تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

مشخصات سیستم دنده می‌تواند از خودرویی به خودرو دیگر متفاوت باشد. استفاده از روغن گیربکس نامناسب ممکن است منجر به عملکرد ضعیف یا حتی آسیب به قطعات داخلی شود، بنابراین فقط از روغن دنده توصیه شده توسط سازنده خودرو استفاده کنید...
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

راهنمای مطالعه

تعویض روغن گیربکس ساندرو از مهمترین بخش های سرویس دوره ای ساندرو می باشد که بهتر است در زمان خودش انجام شود در غیر این صورت باعث ایجاد مشکل در خودروی شما می شود. با این حال، انواع مختلفی از مشکلات گیربکس می‌تواند به دلیل عدم تعویض روغن یا فرسودگی ایجاد شود. گاهی اوقات در حین رانندگی صدای ترق و بسیاری از صداهای مشکوک دیگر نیز شنیده می‌شود، بدون شک برای رفع این مشکل، گیربکس ماشین شما باید خیلی سریع تعویض شود.

تعویض روغن گیربکس ساندرو برای کاهش تنش‌هایی که از طرف قطعات مختلف به گیربکس وارد می‌شود بسیار اهمیت دارد. روغن برای ایجاد روانکاوی بین قطعات بسیار لازم و ضروری می‌باشد. زمانی که مواد زائد و رسوبات در فیلتر روغن تجمع کنند، مانع از رسیدن کافی روغن به گیربکس می‌شود. در این صورت شاهد خرابی گیربکس خواهیم بود که هزینه‌های زیادی را به مالک متحمل می‌کند. تنها کافیست که سرویس‌های دوره‌ای تعویض روغن گیربکس ساندرو را جدی بگیرید و آن را به درستی انجام دهید.

بسته به نوع خرابی، تعمیر و نگهداری احتمالا کافی خواهد بود: روغن تمیز، تنظیمات … و تمام. اگر مشکل روغن گیربکس ساندرو جدی تر باشد، احتمالاً تعویض قطعه معیوب تصمیم بهتری به نظر می رسد.

هنگام مواجهه با گیربکس خراب چه گزینه هایی وجود دارد؟

زمان خرابی گیربکس ساندرو استپ وی یا سدان خراب می‌شود، در این صورت است که باید بدون تاخیر آن را تعمیر کنید. اگر گیربکس روغن ساندرو کثیف باشد، تعویض گیربکس عیب را برطرف می‌کند. با این حال، راه حل‌ها تنها با دانستن ماهیت دقیق مشکل قابل ارزیابی هستند. برخی از عناصر مکانیکی ماشین ممکن است فرسوده یا شکسته شده باشند. ممکن است بررسی‌های خاصی لازم باشد. همانطور که حدس می زنید، حذف یک گزینه سیستماتیک نیست، اما در صورت لزوم، به مهارت زیادی نیاز دارد.

در مواجهه با خرابی، بررسی عمیق لازم است تا بتوان وضعیت را اصلاح کرد و در اکثر موارد استفاده از ابزارهای خاص اجتناب ناپذیر است.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

تعویض روغن گیربکس ساندرو

بر خلاف گیربکس اتوماتیک، که در آن ATF نقش سیال کار را ایفا می‌کند، در یک جعبه دنده مکانیکی، روغن برای دفع گرما و کاهش سایش عمل می‌کند. اما در این حالت عملیاتی، فرآیندهای شیمیایی – فیزیکی برگشت ناپذیری اتفاق می‌افتد، روغن با یک تعلیق از محصولات سایش ناشی از مالش سطوح فلزی پر می شود. چنین عوامل منفی منبع همگام سازها و چرخ دنده ها را کاهش می دهد. بنابراین با وجود توصیه های سرویس در تعمیرگاه رنو، باز هم تعویض روغن در گیربکس‌های دستی و هیدرولیک ضروری است.

زمان تعویض روغن گیربکس ساندرو

توصیه می کنیم اولین تعویض را برای ۶۰ هزار کیلومتر انجام دهید. در ده‌ها هزار کیلومتر اول، مسافت پیموده شده یک خودرو، قطعات داخل گیربکس لپ می شوند. پس از دوره کارکرد، میزان محصولات سایش در روغن کاهش می‌یابد، بنابراین فاصله بین تعویض های بعدی را می توان به ۸۰ ال ۱۰۰ هزار کیلومتر افزایش داد.

 

اگر روغن دنده را عوض نکنید چه اتفاقی می افتد؟

اگر روغن دنده خود را طبق برنامه پیشنهادی سازنده خودرو تعویض نکنید، خطر آسیب شدید به گیربکس استپ وی خودرو و سایر سیستم‌های دنده را خواهید داشت. این اتفاق می‌تواند به این معنی باشد که باید قطعات را تعویض کرده و گیربکس را با هزینه قابل توجهی تعمیر کنید.

روغن گیربکس ساندرو چگونه و با چه شرایطی خراب می‌ شود؟

روغن دنده به مرور زمان خراب می‌شود. گیربکس‌های دستی و سایر سیستم‌های دنده روی فلز کار می‌کنند. اصطکاک طبیعی این قطعات متحرک را به سمت پایین می ساید و ذرات ریز فلزی به آرامی در روغن دنده جمع می‌شوند. این عوامل در نهایت کیفیت روانکاری روغن دنده را به خطر می‌اندازد، بنابراین اگر روغن دنده شما تخلیه و به طور دوره ای تعویض نشود، عمر گیربکس شما را کاهش می‌دهد!

بیشتر بدانید  تعویض لنت ساندرو

روغن دنده هر چند وقت یکبار باید تعویض شود؟

اگر با خودروی خود در شرایط عادی رانندگی می‌کنید، باید روغن دنده خود را هر ۴۸/۰۰۰ تا ۸۰/۰۰۰ کیلومتر برای گیربکس اتوماتیک و ۹۶/۰۰۰ تا ۱۶۰/۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید. در روغن گیربکس ساندرو دستی اگر به طور مرتب ماشین خود را در معرض شرایط سخت مانند بکسل کردن یا رانندگی در گل و لای قرار می‌دهید، ممکن است لازم باشد روغن دنده خود را هر ۲۴/۰۰۰ کیلومتر تعویض کنید.

علائم نیاز به تعویض روغن گیربکس ساندرو چیست؟

به تعویض دنده خودرو خود هنگام رانندگی توجه کنید. آیا می لغزد یا ضربه می‌زند؟ بوی عجیب یا صدای ساییدن نیز نشانه هایی هستند که باید روغن دنده خود را تعویض کنید.

از چه روغنی در گیربکس اتومات ساندرو استفاده کنیم؟

مشخصات سیستم دنده می‌تواند از خودرویی به خودرو دیگر متفاوت باشد. استفاده از روغن گیربکس نامناسب ممکن است منجر به عملکرد ضعیف یا حتی آسیب به قطعات داخلی شود، بنابراین فقط از روغن دنده توصیه شده توسط سازنده خودرو استفاده کنید.

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

معیارهای انتخاب روغن گیربکس ساندرو

برای انتخاب بهترین روان کننده برای دنده خودرو، معیارهای زیر باید رعایت شود:

 • ویسکوزیته: اغلب به عنوان مهمترین خاصیت روغن روان کننده نامیده می‌شود.
 • مواد افزودنی: بسته افزودنی مورد استفاده در روان کننده، دسته کلی روان کننده را تعیین می‌کند و بر ویژگی‌های عملکرد کلیدی مختلف تحت شرایط عملیاتی تأثیر می گذارد.
 • نوع روغن پایه: نوع روغن پایه مورد استفاده باید با توجه به شرایط عملیاتی، نوع دنده و سایر عوامل تعیین شود.

ویسکوزیته

انتخاب درجه ویسکوزیته مناسب معمولاً به سادگی یافتن توصیه در دفترچه راهنمای تعمیر و نگهداری یک قطعه است. متأسفانه، دفترچه راهنما همیشه وجود ندارد یا دستگاه خارج از شرایطی که توصیه‌های OEM برای آن ارائه شده است، کار می‌کند. بنابراین، آگاهی روش‌های انتخاب ویسکوزیته و عواملی که بر این نیاز تأثیر می‌گذارند مهم است. ویسکوزیته برای روان کننده چرخ دنده در درجه اول برای ایجاد ضخامت ابزار دنده مورد نظر بین سطوح در حال تعامل در یک سرعت و بار معین انتخاب می‌شود. بهترین روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو، روغنی است که با استانداردهای ATF DEXRON III یا ATF 4HP20 AL4 مطابقت داشته باشد!

نوع روانکار دنده و انتخاب افزودنی

 • پس از انتخاب درجه ویسکوزیته، باید نوع اصلی روان کننده انتخاب شود. در حالی که تغییرات زیادی وجود دارد، روان کننده‌های دنده را می‌توان به طور کلی در سه دسته قرار داد: R & O، ضد خراش و ترکیبی.
 • نوع روان کننده دنده که به بهترین وجه با یک کاربرد معین مطابقت دارد، با توجه به شرایط عملیاتی تعیین می‌شود.
 • از آنجایی که هیچ دستورالعمل استانداردی برای کمک به این تعیین وجود ندارد، انتخاب تا حدودی ذهنی است. بسیاری از تولید کنندگان تجهیزات، ویسکوزیته مورد نیاز را مشخص می‌کنند و این تصمیم را به کاربر نهایی واگذار می کنند.
 • برخی دیگر محافظه کارانه عمل می‌کنند و روان کننده‌های EP را برای کاربردها مشخص می‌کنند.

نحوه چک کردن سطح روغن گیربکس اتومات ساندرو

مرحله اول

برای به دست آوردن قرائت نشانگر، موتور شما باید روشن و روغن شما باید گرم باشد. با پارک کردن وسیله نقلیه خود بر روی یک سطح صاف شروع کنید، ترمز را فعال کنید و آن را تا زمانی که موتور گرم شود، به حال خود بگذارید.

مرحله دوم

درب خودرو را باز کنید و میله روغن دنده را پیدا کنید. میله معمولاً در نزدیکی قسمت پشتی موتور قرار می‌گیرد.

مرحله سوم

میله را بیرون بکشید و آن را با یک پارچه یا حوله پاک کنید، بعد از آن میله را دوباره داخل قرار دهید. حالا میله را بیرون بیاورید و روغن را چک کنید. بیشتر میله‌ها دارای یک الگوی “دریچه متقاطع” هستند که سطح روغن باید در آن قرار گیرد.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره گیربکس ساندرو

همچنین ممکن است خطوط “گرم” و “سرد” را مشاهده کنید – روغن شما هرگز نباید از خط “گرم” بالاتر برود.

مرحله چهارم

اگر روغن شما رو به اتمام است، آن را با سطح توصیه شده روغن دنده پر کنید. برای انجام این کار، ممکن است به یک قیف بلند نیاز داشته باشید.

چند بار باید سطح روغن گیربکس خود را چک کنید؟

توصیه می‌کنیم حداقل یک بار در ماه تمام سطوح مایع اولیه در ماشین خود را بررسی کنید. که شامل روغن موتور، سطح روغن گیربکس، مایع گیربکس و روغن فرمان خودرو شما می‌شود. اکثر گیربکس‌های دستی معمولاً هر ۳۰ هزار کیلومتر به تعویض روغن نیاز دارند. گیربکس‌های اتوماتیک متفاوت هستند و ممکن است نیاز به تغییر بین ۶۰ هزار کیلومتر داشته باشند. شما می‌توانید برای تعویض صفر تا ۱۰۰ روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو می توانید به تعمیرگاه تخصصی رنو RenoOne.ir مراجعه نمایید، تیم ما در کمترین زمان و بهترین کیفیت این کار را برای شما انجام خواهد داد.

چه زمانی باید روغن و فیلتر گیربکس خود را تعویض کنم؟

شاید وسیله نقلیه شما سیستمی مبنی بر نظارت عمر روغن را نداشته‌باشد که به صورت خودکار به شما هشدار دهد که وقت آن فرا رسیده تا نسبت به تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. دانستن زمان تعویض می‌تواند شما را در جلوگیری از هزینه‌های زیاد یاری دهد. تعویض روغن گیربکس معمولا باید بعد از 60 هزار کیلومتر انجام پذیرد که در گیربکس های دنده ای و اتوماتیک کمی این میزان متفاوت می‌باشد.

هر زمانی که قصد تعویض روغن گیربکس ساندرو را دارید بهتر است در کنار آن نسبت به تعویض فیلتر نیز اقدام کنید. گاهی پیش می‌آید که خودرو دچار نشتی روغن شود که در این مواقع سریعا باید به تعمیرگاه مراجعه کنید. زمانی که این مشکل برطرف شد حتما از باک پرشده از روغن اطمینان حاصل کنید.

روغن مناسب گیربکس چیست؟

انتخاب روغن مناسب برای سطح گیربکس بسیار مهم و ضروری می‌باشد. شما میتوانید برای سیستم با گیربکس دستی از روغن هیدرولیک MTF و برای سیستم‌های گیربکس اتوماتیک از روغن هیدرولیک ATF  استفاده کنید.

هزینه تعویض روغن گیربکس

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه نمی‌توان به صورت قطعی هزینه تعویض را اعلام کرد. علاوه بر آن بستگی به میزان خرابی قطعات مرتبط با آن نیز دارد. برای اطلاع از هزینه میتوانید با تعمیرکاران تخصصی تماس بگیرید و از آنان مشاوره دریافت کنید.

بررسی سلامت روغن گیربکس

یکی از راهکارهای مناسبی که میتوانید سلامت روغن را مورد بررسی قرار دهید از طریق رنگ آن می‌باشد. روغن گیربکس رنگ قرمز شفاف دارد. اگر بر اثر مواد زائد یا هر عامل دیگری رغن شفافیت خود را از دست بدهد و به رنگ تیره در بیاید، نشانه‌ای مبنی بر تعویض آن می‌باشد. در این مواقع احتمالا بوی سوختگی که بر اثر اکسیداسیون به وجود آمده است را از خودرو احساس خواهید کرد.

نحوه بررسی سطح روغن گیربکس

در ابتدا باید کابوت خودرو را بالا بزنید. حالا به دنبال میله گیربکس بگردید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به دفترچه راهنما خودرو مراجعه کنید. اگر آن را پیدا نکردید به احتمال زیاد باید خودرو را با استفاده از جک به بالا بیاورید و یا در یک منطقه شیب دار قرار دهید. حالا زمان آن فرارسیده است تا درپوش گیربکس را بردارید. این عمل را با دقت فراوان انجام دهید. میله اندازه گیری احتمالا در قسمت لوله پرکننده واقع‌شده است، آن را به بیرون بکشید. اگر خودرو در حالا سراشیبی قرار دارد میتوانید با استفاده از یک خط کش، پیچ گوشتی و… برای نمونه گیری استفاده کنید.

بررسی رنگ روغن گیربکس ساندرو

هنگامی که روغن با آب درگیر می‌شود رنگ آن تبدیل به سیاه یا صورتی می‌شود و زمانی که روغن بر اثر رسوب و یا مواد دیگر ترکیب شود، رنگ آن تبدیل به قهوه‌ای میشود. در صورت بروز هر کدام از این موارد شما باید نسبت به تعویض روغن گیربکس ساندرو اقدام کنید.

بیشتر بدانید  دلایل خرابی سیم کشی ساندرو

نحوه تعویض روغن گیربکس ساندرو

گاهی پیش می‌آید که خودتان نمی‌توانید تعویض روغن را انجام دهید. ممکن است یا تجربه و یا وقت این کار را نداشته‌باشید. بنابراین بیشتر سعی کنید تا کار را به کسانی بسپارید که در این زمینه تخصصص دارند. برای آنکه بتوانید تخلیه را خودتان انجام دهید مراحلی را برایتان در نظرگرفته‌ایم. این مراحل را طی کنید تا به آنچه می‌خواهید برسید.

بررسی مخزن تخلیه روغن گیربکس

در محلی که سوراخ تخلیه قرار گرفته است باید یک مخزن قرار دهید تا روغن فرسوده به داخل آن بریزد. اگر نمیدانید که مخزن تخلیه کجاست بهتر است یک ظرف گیر بزرگ در زیر کل سیستم گیربکس قرار دهید. حالا وقت آن فرارسیده‌است تا پیچ تخلیه را شل کنید. با این کار مایع بلافاصله از آن خارج می‌شود.

بررسی واشر و تشت گیربکس

حالا زمان آن ‌است تا واشر و فیلتر را بررسی کنید. اگر این دو ابزار دچار فرسودگی و خرابی شده‌اند، آنها را بردارید. بعد از این کار باید تشت گیربکس را کاملا بازبینی کنید تا مواد ریز فلزی مانند آهنربا در ان وجود نداشته‌باشد. اگر این مواد زائد را دیدید باید آن را کاملا تمیز کنید. هنگام بازبینی تشت گیربکس اگر متوجهمواد زائد با ابعاد بزرگ شدید باید به سراغ چرخ دنده‌ها بروید. چرا که احتمالا این قطعات نیاز به تعویض دارند.

نصب واشر و فیلتر تازه

حالا زمان آن است که واشر و فیلتر نو را در موقعیت درست خود قرار دهید. حالا باید مخزن روغن را در مکان مناسب خودش قرار دهید. زمان آن فرارسیده تا روغن مناسب خودرو را در محل باگ بریزید. اگر نمیدانید که میزان روغن باید چه مقدار باشد بهتر است سری به دفترچه راهنما بزنید تا از این بابت آگاهی پیدا کنید.

بررسی روغن گیربکس

زمانی که روغن را به درون محفظه اضافه کردید، بهتر است چند دقیقه صبر کنید تا مواد کاملا جای گیری شوند و ته نشین گردند. بعد از این وقت بهتر است موتور را روشن کنید تا خودرو تست شود. زمانی که خودرو روشن است باید سطح روغن کاملا اندازه گیری شود. برای اینکار بهتر است دوباره با میله اندازه سطح آن را مشخص کنید. اگر دیدید روغن به اندازه کافی در آن وجود ندارد، دوباره تا حد استاندارد در ان روغن بریزید. حالا دیگر گیربکس آماده کار است.

هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

شما در انتخاب خود کننده خود آزاد هستید. با این حال، ما به شما پیشنهاد می‌دهیم که باید از طریق تعمیرگاه رنو وان مشکل گیربکس خود را حل کنید. هزینه‌های گیربکس بسته به نوع کارکرد و فعالیتی که روی آن انجام می شود متفاوت است. تمامی هزینه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو مطابق با نرخ اعلامی اتحادیه خواهد بود و مبلغی بیشتر از آن دریافت نمی گردد. تیم رنو وان گیربکس‌هایی به شما ارائه می‌کند که کاملاً با نسل های متوالی ساندرو سازگار هستند.

همیشه باید نسبت به سرویس دوره ای ساندرو خودرو اهمیت بدهیم. همانطور که ما انسان ها نیاز به چکاپ بدنی برای جلوگیری از بیماری‌ها داریم. خودرو نیز همینطور می‌باشد. هر وسیله‌ای نیاز به مراقبت و نگهداری دارد تا بتواند عمر طولانی تری داشته‌باشد و برای شما کار کند. روغن گیربکس بسیار اهمیت دارد چراکه باعث به حرکت درآمدن قطعات و خودرو می‌شود. گیربکس نیز یک وسیله پر اهمیت و گران می‌باشد. روغن گیربکس اگر دچار هر مشکلی شود و به آن اهمیت ندهید، بعد از مدتی شاهد خرابی گیربکس خواهید بود.

4 پاسخ

 1. سلام
  تعميرگاه رنو وان روغن اصلی الف برای گیربكس ساندرو را داره یا خیر؟

 2. سلام در صورتی که خودرو دارای کارکرد کم باشه مدت زمان هم برای تعویض روغن گیربکس اتومات مهمه یا تو ۶۰ هزار تا باید روغن رو عوض کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *