دلایل بیشتر شدن صدای موتور ال 90

تعمیرگاه تخصصی رنو کپچر

راهنمای مطالعه

صدای موتور ال 90 را نمی توان با بلندکردن صدای موسیقی ازبین برد و یا آن را نادیده گرفت. بلکه باید در اسرع وقت به تعمیرگاه مراجعه کنید تا مشکل شناسایی شود و اقدامات لازم نسبت به آن صورت پذیرد. دلایل متعددی مبنی بر افزایش صدای موتور وجود دارد که باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید، تا در مواقع لازم اقدامات مورد نیاز را انجام دهید.

دلایل بیشتر شدن صدای موتور ال 90

گاهی اوقات بعد از مدتی کارکرد، خودرو صداهای عجیب و غریب و ضربه‌مانند را از خود نشان می‌دهد. این صدا میتواند بر اثر دلایل مختلفی به وجود بیاید. دلایل بیشترشدن صدای موتور ال 90 را باهم بررسی می‌کنیم.

لوله اگزوز آسیب‌دیده

معمولا اولین راه حلی که باید به دنبال آن باشید تا مشکل صدای موتور ال 90 را رفع کنید، لوله اگزوز ماشین می‌باشد. زمانی که لوله اگزوز خودرویتان آسیب‌دیده، فرسوده‌ و یا شکسته‌باشد، باعث می‌شود صدای موتور بلند شنیده‌شود. مهم نیست که فرسودگی اگزوز بسیار اندک باشد.

فقط کافی است که یک سوراخ کوچک روی آن ایجاد شود، آن وقت دیگر کار تمام است. این مشکل باعث می‌شود که خودرویتان بیشتر از حد معمول بنزین از دست بدهد و شما شاهد خارج شدن دودهایی از اگزوز خودرو خواهید بود. در این زمان حتما توجه داشته‌باشید که باید در اسرع وقت به یک تعمیرگاه مراجعه کنید تا نسبت به رفع این مشکل اقدامات لازم انجام شود.

نشتی اگزوز موتور ال 90

هنگامی که موتور خودرویتان صدایی مانند غرش یا از هم پاشیده شدن را دارد، احتمالا اگزوز ماشین نشتی دارد. مخصوصا اگر در این مواقع چراغ موتو خودرو نیز روشن شود. نشتی اگزوز یک علامت بسیار خطرآفرین است، چراکه به دلیل گرمای شدیدی که از خود تولید می‌کند هم باعث ذوب‌شدن قطعات پلاستیکی موتور می‌شود و هم باعث خارج شدن گاز مونوکسید کربن از موتور می‌شود. این گاز یک گاز سمی است و استشمام آن می‌تواند مشکلاتی را برای سرنشینان خودرو به وجود بیاورد. اگر متوجه شده‌اید که مشکل از نشتی اگزوز می‌باشد، در سریع ترین زمان ممکن به مکانیکی سر بزنید.

بیشتر بدانید  علت شارژ نکردن دینام خودرو

فرسودگی بلبرینگ موتور ال 90

زمانی که یاتاقان موجود در موتور خودرو دچار فرسودگی ‌شود، این مشکل را با ایجاد صدای بلند و یا به صورت ضربه مانند در زیر کابوت به شما هشدار می‌دهد. این مشکل بسیار جدی و پر اهمیت می‌باشد، چرا که در صورت خرابی یاتاقان‌های موجود در خودرو ، امکان مسدودشدن و خرابی موتور خودرو را فراهم می‌کند. بهتر است تا قبل از اینکه با خرابی فاجعه‌باری در موتور خودرویتان مواجه‌شوید، هرچه سریعتر با یک تعمیرکار تماس بگیرید و خودرو را به تعمیرگاه منتقل کنید.

کمبود روغن موتور ال 90

زمانی که شما صدایی مانند مالیدگی یا ساییده‌شدن چیزی در موتور را احساس کردید، این علامت نشان‌دهنده آن است که سطح روغن موتور خودرو کاهش پیدا کرده‌است یا مشکلی در روغن موتور وجود دارد. در این زمان بهتر است سطح روغن موتور خودرو و کیفیت آن را چک کنید. رنگ روغن معمولا قرمز روشن و شفاف می‌باشد. اگر روغن موتور ال 90 این رنگ را نداشت، در واقع علائمی مبنی بر تعویض روغن می‌باشد. زمانی هم که سطح روغن کم می‌شود، امکان نشتی آن وجود دارد. اگر با این مشکل مواجه‌هستید بهتر است هر چه سریعتر خودرو را به تعمیرگاه مورد نظر خود منتقل کنید تا از خسارت‌هایی که ممکن است بر گیربکس و موتور خودرویتان وارد شود، جلوگیری کنید.

مبدل گشتاور قدیمی شده‌ است

این مشکل بیشتر برای خودروهای دنده اتوماتیک اتفاق می‌افتاد. اگر خودرویتان دنده اتوماتیک می‌باشد و صدای موتور ال 90 به گونه‌ای به گوشتان می‌رسد که انگار چیزی از داخل کابوت سنگ پرت می‌کند. مخصوصا در زمانی که خودرو را روی دنده قرار می‌دهید، صدای موتور ال 90 مانند سنگ پرتاب‌کردن به گوشتان می‌رسد.

درواقع این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که مایع انتقال در موتور به اندازه کافی نباشد و یا بلبرینگ‌های سوزن دچار آسیب و فرسودگی شده‌باشند. هر کدام از این دو مورد برای خودرویتان اتفاق افتاده‌باشد، نیازمند آن است که بازبینی حرفه‌ای توسط متخصصان اتفاق بی‌افتد.

بیشتر بدانید  کامل ترین خطاهای گیربکس اتوماتیک

رینگ‌های پیستون فرسوده موتور ال 90

زمانی که رینگ‌های پیستون دچار فرسودگی می‌شود، شما صدای موتور ال 90 را می‌شنوید. زمانی که روغن موتور و سوخت خودرو به حدی آسیب دیده باشند که باعث برخورد به دیواره سیلندر و همچنین منجر به نسوختن سوخت در محفظه احتراق شوند. در این زمان می توان گفت که رینگ پیستون دچار فرسودگی شده‌است.

زمانی که این اتفاق بی‌افتد شما براده‌های فلزی را که از اگزوز خودرو خارج می‌شود را نظاره می‌کنید. اگر این مشکل را نادیده بگیرید. تعمیرات آن را به عقب بی‌اندازید، پیستون‌ها و دیواره سیلندر، ضعیف وفرسوده می‌شوند. در نهایت منجر به خرابی یا نشتی روغن از گیربکس خودرو می‌شود. علاوه بر این مورد، خرابی پیستون‌ها و دیواره سیلندر باعث سوراخ شدن شمع می‌شود که خسارات زیادی را به شما تحمیل می‌کند.

لعاب سیلندر در موتور ال 90

زمانی که کربن بر روی سطح داخلی سیلندرها تجمع کند، شما صدای موتور ال 90 را به بلندی تمام و واضح می‌شنوید. لعاب‌خوردن سیلندر زمانی اتفاق می‌افتد که سوخت و روغن در خودرو نسوزد. درواقع به جای سوختن و تبدیل به دود اگزوزشدن سوخت و روغن، به صورت  رسوب بر دیواره سیلندر تجمع کند. زمانی که این مشکل به وجود آمد و شما آن را نادیده بگیرید و به درستی به آن رسیدگی نکنید، باعث بیش از حد گرم شدن موتور و آسیب به بخش‌های مختلف گیربکس ال 90 می‌شوید.

علاوه بر این مورد، عدم رسیدگی کافی باعث می‌شود که خودرو بیش از حد لازم سوخت مصرف کند و انرژی خودرو کاهش پیدا کند. درواقع، حتی ممکن است مشکلات دیگری را نیز برای شما به وجود بیاورد. بنابراین درصورت‌شنیدن صدای موتور ال 90 فورا به تعمیرگاه‌های تخصصی برای بازبینی فنی خودرو مراجعه کنید.

سخن پایانی

اگر هر بخش از خودرویتان دچار آسیب‌شده باشد و شما آن را نادیده بگیرید، درواقع دارید به قطعات دیگر موجود در خودرویتان خسارت وارد می‌کنید. هر زمانی که مشکلی در هر قطعه‌ای از خودرویتان به وجود آمد، هرچند کوچک فورا به تعمیرگاه‌های تخصصی مراجعه‌ کنید تا معاینه فنی و بازرسی خودرویتان انجام شود.

بیشتر بدانید  مشکلات ناشی از رانندگی با ترمز دستی بالا

با تعمیر کردن هر قطعه دیگر نیازی نیست که نگران هزینه گزافی که بعدا به شما تحمیل می‌شود باشید. از موارد دیگر اینکه اگر سرویس‌های دوره‌ای خود را جدی بگیرید، دیگر نگران بیمارشدن و از کار افتادگی نخواهید بود. معاینه فنی خودرو به شما کمک می‌کند تا دیگر در وسط جاده نمانید و به کارهای روزانه خود به موقع برسید.

 

18 پاسخ

 1. وقت بخیر
  خودروی ال ۹۰ مدل 95 دارم چند روز پیش بردم سرویس روغن بعد از آن صدای موتور هنگام گاز دادن زیاد شده و صدای بم می دهد، به نظر شما از روغن موتور می باشد

  1. سلام دوست عزیز
   خیر از روغن موتور نمی باشد دلیل اصلی این است که سرویس کار هواکش را درست نصب نکرده است

 2. سلام.ببخشید ال نود دارم چند روزی است مثل این که موتور خشک کار می‌کند.خش خش می‌کند.پای روی کلاچ میگذارم صدا کم و زیاد میشه.

  1. سلام دوست عزیز
   دو تا علت میتونه داشته باشه:
   1- دیسک شما ضعیف شده یا جنس مرغوب استفاده نشده
   2- سیم کلاچ معیوب شده
   برای راهنمایی بیشتر بع تعمیرگاه رنو وان مراجعه فرمایید، عیب یابی و مشاوره رایگان می باشد.

 3. سلام وقتتون بخیر
  هفته گذشته شمع ماشین رو عوض کردم و بعد از آن مقداری لرزش موتور و اتاق ایجاد شده و اگزوز هم پر پر میکنه، علت چیست

  1. سلام دوست عزیز
   دو تا علت میتونه داشته باشه:
   1- استفاده از شمع تقلبی
   2- چسبیدن پلاتین شمع به الکترود
   به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید تا عیب یابی شود.

 4. با سلام و خسته نباشید تازگی زمانی که ماشین سرد هست صدای قرش در موتور میات وقتی گرم شد دیگه صدا نمی‌دهد آیا ممکنه صدای بلبرینگ تسمه تایم باشه فقط سی هزار تا با تسمه رفتم

 5. سلام. خودرو ال نود به از روشن شدن معمولا صبح ها حدود ده ثانیه صدایی مانند خرد کردن یخ میدهد بعد قطع میشود. دلیلش چیست.

  1. سلام دوست عزیز
   یا سطح آب ماشین کم است و یا سیستم خنک کاری هوا دارد و نیاز به هواگیری دارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره 09399301203 تماس بگیرید.

 6. سلام ماشین النود دارم واشر ترسونده وار اکزوز آب میداد
  وواشر عوض کردم و رینگ و پیستون نو کردم
  صدای موتور خیلی زیاد شد

  1. سلام بنده ال۹۰مدل ۸۶دارم از اول هم دست خودم بوده الان دو سالی هست صدای موتور به شدت بالاست انگار موتور تحت فشار شدیده و تو سرعت ۹۰تا ۱۱۰کیلومتر صدای بم وارد اتاق میشه

 7. سلام
  تسمه تایم و تسمه دینام
  تعویض کردم اما بعد از استارت صدای ماشین شبیه تراکتور شد در حالی که از ابزار مخصوص تام هم در موقع باز کردن ان استفاده شد لطفا راهنمایی کنید با تشکر

 8. درود
  پس از تعویض انباری اگزوز(کتابی) صدای ماشین عوض شده و در دنده سنگین غرش می‌کند.و مجددا انباری اصلی با مارک کیم انداختم ولی صداش همون طوریه و بهتر نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *