دلایل بیشتر شدن صدای موتور مگان چیست؟

صدای موتور مگان که به گوش می‌رسد قطعا خبر از یک مشکل ساده را نمی‌دهد. صدا دادن موتور می‌تواند علت‌های متفاوتی داشته باشد. درهرصورت، هر دلیلی که منجر به صدا تولیدکردن خودرویتان شده‌است باید سریعا خودرو را به تعمیرگاه ببرید. تا به حال ...
هزینه تعمیر جلوبندی مگان

راهنمای مطالعه

صدای موتور مگان که به گوش می‌رسد قطعا خبر از یک مشکل ساده را نمی‌دهد. صدا دادن موتور می‌تواند علت‌های متفاوتی داشته باشد. درهرصورت، هر دلیلی که منجر به صدا تولیدکردن خودرویتان شده‌است باید سریعا خودرو را به تعمیرگاه ببرید. تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که خودتان متخصص تشخیص مشکل خودرو از روی صدایی که تولید می کند باشید. تشخیص درست صدایی که از خودرو تولید می‌شود به شما کمک میکند تا اقدامات مهمی را برای رفع مشکل انجام دهید تا از خسارات بیشتر جلوگیری شود.

دلایل بیشتر شدن صدای موتور مگان

از جمله بخش‌هایی که کسی دوست ندارد دچار خرابی شود و صدای عجیب و غریبی از آن ساطع شود، درواقع همان موتور خودرو می‌باشد. چراکه در صورت خرابی قطعا هزینه زیادی را بر مالک خودرو تحمیل می‌کند.

فرسودگی کمربند مارپیچی

گاهی اوقات پیش می‌آید که صدایی مانند جیغ را از درون کاپوت می‌شنوید. درواقع این صدا زنگ خطری برای موتور خودرو می‌باشد. این علامت نشان‌دهنده آن است کمربند مارپیچی موتور شل یا فرسوده شده‌است. تسمه مسئولیت کنترل قطعاتی مانند دینام و پمپ آب در خودرو را برعهده دارد. این یک وظیفه پراهمیت است که باعث به حرکت درآمدن خودرو و کارکردن آن می‌شود. اگر این اتفاق برایتان پیش آمد حتما به تعمیرگاه مراجعه کند تا قطعه مورد نظر تعویض شود. اگر صدای جیغ از موتور خودرو نبود، احتمالا از لنت ترمز می‌باشد.

کاهش روغن موتور مگان

زمانی که شما از کابوت خودرو صدایی مانند کلیک، تیک‌زدن و یا ضربه‌زدن را می‌شنوید، درواقع روغن موتور کاهش پیداکرده‌ یا دچار نشتی شده‌است. این مشکل یکی از ساده ترین و در عین حال مهم ترین مشکلی است که می تواند برای موتور اتفاق بی‌افتد. در این بخش به میله لنگ نگاهی بی‌اندازید و مقدار سطح روغن را بررسی کنید.

اگر سطح روغن ازمقدار حد معمول آن کمتر بود آنگاه باید متناسب با خودرو خود روغن مناسب آن را به ظرف روغن موتور اضافه کنید. روغن کم در موتور خودرو می تواند خسارات زیادی را به بدنه سیستم گیربکس به وجود بیاورد. اگر روغن نشتی داشته‌باشد باید حتما برای فهمیدن علت آن به تعمیرگاه مراجعه شود تا توسط تعمیرکاران تخصصی معاینه فنی صورت بگیرد.

بیشتر بدانید  تعمیر ترمز دستی مگان

فرسودگی یاتاقان موتور مگان

هنگامی که در زیر کابوت ماشینتان صدایی مانند ساییدگی را شنیدید، احتمالا یاتاقان‌های خودرو دچار فرسودگی شدند. مخصوصا زمانی که در حال رانندگی هستید این صدا را واضح تر می‌شنوید. اکر این صدا را نادیده بگیرید، احتمالا در دراز مدت، با فرسودگی کلاج و یا خرابی لنت ترمز مواجه می‌شوید. به همین دلیل بهتر است که به تعمیرگاه مراجعه کنید.

معیوب‌شدن اگزوز موتور مگان

اگر صدای موتور مگان به حدی بلند است که باعث آزار و اذیتتان می‌شود، بهتر است اگزوز خودرو را چک کنید. امکان ساییدگی، فرسودگی و خراب‌شدن اگزوز وجود دارد. حتی اگر یک دریچه بسیار کوچک در اگزوز به وجود بیاید، صدای موتور شما را اذیت می‌کند. اگر در زمان مناسب اگزوز را تعمیر نکنید، دود زیادی تولید می‌کند که هم برای سلامتی شما مضر است و هم به محیط زیست آسیب وارد می‌کند.

نشتی اگزوز

زمانی که با نشتی اگزوز مواجه هستید، حتما توجه داشته‌باشید که احتما در داخل موتور خودرو کربن تجمع و رسوب کرده‌است. این رسوبات منجر به شکسته‌شدن منیفولد، ترک خوردگی و یا شل شدگی لوله‌ها می‌شود. زمانی که این قطعات شکسته و یا خراب شوند، گازها به صورت غیر معمول از آنچه بوده‌اند از سیستم خارج می‌شوند که منجر به صداهای خش خش در موتور می‌گردد.

نشت اگزوز بسیار برای سلامتی مضر می‌باشد و آسیب‌های بسیار ناخوشایندی را به بدن انسان و همچنین به محیط زیست وارد می‌کند. همانطور که می‌دانید مونوکسید کربن گازی است که سمی میباشد و در صورتی که از اگزوز خارج شود، امکان ورود به کابین خودرو را دارد. بهتر است در این شرایط به متخصصین مراجعه کنید تا مشکل سیستمتان را بررسی کنند.

مبدل گشتاور قدیمی

زمانی که در گیربکس‌های اتوماتیک مایع انتقال کاهش پیدا کند و یا با هر گونه خرابی مواجه شود، مبدل‌های گشتاور دچار آسیب و مشکل می‌شوند. زمانی که دنده ماشین را تعویض می‌کنید و یا ماشین را بر روی دنده قرار می‌دهید، صدای سنگ زنی از موتور بسیار قابل توجه‌تر می‌شود. در این زمان شما نیاز به یک تعمیرکار گیربکس  قوی دارید تا خودرویتان را بررسی کند.

بیشتر بدانید  صدای سوت چرخ مگان

فرسودگی رینگ‌های پیستون

زمانی که روغن و سوخت خودرو به دیواره سیلندر برخورد کنند و در جای مناسب خود یعنی محفظه احتراق موتور نسوزند، در واقع صدای موتور مگان را می توان از زیر کابوت ماشین شنید. این صدا نشان دهنده آن است که رینگ‌های پیستون دچار فرسودگی، خرابی و یا ساییدگی شده‌اند. هنگامی که رینگ‌های پیستون دچار خرابی می‌شوند ما براده‌های فلزی که سیاه رنگ هستند را در اگزوز خودرو مشاهده می‌کنیم که به شکل دود از آن خارج می‌شود.
اگر فرسودگی و خرابی رینگ‌های پیستون را جدی نگیرید، در دراز مدت موجب نشتی روغن و یا خرابی بیش از حد موتور خودرو می‌شود. علاوه بر این مشکلی که در گیربکس ماشین به وجود می‌آورد امکان خرابی شمع‌ها را نیز به دنبال دارد. بنابراین حواستان باشد که با این مشکل مواجه شدید، سریعا به تعمیرگاه رنو مراجعه کنید.

فرسودگی دریچه‌های سوپاپ

باز و بسته کردن سوپاپ‌های داخل موتور نقشی است که دریچه‌های سوپاپ آن را انجام می‌دهند. زمانی که هر کدام از این اندام‌ها دچار خرابی، فرسودگی و آسیب پذیری کنند، صدایی مانند تق تق را از زیر کابوت ماشین می‌شنوید. زمانی که خودرو را روشن کردید، بعد از چند دقیقه که زمان گذشت، این صدا بیشتر و واضح تر به نظر می‌رسد. اگر فرسودگی دریچه‌های سوپاپ را نادیده بگیرید، بعد از مدتی به پیستون‌های موتور نیز آسیب وارد می‌شود. برای جلوگیری از هرگونه خرابی‌ای بهتر است سریعا به نزد یک مکانیک بروید.

سخن پایانی

شاید همیشه برایتان این سوال پیش می‌آمده که چرا صدایی از زیر کابوت به گوش می‌رسد. صدای موتور مگان ممکن است دلایل متفاوتی داشته‌باشد. همیشه تعمیرکاران متخصص در بسیاری از تعمیرگاه‌ها می‌توانند شما را یاری دهند و به شما مشاوره دهند تا راحت تر بتوانید مشکلتان را شناسایی کنید و نسبت به تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. فراموش نکنید که سرویس‌های دوره به شما کمک می‌کند تا موتور و گیربکس را از هر گونه خطر احتمالی‌ای که ممکن است اتفاق بی‌افتد، باز می‌دارد.

بیشتر بدانید  علت ریپ زدن مگان چیست؟

 

6 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  ماشین مگان ۲۰۰۰دارم اتاق ماشین بنده لرزش داره ایراد هایی که گفتین رو چک کرم ولی عیب رو پیدا نکردم درضمن اول حرکت هم لگد میزنه …؟
  میشه راهنمایی کنید

 2. سلام وقت بخیر
  خودروی مگان ۲۰۰۰ دارم اول صبح وقتی روشن می کنم صدای شاق شاق میده بعد یک دقیقه قطع میشه علت چی هست قربان؟

  1. سلام دوست عزیز
   صدای استکان تایپیت هستش برای رفع عیب به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید تا عیب را برطرف کنم

 3. سلام دوست عزیز
  صدای استکان تایپیت هستش برای رفع عیب به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید تا عیب را برطرف کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *