تعمیر بخاری مگان

برای تامین گرما از بخاری مگان نیازی به انرژی اضافی مانند بنزین نیست و برای روشن شدن بخاری خودرو تنها به یک باتری کوچک نیاز است. در هوای معتدل، موتور با کمی کار به دمای معمولی می رسد اما در هوای عموما سرد مدتی طول می کشد تا دمای موتور به حد نرمال برسد...
ECU خودرو چیست؟

راهنمای مطالعه

زمستان علاوه بر زیبایی های بی نظیر خود، سرما نیز به همراه دارد که برای ماشین چندان خوب نیست. فرض کنید قصد سفر برای برف بازی را دارید ولی بخاری ماشین کار نمی کند، قطعا سفر هیجان انگیزتان با چالش مواجه شده‌ است. در موتور خودرو، آب موتور نقش خنک کننده آب را ایفا می کند. در این فرآیند گرمای موتور توسط آب موتور جذب شده و دمای آن را کاهش می دهد. در واقع گرمای بخاری مگان در نتیجه این فرآیند و استفاده از آب گرم تولید شده توسط موتور تامین می شود. سپس بعد از گرم کردن آب و رادیاتور، آب گرم با کمک فن به هوای گرم تبدیل می شود که از باتری خودرو شارژ شده و وارد کابین می شود.

علت خرابی بخاری مگان و کم شدن گرمای بخاری

گاهی اوقات بخاری مگان شروع به زدن باد سرد میکند یا ممکنه اصلا کار نکند که این اتفاق یکی از شایع ترین حوادثی است که برای هر راننده ماشینی پیش می آید. با هم برخی از علت های کم شدن گرمای بخاری مگان یا خرابی آن را بررسی می کنیم.

رادیاتور بخاری

گرفتگی یا سوراخ شدن رادیاتور بخاری یکی از معمول ترین علت های کم شدن گرما بخاری مگان می باشد. اگر رادیاتور نتواند تبادل گرما را از آب به هوا به درستی انجام دهد، خودرو گرم نمی شود!! این مشکل با تعویض رادیاتور یا درموارد نادر با شستشوی رادیاتور با استفاده از جرم گیرها بر طرف می شود.

شلنگ های رادیاتور

آب از شلنگ رادیاتور منتقل و در آن تبدیل به گرما می شود اگر شلنگ رسوب کند و از ورود و خرج آب جلوگیری شود باعث کم شدن گرمای بخاری مگان می شود که با عوض کردن شلنگ یا تمیز کردن آن این مشکل برطرف می شود.

مایع خنک کننده موتور

گاهی اوقات به دلیل کمبود آب موتور یا هواگرفتن سیستم خنک کننده، از گردش مایع در سیستم گرمایشی جلوگیری می کند و در نهایت گرما به داخل کابین نمیرسد. در این وضعیت سیستم خنک کننده را چک کنید که نشتی نداشته باشد و بعد به آن آب مقطر یا ضد یخ اضافه کنید و سیستم را هواگیری کنید.

ترموستات و علت کم شدن گرمای بخاری مگان

وظیفه ی تغییر مسیر آب موتور را به عهده دارد. گاهی اوقات ترموستات دچار مشکل می شود و از گردش مایع درون رادیاتور جلوگیری می کند.

واتر پمپ خودرو

زمانی که ماشین حرکت می کند بخاری گرمای مورد نیاز را تامین می کند ولی به محض ایستادن خودرو بخاری باد سرد می زند. این مشکل احتمالا از واتر پمپ می باشد که به دلیل رسوب یا خودگی پرها نیروی لازم برای گردش مایع را انجام نمی دهد.

فن بخاری

گاهی اوقات همه چیز به خوبی کار می کند ولی فن گرمای لازم را به کابین انتقال نمی دهد. علت این واقعه سوختن‌فیوزها و خراب شدن فن بخاری می باشد. اگر باد از کابین خارج شد ولی به مقدار کافی نبود ایراد از رفتگی تهویه آن می باشد.

سیستم تهویه

گاهی اوقات ایراد از مدار تنظیمات دمای تهویه خودرو می باشد که امروز در ماشین های جدید الکترونیکی می باشد.

دلایل کمبود گرمای بخاری مگان

یکی از متداول ترین مشکلاتی که برای خودرو ها اتفاق می افتد بخاری گرمای مناسب را تولید می کند. یکی از اصلی ترین دلیل ها ممکن است از رادیاتور ماشین باشد که با تعویض و یا جرم گیری آن مشکل حل خواهد. از دلایل دیگر می توان به خرابی شلنگ های رادیاتو، مشکل در سیستم خنک کننده خودرو، خرابی ترموستات خودرو، رسوب کردن و خرابی واتر پمپ مگان و خراب شدن سیستم تهویه اشاره کرد.

چرا بخاری ماشین در هوای سرد به خوبی گرم نمی کند؟

رانندگی در هوای سرد بدون داشتن بخاری قطعا آزاردهنده خواهد بود. زیادی مبنی بر کار نکردن بخاری ماشین در هوای سرد وجود دارد که ما به برخی از انها اشاره می کنیم. بسته شدن‌ هسته بخاری، گرفتگی رادیاتور بخاری، خرابی فن و یا دمنده بخاری، کافی نبودن آب موتور، آسیب دیدگی دریچه‌ های بخاری، پایین بودن سطح مایع سیستم خنک‌ کننده، جرم گرفتگی پروانه‌های واتر پمپ، باز ماندن ترموستات موتور، نشتی مایع خنک‌کننده، آسیب‌ دیدگی شیلنگ بخاری و شیر کنترل بخاری از جمله مواردی هستند که باعث کم شدن گرمای بخاری مگان می شود.

کم شدن گرمای بخاری مگان و بسته شدن هسته بخاری

کم شدن گرمای بخاری ممکن است در اثر بسته شدن‌ هسته بخاری باشد. اما به چه دلیل بسته شدن هسته بخاری مگان اتفاق می افتد؟ به برخی از دلایل آن اشاره میکنیم:

  • زنگ زدگی و خوردگی هسته بخاری که در نتیجه استفاده طولانی مدت آب در سیستم خنک کننده خودرو به وجود می آید.
  • زمانی که روغن موتور و سیستم خنک کننده باهم ترکیب شوند، لجن به وجود می آید. وقتی سراسر هسته را بگیرد باعث کند شدن یا قطع جریان مایع در هسته بخاری خواهد شد!
  • استفاده از یک محصول توقف نشت در سیستم خنک کننده باعث گرفتی در هسته بخاری می شود.
  • در برخی موارد به دلیل آسیب وارده به هسته باید آن را تعویض یا شستشو دهید که هزینه ی شستشو معمولا کمتر از تعویض آن برای شما در می آید. هزینه فلاش یا شستشوی هسته بخاری چیزی در حدود ۱ تا ۳ میلیون تومان برای شما می ایستد. هزینه تعویض هسته بخاری چیزی در حدود ۸ میلیون تومان خواهد بود.
بیشتر بدانید  تعویض روغن موتور مگان

رفع گرفتگی رادیاتور بخاری خودرو

یکی از معمول ترین علت های کم شدن گرما بخاری مگان گرفتگی یا سوراخ شدن رادیاتور بخاری خودرو می باشد. اگر رادیاتور نتواند تبادل گرما را از آب به هوا به درستی انجام دهد، خودرو گرم نمی شود. این مشکل با تعویض رادیاتور یا درموارد نادر با شستشوی رادیاتور با استفاده از جرم گیرها بر طرف می شود. آب از شلنگ رادیاتور منتقل و در آن تبدیل به گرما می شود اگر شلنگ رسوب کند و از ورود و خرج آب جلوگیری شود باعث کم شدن گرمای بخاری مگان می شود که با عوض کردن شلنگ یا تمیز کردن آن این مشکل برطرف می شود.

چرا بخاری خودرو باد سرد می زند؟

زدن‌ باد سرد بخاری خودرو در فصل سرد سال، چندان خوشایند نیست. اما علت آن چیست؟

  • زمانیکه مایع ضد یخ خودرو میزان نباشد، باد سرد از بخاری خودرو خارج می شود.
  • وقتی که هسته مرکزی بخاری خودرو دچار مشکل شود و مایع خنک کننده را به طور صحیح از میان رادیاتور منتقل نکند از جمله دلایلی دیگری برای گرم نشدن خودرو می باشد.
  • خراب شدن‌ یا گیر کردن شاسی های کنترل بخاری به دلیل کثیف شدن یا از کار افتادن‌ آنها.
  • وجود ایراد در ترموستات خودرو باعث می شود که گرما به داخل کابین نرسد و در نهایت باد سرد تولید می شود.
  • نشت آب آخرین مشکل موجود در بخاری خودرو می باشد. بنابراین سلامت شیلنگ ها، رادیاتور و واترپمپ را بررسی کنید.

وظیفه بخاری مگان

گرم شدن درون خودرو با استفاده از گرمای حاصل از آب موتور صورت می گیرد. گرمای موتور توسط آب رادیاتور جذب می شود و بخشی از این آب در رادیاتور بخاری جریان پیدا می کند و با ورود این گرما به رادیاتور، جریان هوای گرم به درون کابین هدایت می شود. سیستم گرمایشی و خنک کننده خودرو ها با هم در ارتباطند و عدم عملکرد درست یکی از انها در دیگری تاثیر می گذارد. برخلاف گرم شدن، کولر خودرو فشاری به موتور وارد نمی کند.

علت کم شدن پرتاب باد بخاری مگان

وجود رطوبت سبب رشد قارچ و کپک در سیستم کولر ماشین و مسدود شدن پره های مبدل گرمایی پشت داشبورد می شود و در نهایت موجب کم شدن پرتاب باد می شود. گشاد شدن، پارگی، انسداد و شل شدن شلنگ ها و بست های سیستم بخاری ماشین موجب ضعیف پرتاب شدن باد بخاری می شود. از این رو باید جایگزین یا تعمیر شوند. فیلتر های کابین ماشین به عنوان یک سیستم تصفیه بین هوای بیرون و داخل کابین ماشین عمل می کند که مسدود شدن آن در اثر گردو غبار و ذرات ریز باعث کم شدن پرتاب باد بخاری مگان می شود. به طور معمول باید هر ۲۰ هزار کیلومتر نسبت به تعویض فیلتر کابین ماشین اقدام کنید.

بلوری که در سیستم تهویه ی ماشین قرار دارد هوا را از دریچه های برگشتی و کویل های اپراتور عبور می دهد و به داخل مجاری هوای کولر ماشین می آورد که در صورت بروز مشکل در فن و بلور، پرتاب باد کاهش پیدا می کند. وجود نشتی دراثر شکستگی یا سوراخ شدن لوله ها و مجراهای سیستم تهویه هوا باعث کاهش فشار هوا می شود.

بیشتر بدانید  دلایل استارت نخوردن مگان چیست؟

چرا بخاری مگان خوب گرم نمی کند؟

مهمترین دلیل گرم نشدن کابین ماشین بعد از خرابی ترموستات مربوط به کثیفی و جرم گرفتن رادیاتور و لوله های آب بخاری خودرو است! خودروهایی که کارکرد بالاتر از سه سال دارند می‌توان گفت که بدلیل کثیفی رادیاتور گرمای بخاری کم شده‌ است. شلنگ های بخاری از جنس فلزی هستند که به مرور زمان دچار زنگ زدگی می شوند و درون آن رسوب ایجاد می شود که در نهایت سبب می شود کم شدن گرمای بخاری مگان می شود.

مهم ترین علل گرم نکردن بخاری ماشین

خراب بودن فشنگی آب، بسته‌ شدن‌ منافذ موتور و رادیاتور و جرم گرفتن و خورده‌ شدن‌ پروانه های واتر پمپ باعث کند شدن‌گردش آب در بخاری مگان می شود. این موارد از جمله مهم ترین دلایل گرم نکردن بخاری ماشین می باشد.

عیب یابی بخاری رنو مگان

پیدا کردن مشکل بخاری قطعا نیاز به تعمیرکار حرفه ای دارد که دقیقا مشکل را شناسایی و برای رفع آن بکوشد. تا هم زمان کمتری از شما بگیرد و هم سریعتر به نتیجه ی دلخواه خود برسید.

هزینه تعمیر بخاری در صورت کم شدن گرمای بخاری مگان

بسته‌ به خرابی، هزینه تعمیر بخاری مگان نیز متفاوت می باشد و با توجه به شرایط اقتصادی امروزه نمی توان هزینه ی معینی برای آن در نظر گرفت.

اجرت ساخت بخاری رنو مگان

در صورتی که موتور فن بخاری رنو مگان شما دچار اختلال شده‌ و نیاز به تعویض دارد. فروشگاه اینترنتی یدک مارکت جهت تهیه قطعه جدید به شما کمک می‌کند.

در موتور خودرو، آب موتور نقش خنک کننده آب را ایفا می کند.در این فرآیند گرمای موتور توسط آب موتور جذب شده و دمای آن را کاهش می دهد. در واقع گرمای بخاری مگان در نتیجه این فرآیند و استفاده از آب گرم تولید شده توسط موتور تامین می شود. سپس بعد از گرم کردن آب و رادیاتور، آب گرم با کمک فن به هوای گرم تبدیل می شود که از باتری خودرو شارژ شده و وارد کابین می شود.

بخاری مگان چگونه کار می کند؟

برای تامین گرما از بخاری مگان نیازی به انرژی اضافی مانند بنزین نیست و برای روشن شدن بخاری خودرو تنها به یک باتری کوچک نیاز است. در هوای معتدل، موتور با کمی کار به دمای معمولی می رسد اما در هوای عموما سرد مدتی طول می کشد تا دمای موتور به حد نرمال برسد. بسیاری از موتورها حتی در این شرایط یا در هوای بسیار سرد به سختی به دمای طبیعی خود می رسند.

دلایل خرابی بخاری مگان

قبل از اینکه با دلایل خرابی بخاری مگان آشنا شویم لازم است تا با عواقب این کار آشنا شویم. استفاده از سیستم گرمایشی معیوب در خودرو، باعث عدم رضایت صاحب خودرو، سرنشینان و به خصوص کودکان می شود.در نبود سیستم گرمایشی خودرو به خصوص در فصول سرد شیشه های خودرو بخار گرفته و شرایط رانندگی را بسیار سخت و خطرناک می کند. در چنین شرایطی تنها یک بخاری با کارکرد مناسب می تواند از بروز حوادث خطرناک جلوگیری کند. در ادامه به مهمترین عوامل خرابی بخاری در خودروی مگان اشاره می کنیم.

دلایل خرابی بخاری مگان

دلایل خرابی یا عدم کارکرد صحیح بخاری خودرو چیست؟

۱ – خرابی ترموستات ماشین

ترموستات مگان نقش مهمی در عملکرد بخاری خودرو دارد. خرابی و شکستگی ترموستات کنترل آب گرم ورودی به سیستم را از بین برده و باعث ایجاد مشکل در سیستم گرمایشی خودرو می گردد. (در شرایط عادی ترموستات دمای آب را تنظیم می کند و در واقع دمای بخاری را کنترل می کند) با تعویض این قطعه مشکل کاملا حل خواهد شد. نگران هزینه تعویض ترموستات مگان نباشید! این اجرت تعویض دقیقا مطابق با نرخ اعلامی از طرف اتحادیه بوده و هیچ وجه اضافی از طرف رنو وان دریافت نمی گردد. در برخی موارد، ترموستات برای زمستان از خودرو خارج و برداشته می شود؛ اما، نصب مجدد ترموستات را در تابستان فراموش نکنید.

برای تعویض ترموستات مگان ۱۶۰۰ و ۲۰۰۰ می توانید به تعمیرگاه تخصصی مگان مراجعه نمایید.

۲ – آب کافی در موتور وجود ندارد

یکی دیگر از دلایل عملکرد نامناسب بخاری مگان، مقدار کم آب در گردش در موتور است. با کمتر شدن آب در موتور قطعا میزان مایع ورودی به موتور کمتر شده و به تبعیت از آن دما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. این عملکرد نوعی نقص محسوب شده و اولین قطعه ای که دچار آسیب می گردد ترموستات و در گام بعدی خود بخاری مگان خواهد بود.

بیشتر بدانید  زمان تعویض روغن گیربکس مگان

۳ – نقص در فن یا دمنده هوا

یکی دیگر از موارد مهم در بخاری خودرو، استفاده صحیح از دمنده است که هوای گرم را به داخل کابین هدایت می کند. در اثر خرابی این قطعه هوا با نیروی کمی از دریچه ها وارد اتاق شده و داخل کابین خودرو کمتر گرم خواهد شد.

دلایل خرابی بخاری مگان

۴ – آلودگی رادیاتور

اگر رادیاتور مسدود شده باشد؛ روی جریان آب تاثیر مستقیم گذاشته و در عملکرد بخاری اتومبیل اختلال ایجاد می کند. یکی دیگر از دلایل گردش نادرست آب در موتور نیز مسدود شدن لوله ها (شلنگ) است که به رادیاتور می رسد.

۵ – شیر کنترل بخاری

خودروهای قدیمی‌ تری که چند سالی از آنها استفاده می‌شود، احتمالاً شیر کنترل بخاری معیوب دارند! این سوپاپ داخل خودرو نبوده و در واقع زیر کاپوت قرار دارد. این شیر مانند یک کلید عمل کرده و اجازه می دهد تا بخاری روشن و خاموش شود. خرابی این قطعه به این معنی است که میزان تهویه مورد نیاز بخاری مختل شده است. اگر تمام قسمت های بخاری خودرو به درستی کار نکند، وضعیت کلی گرمایش مختل می شود. دمیدن هوای سرد، توقف هوا، کاهش میزان گرمای هوا از جمله مشکلات رایج بخاری خودرو است که به یکی از دلایل ذکر شده در بالا ایجاد می شود.

برای تعمیر بخاری خود می توانید به تعمیرگاه تخصصی رنو وان مراجعه کنید.

۶ – نشت آب

نشت آب از شیلنگ پمپ آب و رادیاتور باعث آسیب جدی به بخاری خودرو و اختلال در عملکرد آن می شود. نشتی باعث کاهش مقدار آب در موتور می شود و در این حالت، شبکه گرمایش نمی تواند گرما را تامین کند. در این صورت افزودن آب به سیستم و هوادهی آن مشکل را موقتاً حل می کند. اما برای تعمیر خودرو باید محل نشتی آن را شناسایی و آن را به طور کامل تعمیر کرد.

نحوه سرویس بخاری ماشین

همانطور که اشاره کردیم سیستم گرمایش خودرو یکی از مهمترین مکان هایی است که از دمای آب موتور استفاده می کنیم. برخی تصور می کنند که بخاری نیز مانند سیستم سرمایش به موتور فشار وارد می کند و نیروی موتور را مصرف می کند.در زیر به بررسی سرویس بخاری ماشین می پردازیم. با دانستن و پیروی از این تکنیک ها می توانید عملکرد بخاری ماشین خود را بهبود ببخشید.

دلایل خرابی بخاری مگان

بررسی های اولیه

ابتدا با دنده یک استارت بزنید تا موتور ماشین شما گرم شود. سپس کنترل بخاری را روی گرم قرار دهید و حالت کف را انتخاب نمایید، در ادامه فن بخاری را روی سرعت متوسط ​​به بالا تنظیم کنید. یک دماسنج در سمت راننده و سرنشین قرار دهید تا دما را بررسی کنید. اگرچه دمای اکثر خودروها بین ۱۳۵ تا ۱۵۵ درجه است، اما باید بدانید که دمای بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ درجه قابل قبول است. حال ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که با دمای هوا بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ درجه یعنی دما قابل قبول است ولی هوا ضعیف است در این حالت چیکار کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که مشکل از سیستم گرمایش یا لوله های آن بوده و باید سعی کنید مشکل را برطرف کنید. اگر بخاری ماشین شما در محدوده ۱۱۵ الی ۱۲۰ درجه نیست، باید دفترچه راهنمای سازنده خودرو را بررسی کنید. اگر چیزی در مورد مشکل خود پیدا نکردید زمان آن فرا رسیده است که کاپوت ماشین خود را بالا ببرید و یا به تعمیرگاه رنو مراجعه کنید.

دلیل کار نکردن فن بخاری و رادیاتور رنو مگان چیست؟

کار نکردن موتور فن و سیستم گرمایش یکی از رایج ترین خرابی ها در خودروی مگان است. موتور کولر فن یک قطعه الکتریکی است که به مرور زمان دچار استهلاک می شود یا در هنگام کار می سوزد. برای تعویض موتور فن خنک کننده مگان باید داشبورد کاملا باز شود و برای تعویض موتور فن این کار نیاز به تعمیرکار دارد تا بتواند داشبورد را به صورت ماهرانه و بدون مشکل باز و بسته کند. زیرا تعمیرکار باید اصول باز و بسته شدن را رعایت می کند تا پس از تعویض آن برای دیگر قطعات مشکلی پیش نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *