علت روغن سوزی مگان چیست؟

ساده ترین راه برای تشخیص روغن ریزی موتور خودروی مگان این است که خودرو را برای چند ساعت در یک مکان پارک و متوقف کنیم. اگر پس از چند ساعت در زیر خودروی خود شاهد ریزش روغن بودید از روی رنگ روغن و محل ریزش آن به راحتی می توانید علت این روغن ریزی را پیدا کنید و نسبت به....
علت روغن سوزی مگان چیست؟

راهنمای مطالعه

روغن سوزی مگان که در اصل همان سوختن روغن موتور می باشد یکی از مواردی است که بیشتر برای خودروهای قدیمی یا خودروهایی که کارکرد زیادی دارد رخ می دهد. وقتی همراه با بنزین روغن نیز می سوزد و سطح آن کمتر و کمتر می شود به اصطلاح می گویند روغن سوزی رخ داده است.

علت روغن سوزی مگان چیست؟

همانطور که می دانید وظیفه روغن موتور، خنک کنندگی و کاهش اصطکاک در بین قطعات مختلف موتور خودرو می باشد. حال اگر این روغن وارد مخزن بشود بخاطر حرارت زیاد تجزیه می گردد و کیفیتش را از دست می دهد. در نتیجه اون خاصیت روانکاری، پاک کنندگی و جذب ذرات ناخالص در روغن موتور کاهش می یابد. پس در این صورت نیاز به تعویض روغن موتور مگان می باشد. در نتیجه وقتی که موتور خودرو سالم باشد و به طور صحیح کار کند روغن موتور نه مصرف می شود و نه می سوزد.

با توجه به چیزهایی که گفتیم روغن تنها در صورتی دچار سوختگی می شود که وارد محفظه احتراقی که بالای پیستون قرار دارد بشود. در صورت ورود به این محفظه همراه هوا می سوزد و به شکل دود از اگزوز خارج می شود. بیشتر در خودروهای فرسوده و کارکرده شاهد روغن سوزی می باشیم.

روغن ریزی موتور خودروی مگان
روغن ریزی موتور خودروی مگان

در ادامه به دیگر دلیل روغن سوزی در مگان خواهیم پرداخت.

 • ساییدگی لاستیک گیت
 • استفاده از روغن موتور نامناسب برای خودرو
 • خرابی یاتاقان ها و شاتون ها
 • خوردگی کاسه نمد
 • اصطکاک شدید گیت سوپاپ و عواملی مثل آن که وقتی پس از یک مدت طولانی خودرو را روشن می کنید ممکن است رخ بدهد و با دود سیاه همراه باشد!
 • در برخی از موتورها در دور بالای ۳۰۰۰ در دقیقه روغن سوزی اتفاق می افتد. این نوع روغن سوزی فاقد دود و رنگ یا بوی خاصی می باشد.
 • خرابی یا شکستگی رینگ پیستون نی زباعث دود غلیظ سیاه می گردد.
 • خرابی و نشت روغن از واشر سرسیلندر که همراه با دود آبی رنگی می باشد. در این صورت به اصطلاح می گویند دود خالص تولید نمی شود.
 • خوردگی یا سایش جداره سیلندر (بوش سیلندر) و یا رینگ پیستون باعث می شود که روغن سوزی همراه با دود آبی رخ بدهد.
بیشتر بدانید  دلایل دود کردن مگان چیست؟

روغن ریزی موتور خودروی مگان

اولین و مهم ترین نکته در مورد روغن ریزی موتور خودروی مگان این است که چگونه محل این روغن ریزی را پیدا کنیم!!؟

ساده ترین راه برای تشخیص روغن ریزی موتور خودروی مگان این است که خودرو را برای چند ساعت در یک مکان پارک و متوقف کنیم. اگر پس از چند ساعت در زیر خودروی خود شاهد ریزش روغن بودید از روی رنگ روغن و محل ریزش آن به راحتی می توانید علت این روغن ریزی را پیدا کنید و نسبت به رفع روغن ریزی موتور خود اقدام نمایید. اگر ریزش روغن در ناحیه تسمه تایم، فیلتر روغن موتور، واشر سرسیلندر و مخزن روغن موتور باشد رنگ آن قهوه ای مایل به سیاه می باشد و همچنین بوی واضح ناخوشایندی دارد.

روغن ریزی موتور خودروی مگان
روغن ریزی موتور خودروی مگان

رفع روغن سوزی موتور

حال سوال مهم این است که در صورت مشاهده روغن سوزی چگونه مشکل روغن سوزی خودرو را حل کنیم؟

به یاد داشته باشید در صورت مواجه با روغن سوزی لازم است که هرچه سریع تر نسبت به رفع روغن سوزی موتور اقدام کنید. روغن سوزی موتور می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد بخصوص وقتی که این روغن سوزی بدون نشتی باشد مشکل جدی تر می باشد و نشانه ای برای آسیب داخلی خودرو است. پس لازم است که هر چه سریع تر به تعمیرگاه مگان مراجعه کنید تا نسبت به رفع آن اقدام تخصصی بشود. گاهاً حتی رفع روغن سوزی بدون باز کردن موتور نیز امکان پذیر می باشد.

به یاد داشته باشید که رفع روغن سوزی مگان بدون تعمیر فقط نقش یک مسکن را دارد و مشکل خودروی شما را به شیوه اساسی برطرف نخواهد کرد.

بهترین زمان تعویض روغن موتور مگان

نکته مشترک در بین مدل های 1600 و 2000 این است که وقتی به زمان سرویس دوره ای مگان و بخصوص زمان تعویض روغن موتور مگان نزدیک می شود، چراغ پشت آمپر که شبیه چراغ آچار می باشد روشن می شود و به صاحب خودرو یا راننده اعلام می کند که وقت تعویض روغن می باشد! پس از انجام تعویض این سرویس ریست و برای اعلام سرویس دوره ای بعدی محیا می شود. این یکی از بهترین آپشن های خودروی مگان می باشد که باعث می شود رانندگان دیگر نیازی به نوشتن زمان تعویض یا سرویس دوره ای نداشته باشند.

بیشتر بدانید  ۸ دلیل خرابی سیم کشی مگان
روغن ریزی موتور خودروی مگان
روغن ریزی موتور خودروی مگان

تشخیص روغن سوزی مگان

حال باید از خود بپرسیم که چگونه بفهمیم ماشین روغن سوزی دارد؟

در صورتی که خودرو دود نمی کند برای تشخیص روغن سوزی مگان لازم است که نشانگر روغن را چک کنید و در صورت کم بودن حجم روغن موتور به روغن سوزی خودرو پی ببرید. برای اطمینان بیشتر خودرو را برای ۸ ساعت در جای تمیزی پارک کنید و پس از ۸ ساعت اگر در زیر خودرو لکه های روغن وجود داشت خودروی شما به احتمال زیاد دارای نشتی یا سوراخ می باشد و در صورت عدم وجود روغن بر روی زمین نشانه این است که روغن موتور به دلیل روغن سوزی کم شده است.

البته راه های دیگری نیز برای تشخیص روغن سوزی مگان وجود دارد که در ادامه به اختصار به آن اشاره خواهیم کرد.

 • چرب بودن سر شمع ها
 • بوی سوختگی روغن در محفظه موتور و کاپوت خودرو
 • چربی و روغنی بودن بخش داخلی لوله اگزوز
 • استفاده از ابزار دقیق برای تشخیص روغن سوزی مثل کمپرس سنج
 • خروج دود سیاه، آبی یا سفید از اگزوز

دود سیاه

دود سیاه که رایج ترین مسئله در خصوص روغن سوزی می باشد در برخی موارد با کمی زمان حل می گردد ولی در صورت ادامه خروج دود سیاه مشکل از جرقه زنی می باشد و نیاز است به تعمیرگاه تخصصی رنو مراجعه نمایید. خروج دود سیاه در خودروهای قدیمی تر رایجتر می باشد.

دود سفید

در مورد دود سفید دو مورد وجود دارد یکی آنکه در اصل دودی وجود ندارد و فقط بخار است که خارج می شود و این بیشتر در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد رخ می دهد و اما مورد دوم نشان از ورود مایع خنک کننده به محفظه احتراق می باشد که باید هرچه سریع تر رفع مشکل گردد.

دود آبی

به خروج دود آبی باید احساسیت بیشتری نشان داد. زیرا دود آبی نشانه مستقیم روغن سوزی موتور می باشد و اگر رفع مشکل نگردد برای شما دردسرساز خواهد شد.

بیشتر بدانید  علت صدای کمپرسور کولر مگان
روغن ریزی موتور خودروی مگان
روغن ریزی موتور خودروی مگان

هزینه تعویض روغن موتور مگان

مانند تمامی هزینه های دیگر، هزینه تعویض روغن موتور مگان و همچنین اجرت تعویض روغن سوزی مگان نسبت به سال قبل بسیار افزایش داشته است.

این افزایش هزینه روغن سوزی مگان در نمایندگی های سایپا و ایران خودرو نیز افزایش داشته است! به همین دلیل برای صاحبان خودرو به صرفه تر است که به سراغ یکی از بهترین تعمیرگاه های مجاز سطح شهر بروند تا اینکه به نمایندگی مراجعه کنند! این افزایش هزینه ها و اجرت تعویض روغن سوزی مگان باعث می شود که گاه خود رانندگان نسبت به تعویض روغن موتور خود اقدام نمایند که این کار به هیچ وجه توصیه نمی گردد زیرا باعث می شود در دراز مدت به خودروی شما آسیب جدی ای وارد گردد.

سخن پایانی

این مقاله به منظور آشنایی شما با روغن سوزی مگان، علت سوختن روغن موتور و تمامی مواردی که در این زمینه لازم به دانستن آن می باشد، فراهم شده است. باید به یاد داشته باشید که بی توجهی به روغن سوزی خودرو و عدم تعویض به موقع روغن خودرو برای خودروی شما مشکلات بزرگ تر و اساسی تری به وجود خواهد آورد.

امیدوارم این مقاله برای شما عزیزان مفید و مثمر ثمر باشد…

یک پاسخ

 1. سلام و درود
  ماشین مگان ۲۰۰۰ اتومات دارم اول صبح که روشن می کنم به مدت ۳۰ثانیه دود آبی می کند
  آیا خودرو بنده روغن سوزی دارد…؟
  درضمن ماشین بنده روغن کم نمی کند
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *