علت اصلی لاستیک سایی خودرو چیست؟

تعمیر جلوبندی مگان

راهنمای مطالعه

لاستیک سایی به زمانی می گویند که آج لاستیک از بین می رود. در چنین شرایطی سطح توپر تایرها از بین می رود و سطح صاف می شود. از بین رفتن آج لاستیک و سایش لاستیک باعث می شود رانندگی در شرایط عادی و خیابان ها سخت باشد. در چنین شرایط رانندگی در هوای بارانی یا سطح لغزنده تقریباً غیر ممکن می باشد.

نحوه تشخیص لاستیک سایی خودرو

اولین راه برای نحوه تشخیص خرابی لاستیک خودرو دیدن و بررسی چشمی لاستیک خودرو می باشد. به این معنا که اگر در سطح عاج لاستیک خردگی غیر همگونی وجود داشته باشد به معنی ساییدگی لاستیک می باشد. پس بهتر است به صورت دوره ای نگاهی به لاستیک خودرو بیندازید و اگر دیدید در قسمتی از سطح لاستیک عاج کمتر و دچار خوردگی شده است بدانید با چنین مشکلی روبرو هستید. این ایراد در خودرو های قدیمی و یا لاستیک هایی که عمر زیادی دارند به مراتب بیشتر دیده می شود ولی در مورد خودروهای به روزتر و یا لاستیک های نو نیز باید بررسی و بازدید انجام گیرد. زیرا گاه عامل بیرونی منجر به این مشکل می گردد که در ادامه در مورد این عوامل صحبت خواهیم کرد.

جلوگیری از لاستیک سایی خودرو

برای جلوگیری از خرابی لاستیک خودرو در مرحله اول نیاز است که با عوامل لاستیک سایی خودرو آشنا شویدو بدانید که لاستیک سایی خودرو چرا اتفاق می افتد؟ سپس برای جلوگیری از لاستیک سایی خودرو،عوامل لاستیک سایی خودرو را برطرف سازید.

علت اصلی لاستیک سایی در خودرو موارد زیر می باشد.

1.     معیوب بودن سیستم فرمان

سیستم فرمان وظیفه هدایت خودرو را بر عهده دارد و اگر دچار مشکل بشود خودرو در حین رانندگی به یک سمت کشیده می شود و همین مورد باعث این مشکل می گردد.

2.     بالانس نبودن چرخ ها

منظور از بالانس بودن این است وزن چرخ ها با هم برابر باشد. وقتی وزن یکی از چرخ ها از سه چرخ دیگر بیشتر باشد باعث می شود در هنگام رانندگی در سرعت بالا خودرو دچار لغزش می گردد و همین لغزش نیز به ساییدگی لاستیک منجر می شود.

بیشتر بدانید  جوش آوردن خودرو رنو

3.     مشکل در فنز بندی و سیستم تعلیق خودرو

وجود ایراد در سیستم تعلیق و فنربندی خودرو ارتعاشات و نوسانات زیادی به خودرو وارد می شود که منجر به لغزش خودرو و ساییدگی آن می گردد.

4.     وجود نقض در جلوبندی

سیستم جلوبندی یکی از بخش های خودرو است که رابطه مستقیمی با خرابی لاستیک دارد. باید هر گونه ایراد هرچند کوچک در سیستم جلوبندی را جدی گرفت تا از این مشکل و دیگر تاثیراتی که بر قطعات دیگر خودرو دارد جلوگیری شود.

5.     تصادف و آسیب دیدگی شاسی خودرو

اگر خدایی نکرده دچار تصادف سنگینی بشوید بی شک شاسی خودرو شما دچار مشکل می گردد. حتی گاهی پس از تعمیر هنوز جلوبندی خودرو دچار مشکل می باشد و منجر به خرابی لاستیک می گردد. در نتیجه خرابی شاسی و لاستیک سایی رابطه مستقیم دارند.

حالات مختلف لاستیک سایی ال 90

لاستیک سایی رنو یا دیگر خودرو ها در حالات مختلفی رخ می دهد که در ادامه به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

به طور کلی می توان انواع سایش آج لاستیک خودرو را به دسته های زیر تقسیم کرد.

·         لاستیک سایی چرخ جلو از بیرون

ساییدگی لاستیک چرخ جلو از بیرون یکی از شایع ترین نوع ساییدگی لاستیک می باشد. علت چنین اتفاقی تنظیم نبودن چرخ های خودرو می باشد. برای حل چنین مشکلی نیاز است که به یک متخصص در زمینه جلوبندی مراجعه فرمایید.

·         ساییدگی لاستیک چرخ جلو از داخل

اگر کمبر یعنی زاویه بیرون بودن یا کستر یعنی زاویه داخل بودن چرخ ها به درستی تنظیم نشده باشد. در هنگام رانندگی دچار مشکلاتی از قبیل سخت فرمان پذیری خودرو می شویم که در دراز مدت نیز منجر به این نوع لاستیک سایی مگان می گردد.

·         لاستیک سایی چرخ عقب

اصلی ترین علت لاستیک سایی چرخ عقب به اکسل مربوط می باشد. در اکثر خودروهای ساخت داخل محور اصلی چرخ های جلویی هستند، به همین دلیل اگر اکسل عقب دچار ایرادی گردد یا تاب بردارد به مرور باعث لاستیک سایی چرخ عقب می گردد.

بیشتر بدانید  علت ترمز نگرفتن خودرو چیست؟

تعمیر لاستیک سایی

حال که با عوامل خرابی لاستیک و انواع آن آشنا شدیم شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که در صورت لاستیک سایی چگونه آن را تعمیر کنیم و یا اصلاً قابل تعمیر می باشد یا خیر؟

به طور تقریبی می شود گفت که وقتی آج لاستیک از بین رفت و لاستیک دچار خوردگی شد دیگر قابل تعمیر نمی باشد و باید آن را عوض کرد ولی این مورد که میزان خرابی و خوردگی لاستیک بستگی زیادی دارد. در این صورت بهتر است به آپاراتی و تعمیرکار مربوطه مراجعه کنید.

خطرات لاستیک سایی

حال شاید از خود بپرسید که خطر ساییدگی لاستیک خودرو چیست؟

دیده شده است که بیشتر رانندگان در فصل سرد زمستان فقط به ساییدگی لاستیک خودرو خود توجه ویژه ای خواهند داشت و دلیل آن را هم لغزندگی جاده ها بیان می کنند. به همین دلیل است که اکثراً در این فصل از سال لاستیک خود را تعویض می کنند.

اما باید در نظر داشت که این ذهنیت اشتباهی است و خرابی لاستیک در هر فصلی از سال باعث ایجاد خطر می گردد. برخی از این خطرات عبارتند از:

  • غیر قابل کنترل شدن خودرو
  • افزایش فاصله توقف خودرو که منجر به تصادف می شود
  • رخ دادن هیدروپلینینگ که باعث می شود با ایحاد حتی یک لایه آبی بین جاده و خودرو کشش به طور کامل یا جرئی از بین برود
  • چرخش غیر منتظره خودرو
  • حتی برخی موارد انفجار لاستیک

پله شدن لاستیک

به برآمدگی با فرو رفتگی لاستیک خودرو اصطلاحاً پله شدن لاستیک می گویند. اگر خودرو شما دچار پله شدن خودرو گردیده است و به دنبال دلیل آن می باشید باید بدانید که به احتمال زیاد مشکل از جلوبندی خودرو شما می باشد. ایراد در جلوبندی خودرو باعث بهم خوردگی بالانس لاستیک ها می شود و در نهایت به پله شدن لاستیک یا خرابی لاستیک منجر می گردد.

بیشتر بدانید  تفاوت گیربکس دستی و اتومات رنو

علت لاستیک سایی یک طرفه

اگر در موقعی که با بررسی لاستیک خودرو خود متوجه لاستیک سایی یک طرفه در یکی از لاستیک ها گشتید، باید بدانید که به احتمال زیاد مشکل از عدم سلامت سیبک و یا تظیم نبودن باد لاستیک و همچنین سلامت شاسی می باشد. اگر ایراد از سیبک باید نیاز است که آن را تعویض کنید. تعلل در این مورد باعث ساییدگی بیشتر لاستیک شما می گردد. در مورد تعمیر شاسی نیز همینطور، با برگرداندن آن به حالت اولیه منع از افزایش ساییدگی لاستیک می گردد. ولی در مورد تنظیم باد نیاز است که به صورت دوره ای و در فواصل مشخص این مورد بررسی و تنظیم گردد.

سخن پایانی

این مقاله به جهت آشنایی کامل با دلایل لاستیک سایی، عوامل خرابی لاستیک خودرو و نحوه رفع و تعمیر لاستیک سایی فراهم گردیده است. همچنین در این مقاله سعی کردیم شما را با خطراتی که سایش لاستیک خودرو برای شما دارد نیز توضیحات جامعی بدهیم تا به ضرورت رفع این مشکل و تعویض به موقع این مشکل رانندگی ایمن تری داشته باشید. به یاد داشته باشید که با یک بررسی و بازدید ساده می توان از این ایراد و عوامل پیدایش آن پی برد. بیشتر این عوامل به جز خرابی لاستیک خطرات دیگری نیز برای شما یا قطعات دیگر خود شما به دنبال خواهند داشت. پس بررسی این موارد را به صورت دوره ای انجام دهید و هیچ گاه آن را سرسری نگیرید یا پشت گوش نیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *