دلایل کم شدن سرمای کولر مگان چیست؟

شلنگی به کولر متصل می باشد تا جریان هوا و سیستم خنک‌ کنندگی در مگان به خوبی کار کند. اگر در اطراف شلنگ ماده‌ای روغنی را مشاهده کردید، در واقع همان نشتی است! نشتی روغن ممکن است علت‌ های گوناگونی داشته‌ باشد که نیازمند بررسی فنی و تخصصی است...
دلایل خرابی بخاری مگان

راهنمای مطالعه

کم شدن سرمای کولر مگان را می‌ توان به سیستم خنک‌ کننده آن ارتباط داد. سیستم خنک‌ کننده سه عملکرد مهم را در سیستم کولر انجام می‌ دهد. ابتدا گرمای اضافی را از موتور خارج می کند. دوم، دمای کارکرد موتور را در جایی که لازم است حفظ می کند. در نهایت موتور را در سریع ترین زمان ممکن به دمای کارکرد مناسب می رساند.

سیستم خنک کننده از ۶ بخش اصلی تشکیل شده است: موتور، رادیاتور، پمپ آب، فن خنک‌کننده، شیلنگ‌ ها و در نهایت ترموستات. در طی فرآیند احتراق، مقداری از انرژی سوخت به گرما تبدیل می شود. این گرما به وسیله پمپ آب به مایع خنک کننده در حال گردش در موتور منتقل می شود. شیلنگ‌ ها مایع خنک‌کننده داغ را به رادیاتور می‌ برند، جایی که گرما به هوا منتقل شده و توسط فن خنک‌ کننده از کنار موتور کشیده می‌ شود. سپس مایع خنک‌ کننده به پمپ آب بر می‌گردد و دوباره به گردش در می‌آید. زمانی که در هرکدام از این عوامل نقصی ایجاد شود، ما کم شدن سرمای کولر مگان را شاهد خواهیم بود.

دلایل کم شدن سرمای کولر مگان

دلایل زیادی مبنی بر اینکه ماشین به اندازه کافی کابین خودرو را خنک نمی‌کند وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

ایجاد کپک و غبارزدگی در دریچه AC

زمانی کولر خودرو را برای مدت طولانی روشن می‌ گذاریم، میکرو ارگانیسم های کوچک وارد دریچه AC خودرو می شوند و بعد از کارکردهای فراوان از کولر، در دریچه رسوب و در نهایت آن را مسدود می کنند. زمانی که این باکتری ها دریچه را مسدود کنند، روند خنک سازی دچار اختلال می‌ شود!! برای جلوگیری از این مشکل حداقل هر ۶ ماه دریچه کولر خودرو را برای سرویس برداری ببرید. این سرویس دهی مجرای دریچه را از ذرات گرد و غبار معمولی و سایر میکرو ارگانیسم ها مانند باکتری ها و کپک ها پاک کرده و اجازه تکثیر و رشد به آنها نمی‌دهد. این پاک سازی یک روش هوشمند برای حفظ دوام و پایداری کارکرد کولر ماشین است و در نتیجه طول عمر بیشتری را به آن  اضافه می‌کند.

بیشتر بدانید  دلایل نشتی روغن گیربکس مگان چیست؟

مشکل در اتصالات برقی کولر مگان

بنا بر هر دلیلی این امکان وجود دارد که نقص فنی ای در بخش الکتریکی اتصالات کولر به وجود بیاید و این نقض فنی منجر به کم شدن سرمای کولر مگان می‌ شود. اگر در آب و هوایی زندگی می‌ کنید که دمای بیرون از ۴۵  درجه بالاتر می‌ رود، سیم‌ های برق ممکن است به اندازه کافی داغ شوند و باعث اتصال کوتاه در سیم‌کشی داخلی کولر شوند. در این زمان ناحیه‌ای که سیم در اثر گرما تجزیه شده‌ است را پیدا کنید و با یک نوار مقاوم در برابر برق آن را ببندید و در نهایت اتصال را چک کنید. گاهی پیش می‌آید که براثر اشتباهی سیم‌ها را درست متصل نکرده‌ باشید. بنابراین برای جلوگیری از هرگونه اشتباهی در اتصالات سیم‌های برقی، خودرو را به تعمیرگاه مجاز رنو در تهران ببرید.

شماره تلفن تعمیرگاه تخصص رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

نشتی در سیستم کولر مگان

شیلنگی به کولر متصل می باشد تا جریان هوا و سیستم خنک‌ کنندگی در مگان به خوبی کار کند. اگر در اطراف شلنگ ماده‌ای روغنی را مشاهده کردید، در واقع همان نشتی است! نشتی روغن ممکن است علت‌ های گوناگونی داشته‌ باشد که نیازمند بررسی فنی و تخصصی است. بنابراین در اسرع وقت خودرو را به تعمیرگاه برسانید.

مسدود شدن یا شکستگی کندانسور منجر به کم شدن سرمای کولر مگان

بخش خاصی در خودرو که منجر به تبدیل شدن هوای گرم به سرد می‌ شود را کندانسور می‌ شود. این هوا از طریق دریچه‌های AC که شما در داخل ماشین تنفس می‌ کنید می‌ دمد. اگر کنداسور مسدود شود یا دچار شکستگی شود در کم شدن سرمای کولر مگان تاثیر دارد.

کمپرسور معیوب منجر به کم شدن سرمای کولر مگان

کمپرسورها جریان متناوب را در خودرو اعمال می‌ کنند. در صورت خرابی این سیستم جریان هوا به درستی گردش پیدا نمی‌کند که در نهایت منجر به ایجاد باد گرم در داخل کابین خودرو می‌شود. معمولا این اتفاق برای اکثر خودروها پیش می آید که بعد از دو تا سه ماه کولر خودرو را روشن نمی‌کنند. اگر کولر خودرو را بعد از مدت طولانی روشن می‌کنید، برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، طول می‌کشد تا کمپرسورها به خوبی کار کنند.

بیشتر بدانید  علت ریپ زدن مگان چیست؟

خرابی و سوختگی فیوز کولر مگان

سوختن فیوز منجر به کم شدن سرمای کولر مگان می شود. برای رفع این مشکل باید فیوز کولر تعویض شود. خرابی فیوز نه تنها به کمپرسور آسیب می‌رساند، بلکه هوای گرم را داخل کابین پخش می‌کند. جدا از آن فیوز سوخته، کل مدار نصب شده در داخل ماشین را تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت روی کلیدهای سالم در برد مدار ماشین تاثیر می‌گذارد. در این زمان است که حتما باید به تعمیرگاه مجاز رنو وان مراجعه کنید.

دمنده AC معیوب منجر به کم شدن سرمای کولر مگان

خرابی دریچه‌های دمنده یکی دیگر از دلایلی است که منجربه کم‌ شدن سرمای کولر مگان می‌شود. دریچه‌های دمنده باید بعد از ۶ تا ۸ ماه سرویس دهی شوند. برای تشخیص اینکه آیا دریچه‌های دمنده کولر مگان دچار خرابی شده‌ان یا خیر، ابتدا کف دست خود را در مقابل دریچه‌ های کولر قرار دهید، اگر سرعت جریان هوا را در دستان خود احساس کردید، کولر هوا کاملاً خوب کار می کند. در غیر این صورت، دمنده با سرعت لازم نمی‌چرخد و شما آن را روی کف دست خود احساس نخواهید کرد.

تسمه کمپرسور آسیب‌ دیده

کمپرسور برای کارکرد کامل به قدرت و انرژی زیادی نیاز دارد. اگر کمپرسور در اثر استفاده مداوم ضعیف یا فرسوده شود، باعث کمبود انرژی قابل توجهی در کمپرسور می‌شود که در نهایت به خرابی کولر منجر می‌‌گردد. تسمه‌ های کمپرسور معمولاً قدرت و انرژی کارکرد خودرو را هدایت می‌کنند. وقتی این تسمه‌ ها خراب شوند، کولر خودرو آن طور که انتظار می رود کار نخواهد کرد.

گرفتگی فیلتر هوای کابین

اگر فیلتر کابین دچار گرفتگی شود مشکلات اساسی را برایتان به وجود می‌ آورد. برای فهمیدن اینکه این مشکل وجود دارد یا خیر. نگهدارنده داشبورد را باز کنید. اگر فیلتر کابین کثیف است آن را بردارید. اگر همچنان جریان هوای خنک در کابین ماشین کم بود، وقت آن است که فیلتر را تعویض کنید. می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. یک فیلتر کابین اصلی بخرید و آن را با یک فیلتر قدیمی جایگزین کنید. اگر همچنان با همین مشکل روبرو هستید، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید.

بیشتر بدانید  دلایل دود کردن مگان چیست؟

سخن پایانی

تابستان که هوای بیرون از ماشین شما گرم است، یک کولر خنک کننده با قدرت سرمایش بالا بسیار اهمیت دارد. اما گاهی اوقات به دلیل نقص فنی، کولر به قدر کافی خنک نکرده و گرما بیرون می دهد. در این زمان شما نیاز به یک تعمیرگاه حرفه‌ای پیدا می‌کنید تا شما را از گرمای طاقت فرسا داخل کابین نجات دهد.

شماره تلفن تعمیرگاه تخصص رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

6 پاسخ

 1. سلام و درود
  خودرو مگان دارم امسال پرتاب باد کولر خودرو کم شده دلیلش چی می تونه باشه …..؟
  در ضمن باطری سازی بردم چک کردن همه قطعات سالمه و ایرادی نداره

  1. سلام دوست عزیز
   ایراد ماشین شما از فیلتر تهویه کابین می باشد در صورتی که دیر تعویض شده باشد یا از جنس تقلبی استفاده شده باشد قدرت پرتاب باد کم می شود

 2. سلام وقت بخیر
  مهندس جان
  برای اینکه کولر خنک تر شود نیاز هست ترموستات با شماره پایین تر بندازیم

 3. سلام دوsت عزیز
  نه نیازی به این کار نیست
  پایین آوردن ترموستات هیچ ربطی به افزایش یا کاهش سرما نداره

 4. وقتی کولر خودروی مگان ۱۶۰۰ را روشن میکنم لوله‌ای که گاز در آن جریان دارد بعد از چند دقیقه کاملا یخ می‌زند علتش چی میتونه باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *