تعویض سیم کلاچ مگان

کلاچ یک طرفه و بدون لغزش نیز از جمله مدل های کلاچ هستند اما با توجه به اینکه امروزه از این دو مدل استفاده نمیشود به توضیحات بیشتر از آن ها نمیپردازیم. البته نوع دیگری از دسته بندی برای کلاچ ها تعریف شده است که آنها را به کلاچ سیمی، اهرمی و روغنی تقسیم میکند....

راهنمای مطالعه

تعویض سیم کلاچ مگان یکی از موضوعات اساسی و مهم در سلامت این خودرو محسوب میشود. در سال ۱۳۸۰ همزمان با شکوفایی صنعت خودروسازی ایران، ماشینی با مونتاژ اروپایی و آسیایی به نام رنو مگان تولید و عرضه شد. رنو مگان از ماشین های تولید داخل اتوماتیک محسوب میشود که همچنان از بازار فروش بالایی برخوردار است. قدرت این خودرو نسبت به نسل اول آن بسیار بالا بوده و توسط پارس خودرو در سال 1390 به فروش و عرضه میرسد. نسل دوم رنو مگان از امکانات ویژه و بالاتری نسبت به نسخه ی دنده ای آن برخوردار است و بسیار مورد توجه خریداران ایرانی میباشد.  آشنایی با ابزار و سیستم سازنده این خودرو به دارندگان این ماشین امکان این را میدهد که در صورت بروز هرگونه مشکل، علت آن را دریابند و برای حل مشکلات و تعمیر آن سریعا اقدام نمایند.

در ادامه به بررسی یکی از اجزای مهم و سازنده ی رنو مگان و علل خرابی آن میپردازیم تا شما خوانندگان گرامی به پاسخ سوالات خود حول محور این موضوع برسید و تعویض سیم کلاچ مگان برای شما به امری آسانتر تبدیل شود.

کلاچ چیست؟

یکی از مسائلی که افراد مبتدی و دانش آموختگان رانندگی هنگام آموزش با آن سرو کله میزنند؛ تعویض کلاچ به صورت درست و به موقع میباشد.

حتی افراد باتجربه نیز با این مشکل روبه روشده و گاها به فکر خرید یک خودرو با دنده اتومات می افتند! اما از آنجایی که کلاچ یکی از اجزای اساسی و جدا نشدنی از خودرو میباشد پس آشنایی با آن و سایر مستلزمات آن برای دارندگان انواع خودرو به خصوص مگان دارای اهمیت است. سیستم تعویض دنده مگان 1600 و سیستم تعویض دنده مگان 2000 از این قواعد مستثنی نیستند. انتقال حرکت چرخشی از یک شفت به شفت دیگر توسط کلاچ صورت میگیرد. انتقال توان تولیدی موتور به جعبه دنده توسط کلاچ انجام میپذیرد و در واقع کلاچ نیروی تولید شده را به چرخ ها منتقل می نماید. زمانی که راننده قصد تعویض دنده را دارد، کلاچ توان تولیدی موتور را از جعبه دنده حذف میکند.

بیشتر بدانید  علت بالا رفتن آمپر آب مگان

انواع کلاچ

در حالت کلی کلاچ ها به 4 دسته تقسیم بندی میشوند:

 1. هیدرولیکی: امروزه استفاده از این نوع کلاچ در خودروهای زیادی به چشم میخورد و بسیار مهم است. از جمله وظایف کلاچ هیدرولیک انتقال نیرو ابتدا توسط یک صفحه به سیال و سپس انتقال از سیال به یک صفحه ی متحرک میباشد.
 2. اصطکاکی: این نوع از کلاچ نیز مانند کلاچ هیدرولیکی در ماشین های زیادی مورد استفاده قرار میگیرد. این کلاچ براساس ضریب اصطکاک بالای بین دو صفحه عمل میکند و باعث میشود نیرو از یک صفحه به صفحه ی دیگر انتقال پیدا میکند.

کلاچ یک طرفه و بدون لغزش نیز از جمله مدل های کلاچ هستند اما با توجه به اینکه امروزه از این دو مدل استفاده نمیشود به توضیحات بیشتر از آن ها نمیپردازیم. البته نوع دیگری از دسته بندی برای کلاچ ها تعریف شده است که آنها را به کلاچ سیمی، اهرمی و روغنی تقسیم میکند. کلاچ سیمی در میان دونوع دیگر از طرفداران بیشتری برخوردار است و بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

سیم کلاچ چیست؟

سیستم کلاچ دارای پدال کلاچ میباشد که در ارتباط مستقیم با راننده قرار دارد. ارتباط بین پدال و سایر اجزا نیازمند یک انتقال دهنده نیرو از پدال به کلاچ است. سیم کلاچ مگان نیروی اعمالی و وارده توسط راننده را به کیت کلاچ منتقل می نماید. برای قرارگیری خودرو در حالت خلاص لازم است که پس از فشار وارده توسط راننده به پدال، دیسک کلاچ آزاد شود. سیم کلاچ مگان توسط یک پوشش پلاستیکی پوشانده شده است و هنگام وارد کردن فشار به پدال کلاچ، مثل ترمز دوچرخه فشار از اهرم ها به سمت صفحه کلاچ حرکت میکند که در نتیجه دنده آزاد میشود. برای تعویض سیستم کلاچ و تعویض سیم کلاچ مگان و خودروهای دیگر میتوان و سایر خودروها به افرادی با تجارب در این زمینه مراجعه نمایید.

تعویض سیم کلاچ مگان

نشانه های خرابی سیم کلاچ مگان

از آنجایی که هریک از اجزای داخلی سیستم کلاچ ممکن است دچار مشکل و اختلال شوند، سیم کلاچ هم ممکن است دچار مشکل و اختلال شود که آشنایی با علائم خرابی آن میتواند در تعویض کلاچ خودروی مگان و سایر بخش های سیستم کلاچ کمک کننده باشد. از آنجایی که فرایند خرابی سیم کلاچ مگان و دیگر خودروها یک فرایند مکانیکی است پس احتمال خرابی آن بسیار بالاست.

 • شل یا سفت شدن پدال کلاچ  که در این حالت یا پدال خیلی راحت و شل بالا و پایین میشود یا بالعکس به سختی و سفتی بالا و پایین میشود. در نتیجه علت سفت شدن سیم کلاچ مگان، که بسیاری از رانندگان این خودرو با آن روبه رو هستند خرابی سیم کلاچ مگان و سایر خودروها میباشد.
 • اگر پس از برداشتن پای خود از روی پدال متوجه لرزشی هرچند جزئی در آن شدید این موضوع یکی از نشانه های خرابی سیم کلاچ مگان و دیگر خودروها میباشد.
 • کارنکردن کلاچ نیز یکی از دلایل اصلی بریدگی در سیم کلاچ مگان است که سریعا پس از آگاهی از آن باید برای تعویض سیم کلاچ اقدام نمایید.
بیشتر بدانید  علت ریپ زدن مگان چیست؟

اگر شما صاحب خودرو از جمله خودروی مگان هستید پس از بروز چنین نشانه هایی باید بدانید که زمان تعویض سیم کلاچ مگان شما فرا رسیده است و باید برای حل این مشکل سریعا اقدام کنید. روش هواگیری کلاچ مگان نیز یکی از مواردی هست که باید مورد توجه قرار گیرد. تعویض سیم کلاچ مگان باید به صورت حرفه ای و توسط افراد کاربلد صورت بپذیرد.

تنظیم، معایب و نحوه عملکرد کلاچ مگان

یکی از مواردی که باید به آن توجه ویژه ای شود این است که گاها مشکلاتی که در کلاچ یا سیم کلاچ اتفاق می افتد به علت خارج شدن سیم کلاچ از حالت بهینه خود میباشد.

اگر شما آموزشهای لازم برای تنظیم سیم کلاچ مگان را دیده باشید انجام این عمل چندان کار سختی نیست. شما میتوانید به راحتی از طریق اینترنت به آموزش نحوه تعویض و رکلاژ سیم کلاچ دسترسی پیدا کنید. مراحل تنظیم سیم پیچ به شرح زیر است:

 • پیداکردن سیم پیچ ها
 • جابجایی مهره های دوسر سیم و بالا پایین کردن آنها

با انجام این دو مرحله پدال کلاچ در حالت بالاتر یا پایین تر آزاد میشود.

معایبی که با تنظیم سیم کلاچ مگان و دیگر خودروها قابل حل نمیباشد و حتما نیاز به تعویض سیم کلاچ دارد عبارتند از:

 • تابیدن سیم ها به یکدیگر
 • پارگی پوشش پلاستیکی روی سیم
 • خشکی بیش از اندازه سیم
 • بریده شدن قسمتهایی از سیم

در صورت بروز چنین اتفاقاتی باید تعویض سیم کلاچ مگان و دیگر خودرو ها صورت گیرد. افرادی قادر به انجام این امر هستند که آموزش تعویض سیم کلاچ مگان و سایر خودروها را بگذرانند و در این حیطه دارای تجربه باشند.

پمپ کلاچ چیست؟

هم خودروهایی که دارای گیربکس دستی هستند و هم خودروهای دارای گیربکس هیدرولیکی دارای پمپ کلاچ میباشند. این قطعه به نوعی در تعویض دنده ماشین نقش داشته و از لوازم یدکی مهم خودرو میباشد.

بیشتر بدانید  تعویض دیسک و صفحه مگان

علائم خرابی پمپ کلاچ

نشانه های زیادی موجود است که نشان دهنده ی خرابی در پمپ کلاچ میباشد. از آنجایی که کلاچ و سیلندر به یکدیگر متصل هستند در نتیجه خرابی هرکدام میتواند سلامت ماشین را به خطر بیندازد.

 • نشتی مایعات کلاچ
 • تعویض دنده به سختی
 • رفتار غیر معمول پذال پس از حذف فشار از آن

این سه عامل از نمایان ترین علائم خرابی پمپ کلاچ است که باید به آنها توجه نمود. هواگیری پمپ کلاچ مگان نیز یکی از موارد مهم در عملکرد این پمپ محسوب میشود که باید به آن توجه نمود تا عملکرد درستی توسط این پمپ ارائه شود. پمپ کلاچ همانند سیم کلاچ مگان از اهمیت ویژه و بالایی برخوردار است.

سخن پایانی

در صورت بروز هر یک از موارد خرابی سیم کلاچ مگان و دیگر خودروها، پمپ کلاژ و سیلندر باید به نمایندگی های مجاز و تعمیرگاه ها مراجعه نمود. تمامی مشکلات توسط افراد حرفه ای و آموزش دیده به بهترین شکل ممکن حل گردد. تعویض سیم کلاچ مگان و دیگر خودروها باید توسط افراد حرفه ای و آموزش دیده این حوزه صورت بپذیرد.

3 پاسخ

 1. سلام
  آيا سفت شدن كلاچ ال ٩٠ به سيم كلاچ مربوط میشه؟

 2. سلام، من کمی کسالت دارم کلاچ ماشین سفت شده اذیتم میکنه، دیسک صفحه خوبه ، ممنون اگه کمک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *