تعویض صفحه کلاچ ال 90

تعمیرگاه تخصصی رنو کپچر

راهنمای مطالعه

صفحه کلاچ ال 90 و دیگر خودروهای دنده ای یکی از مهم ترین اجزای سیستم کلاچ محسوب میشود. شناخت و آگاهی از این قطعه میتواند کمک شایانی به رانندگان خودروهای دنده ای از جمله تندر نود کند.

تندر 90 یکی از خودروهای پرفروش و پرطرفدار در ایران محسوب میشود. این خودرو به دست شرکت های رنو پارس، سایپا، ایران خودرو و پارس خودرو تولید شد. این خودرو با نام های ال 90 و تندر نود شناخته میشود. این ماشین از کیفیت فنی بالایی برخوردار است و فضای داخلی و کابین آن بزرگ است. بنابراین شناخت هر قطعه از سیستم این ماشین میتواند شما را برای خرید آن ترغیب کند.

سیستم کلاچ چیست ؟

رانندگی با خودروهایی که دارای دنده های دستی هستند در سطح های شلوغ و پر رفت و آمد بسیار سخت و دشوار است. در این نوع از ماشین ها نیاز به تعویض دستی دنده و فشار پدال کلاچ برای راننده وجود دارد. این فرآیندها راننده خودرو را بسیار اذیت می کند.

سیستم کلاچ دارای اجزای مختلفی است که هرکدام از این اجزا نقش مهمی برعهده دارند. مهم ترین بخش سیستم کلاچ، کلاچ میباشد. کلاچ وظیفه ی انتقال توان و نیروی تولیدی وارده توسط راننده را به چرخ های ماشین دارد. دیسک و صفحه کلاچ نیز از اجزای مهم سیستم کلاچ محسوب میشوند. شناخت با کاربردها و توانایی آنها میتواند به شما در آشنایی با سیستم کلاچ کمک ویژه ای بکند.

جزء اصلی خودرو تندر 90

یکی از اجزای اصلی و پرکاربرد در خودروی ال 90 و سایر خودروهای دنده ای، صفحه کلاچ ال نود میباشد. در سیستم کلاچ خودروهای دنده ای دیسک و صفحه کلاچ از پر مصرف ترین قطعات این سیستم محسوب میشوند از اجزای اصلی خودروهای دنده ای محسوب میشوند.

وظایف دیسک و صفحه کلاچ

هریک از قطعات سیستم کلاچ دارای وظایف مشخصی هستند. وظایف دیسک و صفحه عبارتند از:

 • تعویض دنده
 • انتقال نیرو از طریق اتصال گیربکس و موتور
 • قرار گیری خودرو در حالت خلاص 
 • قطع کردن ارتباط بین گیر بکس و موتور
بیشتر بدانید  تعمیر پمپ بنزین ال 90

از کجا بفهمیم صفحه کلاچ ال 90 خراب شده است ؟

از آنجایی که این قطعه در سیستم کلاچ از اهمیت بالایی برخوردار است در صورت عدم وجود این قطعه، دنده خودرو به درستی جا نمیرود و خودرو در مرحله ی حرکت قرار نمیگیرد. بنابراین حرکت خودرو به وجود این جزء وابسته است. شناخت هرچند نسبی آن میتواند سلامت خودروی شما را تضمین کند. با توجه به اینکه که صفحه کلاچ از قطعات در دسترس محسوب نمیشود بنابراین تشخیص علت خرابی و زمان تعویض این قطعه کار سختی است.

تعویض صفحه کلاچ در محل تعمیرگاه و نمایندگی های معتبر صورت میگیرد. پس از تست سلامت صفحه کلاچ و تست خرابی صفحه کلاچ، در صورت خرابی تعویض دیسک و صفحه کلاچ ال 90 صورت میگیرد.

علائم خرابی صفحه کلاچ ال نود

 • دیسک کلاچ یکی از قسمت های مهم صفحه کلاچ میباشد که شبیه به لنت ترمز است. لنت کلاچ اصطکاک با صفحه کلاچ را ایجاد میکند و در صورت نبود آن نیرویی که منتقل میشود ضعیف است و باعث سایش دیسک بر صفحه میشود. ضعف خودرو در هنگام حرکت در سربالایی ها، ایجاد سر و صدا در اتاق ماشین و ضعف در حرکت و شتاب ماشین از علائم جدی خرابی صفحه کلاچ ال 90 و خودروهای دنده ای محسوب میشوند.
 • نوع عملکردهای سیستم کلاچ و سایر اجزای آن براساس اصطکاک صورت میگیرد. اگر در دراز مدت میزان اصطکاک میان دیسک و صفحه کلاچ ال 90 و سایر خودروها زیاد باشد این موضوع موجب افزایش حرارت صفحه کلاچ و دیسک میشود. این موضوع باعث کاهش انتقال نیرو و اصطکاک و ایجاد مشکل برای صفحه کلاچ میشود.
 • تاب برداشتن و ترک برداشتن صفحه کلاچ زمانی اتفاق می افتد که پس از داغ شدن صفحه، سرد شدن ناگهانی برای آن اتفاق بیوفتد. این اتفاق موجب خرابی موازات دیسک و صفحه کلاچ ال نود میشود. طی فرآیندی که اتفاق می افتد بر سیستم کلاچ فشارهای زیادی وارد میشود.
بیشتر بدانید  تعویض گردگیر پلوس ال 90

سوختن صفحه کلاچ خودرو

این اتفاق نادر برای کمتر خودرویی اتفاق می افتد و دلایل این موضوع بسیار واضح و روشن است. وزن سنگین خودرو به علت جابجایی زیاد سرنشینان یا بارهای سنگین از دلایل اصلی سوختن صفحه کلاچ ال 90 و دیگر خودروها میباشد.

بوی سوختن صفحه کلاچ هنگام تیک آف زدن با خودرو ممکن است به مشام برسد که این موضوع به علت فشار زیادی که به صفحه کلاچ ال 90 و خودروی دنده ای وارد میشود اتفاق می افتد و موجب سوختن آن میشود.

زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ ال 90

اگر از رانندگانی هستید که در خیابان های شلوغ رفت و آمد دارید. بهتر است بعد از هر 20 الی 40 هزار کیلومتر به بررسی دیسک و صفحه خودروی خود بپردازید.

 • یکی از راه های تشخیص تمام شدن صفحه کلاچ زمانی است که با وجود اینکه خودرو گاز زیادی میخورد اما از شتاب مطلوبی برخوردار نیست.
 • اگر هنگام حرکت خودروی شما نیاز به گاز بیش از حد معمول دارد زمان تعویض دیسک و صفحه ال نود با قطعات اصلی است. تعویض کلاچ خودروی تندر 90 و دیگر خودروها باید توسط افرادی که آموزش تعویض صفحه کلاچ ال نود و دیگر خودروها را گذراندند انجام گیرد.
 • اگر هنگام حرکت خودرو متوجه لرزش خودروی خود شدید این موضوع یکی از عوامل و نشانه های خرابی صفحه کلاچ ال 90 و خودروی شما میباشد.
 • اگر هنگام کار با کلاچ متوجه سفتی آن شدید این موضوع یکی از نشانه های خرابی صفحه کلاچ ال 90 و زمان تعویض آن میباشد.

عوامل کاهش عمر صفحه کلاچ

 1. فشار به کلاچ تا انتها هنگام تعویض دنده عملکرد صحیح برای سلامت صفحه کلاچ ال 90 و سیستم کلاچ است. در صورت عدم رعایت این موضوع سلامت صفحه کلاچ خودروی شما به خطر می افتد.
 2. هنگام رانندگی در سربالایی ها باید با دنده یک و دو رانندگی کنید. در صورت استفاده از دنده به صورت نادرست تضمینی برای سالم ماندن صفحه کلاچ ال 90 و خودروی شما وجود ندارد.
 3. خودروهایی که در هنگام حرکت از شتاب بالایی برخوردار هستند معمولا از صفحه کلاچ سالمی برخوردار نیستند. بهتر است شتاب خودروی خود را هنگام حرکت کنترل کنید.
 4. در ترافیک های سنگین برای کنترل ممکن است راننده کلاچ را زیاد نگه دارد. در این شرایط صفحه کلاچ با این موضوع به راحتی کنار نمی آید و دچار آسیب جدی میشود.  صدای تمام شدن صفحه کلاچ نیز موردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.
بیشتر بدانید  علت صدای سوت ال ۹۰ چیست؟

دلایل و علائم تعویض دیسک و صفحه کلاچ تندر نود و دیگر خودروهای دنده ای زیاد است و هنگام تعویض صفحه کلاچ و خرید یک ماشین دنده ای باید به این موارد توجه نمود.

تعویض صفحه کلاچ

بهتر است تعویض صفحه کلاچ ال 90 و دیسک خودروی خود را به عهده ی کسانی بگذارید که به راهنمای تعویض دیسک و صفحه ال 90 دسترسی و تسلط دارند. این افراد باید نحوه تعویض دیسک و صفحه کلاچ ال 90 را به صورت اصولی و درست بدانند.

اجرت تعویض دیسک و صفحه کلاچ ال 90 با توجه به نوع خرابی آن ها و بررسی کلی خرابی های سیستم کلاچ مشخص میشود. بنابراین نمیتوان قیمت مشخصی را برای اینکار تعیین کرد. همچنین شما میتوانید آمار قیمت دیسک و صفحه ال 90 فرانسوی را از سایت های معتبر اینترنتی و نمایندگی های معتبر بگیرید.

مشکلات بعد از تعویض دیسک و صفحه نیز نتیجه ی مراجعه ی اشتباه به افرادی است که سابقه و تسلط کافی و درست به تعویض صفحه کلاچ ال نود و سیستم کلاچ را ندارند. بنابراین در انتخاب افراد و نمایندگی های تعویض صفحه کلاچ ال 90 و دیگر خودروها دقت لازم را داشته باشید.

6 پاسخ

 1. سلام درود خدمت مدیریت تعمیرگاه رنو وان
  دلیل سفتی کلاج و بالا آمدن بیش از حد پدال کلاج چیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   در خودروی ال90
   علت سفتی پدال کلاج و موقع حرکت بیش از اندازه بالا آمدن پدال برای حرکت خودرو
   نشان از اتمام صفحه کلاج می باشد

 2. باشلام
  النود مدل ۹۶ دارم ۷۰ هزارتا روندم وقتی ماشنو مدتی روندم و کاملا گرم شد درحالت تدقف و خلاص یه صدایی شبیه خر خر از گیربکس میاد که با گرفتن کلاچ صدا قطع میشه

 3. سلام. موقع تعویض دنده یه صدایی میاد انگار از زیر ماشین. انگار یه چیزی لق باشه. توی حرکت هم اگه روی دور موتور پایین و دنده بالاتر از نرمال پا از کلاچ برمیدارم موقع کله خوردن ماشین اون صدای تق میاد. توی حرکت هم به خصوص توی سرعت بالا و دنده ۴ و به ویژه ۵ ماشین یه زوزه و سوتی میکشه. همه اینها فقط به خاطر لیور دنده هست یا جاهای دیگه ای از گیربکس هم ایراد دارن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *