تعویض روغن موتور داستر

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

راهنمای مطالعه

تعویض روغن موتور داستر حتی با وجود پیشرفت‌های روزافزون خودروها به عنوان رگ حیاتی موتور باقی‌مانده است. تعویض روغن کار ساده‌ای است که به راحتی میتوانید آن را یاد بگیرید و خودتان انجامش دهید. فقط کافی است که چند ساعت برای این کار زمان بگذارید و بعد متوجه میشوید که چه کار خوبی کردید این مهارت را یادگرفتید. با تمام این موارد بسیاری از افراد ترجیح میدهند به مکانیکی برای تعویض روغن مراجعه کنند.

نحوه تعویض روغن موتور داستر

اگر تصمیم گرفته اید آستین های خود را بالا بزنید و به جمع انبوهی از روغن کاران بپیوندید، کار خوبی را انجام میدهید. برای شروع چند نکته مفید برای تعویض روغن موتور داستر آورده شده است تا بتوانید کارتان را به درستی پیش ببرید.

قراردادن خودرو در موقعیت مناسب

وسیله نقلیه را بر روی یک سطح صاف پارک کنید، ترمز دستی را بگیرید و موتور را خاموش کنید. در صورت لزوم، جلوی وسیله نقلیه را با راندن آن بر روی سطح شیب دار یا با جک زدن به بالا و حمایت آن با پایه های جک بالا ببرید. هرگز زیر وسیله نقلیه ای که فقط توسط جک پشتیبانی می شود نروید. همچنین برای کمک به جلوگیری از غلت خوردن چرخ‌ها روی زمین، گیره‌های چرخ را توصیه می‌کنیم.

رعایت ایمنی هنگام تعویض روغن داستر

هنگامی که وسیله نقلیه در موقعیت امنی قرار گرفت، حالا زمان آن فرارسیده تا عینک ایمنی را بزنید. زیر خودرو خزیده و محل روغن موتور را پیدا کنید. برای جلوگیری از هرگونه مشکلی به دفترچه راهنما مراجعه کنید.

تخلیه روغن موتو داستر

پلاگین تخلیه روغن را که یک سر پیچ بلند در پایین تابه است پیدا کنید. پلاگین تخلیه اجازه می دهد تا روغن از تابه خارج شود. یک ظرف، مانند تابه گیر روغن تایید شده را در زیر دریچه تخلیه قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که ظرف گیر به اندازه کافی بزرگ است تا حجم روغنی که انتظار می رود از موتور خارج شود را نگه دارد.

بیشتر بدانید  علت بد کار کردن موتور رنو داستر

پلاگین تخلیه را با استفاده از آچار انتهای جعبه یا 6 pt باز کنید. سوکت دوشاخه را با احتیاط با دست خارج کنید و مطمئن شوید که ظرف گیر زیر سوراخ دوشاخه قرار دارد. در این زمان روغن به سرعت از سوراخ جاری می شود، اما چند دقیقه صبر کنید تا تمام روغن قدیمی از محفظه عبور کند. به این نکته توجه داشته‌باشید که روغن ممکن است داغ باشد.

بررسی مخزن روغن موتو داستر

روزنه‌های تابه روغن و پلاگین تخلیه را با دستمال پاک کنید و وضعیت تابه روغن و روزنه‌های فلش تخلیه روغن و واشر را به صورت چشمی بررسی کنید. اگر در مورد وضعیت دوشاخه نگرانی دارید، یک شمع تخلیه جایگزین بخرید. در صورت نیاز واشر پلاگین تخلیه را تعویض کنید. پس از اتمام تخلیه روغن، درپوش تخلیه روغن را مجدداً نصب کنید و با آچار انتهای جعبه یا آچار 6 pt درست آن را سفت کنید.

تعویض فیلتر روغن موتور داستر

فیلتر روغن را پیدا کنید و آن را بردارید. اگر فیلترهای روغن قدیمی و جدید یکسان نیستند، برنامه را دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید فیلتر صحیح را در موقعیت خود قرارداده‌اید. یک ظرف گیر روغن را زیر فیلتر قرار دهید تا روغن باقیمانده داخل فیلتر نیز گرفته‌شود. فیلتر روغن یا درپوش فیلتر روغن را با آچار فیلتر روغن باز کنید و اجازه دهید روغن از فیلتر روغن خارج شود. فیلتر روغن را بردارید. بررسی کنید که واشر فیلتر با فیلتر جداشده باشد. اگر همچنان به صفحه نصب موتور چسبیده‌است، آن و هرگونه باقیمانده را بردارید.

یک پوشش سبک از روغن جدید را روی واشر فیلتر روغن جدید قرار دهید تا به آرامی روی موتور نصب شود. با دست فیلتر روغن جدید را با چرخاندن در جهت عقربه های ساعت روی موتور نصب کنید. هنگامی که واشر فیلتر روغن برای اولین بار با سطح واشر صفحه نصب تماس پیدا کرد، فیلتر را طبق دستورالعمل های مربوط به خودرو خود با دست محکم کنید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم داستر

تعویض روغن موتور داستر

در زیر کاپوت، درپوش پرکننده روغن را بردارید و با قیف به مقدار لازم روغن موتور بریزید. این کار را انجام دهید تا روغن به سطح استاندارد خود نزدیک شود.

اطمینان از تعویض روغن موتور داستر

موتور را روشن کنید و حداقل 30 ثانیه در دور آرام کار کنید. زیر خودرو را به دقت از نظر نشت روغن بررسی کنید. در صورت مشاهده نشتی، فوراً موتور را خاموش کرده و نشتی را تعمیر کنید.

چک کردن سطح روغن موتور داستر

میله روغن را نصب و بردارید و با کمک آن سطح روغن مناسب را بررسی کنید و در صورت لزوم روغن بیشتری اضافه کنید.

 زمان تعویض روغن موتور داستر

همانطور که هر قطعه‌ای بعد از مدتی دچار خرابی و یا فرسودگی می‌شوند، روغن موتور نیز به همین صورت می‌باشد. بعد از مدتی کارکرد و یا در اثر فشار و حرارت، سطح روغن کاهش پیدا می‌کند. این موضوع منجر به جمع آوری زائعات و خرابی از جانب روغن می‌شود که اگر جدی گرفته‌نشود، فشارهای زیادی به خودرو وارد می‌کند.

گاهی اوقات ماشینتان برای مدت طولانی در جایی پارک شده‌است و شما فکر می‌کنید که همه چیز روبه روال است ولی اصلا به این گونه نیست. پارک طولانی مدت خودرو باعث خرابی و یا کاهش روغن موتور می‌شود. به طور معمول خودرو را باید بعد از هر 3 ماه یا طی کردن مسافت 60 هزار کیلومتر برای تعویض روغن موتور به تعمیرگاه ببرید و یا خودتان در گاراژ خانه دست به کار شوید.

گاهی این مورد زودتر نیز صورت می‌پذیرد. زمانی که شما در طول یک ماه سفر زیاد رفته‌باشید و مسافت طولانی را کار کرده‌باشید، تعویض روغن موتور داستر زودتر از ان چیزی که تصورش را بکنید به سراغتان می‌آید.

سخن پایانی

تعویض روغن موتور داستر شاید در ابتدای کار و یا برای اولین بار کمی سخت به نظر برسد و ممکن است حتی اشتباه نیز داشته‌باشید. بهتان توصیه میکنیم برای بار اول که قصد دارید خودتان عمل تعویض را انجام دهید همچنین یک کار بلد در کنارتان باشد تا شما را راهنمایی کند. در موقعیت‌های بعدی شما به راحتی میتوانید این کار را بدون اتلاف انرژی و صرف هزینه انجام دهید. همیشه به این نکته توجه داشته‌باشید که سرویس‌ دوره‌ ای داستر بسیار پر اهمیت می‌باشند. چرا که شما را از بسیاری از مشکلات در امان نگه می‌دارند.

بیشتر بدانید  دلایل روشن شدن چراغ چک رنو داستر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *