دلایل روشن نشدن مگان

روشن نشدن مگان به عوامل مختلفی مانند خالی شدن باک بنزین، وجود نشتی در سوزن، کثیف شدن سوزن، کثیف شدن صافی بستگی دارد. شناخت این عوامل می‌ تواند کمک زیادی در برطرف کردن این مشکل نماید. در ادامه به توضیح عوامل دیگری که در روشن نشدن خودرو موثر هستند ...
علت روشن نشدن ال ۹۰

راهنمای مطالعه

دلایل زیادی برای روشن نشدن مگان وجود دارد. فرض کنید خیلی عجله دارید و دیرتان شده‌ است. بعد از استارت زدن، ماشین شما روشن نمی‌ شود. قبل از اینکه ماشین را به تعمیرگاه ببرید، بررسی کنید آیا مگان شما بنزین دارد یا خیر؟! باک خالی اولین موردی است که باید آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید. در صورتی که مشکل بنزین نداشتید برای بررسی روشن نشدن مگان به تعمیرگاه رنو مراجعه کنید. در این مقاله به بررسی دلایل روشن نشدن مگان می‌پردازیم.

دلایل روشن نشدن مگان

روشن نشدن مگان به عوامل مختلفی مانند خالی شدن باک بنزین، وجود نشتی در سوزن، کثیف شدن سوزن، کثیف شدن صافی بستگی دارد. شناخت این عوامل می‌ تواند کمک زیادی در برطرف کردن این مشکل نماید. در ادامه به توضیح عوامل دیگری که در روشن نشدن خودرو موثر هستند می پردازیم:

عملکرد پایین پمپ بنزین

محل پمپ بنزین درون باک ماشین است که در قسمت زیرین صندلی عقب تعبیه شده است. مشکل پمپ بنزین به عوامل متفاوتی بستگی دارد. گاهی اوقات مجبور می‌ باشید با سوخت کمی رانندگی نمایید. این مساله قادر است خودروی شما را دچار مشکلات زیادی کند که از اساسی‌‌ ترین آن‌ ها می‌ توان به پایین آمدن کارایی پمپ بنزین اشاره کرد‌. آیتم دیگری که در پایین آمدن کارایی پمپ بنزین دخالت می‌کند آسیب فیوز پمپ است. سرویس‌ دوره ای مگان می تواند به کارایی ماشین شما به شدت کمک کرده و تا حدی بالایی آن را تضمین کند!

استفاده از بنزین‌ های ناخالص عامل دیگری در ایجاد مشکل برای پمپ بنزین است. اگر بک ماشین هم خراب شود، بنزین به سمت پمپ حرکت می‌کند و منجر به آسیب می‌ شود.

آلودگی صافی بنزین

آلوده‌ بودن صافی باعث کم‌ شدن فشار پمپ بنزین می‌ شود. دیر روشن شدن ماشین مگان اگر به خاطر آلودگی صافی باشد نشانه‌ های مشخصی ندارد. بلکه با دقت در نکات زیر می‌ توانید به آلودگی صافی پی ببرید.

بیشتر بدانید  آشنایی با لیست خطاهای مگان

۱ – کم شدن توان موتور

بیشتر مواقع آلودگی صافی باعث کم شدن توان موتور می‌ شود. به طوری که موتور در سرعت‌ های زیاد توان دور گرفتن نداشته و با دور پایین حرکت خود را انجام می‌ دهد.

۲ – روشن شدن چراغ سنسور

چراغی که در داشبورد تعبیه شده چراغ سنسور نامیده‌ می‌شود، موقعی که آلودگی صافی داشته باشیم این چراغ پرنور شده و آلارم هشدار‌ دهنده مشاهده می شود.

روشن نشدن موتور

روشن‌ نشدن مگان به این علت است که موتور قادر نیست عکس العمل ضروری را در هنگام استارت زدن نمایان سازد.

آسیب دیدن پمپ سوخت

وقتی پمپ سوخت با مشکل مواجه می‌ شود صافی بنزین سریع‌ تر از شرایط عادی آلوده می‌ شود که در این هنگام بهترین‌ کار بردن ماشین نزد متخصصین ماهر در این امر است.

آلودگی دهانه سوزن انژکتور

وقتی به صورت متداوم از بنزین‌ های ناخالص و کیفیت پایین استفاد کنید به صورت تدریجی نازل انژکتور کثیف می شود. (آلودگی زیاد بنزین یکی دیگر از دلایل کثیف بودن دهانه انژکتور است)

ایجاد نشتی در سوزن انژکتور

زمانی که ماشین خاموش می‌ شود بنزین در قسمت ریل سوخت ذخیره‌‌ شده و با قرار گرفتن در عقب سوزن‌های انژکتور آماده عمل هستند. در صورت نشتی سوزن انژکتور، بنزین ذخیره‌ شده در پشت سوزن ‌ها تخلیه‌ شده و به داخل سیلندر رانده‌ می‌ شود. این فرآیند توسط شمع خیس می‌ شود. با این کار مشکلات زیادی را در سیستم جرقه زنی ماشین ایجاد شده که نمونه‌ ای از آن می‌ توان به روشن نشدن خودرو مگان اشاره کرد زیرا پمپ بنزین برای اینکه بتواند بنزین پشت ریل را مهیا کند باید فشار بالایی به آن وارد شود.

به وجود‌ آمدن مشکل در سیستم جرقه‌ زنی

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن مگان به این دلیل است که دهانه شمع به خاطر فرسودگی بیش از اندازه باعث ناهماهنگی در عملکرد خودرو می‌ شود‌. این موضوع نه‌ تنها باعث می‌ شود ماشین دیر روشن شود بلکه باعث مصرف سوخت زیاد هم می‌ گردد. عوامل دیگر مثل پوسیدگی سیم‌ ها و از بین رفتن آن‌ ها هم می‌تواند باعث جرقه نزدن ماشین شود‌. برای اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه مشکلات برقی مگان مراجعه کنید.

بیشتر بدانید  دلایل استارت نخوردن مگان چیست؟

سوختن‌واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر توانایی از بین‌ بردن فشار حاصل از احتراق را دارد. واشر‌ها از مواد متفاوتی ساخته‌ می‌شوند که‌ از بین آنها می‌توان به سرامیک اشاره‌کرد‌. در صورتی که واشرها بسوزند یا نیم‌ سوخته شوند باعث دیر روشن‌ شدن مگان می‌شوند. با بررسی و مشاهده عملکرد ناقص این خودرو به سرعت به تعمیرگاه تخصصی رنو (RenoOne) مراجعه کرده یا با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس بگیرید.

دلیل استارت نخوردن مگان + روشن نشدن مگان

به طور کلی از عواملی که باعث روشن نشدن خودرو مگان می‌ شود، دلایلی مثل ضعف در باتری، خراب شدن فیوز، فرسودگی سلکتور و مشکل در پدال هستند که به صورت خلاصه به آن ها اشاره می کنیم:

ضعف در باتری

اولین فکری که در موقع استارت نخوردن ماشین مگان در ذهن ما خطور می کند ضعف باتری است! تعمیر کار نخست دکمه استارت را زده و به چراغ‌ های پشت آمپر توجه می‌کند. کمرنگ بودن چراغ‌ها نشان دهنده ضعف باتری است.

خراب شدن فیوز

دلیل مهم دیگر استارت نخوردن، خراب شدن فیوزها می‌ باشد. فیوزهای به‌ رنگ نارنجی و طوسی در قطب مثبت باتری جای دارند و زمانیکه بسوزند ماشین استارت نمی خورد!! در این موقعیت چراغ‌ های پشت آمپر روشن نمی‌شوند.

خرابی سلکتور

گیربکس اگر دچار مشکل شود مانع استارت‌ خوردن مگان می‌شود. در این موقعیت توجه به مانیتوری که نماد دنده اتومات را نمایان می‌کند ضروری است. در صورتی که مانیتور قادر به نشان‌ دادن وضعیت دنده‌ نبود یعنی سلکتور خراب شده‌ است. از علائم خراب بودن سلکتور این است که چراغ‌ های موجود در پشت آمپر با وجود روشن شدن، ماشین استارت انجام نمی‌ دهد‌. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه دلایل خرابی گیربکس مگان مراجعه کنید (زمان مطالعه ۳ دقیقه)

مشکل پدال ترمز

در صورت خرابی پدال ترمز با فشار‌دادن دکمه استارت، چراغ موجود در عقب آمپر روشن شده اما ماشین استارت‌ نمی خورد!

بیشتر بدانید  تعمیر بخاری مگان

علت طولانی شدن استارت ماشین

مشکلاتی که باعث ایجاد این مساله است عبارتند از:

 • وارد شدن آب به محیط احتراق
 • کاهش و افزایش میزان هوا و بنزین
 • مشکل در جرقه شمع
 • فرسودگی شمع

تاثیر استارت ماشین در روشن نشدن مگان

در هنگام استارت‌ زدن مگان در صورتی که صدای استارت را واضح نبود، امکان مشکل در سوئیچ وجود دارد. در صورتی که ایراد از سوئیچ نباشد مشکل از استارت ماشین خواهد بود. حال زمانی که در اثر استارت صداهای بدی بلند‌شد امکان شکسته‌ شدن چرخ دنده وجود دارد.

سخن پایانی + روشن نشدن مگان

عوامل زیادی در روشن نشدن مگان موثر است. عواملی مانند اتصالی در سیم‌ها، به پایان‌رسیدن زغال استارت، مشکل چرخ دنده ‌ها، فرسودگی موتور استارت، و غیره… همیشه به نشانه‌های هشدار که در عقب آمپر مگان قرار دارد دقت کنید. این نشانه‌ها از شرایط روغن موتور، دما و شرایط باتری خبر می‌ دهند. همچنین فعال‌ شدن چراغ باتری هم می‌ تواند بخاطر شل‌ بودن بست و یا رسوب باشد که در هنگام قرار‌ گرفتن در این شرایط به تعمیرگاه مجاز رنو در تهران مراجعه کرده یا با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس بگیرید.

6 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  خودرو بنده مگان مدل 89 می باشد
  صبح ها موقع روشن کردن به سختی روشن می شود و بعضی از مواقع روشن نمی شود
  خودرو بنده روغن سوزی دارد آیا دلیل بر این می شود که دیر روشن شود……؟

  1. سلام دوست عزیز بله وقتی رینگ های موتور ضعیف شود کمپرس موتور پایین می آید و دوده ناشی از روغن سوزی سرشمع را می گیرد و باعث دیر روشن شدن ماشین می شود

 2. سلام و درود
  خودروی مگان ۲۰۰۰ دارم بعضی از مواقع دسته دنده بر روی پارک باشه روشن نمیشه باید جای دسته دنده رو تغییر بدم تا رو شن بشه میشه راهنمایی کنید

  1. سلام وقت بخیر
   خودروی شما قطعه سکتور گیربکس خراب شده
   تشریف بیارین به تعمیرگاه رنو تا این قطعه رو تعمیر کنم براتون و نیاز به تعویض نیست

 3. سلام مگان ۲۰۰۰ دارم، ماشین خیلی استارت میخوره روشن نمیشه، مغزی پمپ بنزین را عوض کردم، دریچه گاز را تمیز کردم و انژکتورهایم تمیز است . به نظر شما مشکل در چیست؟ ساکن اصفهان می باشم

  1. سلام دوست عزیز
   شما باید به تعمیرگاه مجاز رنو مراجعه کنید تا بصورت دقیق عیب یابی کنند ولی با اطلاعاتی شما دادید عیب از نشتی سوزن انژکتور می باشد. برای راهنمایی بیشتر با شماره 09399301203 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *