تعویض روغن موتور مگان

گیج نشانگر سطح روغن موتور بوده و در هنگام استارت زدن خودرو می توان میزان سطح روغن را مشاهده کرد. جای گیج مگان 2000 با مگان 1600 متفاوت است. گیج روغن مگان 2000 در بالا، جلوی قلاب موتور واقع شده است که با رنگ زرد مشخص می شود. گیج روغن مگان 1600 در پایین روبروی رادیاتور آب قرارگرفته است.
تعویض روغن موتور مگان 1600 و 2000 در تهران

راهنمای مطالعه

‌از زمانی که چرخ اختراع شد، انسان سعی داشت وسیله ای اختراع کند که بتواند موتور چرخ را خنک نگه دارد. در ابتدا از آب برای خنک کردن محورها و جلوگیری از فرسایش آنها استفاده شد. بعد ها به ترتیب شروع به استفاده از روغن زیتون، چربی های گیاهی، روغن نهنگ، روغن بادام، روغن انگور و سایر روغن های حیوانی برای خنک نگهداشتن موتور استفاده‌ شد. با گذشت زمان و با پیشرفت های روز افزون انسانی، متوجه شدند که نیاز به روغن های باکیفیت تری برای خنک نگهداشتن ماشین نیاز دارند. کم کم با توجه‌ به‌ نیاز ماشین، روغن موتور اختراع شد.

روغن موتور مگان 1600

نوع روغنی که در موتور مگان استفاده‌ می شود l.w40-sl می باشد. با توجه به تقلبی بودن برخی از روغن ها در بازار باید توجه داشته باشید که برندی که استفاده می کنید معتبر باشد. ما به شما برند elf و total را پیشنهاد میدهیم، اما متاسفانه امروزه این برند در بازار موجود نیست، بنابراین سعی کنید از برندهای ایرانی استفاده کنید! فیلتری که در تعویض روغن موتور مگان استفاده می شود معمولا از برند پرفیولکس است که یک برند فرانسوی است و برای تصفیه روغن موتور شرایط خوبی را ایجاد می کند.

میزان حجمی که در روغن موتور مگان 1600 با تعویض فیلتر روغن استفاده میشود، 4/8 لیتر می باشد. روغن را از پیله تخلیه زیر کالتل تعویض می کنند. گیج روغن موتور 1600 کوتاه می باشد و روی کولتل نصب می شود که اندازه ان حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر می باشد. به همین دلیل خیلی ها با نگاه کردن به گیج روغن نمی توانند سطح ان را اندازه گیری کنند. به همین منظور سنسور دیجیتال در پشت کالتل و روی بوک سیلند نصب شده است که قادر به تشخیص میزان سطح روغن می باشد. وقتی خودرو روشن می شود در همان ابتدا علامت oil-level-core نشان داده می شود که سطح روغن را می توان تشخیص داد. پس ازطی کردن مسافت ۷ هزار کیلومتر حتما روغن موتور خودروی خود را تعویض کنید!

تعویض روغن موتور مگان
تعویض روغن موتور مگان

روغن موتور مگان 2000

روغن موتور را از زیر تخلیه می کنند تا جرم و رسوبات موتور که در کف کالتر ته نشین شده است کاملا خارج شود.با باز کردن پیج تخلیه روغن این اقدام صورت می پذیرد. میزان حجمی که در روغن موتور مگان 2000 استفاده می شود 5/30 لیتر می باشد. نوع روغنی که در این موتور استفاده میشود sl-w40.10 است. بهترین برندها elf و total می باشد اما امروزه در دسترس نمی باشد بنابراین از روغن موتور های ایرانی استفاده کنید.

بیشتر بدانید  ۸ دلیل خرابی سیم کشی مگان

نکات کلیدی تعویض روغن موتور مگان

 • حجم تعویض روغن موتور مگان 1600، 4/8 لیتر با فیلتر آن می باشد.
 • حجم تعویض روغن موتور مگان 2000، 5/30 لیتر می باشد.
 • بهترین روغن ها برای تعویض elf و total می باشند.
 • بدلیل نبودن روغن های اصل و اروجینال در بازار، بیشتر سعی کنید از روغن های ایرانی استفاده کنید تا متحمل ضرر نشوید!
 • معمولا روغن موتور را از پایین تخلیه می کنند تا تمام رسوبات موجود در موتور کاملا خارج شود.
 • فیلتری که در تعویض روغن موتور بکار می رود از برند فرانسوی پرفیولکس می باشد!

گیج روغن مگان ۱۶۰۰ کجاست؟

گیج نشانگر سطح روغن موتور بوده و در هنگام استارت زدن خودرو می توان میزان سطح روغن را مشاهده کرد. جای گیج مگان 2000 با مگان 1600 متفاوت است. گیج روغن مگان 2000 در بالا، جلوی قلاب موتور واقع شده است که با رنگ زرد مشخص می شود. گیج روغن مگان 1600 در پایین روبروی رادیاتور آب قرارگرفته است.

بهترین روغن موتور مگان 2000

بهترین روغنی که خود شرکت رنو برای مگان 2000 توصیه کرده است 10w40-elf می باشد. معمولا نوع روغن مگان 2000 را براساس شاخص پایه روغن نیمه سنتیک تعیین می کنند. برندهای معتبر روغن موتور مگان elf و total هستند که می توانید از آنها استفاده کنید.

حجم روغن موتور مگان ۱۶۰۰

میزان حجمی که در روغن موتور مگان 1600 با تعویض فیلتر روغن مگان استفاده میشود، 8/4 لیتر می باشد.

اجرت و هزینه تعویض روغن مگان

هزینه تعویض روغن مگان معمولا از 500 هزار تومن شروع می شود و هزینه اجرت برای تعویض روغن مگان حدود ۵۰ هزار تومان کمتر یا بیشتر است.

تعویض روغن موتور مگان
تعویض روغن موتور مگان

گیربکس مگان چند لیتر روغن می گیرد؟

مگان در دو مدل 2000 و 1600 طراحی شده است. روغن موتور مناسب رنو مگان طبق دفترچه راهنمای خودرو 10w-40 sl نیمه یا تمام سینتتیک می‌باشد. کیفیت روغن گیربکس مگان اتومات 2000 به عواملی بستگی دارد از جمله رنگ ظاهری روغن گیربکس زرد yellow باشد. در بعضی از گیربکس ها از رنگ روغن قرمز استفاده می شود. اگر از روغن قرمز استفاده کردید حتما توجه داشته باشید که روغن fully synthetic و سطح کیفیت آن lt71141 باشد.

بیشتر بدانید  تعمیر بخاری مگان

مقدار حجمی که در روغن گیربکس مگان 2000 اتومات استفاده می شود ۶ لیتر و در صورتی که روغن را تخلیه کردید، مقدار ۳ لیتر باید استفاده شود!

روغن مناسب گیربکس و موتور رنو مگان

روغن مناسب موتور رنو مگان 10w-40 sl نیمه یا تمام سینتتیک می باشد و روغن های دیگری که مناسب روغن موتور می باشند شامل:

 • بهران سوپر رانا 10w-40
 • ادینول نیمه سنتتیک 10w-40
 • elf evolution 700 ft 10w-40
 • total quartz 7000
 • total q 7000 energy 10w-40
 • ایرانول رونیا iran ronia 10w-40 5l

روغن مناسب گیربکس شامل روغن هایی مثل:

 • والوالین MAX LIFE
 • ادینول XN Plus
 • الف ELFMATIC IID
 • آیسین AFW +
 • روغن بهران اتوماتیک MVLV

زمان تعویض روغن موتور مگان

 • در هر ۶۰ هزار کیلومتر یا هر ۴ سال روغن گیربکس را تعویض کنید! اگر روغن گیربکس را تخلیه کردید، در هر ۲۰ هزار کیلومتر روغن را تعویض کنید!
 • زمان تعویض روغن در مگان 2000 و 1600 معمولا در صفحه نمایشگر دیجیتال اتوماتیک نمایش داده می شود که چه زمانی باید روغن موتور خود را عوض کنید!

قیمت تعویض روغن مگان

همیشه باید به این نکته توجه داشته باشیم که روغن مناسبی برای خودروی خود انتخاب کنیم و در این مورد می توانیم از شرکت های سازنده خودرو اطلاعات کسب کنیم. قیمت تعویض روغن مگان از حدود ۵۰۰ هزار تومن شروع می شود.

حجم روغن موتور مگان اتومات

باید هر ۶ هزار کیلومتر نسبت به روغن موتور مگان اتومات اقدام کرد و حجم آن باید 5/5 لیتر با درجه گرانروی 5w40 باشد.

تعویض روغن موتور مگان
تعویض روغن موتور مگان

مشخصات فنی روغن و روان کننده های مگان

مگان در دو مدل 1600 و2000 طراحی شده که مشخصات روغن موتور و نوع و حجم آن برای هر دو مدل یكسان میباشد.

 • شرکت سازنده خودرو مگان رنو (پارس خودرو) می باشد.
 • مدل آن 16V 1.6 است.
 • نوع موتور K4M می باشد.
 • حجم موتور 2000 است.
 • تعداد سیلندر ۴ و تعداد سوپاپ ۱۶ تا می باشد.
 • سطح کیفیت روغن موتور باید API SL یا API SM باشد.
 • ویسکوزیه روغن موتور باید 10W-40 و 5W-40 باشد.
 • کیفیت روغن موتور تصفیه شده بر اساس استاندارد خودروسازی اروپا باید ACEA A3/B4 و ACEA A5/B5 باشد.
 • نوع روغن پایاپه روغن موتور باید نیمه سینتتیک یا روغن پایه گروه ۳ باشد.
 • حجم روغن موتور یا تعویض فیلتر ۵ لیتر می باشد.
بیشتر بدانید  علت خرابی کمپرسور کولر مگان چیست؟

بهترین روغن مگان چیست؟

روغن ELF اصل و سنتتیک از جمله بهترین روغن های مگان حال حاضر موجود در بازار می باشند. این روغن ها به دلیل خاصیت ضد چسبندگی و خوردگی و همچنین بدلیل دارابودن سیالیت در بین افراد محبوب می باشند. همچنین می توان به وجود مواد مصنوعی و خاصیت ضد یخ زدگی ان اشاره کرد. مواد مصنوعی موجود در روغن سنتتیک برای فصل تابستان بسیار مناسب است و باعث خنک ماندن موتور ماشین می شود.

روغن ترمز مگان ۱۶۰۰

یکی از دلایل بسیار مهم در به موقع ترمز زدن‌ ماشین، روغن ترمز می باشد. روغن ترمز مگان به رنگ آبی می باشد که باید بعد از ۵۰ هزار کیلومتر استفاده از ماشین تعویض شود. جهت تعویض روغن موتور مگان و سرویس دوره ای مگان می توانید به تعمیرگاه مگان مراجعه کرده و یا مشاوره با شماره های رنو وان تماس بگیرید.

3 پاسخ

 1. سلام
  ببخشید سرویس روغن موتور و گیربکس انجام می دید…؟
  و از روغن چه برندی استفاده می کنید…؟

  1. سلام، بله تمام خدمات مربوط به سرویس موتور و گیربکس انجام میشه، استفاده از روغن به نوع ماشین شما بستگی داره

 2. سلام آیا تعمیرگاه شما روغن موتور مگان 1600 را تعویض می نماید؟؟ از چه نوع روغنی استفاده میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *