب
 • اختلالات سیم گاز
 • نقش مبدل کاتالیست ها در تنبلی خودرو
 • خرابی پمپ بنزین از عوامل تنبلی خودرو است
 • نامرغوب بودن روغن موتور
 • کثیف بو دن انژکتور
 • خرابی سنسور گاز
 • معیوب بودن دیسک و صفحه
 • اشکال در استپر
 • استفاده از لاستیک های بزرگتر از حد مجاز

علت شتاب نداشتن ماشین صفر

در خودروی صفر و تازه تولید شده اکثر قطعات نو هستند و هماهنگی لازم در بین قطعات ایجاد نشده است. همچنین قطعاتی که نیاز به روغن کاری دارند نیز هنوز روغن کاری نشده اند و کمی سفت می باشد. در اصطلاح می گویند که ماشین هنوز آب بندی نشده است.

کم آوردن ماشین در تعویض دنده

در هنگام رانندگی با تغییر سرعت نیاز به تغییر دنده ایجاد می شود. این تغییر دنده بیشتر به صورت ترتیبی کم یا زیاد می گردد. در هنگام تعویض دنده گاه شتاب خودرو دچار تغییر می باشد که در این صورت اکثرا ایراد از صفحه کلاچ یا اشکال در گاز خوردن خودرو می باشد و نیاز به بررسی بخصوص در مورد صفحه کلاج می باشد.

سخن پایانی

کاهش شتاب خودرو یکی از عواملی مهمی است که به منزله خرابی در یکی از قسمت های موتوری خودرو محسوب می شود. در این مقاله شما را با عوامل تاثیر گذار بر شتاب خودرو و همچنین عواملی که باعث کاهش شتاب خودرو رنو می گردد صحبت کردیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *