دلایل خرابی انژکتور ال 90 چیست؟

آشنایی با مزیت های انژکتور و علائم خرابی آن میتواند بسیاری از افراد بی توجه به این موضوع را قانع کند که این قطعه دارای اهمیت بی شماری برای سلامت هر خودرویی محسوب میگردد. آشنایی با علائم و نشانه های خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروها به شما کمک میکند تا سلامت موتور خود را تضمین کنید...
دلایل خرابی انژکتور ال 90 چیست؟

راهنمای مطالعه

خرابی انژکتور ال 90 از دسته مشکلاتی است که بی توجهی به عوامل باعث شونده آن می تواند برای موتور خودروی شما تهدید جدی محسوب شود. وجود این قطعه یکی از عوامل سلامتی موتور خودرو برای عملکرد صحیح آن محسوب می شود. انژکتور برخلاف کارکرد مهم در موتور خودرو و روانکاری که ایفا می کند اکثرا نادیده گرفته می شود. آشنایی با کارکرد و مزایای انژکتور و همچنین آشنایی با علائم خرابی انژکتور ال 90 و دیگر خودروها میتواند مهم بودن این قطعه را تایید کند و در سلامت خودرو نقش دارد.

انژکتور چیست ؟

برای اینکه سیستم سوخت رسانی به درستی عمل کند نیازمند یک رابط برای رساندن سوخت به داخل محفظه احتراق داخلی خودرو است که انژکتور این وظیفه را برعهده دارد. در قدیم از کاربراتور برای این عمل استفاده می شد اما به مرور زمان انژکتور با سیستم کامپیوتری خود به یک جایگزین عالی و پیشرفته به جای کاربراتور تبدیل شد. انژکتور در مدت زمان معین و با فاصله های معین سوخت را به داخل محفظه انتقال میدهد. انژکتور یکی از قطعات مهم و گرانقیمت در خودرو محسوب می شود که گاها ورود آن به ایران دچار تحریم است!

آگاهی از علائم خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروها می تواند از خطرات احتمالی جلوگیری کند. عملکرد صحیح یک انژکتور در خودرو بر حسب مقدار کیلومتر (۱۰ کیلومتر) برآورد شده و از قطعات مهم و حساس خودرو در ایران محسوب میگردد.

نحوه عملکرد انژکتور

 • ECU به طور کلی دستورهای لازم را به انژکتور برای مدت زمان پاشش و میزان سوخت به داخل محفظه میدهد. هنگام تزریق بنزین و سوخت به پمپ بنزین این عمل با فشار ثابتی صورت میگیرد و در بالاترین قسمت فیلتر ورودی انژکتور قرار می گیرد.
 • آهنربای الکتریکی پس از دریافت دستور از ECU باعث به حرکت درآمدن پیستون کوچک انژکتور می شود و دریچه باز می شود.
 • سوخت تحت فشار از طریق یک نازل کوچک به محفظه تزریق می گردد.
بیشتر بدانید  دلایل روشن شدن چراغ چک رنو ال 90

انواع سیستم انژکتوری از نظر پاشش

 • پاشش مستقیم: دریافت مستقیم سوخت از انژکتور به محفظه ی احتراق بدون هیچ واسطه ای با هدف به حداقل رساندن تغییرات سوخت
 • چند نقطه ای: وجود انژکتورها به ازای هر سیلندر برای تزریق مطلوب سوخت به داخل محفظه احتراق
 • یک نقطه ای: وجود یک سیستم انژکتوری الکترومغناطیسی برای تغذیه هر چهار سیلندر موجود در موتور
 • الکترومکانیکی: برخورداری از کنترل و سنسورها برای عملکرد دقیق تر در سیستم انژکتوری
 • الکترونیکی: برخورداری از اجزای الکترومغناطیسی و پاشش مداوم سوخت
 • مکانیکی: پاشیدن سوخت به طور مستمر درون سیلندر بدون تنظیم مقدار و زمان پاشش سوخت

اجزای انژکتور

این سیستم برای انجام صحیح عملکرد خود نیازمند قطعات ریز و درشتی است که هرکدام با نقشهای کوچک خود عملکرد انژکتور را تضمین میکند.

 • درپوش محافظ برای ورودی و خروجی سوخت
 • سوراخ خروجی
 •  فیلتر ورودی برای سوخت
 • بدنه
 • سوزن انژکتور
 • فنر سلونوئید

سنسورهای دمای آب، اکسیژن، دریچه گاز، فشار و دور موتور از قطعاتی هستند که از طریق ECU با انژکتور ارتباط دارند در نتیجه نقش مهمی در راندمان و پاشش سوخت ایفا می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ECU می توانید به مقاله ECU خودرو چیست؟ مراجعه بفرمایید (زمان مطالعه ۳ دقیقه)

مزایای انژکتور خوردو

مزیتهای این نوع از سیستم سوخت رسانی باعث می شود که تمایل خودروسازان به تعبیه آن در انواع خودرو به شکل چشمگیری افزایش یابد.

 1. آلایندگی حاصل از این نوع سیستم سوخت رسانی به علت کاهش سوخت های مشتعل بسیار کم است.
 2. از آنجایی که برای کنترل میزان سوخت تزریقی در این نوع سیستم سوخت رسانی نیازی به گرفتن ساسات نیست این موضوع باعث جلب نظر بسیاری از خودروسازان شده است.
 3.  پاشش سوخت به صورت پودر به داخل محفظه باعث کاهش مصرف سوخت می شود.
 4. سیستم انژکتوری به این علت که مقدار معینی از سوخت را به سیلندر انتقال میدهد دارای قدرت بیشتری است و این قدرت یکی از علل محبوبیت این سیستم م یشود.
بیشتر بدانید  دلایل تخصصی عملکرد بد موتور ال 90

مزیت های این نوع از سیستم سوخت رسانی سبب می شود که تمایل برای استفاده از آن در انواع خودرو افزایش یابد. در نتیجه صورت بروز خرابی انژکتور ال ۹۰ و سایر خودروها افراد زیادی تمایل به شناخت روش های تعمیر و تعویض آن دارند.

علائم خرابی انژکتور خودرو

به علت اهمیت بالا سیستم انژکتوری و بازدهی برای انواع خودروها شناخت نشانه های خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروها حائز اهمیت است. در صورت عملکرد نادرست انژکتور ممکن است موتور خودرو دچار آسیبات جدی شود پس رفع خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروها میتواند سلامت قلب خودروی شما را تضمین کند.

 1. لرزش موتور خودرو و خاموش شدن آن که علت آن میتواند از خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروها باشد که نمیتواند سوخت را دریافت و به محفظه انتقال دهد یکی از عیوب مهم و قابل رفع است.
 2. گاها روشن شدن چراغ چک یک خودرو نشان دهنده ی خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروهاست. زمانی که سوخت با مقدار و میزان معین پاشش نکند ECU دستور روشن شدن چراغ چک را به خودرو میدهد.
 3. نشتی بنزین و سوخت از انژکتور به علت فرسودگی آن یکی دیگر مواردی است که باید برطرف گردد.
 4. در صورت بالا رفتن آلایندگی خودرو، میزان سوخت دریافتی توسط انژکتور کاهش می یابد و در نتیجه دستور برای دریافت سوخت، بیشتر میشود که این مورد یکی از نشانه های مهم خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروها محسوب میشود.
 5. بالا رفتن میزان مصرف سوخت مصرفی خودرو می تواند یکی از علائم خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروها باشد که گاهی در اثر نشتی سوخت از انژکتور اتفاق می افتد.

سوالات متداول

 1. آیا موتور تمامی خودروها دارای انژکتور است ؟ با توجه به مزیت های این نوع از سیستم سوخت رسانی، امروزه تمامی خودروها در سیستم خود از انژکتور برخوردار هستند. نوع انژکتور موجود در انواع خودروهای بنزینی و دیزلی و انواع خودرو دارای ساختار متفاوت ولی کارکرد یکسان است.
 2. تفاوت کاربراتور و انژکتور چیست ؟ میزان و راندمان مصرف سوخت در خودروهای دارای انژکتور پایین تر از سیستم های دارای کاربراتور است در نتیجه سوخت و آلایندگی تولیدی از سیستم انژکتوری در انواع خودرو پایین تر است. کیفیت هوا و سوخت نیز در سیستم انژکتوری دارای کیفیت مطلوب تری می باشد.
بیشتر بدانید  علت گاز هرز خوردن ال 90

سخن پایانی

آشنایی با مزیت های انژکتور و علائم خرابی آن میتواند بسیاری از افراد بی توجه به این موضوع را قانع کند که این قطعه دارای اهمیت بی شماری برای سلامت هر خودرویی محسوب میگردد. آشنایی با علائم و نشانه های خرابی انژکتور ال 90 و سایر خودروها به شما کمک میکند تا سلامت موتور خود را تضمین کنید.

برای رفع هرگونه عیوب در سیستم سوخت رسانی انژکتور اگر آشنایی با کار فنی و مکانیکی ندارید بهتر است آن را پشت گوش نیندازید و به تعمیرگاه رنو وان (از بهترین تعمیرگاه های مجاز و معتبر رنو در تهران) مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *