دلایل دود کردن مگان چیست؟

دود کردن مگان می‌تواند یکی از علامت‌های عملکرد صحیح و یا خراب موتور خودرو شما می‌باشد. پس لازم است که نباید از کنار آن سرسری گذشت. اگر دودی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود غیر طبیعی باشد نشانه خوبی برای خرابی موتور است....
علت جوش آوردن موتور خودرو چیست؟

راهنمای مطالعه

دود کردن مگان می‌تواند یکی از علامت‌های عملکرد صحیح و یا خراب موتور خودرو شما می‌باشد. پس لازم است که نباید از کنار آن سرسری گذشت. اگر دودی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود غیر طبیعی باشد نشانه خوبی برای خرابی موتور است.

دلیل دود کردن مگان چیست؟

دودی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود بخاطر احتراق بنزین است که داخل محفظه سیلندر رخ می‌دهد. این دود اگر بی رنگ باشد به این معنی است که همه قطعات داخل موتور به طور صحیحی به کار خود ادامه می‌دهند ولی اگر به رنگ سیاه، سفید و یا آبی باشد یعنی که یک جای کار دچار ایراد است و باعث اختلال در عملکرد دیگر قطعات نیز می‌شود.

انواع دود کردن مگان

از طریق رنگ و بوی دودی که از اگزوز خارج می‌شود می‌توان به مشکلات احتمالی در عملکرد موتور پی برد و سریع‌تر نسبت به رفع آن اقدام کرد.

دود سیاه رنگ

باید به یاد داشت که خروج دود سیاه از اگروز همیشه هم خبر از یک ایراد حاد نمی‌دهد. برای مثال وقتی شما استارت می‌زنید ممکن است کمی دود سیاه رنگ از اگزوز خودوری شما خارج بشود و پس از مدتی کار کردن موتور این دود سیاه از بین برود. پس در این مورد جایی برای نگرانی نیست. اما در صورتی که این دود سیاه رنگ حتی پس از اینکه موتور گرم شد باز هم از بین نرفت باید کمی نگران شد و برای بررسی بیشتر و کامل‌تر به تعمیرگاه معتبر مراجعه کرد.

دلایل اصلی برای دود سیاه رنگ

حال که گفتیم دود سیاه رنگی که از اگزوز خودرو خارج می‌شود و حتی پس از گرم شدن موتور نیز از بین نمی‌رود نشانه‌‌ای برای ایرادی در موتور می‌باشد. وقت آن است که به دلایلی که باعث ایجاد این دود سیاه رنگ می‌شود نیز بپردازیم.

کثیف بودن یا گرفتگی فیلتر هوا

اولین و مهم‌ترین دلیل برای ایجاد دود سیاه رنگ این است که فیلتر هوای شما کثیف باشد و یا دچار گرفتگی شده باشد. در چنین مواقعی با تعویض فیلتر هوا مشکل به کلی برطرف می‌شود. این فیلتر هوا از وارد شدن ذرات ریز و گرد و خاک به موتور جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید  شستشوی سوزن انژکتور مگان

وجود نقض در رگولاتور بنزین

مورد دومی که باید پس از بررسی فیلتر هوا و مطمئن شدن از کثیف نبودن آن مورد توجه قرار داد این است که نسبت هوا و بنزین در داخل موتور دچار بهم ریختگی نشده باشد. اگر که بنزین بیشتری در نسبت به هوا وارد محفظه احتراق سیلندر بشود عملکرد سیلندر دچار اختلال می‌شود.

سیستم سوخت خودرو به نوعی می‌باشد که فقط در صورت وجود مقداری مشخص از بنزین می‌تواند به طور صحیح به وظیفه خود عمل کند. در چنین شرایطی نیز میزان مصرف بنزین نیز دچار مشکل می‌گردد. بهترین راه حل در چنین شرایطی این است که رگولاتور سوخت تعویض گردد.

خراب شدن انژکتورها

خرابی انژکتور نیز یکی از دلایل تولید دود سیاه است. انژکتورها موظف هستند که در هرباری که احتراق رخ می‌دهد میزان مشخصی از بنزین را به منیفولد ورودی وارد گردانند. بسیار واضح است که خرابی انژکتور میزان بنزین اسپری شده را نامنظم می‌گرداند و دود سیاه رنگ تولید می‌شود.

دود سفید رنگ

دومین رنگ دودی که نشانه‌ای برای خرابی موتور می‌باشد، سفید است. بسیار از صاحبان خودرو بخاری که در موقع استارت از اگزوز خارج می‌شود را با دود سفید رنگ اشتباه می‌گیرند. در حالی که این بخار طبیعی است بخصوص در فصل سرد سال. حال اگر که با کار کردن موتور باز حس کردید که دود سفید رنگ از اگزوز خودروی شما خارج می‌شود باید دقت بیشتری به خرج بدهید و به فکر تعمیر خودروی خود باشید.

دلایلی برای تولید دود سفید رنگ

بی شک دود سفید رنگ بی دلیل نمی‌باشد. دلایل زیادی می‌تواند باعث ایجاد دود سفید رنگ بشود ولی برخی از مهم‌ترین دلیل‌ها عبارتند از:

سوختن واشر سر سیلندر

یکی از بدترین اتفاقاتی که ممکن است برای هر صاحب خودرویی پیش بیاید سوختن واشر سر سیلندر است. این سوختن واشر سر سیلندر مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل برای ایجاد دود سفید رنگ است. واشر سر سیلندر در اصل یه قطعه‌ای است که مابین بلوک خودرو و سر سیلندر قرار می‌گیرد و وظیفه کنترل کردن عملکرد مایعات مختلف را بر عهده دارد.

بیشتر بدانید  علت سفت شدن فرمان مگان

اگر که واشر سر سیلندر دچار خرابی بشود مایعات مختلف به داخل سیلندر و محفظه احتراق بنزین وارد می‌شوند و به همراه بنزین دچار احتراق می‌شوند. اگر که خودروی شما دچار سوختن واشر سر سیلندر شده است بهتر است که در اولین فرصت به یک تعمیرگاه تخصصی رنو مراجعه کنید زیرا این ایراد به سادگی می‌تواند به دیگر قطعات خودرو شما نیز آسیب‌های اساسی وارد کند و هزینه هنگفتی برای تعمیرات را به شما تحمیل کند.

خرابی سر سیلندر

سر سیلندر به دلیل اینکه محلی برای احتراق بنزین است بسیار قطعه مهم و پر کاربردی می‌باشد و به محض کوچک‌ترین ایرادی عملکرد دیگر قطعات را نیز مختل می‌کند. به همین دلیل است که اگر سر سیلندر ترک بخورد یا حتی تاب بردارد دود سفید رنگی تولید می‌شود. تعمیر سر سیلندر نیز به این دلیل دارای ماشین کاری حساسی است امری ساده نمی‌باشد و تخصص خاص خود را نیاز دارد.

نقش خرابی بلوک موتور در دود کردن مگان

این مورد چندان پر تکرار نمی‌باشد ولی نکته مهمی که در مورد خرابی بلوک موتور است این می‌باشد که این مشکل بر خلاف دیگر ایرادات هیچ راه تعمیری ندارند و تنها راهی که وجود دارد سفارش یک بلوک جدید و تعویض کامل آن است. جنس بلوک‌ها از آهن، آلومینیوم یا چدن است و سیلندر در دل این بلوک‌ها جای می‌گیرد.

دود آبی یا خاکستری رنگ

نوع دیگر دودی که ممکن است از اگزوز خودروی شما خارج بشود دود آبی یا خاکستری رنگ است. این دود آبی رنگ زمانی اتفاق می‌افتد که روغن داخل محفظه احتراق بشود و همراه بنزین بسوزد. در صورت بروز چنین اتفاقی میزان مصرف بنزین شما افزایش می‌یابد و همچنین قدرت خودروی شما نیز کم می‌شود. چنین مشکلی به خراب شدن کاتالیزور نیز ممکن است ختم بشود.

دلایلی برای دود کردن مگان آبی رنگ

درست است که ورود روغن به محفظه احتراق دلیل اصلی دود آبی رنگ است ولی دلایل دیگری نیز وجود دارد برای مثال:

بیشتر بدانید  تعویض روغن موتور مگان

نقش خراب شدن کاسه نمد ساق سوپاپ در دود کردن مگان

کاسه نمد ساق سوپاپ یکی از مهم‌ترین قسمت‌های موتور خودرو است که وظیفه تنظیم روغن کاری ساق سوپاپ را بر عهده دارد. اگر در بین گاید و ساق سوپاپ میزان خلاصی مشکلی وجود نداشته باشد کاسه نمد از جای خود خارج می‌شود و عملکرد ساق سوپاپ را دچار مشکل می‌گرداند.

سخن پایانی

ما در تهیه این مقاله سعی کردیم تمامی دلایلی که باعث دود کردن مگان می‌شود را مطرح کنیم تا شما در صورت مشاهده انواع دود به لیست دلایلی که موجب چنین مشکلی می‌شود دسترسی داشته باشید و سریع‌تر نسبت به رفع مشکل اقدام کنید. امید داریم با رعایت نکات ذکر شده بتوانید مشکل خودروی خود را حل کنید.

 

4 پاسخ

 1. سلام
  خودروی مگان مدل 88 دارم
  در صورت که واشر سرسیلندر بسوزد باعث دود کردن می شود و دود چه رنگی از اگزوز خارج می شود؟

  1. سلام
   بله دوست عزیز در صورت سوختن واشر سرسیلندر از اگزوز به دلیل وجود ضدیخ دود سفید خارج می شود

 2. سلام وقت بخیر
  خودروی مگان ۲۰۰۰ دارم دو روز هست دود سیاه می کند میشه بگین دلیلش چیه

  1. سلام دوست عزیز
   دود مشکی نشانه مصرف بالای سوخت است درنتیجه یکی از سنسور های سوخت خراب شده که به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید تا با دستگاه دیاگ عیب مورد نظر را پیدا کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *