دود آبی در مگان به چه معناست؟

معمول‌ ترین و مهم‌ ترین دلیل برای خروج دود آبی رنگ مگان این مورد است که سوپاپ‌ ها و بوش‌ ها دچار خرابی و فرسودگی باشند. این مورد باعث گرمای زیاد و ورود روغن داغ مابین قطعات فرسوده می‌ شود. در آخر این روغن به احتراق در می‌ آید و به صورت دود آبی رنگ از اگزوز خارج می‌ گردد. پس ...
تعمیر گیربکس مگان

راهنمای مطالعه

دود آبی مگان یکی از علامت‌های هشدار دهنده برای عملکرد خراب موتور است که باید کاملا جدی گرفته شود! خروج دود آبی مگان در بیشتر مواقع نشان دهنده وجود مشکل در مخزن احتراق خودروی شماست که باید خیلی سریع برطرف گردد تا به موتور و دیگر قطعات خودرو آسیب جدی وارد نشده و شما را با هزینه هنگفتی در تعمیر روبرو نسازد. در ادامه با مجله رنو وان همراه باشید.

خروج دود از اگزوز مگان

موقعی که خودرو شروع به حرکت می‌کند دودی که از احتراق در محفظه سیلندر به وجود آمده است از طریق اگزوز خارج خواهد شد. اگر در فصل سرد سال باشیم یا موتور هنوز سرد باشد این دودی که از اگزوز خارج می‌شود غلیظترخواهد بود. این اتفاق به این دلیل است که مقداری مایعات هم همراه دود خارج خواهد شد. از روی دودی که از اگزوز خارج می‌ شود می‌ توان سلامت موتور را بررسی کرد. اما وقتی که دودی که اگزوز خارج می‌شود غیر طبیعی باشد هشداری برای ایراد در موتور است!

دلیل دود آبی رنگ مگان

بارزترین دلیل برای آبی رنگ بودن دود مگان این است که روغن وارد محفظه احتراق سیلندر شود. این مورد زمانی رخ می‌دهد که موتور دچار مشکل شده باشد. اگر به صورت مداوم با دود آبی رنگ مگان روبرو هستید باید بدانید که به احتمال زیاد روغن بسیار زیادی وارد محفظه احتراق سیلندر می‌ شود. این موضوع خود نشان دهنده این مورد است که در دیواره‌های سیلندر یا رنگ پیستون‌ها سایش شدید وجود دارد. اگر قطعات سیلندر یا پیستون دچار سایش شوند، فشار گازهای میل لنگ افزایش پیدا کرده و همچنین میزان تراکم نیز کم می‌شود. در این مواقع روغن زیادی وارد محفظه می‌شود و شکاف روی قطعات را به درستی پر می‌کند. اگر میزان این روغن زیاد نباشد همه چیز خوب به نظر می‌رسد و حتی ممکن است در موقع بررسی و اندازه گیری هم چیزی نمایان نشود ولی اگر حجم روغن بالا برود اوضاع فرق خواهد کرد.

بیشتر بدانید  دلایل بیشتر شدن صدای موتور مگان چیست؟

در صورت بروز چنین اتفاقی پیدا کردن دلیل خروج دود آبی مگان خیلی ساده و مشخص نمی‌باشد. برای هر خودرویی ممکن است خروج دود آبی یا سفید رنگ پیش بیاید که این اتفاق بیشتر در زمانی که موتور گرم است رخ می‌دهد و به مرور زمان هم برطرف خواهد شد. دلیل چنین اتفاقی این است که گرما باعث می‌شود قطعات جایی بیشتری را اشغال کنند و مجبور بشوند به همدیگر بچسبند. در نتیجه این چسبندگی، سایدش رخ می‌دهد و روغن به راحتی وارد محفظه سیلندر می‌شود.

دلایل خروج دود آبی مگان

معمول‌ ترین و مهم‌ ترین دلیل برای خروج دود آبی رنگ مگان این مورد است که سوپاپ‌ ها و بوش‌ ها دچار خرابی و فرسودگی باشند. این مورد باعث گرمای زیاد و ورود روغن داغ مابین قطعات فرسوده می‌ شود. در آخر این روغن به احتراق در می‌ آید و به صورت دود آبی رنگ از اگزوز خارج می‌ گردد. پس در نتیجه دلیل اصلی دود آبی رنگ مگان خرابی و نشت در سوپاپ‌ ها است.

دلایل غیر معمول در ایجاد دود آبی مگان

جز دلیل اصلی و معمولی که برای ایجاد دود آبی مگان وجود دارد، دلایل دیگر نیز زمینه ساز خروج دود آبی رنگ از اگزوز مگان می‌ شود. برای مثال اگر صاحب خودرویی با موتور توربوشارژ هستید، فرسایش مهر و موم یا حتی یاتاقان‌ های روتور کمپرسور می‌تواند دلیل بسیار مهمی در ایجاد دود آبی رنگ مگان باشد! اگر مهر و موم توربین دچار آسیب باشد در تشخیص ایراد کمی دچار دردسر خواهید شد. در چنین شرایط برای آنکه بتوانید ایراد را به خوبی تشخیص بدهید لازم است که لوله ورودی توربوشارژ را بردارید و به داخل آن نگاهی بیندازید. در صورتی که با مهر و موم خراب روبرو باشید شاهد یک حفره پر از روغن خواهید بود.

حال اگر شما صاحب خودروی گیربکس اتوماتیک باشید، نقض در غشای تنظیم کننده می‌تواند دلیل اصلی برای خروج دود آبی رنگ باشد. خوشبختانه این مورد به سادگی با وجود دود بر روی شمع‌ها قابل تشخیص می‌باشد. تشخیص روغن گیربکس خیلی ساده می‌باشد زیرا روغن گیربکس قرمز یا زرد رنگ است و از بوی خاصی نیز بهره می‌برد.

بیشتر بدانید  دلایل کم کردن روغن مگان

نکات مهم در مورد دود آبی مگان

نکته مهم در این وضعیت این است که شما با خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو خود باز می‌ توانید به رانندگی خود ادامه دهید ولی این مورد به دلیل سوخت زیاد روغن و همچنین کاهش قدرت به دلیل دوده‌هایی که بر روی سوپاپ‌ها ایجاد می‌شود رانندگی را برایش شما سخت خواهد کرد. گذشته از آنچه که گفتیم رانندگی در صورت چنین ایراداتی که منجر به دود آبی رنگ می‌شود باعث آسیب جدی به موتور خودرو شما می‌شود. در نتیجه باید دود آبی را جدی گرفت و در اولین فرصت برای برطرف کردن این ایراد به تعمیرگاه معتبر رنو مراجعه کرد. این کار باعث می‌شود آسیب کمتری به موتور خودرو وارد بشود و همچنین هزینه تعمیرات نیز کاهش یابد.

موتور فرسوده و دود آبی رنگ

یکی از دلایل نه چندان رایج در مورد دود آبی رنگ این است که موتور خودرو شما فرسوده باشد. موتور خودرو از پیستون‌هایی که سیلندر را بالا و پایی می‌کند تشکیل می‌شود. هر پیستون نیز از حلقه‌هایی در کنار خود که به شکل دستبند هستند بهره می‌برد. وظیفه این دستنبدها این است که پیستون از یک مهر و موم محکم در برابر سیلندر برخودار باشد. حال در نظر بگیرید که این دستبندها دچار فرسودگی بشوند. در این صورت روغن از زیر سیلندر و پیستون بالا می‌آید. در چنین موقعی روغن با بنزین مخلوط می‌شود و همراه بنزین دچار احتراق می‌شود.

احتراق روغن دودی که از اگزوز خارج می‌شود را آبی رنگ خواهد کرد.

سخن پایانی

مطالبی که مطالعه کردید به منظور آشنایی شما با دود آبی رنگ خارج شده از اگزوز خودروی مگان شما بود همچنین دلایلی که منجر به خروج دود آبی رنگ از اگزوز خودرو هست را مطرح کردیم و سعی کردیم شما را با اهمیت این موضوع آشنا کنیم که هر چند می‌ توان با این دود آبی رنگ به رانندگی خود ادامه داد و این بی توجهی چه عواقبی را برای شما و قطعات موتور خودرویتان به دنبال خواهد داشت. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و در صورت مشاهده دود آبی رنگ بدون ایجاد نگرانی در اسرع وقت به تعمیرگاه مجاز رنو وان مراجعه کرده و یا با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس بگیرید.

بیشتر بدانید  تعویض سیم کلاچ مگان

 

4 پاسخ

 1. سلام درود
  خودرو بنده از اگزوز دود آبی در می آید
  به نظر شما از روغن موتور می شود……؟

  1. سلام دوست عزیز خیر در صورت استفاده از روغن نامرغوب باعث زیاد شدن صدای موتور و بیشتر شدن بخار موتور می شود

 2. سلام وقت بخیر خدمت مدیریت محترم سایت رنو وان
  خودروی مگان ۲۰۰۰ دارم اول صبح موقع روشن کردن ماشین ۱۰ ثانیه دود آبی می کند و دیگه دود نمی کند و در ضمن روغن هم کم نمی کند
  دلیل این دود چی می تونه باشه

  1. سلام دوست عزیز
   خودرو شما از قسمت سرسیلندر مشکل پیدا کرده
   و قسمت لاستیک ساق سوپاپ ها خشک شده و روغن رد می کند برای رفع عیب به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *