تعویض شمع داستر

برای آن که بتوانید به موقعیت درست تعویض شمع داستر برسید ابتدا باید موتور را آماده‌ و آن را تمیز کنید. حالا زمان آن است که پوشش موتور احتراقی را بردارید. هوای فشرده را از محفظه خارج کنید، این عمل منجر به جلوگیری از واردشدن کثیفی به سوراخ شمع و سرسیلندر می‌شود...
هزینه تعمیر جلوبندی مگان

راهنمای مطالعه

تعویض شمع داستر برای آن که خودرو بتواند کارکرد مناسبی داشته باشد، بسیار لازم و حیاتی می‌باشد. این وسیله در خودرو وظیفه بسیار مهمی را برعهده دارد. در واقع مسئولیت جرقه الکتریکی را برعهده دارند. به این صورت که وقتی سوخت و هوا با هم ترکیب شوند توسط شمع در محفظه احتراق، دچار اشتعال می‌شود. بر همین اساس تعویض شمع داستر و طی‌کردن مراحل آن به درستی بسیار مهم می‌باشد.

ابزار مورد نیاز تعویض شمع داستر

  • دستکش مکانیکی
  • عینک ایمنی
  • روان کننده ضد گیر یا گریس دی الکتریک
  • آچار سوکت ضامن دار
  • سوکت شمع
  • فاصله سنج شمع (فیلتر سنج)
  • آچار گشتاور دمنده‌وکیوم یا هوای‌فشرده

نحوه تعویض شمع داستر

همانطور که بسیاری از قطعات نیاز به نگهداری دارند، شمع خودرو نیز باید هرچند وقت یکبار مورد بررسی قرار گیرد. اطمینان از اینکه تمامی قطعات به درستی در جای مناسب خود قرار گرفته‌اند باعث می‌شود سفری با خیال آسوده داشته‌باشید. هنگامی که با فرسودگی یا خرابی دوشاخه خودرو مواجه شدید، سریعا نسبت به تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. اگر نسبت به تعویض شمع داستر مطمئن نیستید و اطلاعات کافی ندارید، بهتر است به یک تعمیرگاه رنو داستر مراجعه کنید. زمانی که نصب شمع داستر را اشتباه انجام دهید باعث کاهش عملکرد سوخت و آسیب به محفظه احتراق خواهید شد.

باتری را جدا کنید

برای آن که کار را شروع کنید، ابتدا باید خودرو را در یک سطح صاف قرار دهید. سپس کابوت را بالا بزنید و به دنبال موتور بگردید. زمانی که موتور را پیدا کردید با یک آچار پایانه منفی باتری را جدا کنید تا در هنگام تعویض دچار هیچگونه مشکل الکتریکی نشوید.

موتور را تمیز کنید

برای آن که بتوانید به موقعیت درست تعویض شمع داستر برسید ابتدا باید موتور را آماده‌ و آن را تمیز کنید. حالا زمان آن است که پوشش موتور احتراقی را بردارید. هوای فشرده را از محفظه خارج کنید، این عمل منجر به جلوگیری از واردشدن کثیفی به سوراخ شمع و سرسیلندر می‌شود. شیلنگ‌های جاروبرقی را درست علامت گذاری کنید تا به اشتباه آنها را نصب نکنید.

بیشتر بدانید  زمان تعویض ترموستات داستر

شمع‌ها را در خودرو پیدا کنید

خب احتمالا چهار تا ۸ سیم را دیده‌اید که در زیر کابوت خودرو قرار گرفته است. این سیم‌ ها به بخش‌ های مختلف محفظه موتور وصل می‌ شوند. شمع‌ها در زیر سیم‌ها قرار گرفته‌اند. شمع ها بر روی هر سر سیلندر قرار میگیرند. سیم شمع را باید به هر سر سیلندر چسب بزنید تا در هنگام تعویض آنها را به جای هم به کار نبرید.

سیم شمع یا سیم پیچ روی شمع را بردارید

برای آنکه بتوانید شمع ها را تعویض کنید باید در ابتدا درپوش آن را بردارید. این درپوش به سرب شمع‌ها متصل می‌ باشد. حالا باید از سیم‌ ها استفاده کنید تا بتوانید شمع‌ها را خارج کنید. هربار فقط باید یک سیم را خارج کنید و نه تمامی سیم‌ها را، تا سیم‌ها در هنگام تعویض اشتباه گرفته نشوند.

شمع‌ها را باز کنید

با استفاده از سوکت شمع به دنبال شمع های خراب بگردید. حالا زمان آن است که آچار سوکت را بگیرید و با آن دوشاخه قدیمی را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. می توانید از مایع مخصوص برای شل کردن آن نیز استفاده کنید. اگر شمع گیر کرده بود و خارج نمی‌ شد، با استفاده از سوکت به صورت رفت و برگشتی کار کنید تا بتوانید به آرامی آن را جدا کنید. اگر نتوانستید شمع را خارج و با مقاومت بالا مواجه شدید بهتر است با یک مکانیک صحبت کنید. هنگامی که نیروی زیادی برای بازکردن شمع به کار ببرید به رزوه‌ها آسیب می‌ رسانید. در نهایت هزینه‌های زیادی را باید بابت تعمیرات و یا جایگزینی ابزار بدهید!

شمع جدید را آماده کنید

زمانی که شمع‌ های خراب را خارج کردید، زمان آن رسیده تا موتور را در سر جای خود بگذارید و شمع‌ هایی جدید را نصب کنید. حتما به این نکته توجه داشته باشید که از شمع‌ هایی مناسبی استفاده می‌کنید. یکی از نکات مهم هنگام نگهداری از شمع، شکاف آن است که و در خودروهای مدرن این قابلیت از قبل وجود دارد و شما نیازی به تنظیم شکاف‌ های آن ندارید. برای تنظیم شکاف ابتدا باید گیج شکاف شمع را در بین الکترودها بلغزانید. الکترود زمین را کاملا تنظیم کنید و مطابق با آن گیج شمع را با توجه به اندازه آن کاملا تنظیم کنید.

بیشتر بدانید  تعویض روغن گیربکس داستر

تعمیر سیم‌های شمع داستر و تمیز کردن رزوه‌های آن

قبل از آن که شمع‌ های جدید را به درستی در جای مناسب آن قراردهید باید سیم‌کشی شمع‌ها را تعمیر کنید. هر سیمی که به نظرتان دچار خرابی، فرسودگی، خوردگی و پارگی شده بود را باید تعویض کنید! از یک برس برای تمیز کردن ترمینال سیم‌ها استفاده کنید. حتما بعد از بررسی سیم‌ها باید رزوه‌های آن را تمیز کنید تا بتوانید تعویض شمع داستر را به خوبی انجام دهید. زمان آن است که مقداری گریس دی الکتریک یا روان کننده را در امتداد نخ‌های شمع مالش دهید. این عمل باعث می‌شود که شمع‌ها در سرسیلندر گیر نکنند. از این مقدار روان کننده همچنین می‌توانید در درون بوت دوشاخه بریزید تا کارایی طولانی‌تری داشته باشد.

شمع داستر جدید را نصب کنید

زمانی که شکاف شمع‌ها را به درستی تنظیم کردید، باید آن را با آچار گشتاور در موقعیت درستش قرار دهید. به آهستگی شمع‌ها را در سوراخ مخصوصشان قرار دهید. رزوه‌ها باید به درستی در جای مناسبشان قرار بگیرند و در بستر خود چفت شوند. عمل چفت کردن باید متناسب با آن چیزی که سازنده درنظر گرفته انجام شود تا چرخش اضافی روی آن صورت نگیرد.

سیم دوشاخه را مجددا نصب کنید

در این مرحله شمع‌ها در جای مناسبشان قرار گرفته‌اند. بنابراین نوبت به موتور می‌رسد که باید آن را دوباره نصب کنید. حتما سیم‌ کشی‌ها را به خوبی بررسی کنید که همه چیز در جای مناسبش قرارگرفته باشد.

بررسی کارکرد شمع خودرو داستر

باتری را درجای خود قرار دهید و ترمینال‌ های را نصب کنید. ابتدا ترمینال مثبت و سپس بخش منفی آن را وصل کنید. حالا خودرو را روشن کنید و ببینید که چراغ چک روشن می‌شود یا خیر. اگر چراغ روشن شد پس نشان دهنده آن است که مشکلی وجود دارد و باید توسط یک تعمیرکار ماهر مورد بررسی قرار بگیرد.

بیشتر بدانید  تعمیر کولر داستر

سخن پایانی

شمع‌ها از جمله قطعاتی هستند که نیاز به مراقبت و نگهداری مداوم مانند تعویض روغن موتور داستر و یا گیربکس ندارند. اگر شما بعد از هر ۶۰ هزار کیلومتر به طور منظم خودرو را بررسی کنید و تعویض شمع داستر را به خوبی انجام دهید. دیگر هیچ نگرانی نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *