دلایل استارت نخوردن مگان چیست؟

در هوای شرجی به علت رطوبت معمولا در استارت ماشین نشکل ایجاد می‌ شود که این مشکل با خشک کردن رطوبت برطرف خواهد شد. رطوبت می‌ تواند باعث اکسیداسیون بر روی پایانه‌ها شود. (رنگ پایانه‌ها در حالت نرمال خاکستری است) در صورتی که از این رنگ خارج شود و به رنگ دیگری در آید باید آن را تمیز کرد...
علت روشن نشدن ال ۹۰

راهنمای مطالعه

ماشین مگان وسیله‌ای است که در طول جاده می‌توان به آن اعتماد کرد ولی این خودرو از پیوستگی قطعات زیادی تشکیل می‌ شود. این ماشین مثل بقیه خودرو‌ها بعضی مواقع کارکرد طبیعی ندارد‌. اصلی‌‌ ترین مواردی که باعث استارت‌ نخوردن مگان می‌شود خالی‌ شدن باتری، پوسیدگی ترمینال‌ های باتری و از کار افتادن باتری می‌ باشد. همچنین مشکل دینام، آلودگی فیلتر بنزین، از کار‌افتادن استارت، سوختن فیوز، تخلیه باک از بنزین، خطای ایموبلایزر مسبب استارت نخوردن مگان است!

دلایل استارت نخوردن مگان

در صورتی که موتور مگان شما خیلی کند عمل می‌ کند، دلیل آن باتری ضعیف‌ شده می‌ باشد. با گرفتن‌ تست از باتری معلوم‌ می‌ شود که اشکال از کدام قسمت ماشین است.

ضعف باتری

در صورتی که باتری جدید باشد، شاید هنوز کاملا شارژ نشده‌ باشد. جای نگرانی نیست زیرا ظرفیت این باتری با گذشت زمان کامل می‌ شود. باتری‌ ها با گذشت زمان کهنه می‌ شوند و عملکرد درست خود را از دست می‌ دهند. اگر سولفاته شدن باتری بیش از اندازه باشد و نتوان ان را تمیز کرد باید عوض شود.

خوردگی باتری

خوردگی‌ باتری، باعث کم‌‌ شدن جریان‌‌ می‌ شود و موتور ماشین توان استارت‌‌ زدن ندارد‌. برای مطلع شدن در مورد مشکلات استارت نخوردن مگان بهتر است باتری ماشین را از نظر تمیز بودن مورد بررسی قرار دهید. معمولا در تعمیرگاه رنو کاورهای لاستیکی را از روی باتری می‌ گیرند تا بتوانند آن را از نظر خوردگی مورد بررسی قرار بدهند. دیدن رسوبات سفید یا سبز در صورتی که هیچ آسیب دیگری وجود نداشته‌ باشد، نشان دهنده این است که نیازی به عوض کردن باتری نیست.

ضعف کلید اصلی باتری + استارت نخوردن مگان

شاید استارت نخوردن مگان به خاطر ضعف در موتور قفل باشد. باید بدانید می‌ توانید در این وضعیت هم ماشین خود را روشن کنید. در صورت مشکل در باتری باز کننده در می‌ توانید درها را بدون فشردن دکمه و با دست باز کنید.

بیشتر بدانید  دلایل دود کردن مگان چیست؟

خرابی موتور استارت

استارت وسیله‌ ای برای بکار انداختن موتور مگان می‌ باشد. اگر بیش از اندازه معمول از استارت ماشین استفاده کنید عمر آن کوتاه می‌ شود!! بخاطر محدودیت عمر، موتور استارت در اثر استفاده زیاد خراب می‌ شود و دیگر روشن نخواهد‌ شد. وقتی سوئیچ را برای استارت زدن مگان می‌ چرخانید، صدای تق تق به گوش می‌ رسد که نشان‌دهنده این است که استارت درست کار نمی‌کند. در صورت فعال نشدن موتور استارت با باتری سالم ممکن است استارت مشکل داشت ه‌باشد. در صورت مشکل در استارت باید بوسیله یک استارت نو تعویض شود.

اشکال در سیستم احتراق + استارت نخوردن مگان

در هوای شرجی به علت رطوبت معمولا در استارت ماشین نشکل ایجاد می‌ شود که این مشکل با خشک کردن رطوبت برطرف خواهد شد. رطوبت می‌ تواند باعث اکسیداسیون بر روی پایانه‌ها شود. (رنگ پایانه‌ها در حالت نرمال خاکستری است) در صورتی که از این رنگ خارج شود و به رنگ دیگری در آید باید آن را تمیز کرد.

خرابی دینام

دینام در واقع مولد برق است. در صورت خرابی دینام مگان، برق تولید نمی‌ شود و امکان شارژ باتری وجود ندارد. بنابراین اگر موتور ماشین به علت خرابی باتری روشن نمی‌ شود، باید باتری تعویض شود. آلترناتورها خیلی کم مشکل پیدا می‌ کنند. در واقع ماشین‌ های پیشرفته کارکردشان بهتر است. اگر دینام خراب شده‌ باشد باید آن را عوض کنید.

مسدود شدن فیلتر بنزین

در واقع فیلتر بنزین مگان دچار فرسودگی‌ نخواهد‌‌ شد در واقع بخاطر وجود مواد آلوده در آن گرفتگی ایجاد‌ می‌ شود و با گذشت زمان مسدود خواهد‌ شد. این موضوع خیلی خطرناک نیست اما در صورتی که فیلتر خیلی کثیف شود موتور نمی‌ تواند با توان کامل فعالیت کنند و امکان روشن نشدن وجود دارد. در این وضعیت با پاک کردن، مشکل را برطرف نمی شود و لازم است تا فیلتر کامل عوض شود.

بیشتر بدانید  علت خرابی کمپرسور کولر مگان چیست؟

خرابی پمپ بنزین

در صورت مشکل در پمپ بنزین مگان، موتور آن کار نمی‌  کند. پمپ در واقع این پیام را می‌ دهد که سوخت کافی از باک به موتور با فشار متعادل انتقال می‌ یابد. در صورتی که هر چند وقت یکبار موتور ماشین شما مشکل پیدا می‌ کند و در هنگام روشن شدن کمی تکان می‌ خورد و یا کارکرد موتور کم شده‌ است باید پمپ را چک کنید. خرابی پمپ می‌ تواند از نشانه‌ های این موضوع باشد.

فیوزسوخته + استارت نخوردن مگان

خرابی فیوز باعث استارت نخوردن مگان می‌شود. در این مواقع نه تنها شاهد استارت نخوردن مگان هستیم بلکه چراغ پشت آمپر هم روشن نمی‌ شود.

خرابی شمع

اگر شمع کار نکند موتور عمل نمی‌ کند. شمع‌ ها عموما آسیب نمی‌ بینند، اما اتصالاتی که به جرقه زنی ارتباط پیدا می‌ کند در آنها شل می‌ شود. در اثر شل شدن اتصالات با سفت کردن آن‌ها می‌ توان مشکل را حل کرد.

آسیب جوندگان

جویدن کابل‌ ها توسط جوندگان می‌ تواند عاملی برای استارت نکردن ماشین مگان است. در واقع این بر روی همه سیستم‌ های ماشین مثل مخزن سوخت و روغن اثر می‌ گذارد.

خرابی موتور + استارت نخوردن مگان

یکی از دلایل دیگر استارت نخوردن مگان خرابی موتور است که خیلی کم اتفاق می افتد. در صورت خراب شدن موتور معمولا همه چیز از حرکت می‌ ایستد. علت این اتفاق می‌ تواند بخاطر پاره‌ شدن تسمه، سوخت ناقص، روغن کم، گرم‌ شدن زیاد موتور و یا رانندگی با سرعت زیاد به طور پیوسته باشد. این مشکل فقط توسط یک مکانیک زبده تشخیص داده‌ می‌شود.

سیستم عیب یاب مگان

ماشین مگان سیستمی‌ دارد که به آن OBD می‌ گویند که توانایی تشخیص عیب و مشکل در ماشین را دارد. کانکتور این وسیله به قسمت زیرین داشبورد وصل می‌ شود. برای اینکه درست عیب را تشخیص دهید باید حتما اطلاعات درستی وارد کنید.

بیشتر بدانید  علائم خرابی دسته موتور شاتونی مگان

مشکلات برقی مگان

از مهم‌ ترین عواملی که در مشکلات برقی مگان ایجاد می‌ شود می‌ توان به خرابی ups، اشکال در باتری، خرابی موتور، اشاره کرد. در واقع ups کامپیوتر ماشین به حساب می‌ آید. هدایت برق در این ماشین توسط این سیستم انجام می‌شود. در واقع ups برق مربوط به اجزای مختلف خودرو مگان مانند فن، و گیربکس را فراهم می‌ کند. برای اینکه این‌ قطعه‌ در ماشین سالم بماند کولر ماشین را نباید برای مدت طولانی روشن‌ گذاشت و همچنین از قراردادن ماشین در زیر آفتاب خودداری کنید.

سخن پایانی

عوامل مختلفی در استارت نخوردن مگان دخیل است. برای یافتن دلیل این موضوع  آسان‌ ترین کار این است‌ که به دنبال واضح‌ ترین و روشن‌‌ ترین دلیل‌ که‌ همان خالی‌ کردن باتری است بروید. یک علت مهم برای استارت نکردن خودرو مگان مخصوصا در فصل سرما بکار بردن روغن‌ های تقلبی و نامرغوب است‌ زیرا عمل روان‌ کردن توسط این روغن‌ها براحتی انجام نمی‌ شود. زمانی که شاهد این مشکل در ماشین خود بودید بهتر است ماشین را نزد یک تعمیر کار ماهر ببرید زیرا دستکاری سیستم داخلی ماشین توسط خودتان می‌ تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند‌.

2 پاسخ

 1. سلام
  مگان ۱۶۰۰ دارم که اولین استارت دیر روشن میشه و بعد در طول روز خوب عمل می‌کند.
  دوباره صبح موقع استارت دیر روشن می شود .
  پمپ بنزینش سالمه تست شده حتی نو انداختیم فرقی نکرد
  سوزن انژکتور شستشو داده شده
  فیلتر روغن عوض کردیم
  باتری نو
  ولی هیچ فرقی نکرده
  نظر شما چیه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   سوزن انژکتور ماشین شما نشتی دارد و با شستوشو برطرف نمبشود. برای بررسی بیشتر به تعمیرگاه رنو وان مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *