دلایل روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک ال 90 چیست؟

گیربکس ال ۹۰

راهنمای مطالعه

روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک ال 90  می تواند عوامل متعددی را به ما نشان دهد که از وجود مشکل در سیستم گیربکس خودرو خبر می‌دهد. در زمانی که چراغ گیربکس چک خودرو روشن می‌شود، یکی از اصلی ترین مشکلاتی که احتمالا خودرو با آن مواجه است، آسیب در جعبه‌دنده و یا گیربکس می‌باشد. زمانی که رایانه خودرو مشکلی غیرعادی را شناسایی کند، چراغ نشانگر گیربکس روشن می‌شود. هر زمان که این چراخ روشن شد بدانید که اتفاقی در گیربکستان رخ داده‌است و سریعا به یک تعمیرگاه تخصصی گیربکس مراجعه کنید.

دلیل روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک ال 90

همیشه حواستان باشد که سرویس‌های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید تا دچار خرابی گیربکس و در راه ماندن نشوید. بررسی سطح مایع گیربکس و دریافت خدمات منظم باعث پیشگیری از هر نوع آسیبی به خودرو می‌شود. درصورتی که سرویس‌های منظم خودرو را نادیده بگیرید، قطعا متحمل خسارات زیادی خواهید شد. دلایل زیادی وجود دارد که باعث روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک ال 90 می‌شود.

گرم شدن بیش از حد گیربکس اتوماتیک ال 90

یکی از دلایلی که باعث روشن شدن چراخ نشانگر خودرو می‌شود، گرم شدن بیش از حد موتور خودرو می‌باشد. این مشکل را می توان به ترموستات و رادیاتور خودرو ربط دارد. احتمالا این دو قطعه دچار فرسایش، خرابی یا خوردگی شده‌اند که کار خنک کنندگی گیربکس را به درستی انجام نمی‌دهند. از عواملی که نشان‌دهنده گرم‌شدن بیش از حد موتور خودرو می‌باشد، نشتی مایع انتقال است. مسدود شدن کولر و به وجود آمدن مشکل در انتقالات داخلی از عوامل دیگری مبنی بر گرم شدن بیش از حد گیربکس می باشند. برای آنکه خودرو مجددا سلامت خود را بازیابد، بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کنید تا گیربکس به طور کامل چک شود.

کمبود مایع انتقال گیربکس اتوماتیک ال 90

زمانی که بنابر هر دلیلی سطح مایع انتقال کاهش پیدا کند، گیربکس خودرو به درستی کار نمی‌کند و ما شاهد روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک ال 90 خواهیم بود. مایع انتقال گیربکس اهمیت بسیار بالایی دارد، چراکه سبب به حرکت درآمدن خودرو می‌شود. نبود مایع انتقال خسارات زیادی را به بدنه موتور وارد می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته‌باشید این است که مایع گیربکس مانند روغن موتور نمی‌سوزد. مایع گیربکس به رنگ قرمز روشن می‌باشد و کمبود آن شاید به علت نشتی باشد که می توانید از زیر خودرو آن را متوجه شوید.

بیشتر بدانید  علت روشن شدن چراغ باتری ال 90

خرابی انتقال داخلی

همانطور که میدانید گیربکس اجزای بسیار پیچیده‌ای دارد. گاهی اوقات پیش می آید که یکی از قطعات آن به دلیل فرسودگی، خرابی و خوردگی آنطور که باید عمل نکند. در این زمان ماژول کنترل پیشرانه این خرابی در قطعه را، خرابی گیربکس شناسایی می‌کند و در نهایت چراغ چک با این هشدار روشن می‌شود. برای جلوگیری از فشار زیاد بر گیربکس بهتر است سریعا به مکانیکی بروید تا با تعویض یک قطعه ساده از خرابی بیشتر در گیربکس جلوگیری شود.

خرابی اینترلاک دنده گیربکس اتوماتیک ال 90

گاهی اوقات پیش می‌آید که چراغ انتقال خودرو روشن می‌شود ولی این روشن شدن نشان از خرابی گیربکس نمی‌باشد. بلکه این امکان را دارد که خبر از خرابی سیستم انتقال قدرت را ‌بدهد. در خودرو با گیربکس اتوماتیک، سیستمی به نام قفل تعویض دنده قرار دارد که در صورت خرابی این بخش ما شاهد روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک ال 90 خواهیم بود. پیشنهاد می‌شود که برای رسیدگی به این قطعه، به تعمیرگاه رنو مراجعه کنید و یا از تعمیرکاران حرفه‌ای مشاوره بگیرید.

مشکل در بدنه سوپاپ

بیشتر گیربکس های اتوماتیک و سیستم انتقال پیوسته دارای بدنه سوپاپ هستند. اگر بنابر هردلیل سوپاپ خودرو دچار خرابی، فرسودگی، خوردگی و آسیب شود، بر روی گیربکس خودرو تاثیر می‌گذارد. زمانی که این اتفاق بی‌افتد، با روشن شدن چراغ گیربکس اتوماتیک ال 90 مواجه خواهیم شد. برای اینکه مشکل کاملا شناسایی شود، نیازمند آن است که خودرو را به تعمیرگاه های تخصصی گیربکس ببرید که با بررسی تعمیرکاران حرفه‌ای، این مشکل بر طرف شود.

خرابی مبدل گشتاور

گشتاور یکی از قطعاتی است که به عنوان رابط بین موتور و گیربکس عمل می‌کند. گشتاور را می‌توان در سیستم انتقال اتوماتیک مشاهده کرد. در صورتی که از خودرو زیاد استفاده می‌کنید یا در پشت ترافیک های سنگین قرار می‌گیرید باعث می شود که گشتاور بعد از مدتی دچار خرابی شود. درصورتی که این قطعه در اثر استفاده بیش از حد دچار ساییدگی، پارگی، خرابی و آسیب شود، می تواند مشکلاتی را درگیربکس به وجود بیاورد. این قطعه اگر پاره شود، باعث بروز مشکل در مبدل خودرو و سیستم انتقال قدرت می‌شود که ما شاهد لرزش، لغزش و حتی آلودگی ناحیه انتقال خواهیم بود. زمانی که سیستم انتقال قدرت به درستی صورت نگیرد، گیربکس با مشکل مواجه می‌شود.

بیشتر بدانید  علت کشید‌ه شد‌‌‌ن فرمان ال 90

در نهایت چراغ چک خودرو روشن می‌شود. توصیه می‌شود که در صورت بروز مشکل در این ناحیه حتما به تعمیرگاه تخصصی رنو وان مراجعه کنید تا از خسارات بیشتر به خودرو جلوگیری شود.

آیا می شود با چراغ گیربکس روشن رانندگی کرد؟

این سوالی است که بسیاری از افراد در هنگامی که خودرویشان با روشن شدن چراغ چک مواجه می‌شود، از خود می‌پرسند. بهترین جواب این است خودرو را بلافاصله به تعمیرگاه منتقل کنید. چراکه احتمال کم بودن سطح مایع انتقال در گیربکس وجود دارد و یا ممکن است مشکل از تعویض دنده باشد. همانطور که میدانید هرکدام ازین دو مشکل بسیار برای راننده و خودرو خطرناک هستند. مخصوصا اگر مشکل از تعویض دنده باشد که تصور کار نکردن دنده در هنگام رانندگی فاجعه آور است و ممکن است شما را با یک تصادف روبه رو کند. بنابراین خودرو را به مکانیک‌های حرفه‌ای بسپرید و بگذارید که آنها کار خود را انجام دهند تا هم خودتان و هم خودرو سالم بمانید.

سخن پایانی

چراغ گیربکس می تواند بر اثر دلایل گوناکونی که در گیربکس اتفاق می افتد روشن شود. از کمبود مایع انتقال گرفته تا مشکلاتی که در تعویض دنده به وجود می‌آید، همه اینها نشانگر آن هستند که اتفاقی در خودرو روخ داده است. بهترین راه برای مقابله با چراغ هشدار گیربکس این است که خودرویتان به صورت منظم توسط مکانیک‌های تخصصی مورد بررسی قرار گیرد. زمانی که چراغ گیربکستان روشن شد و شما در حال رانندگی هستید، بهتر است بلافاصله خودرویتان را خاموش و رانندگی را متوقف کنید. مخصوصا اگر با مشکل تعویض دنده و یا کمبود مایع انتقال مواجه هستید.

این دو مورد خسارات زیادی به بدنه گیربکس وارد می‌کنند. بعد از متوقف کردن خودرو با تعمیرگاه تماس بگیرید و خودرو را برای بازبینی ببرید.

 

6 پاسخ

 1. سلام
  واقعا مفید بود و ی سوال گیربکس ال۹۰ اتوماتیک روی مگان هم هست؟یعنی این مطلب به درد اونایی ک مگان دارن نمیخوره؟

  1. سلام
   بله دوست عزیز تقریبا ۸۰ درصد شبیه هم هستند و یک سری قطعات تفاوت دارند

 2. سلام وقت بخیر خدمت مدیریت محترم
  خودروی ال ۹۰ اتومات دارم چراغ گیربکس رو شن میشود همراه با تغه می تونید راهنمایی کنید چه کار کنم

  1. سلام دوست عزیز
   خودروی شما عیب برقی دارد شما لطف کنید به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید تا با دستگاه دیاگ رنو عیب را پیدا کرده و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنیم

 3. سلام ال 90 گاز سوز دارم گیربکسش اتومات نیست ولی دریچه گاز برقی دارد (استوپر ندارد ) جدیدا چراغ مربوط به گیربکس هر چند دقیقه روشن می شود مشکل چیه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *