علت سوختن واشر سرسیلندر مگان چیست؟

 واشر سرسیلندر مگان بر خلاف تصور عموم مردم جزئی از سیلندر نمی باشد بلکه قطعه ای از موتور است که وظیفه منحصر به فرد برای خود برعهده دارد. واشر سرسیلندر مگان در حقیقت وظیفه تکمیل کنندگی سیلندر را ....
هزینه تعمیر جلوبندی مگان

راهنمای مطالعه

 واشر سرسیلندر مگان بر خلاف تصور عموم مردم جزئی از سیلندر نمی باشد بلکه قطعه ای از موتور است که وظیفه منحصر به فرد برای خود برعهده دارد. واشر سرسیلندر مگان در حقیقت وظیفه تکمیل کنندگی سیلندر را دارد و در کنار سیلندر قرار می گیرد. در اصل باید گفت که وظیفه کمپرس موتور و عایق بندی آن بر عهده واشر سرسیلندر مگان می باشد.

واشر سرسیلندر مگان چیست؟

واشر سرسیلندر مگان1600 که به آن گسکت سیلندر هم می گویند در اصل قطعه ای در موتور خودرو می باشد که فضایی که ما بین سیلندر و سر سیلندر قرار دارد را آب بندی می کندو همچنین از فرار گازهای ناشی از محفظه احتراق و نشت آب و نشت روغن جلوگیری کند. وظیفه آب بندی واشر سرسیلندر امر بسیار ضروری در موتور می باشد زیرا هر گونه نشتی در عملکرد موتور تاثیر منفی به جا می گذارد و رادمان موتو را کاهش می دهد.

علت سوختن واشر سرسیلندر مگان

در ادامه این مقاله لازم دیدیم که به علت سوختن واشر سرسیلندر مگان بپردازیم. افزایش دمای بیش از حد موتور باعث افزایش دمای واشر سرسیلندر مگان و سوختن واشر سرسیلندر مگان می شود. سوختگی واشر سرسیلندر مگان2000 بیشتر در اثر عملکرد نامناسب سیستم خنک کننده موتور می باشد که در زیر به دلایل آن اشاره خواهیم کرد.

 • کم بودن آب رادیاتور
 • مسدود شدن لوله ها و مجاری آب
 • خرابی پروانه
 • وجود رسوبات در سیستم خنک کننده
 • گرمای بیش از حد هوا
 • رانندگی نامناسب و نا محتاطانه
 • خرابی ترموستات
 • خرابی واتر پمپ
  همانطور که اشاره شد بیشتر این دلایل به سیستم خنک کننده مربوط می باشد. پس هر گونه مشکل در عملکرد صحیح سیستم خنک کننده باعث سوختگی واشر سرسیلندر می شود.

انواع واشر سرسیلندر مگان

واسر سرسیلندر مگان دارای انواع مختلفی می باشد که بر اساس جنس آنها را می توان به 4 دسته تقسیم کرد.

فولاد چند لایه یا MLS

این بهترین نوع برای واشر سرسیلندر مگان می باشد. در خودروهای امروزی هم اکثراً از این نوع واشر سرسیلندر استفاده می شود. در این نوع واشر سرسیلندر از 2 تا 5 لایه نازک استفاده می شود.

بیشتر بدانید  علائم خرابی واتر پمپ مگان

 مس

نوعی دیگری از واشر سرسیلندر مگان واشر سرسیلندری از جنس مس می باشد. هرچند که این نوع واشر سرسیلندر زیاد متداول نمی باشد ولی این نوع واشر کارآیی های مخصوص به خود را دارد. مس به دلیلی خاصیتی انعطاف پذیری بالایی که دارد به خوبی می تواند فرایند آب بندی را انجام دهد. همچنین خاصیت انتقال حرارت مناسبی که مس دارد باعث می شود گزینه خیلی خوبی برای واشر سرسیلندر مگان باشد ولی هزینه کمی بالای این قطعه مانعی برای استفاده متداول از آن می شود.

 کامپوزیت

از این نوع واشر سرسیلندر در خودروهای قدیمی استفاده میشد. امروزه در کمترین خودرویی می توان این نوع واشر سرسیلندر را پیدا کرد.

 الاستومریک

الاستومر در واقع از نظر ظاهری نوعی پلیمر لاستیکی می باشد. این پلیمر نیز دارای خاصیت انعطاف پذیری خوبی دارد به همین دلیل گاهاً از آن برای تولید قطعاتی مانند واشر سرسیلندر که کاربرد آب بندی دارند، استفاده می شود.

وظیفه واشر سرسیلندر مگان

به چند مورد از وظیفه واشر سرسیلندر مگان2000 در ادامه این مقاله اشاره خواهیم کرد تا شما به خوبی عملکرد این قطعه را درک کنید.

آب بندی

موتور در هنگام کار کردن فشار زیادی به سیلندر وارد می کند و واشر سرسیلندر این وظیفه را دارد که از این فشار جلوگیری کند تا سرسیلندر بتواند عملکرد بهتری داشته باشد.

هدایت مایعات

درون موتور و سیلندر باید مایع خنک کننده ای وجود داشته باشد تا مانع از دمای بیش از حد موتور بشود و این وظیفه خنک کنندگی هم بر عهده واشر سرسیلندر می باشد.

حفظ و نگهداری مایعات

این مهم ترین وظیفه واشر سر سیلندر مگان می باشد. در اصل جلوگیری از اینکه مایعات درون موتور با همدیگر ترکیب بشوند مهم ترین وظیفه واشر سر سیلندر می باشد. برای مثال: اگر روغن و مایع خنک کننده با یکدیگر مخلوط بشوند رادیاتور مسدود می شود و همین مورد مانع جریان گردش آب و افزایش دمای موتور می گردد.

بیشتر بدانید  رفع مشکلات سنسور گیربکس مگان

علائم خرابی واشر سرسیلندر مگان چیست؟

خرابی و سوختن واشر سرسیلندر مگان 1600یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در این خودرو به وجود می آید. حال شما را با علائم این خرابی یا سوختن آشنا خواهیم کرد تا در صورت مشاهده هر چه سریع تر متوجه سوختن واشر سر سیلندر خودرو خود بشوید و نسبت به تعویض واشر سرسیلندر مگان خود اقدام فرمایید.

خارج شدن دود و بخار سفید از اگزوز

اگر از خودرو شما دودی به رنگ سفید غلیط خارج شد آن را یکی از علائم سوختگی واشر سرسیلندر به حساب بیاورید. این دود سفید رنگ به دلیل ورود آب به محفظه سیلندر و سوختگی مخلوط هوا و بنزین رخ می دهد.
نکته: البته باید این را هم در نظر داشت که خارج شدن دود سفید به تنهایی بخصوص در آب و هوای مرطوب و سرد دلیل بر خرابی واشر سرسیلندر نمی باشد.

تغییر رنگ و حالت روغن پیشرانه

یکی دیگر از نشانه های سوختن واشر سر سیلندر مگان تغییر رنگ یا حالت در روغن موتور می باشد. در این صورت وقتی که شما گیج مخصوص روغن خودرو را بیرون می کشید با روغن موتوری به رنگ شیری مواجه خواهید شد. این اتفاق اکثراً به دلیل ورود آب به مسیر روغن رخ می دهد.

ایجاد حباب در سیال رادیاتور

نشانه دیگری برای سوختن واشر سرسیلندر مگان پدید آمدن حباب هوا در آب رادیاتور خودرو می باشد. در اکثر موارد این تولید حباب به دلیل فشار کمپرس سیلندر می باشد. در صورت چنین اتفاقی شیلنگ مخصوص رادیاتور متورم می گردد. همچنین به محض باز کردن درب آب رادیاتور با آبی در حال جوشیدن مواجه می شوید.

داغ شدن بیش از حد پیشرانه

داغ شدن بیشتر از حد معین موتور خودرو شما می تواند علامت دیگری از سوختن واشر سرسیلندر باشد. رانندگی طولانی مدت در اکثر موارد باعث بروز چنین مشکلی می گردد. احتراق مداوم داخلی باعث کاهش حجم مانع خنک کننده می شود و کاهش مایع خنک کننده هم به سوختگی واشر سرسیلندر و افزایش دمای موتور منجر می شود. اگر می خواهید دمای مناسب برای واشر سرسیلندر را بدانید باید بگوییم که دمای 80 تا 90 درجه سانتی گراد دمای مناسب برای واشر سرسیلندر می باشد. اگر این دما بیشتر بشود موتور داغ می کند و واشر سرسیلندر نیز می سوزد.

بیشتر بدانید  علت کم آب شدن مگان

مشاهده اثرات آب و روغن

اگر روغن یا آب بر روی بدن پیشرانه تشت کند علامت این است که به احتمال زیاد سوختگی واشر سرسیلندر وجود دارد. زیرا نشت آب و روغن به بیرون زمانی رخ می دهد که واشر سرسیلندر دچار سوختگی باشد.
نکته: علاوه بر مواردی که گفتیم علائم دیگری نیز برای تشخیص سوختگی واشر سرسیلندر وجود دارد از جمله:

 •  عوض شدن رنگ آب رادیاتور
 •  کم شدن حجم روغن موتور
 •  کاهش حجم آب رادیاتور
 •  بروز نشتی خارجی
 • وجود کمپرس در داخل رادیاتور ( جوش کاذب)

چه عواملی باعث خرابی واشر سرسیلندر رنو می شود؟

 •  مسدود شدن مجرای عبور آب رادیاتور
 •  خنک نشدن آب رادیاتور به دلیل وجود رسوب
 •  نقض فنی در واتر پمپ خودرو
 • عدم گردش جریان آب

اینها دلایلی هستند که به خرابی واشر سرسیلندر رنو منجر می گردند و در آخر هم باعث افزایش دمای موتور خودرو می شوند.

سخن پایانی

این مقاله در جهت آشنایی شما با واشر سرسیلندر مگان و وظایف آن فراهم گردید. همچنین با دلایل وجود این مشکل یا علائم آن نیز آشنا شدید. همچنین در مورد مواردی چون تعمیر واشر سرسیلندر مگان، اجرت تعمیر سرسیلندر مگان، هزینه تعمیر واشر سرسیلندر مگان و قیمت واشر سرسیلندر مگان نیز باید بگوییم که با توجه به بروز بودن قیمت ها نمی توان در مورد آن ها اطلاعات صحیح و کاربردی ای در قالب یک مقاله ارائه داد. این هزینه با وجود کمی گران و متغیر بودن برای سلامت خودروی شما و بهبود راندمان موتور خودروتان بسیار لازم و ضروری می باشد.

یک پاسخ

 1. سلام وقتبخیر خدمت مدیریت تعمیرگاه رنو وان
  نشتی روغن از واشر سرسیلندر هم می شود یا خیر…؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *