تعویض روغن موتور ساندرو

روغن موتور و روغن گیربکس از جمله سیال های مهم در حفظ سلامت موتور خودروی شما محسوب می‌شود. توجه به زمان تعویض روغن موتور ساندرو و سایر خودروها با توجه به نکات گفته‌شده بسیار مهم است.
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

راهنمای مطالعه

تعویض روغن موتور ساندرو و سایر خودروها امری است که برای حفظ سلامت موتور خودرو نیاز است. رنو ساندرو در سال 1394 به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از خودروهای سایپا در آذر ماه وارد ایران شد. نام دیگر این خودرو که در کشورهای دیگر بیشتر به آن نام شناخته می‌شود داچیا ساندرو است. این خودرو در سه نسل تولیدشده و اکنون در نسل سوم خود به سر میبرد. ظاهر زیبای این خودرو در کنار فضای داخلی شیک آن‌که از داشبورد و صفحه کیلومتری زیبا ساخته‌شده توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است.

برخورداری این خودرو از امکاناتی همچون شیشه‌های برقی، ترمز کمکی برای مواقع اضطراری، کنترل‌کننده نقاط کور باعث فروش زیاد این خودرو شده است. توجه به زمان تعویض روغن موتور ساندرو بسیار مهم است و در ادامه به توضیحات آن خواهیم پرداخت.

روغن موتور چیست؟

روغن و ترکیبات افزودنی از مواد پایه تشکیل‌ دهنده‌ی روغن موتور هستند که از انواع مختلفی برخوردار هستند. وظیفه‌ی روغن موتور روانکاوی میان قطعات موتور خودرو برای کاهش اصطکاک میان قطعات است. تعویض روغن موتور ساندرو و دیگر خودروها باید در زمان مناسب خود اتفاق بیوفتد و بهترین روغن موتور ایرانی برای ساندرو با توجه به بودجه شما و پیشنهاد یک متخصص می‌تواند از برندهای پرفروش باشد. عدم استفاده از روغن موتور مناسب باعث خرابی قطعات و درنتیجه آسیب به قطعات خودروی شما می‌شود!

انواع روغن موتور

روغن موتورهای ایرانی و خارجی زیادی در بازار موجود است که از کیفیت‌های مختلفی برخوردار هستند. شما باید با توجه به نوع خودروی خود روغن موتور مناسب را انتخاب نمایید. روغن موتور بهران از جمله روغن موتور ساندرو استپ وی اتومات است که یک روغن موتور معروف و خوب است که در میان‌روغن موتورهای ایرانی متقاضیان خود را دارد.

روغن موتور معمولی (مینرال)

ترکیبات تشکیل دهنده ی این نوع از روغن موتور نفت خام در کنار پلی آلفا الفین، پلی اینترنال الفین و هیدروکربن است. این روغن موتور دارای مزایا و معایبی می‌باشد که آشنایی با آن‌ها می‌تواند به شما در انتخاب انواع روغن موتور کمک ویژه‌ای کند. از این روغن برای خودروهایی که از موتور ساده‌ای برخوردار هستند استفاده می‌شود زیرا علت آن پایین بودن ویسکوزیته در این روغن موتور است که باعث نشتی از خودرو می‌شود.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره گیربکس ساندرو

کارایی این روغن در فصول سرد یا گرم سال و درزمانی که بسیار زیاد است خیلی خوب نیست و کارایی به‌شدت پایینی دارد. همچنین پس از طی هر 4000 کیلومتر باید تعویض گردد. این روغن از قیمت مناسب و پایینی برخوردار است. از معایب این موتور می‌توان به ناتوانی در کاهش حرارت موتور خودرو اشاره نمود. همچنین این روغن برای خودروهای مدرن امروزی مناسب نیست و فقط برای موتورهای قدیمی انواع خودرو قابل‌ استفاده است. بنابراین در هنگام تعویض روغن موتور ساندرو توجه داشته باشید که این روغن موتور برای خودروی شما مناسب نیست.

روغن موتور نیمه سینتیک

این روغن موتور به علت برخورداری از ترکیبات روغنی معمولی و سینتیک برای حفاظت از اجزای موتور مناسب است و کارایی مناسبی دارد. البته توجه به این نکته مهم است که روغن موتور مناسب ساندرو دنده‌ای می‌تواند از نوع نیمه سینتیک یا سنتیک باشد. تعویض روغن موتور ساندرو و یا تعویض موتور گیربکس ساندرو باید توسط افراد آشنا به انواع روغن موتور صورت گیرد تا بهترین نوع آن به خودروی شما تزریق گردد.

روغن موتور سینتیک

بهترین نوع روغن موتور برای خودروی شما از این نوع روغن موتور می‌ باشد که با برخورداری از مواد شیمیایی و روغن خالص باعث افزایش کارکرد موتور خودروی شما می‌شود. توجه به این نکته که در زمان تعویض روغن موتور ساندرو باید به هزینه‌های آن توجه نمود بسیار مهم است. روغن موتور سینتیک در کنار کارایی بالایی که دارد از قیمت بالاتری برخوردار است. از مزیت‌های این روغن موتور می‌توان به ناخالصی کم آن اشاره نمود که همین خصوصیت باعث کاهش مصرف سوخت خودرو، افزایش طول عمر موتور و مقاومت بالای موتور خودرو در برابر گرما و سرما می‌شود.

مهم‌ترین نکات تعویض روغن موتور ساندرو

در هنگام تعویض روغن موتور ساندرو باید به نکاتی توجه شود تا احتمال آسیب به موتور خودرو تا حد زیادی کاهش یابد. مواردی که باید به آن توجه شود و رعایت گردد عبارت‌اند از:

  1. با بررسی عواملی همچون مساحت طی شده، شرایط جوی و ترافیک ممکن است پس از مدتی کیفیت روغن موتور کاهش پیدا کند. بنابراین تعویض روغن موتور ساندرو و دیگر خودروها باید قبل از این کاهش کیفیت انجام شود. پیشنهاد ما مشخص کردن تایم زمانی مشخص برای تعویض روغن موتور ساندرو برای جلوگیری از صدمات احتمالی به موتور خودرو است.
  2. گیج یک ابزار برای کنترل کیفی روغن موتور می‌باشد. در صورت برخورداری از آن بهتر است به بررسی غلظت روغن موتور بپردازید. البته توجه داشته باشید که این بررسی و نحوه تعویض روغن موتور ساندرو و دیگر خودروها نیاز به تجربه و تخصص دارد.
  3. استفاده از فیلتر روغن برای جلوگیری از ورود ناخالصی در روغن موتور از نکات مهم هنگام تعویض روغن موتور است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.
  4. گاهی پیش می‌آید که متوجه صداهای عجیب‌وغریب در خودروی خود شوید! در چنین مواردی علاوه بر بررسی اجزای موتور خودرو به بررسی روغن موتور موجود در خودروی خود هم بپردازید.
  5. یکی از نکات مهمی که باید برای حفظ سلامت خودروی خود به آن توجه داشته باشید تعویض روغن موتور ساندرو و دیگر خودروها حتی در صورت عدم استفاده از خودرو است. بهتر است که تعویض روغن موتور ساندرو و دیگر خودروها سالی یک‌بار انجام شود.
بیشتر بدانید  شستشوی سوزن انژکتور رنو ساندرو

روغن موتور مناسب جهت تعویض روغن موتور استپ وی

استفاده از روغن موتورهایی با گرید 5w-40 برای خودروی ساندرو ازجمله روغن موتور توتال، شل، سوپر رانا، بهران، ادینول و فلومکس پیشنهاد می‌شود. این روغن‌موتورها به علت خلوص بالایی که نسبت به سایر روغن‌ موتورهای موجود در بازار دارند به افزایش کارکرد موتور شما کمک ویژه‌ای می‌کند و به‌صرفه است.

روغن گیربکس چیست؟

این روغن یکی دیگر از روغن‌های سیال برای موتور خودرو است که مانع از اصطکاک قطعات گیربکس می‌شود. برخی از افراد به‌اشتباه تصور می‌کنند که تنها تعویض روغن موتور ساندرو استپ وی باعث حفظ سلامت خودرو می‌شود درحالی‌که تعویض روغن موتور گیربکس نیز امری مهم است.

زمان تعویض روغن گیربکس

اطلاعات مرتبط با زمان تعویض روغن گیربکس استپ وی در دفترچه راهنمای انواع خودرو شرح داده‌شده است. پس از طی مسافت هر 50 الی 100 هزار کیلومتر بهتر است که تعویض انجام گردد. زمان تعویض روغن گیربکس ساندرو اتومات باید پس از طی 60 هزار کیلومتر انجام شود. البته تعویض زودتر از موعد روغن موردی ندارد بلکه به‌ سلامت گیربکس خودروی شما کمک می‌کند. هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو نیز متغییر است و با توجه به نوع روغن تعویضی و دستمزد شخص تعویض کننده تعیین می‌گردد.

سخن پایانی

روغن موتور و روغن گیربکس از جمله سیال های مهم در حفظ سلامت موتور خودروی شما محسوب می‌شود. توجه به زمان تعویض روغن موتور ساندرو و سایر خودروها با توجه به نکات گفته‌شده بسیار مهم است. در صورت عدم آگاهی و آشنایی با روغن موتورها بهتر است به افراد متخصص در این زمینه مراجعه نمایید تا با تخصص و مهارت خود به‌سلامت خودروی شما کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *