علت روشن شدن چراغ گیربکس ساندرو چیست؟

تفاوت رنو ساندرو و رنو استپ وی

راهنمای مطالعه

چراغ گیربکس ساندرو یکی از انواع مختلف چراغ‌هایی است که بر روی داشبورد خودرو قرار دارد تا درباره موتور خودرو به ما هشدار دهد. هنگامی که چراغ هشدار گیربکس فعال می شود، نشان‌دهنده وجود مشکلی در جعبه دنده یا گیربکس می‌باشد. هر وسیله نقلیه ای دارای چراغ هشدار گیربکس نیست. اگر خودروی شما یکی از این چراغ ها را دارد، در صورت روشن شدن آن حتما باید به آن توجه داشته‌باشید.

هنگام روشن شدن چراغ گیربکس چکار کنیم؟

گاهی پیش می‌آید که بر اثر یک حادثه یا اتفاقی چراغ گیربکس ساندرو روشن می‌شود. در این زمان بهتر است چند کار را انجام دهید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

رانندگی را متوقف کنید

چراغ گیربکس یکی از قطعاتی است که همیشه باید به آن توجه داشت و سرسری از آن عبور نکرد. اگر در زمان رانندگی، چراغ گیربکس روشن شد، بلافاصله خودرو را متوقف کنید. شاید هیچ مشکلی وجود نداشته‌باشد ولی کار درست این است که بازرسی کاملی صورت پذیرد. چراکه ممکن است در گیربکس مشکلی وجود داشته‌باشد و شما متوجه آن نشده‌‍ باشید. وجود مشکل و توجه نکردن به آن مشکلات زیادی را برای گیربکس به وجود می‌آورد. برای مثال اگر سیستم فاقد مایع انتقال باشد و شما به رانندگی ادامه دهید، احتمالا به یک گیربکس جدید نیاز دارید.

 به پیش یک مکانیک حرفه ای بروید

اگر اطلاعات کافی برای تعمیر گیربکس ساندرو در اختیار ندارید، بهتراست با یک مکانیک صحبت کنید. یا خودروی خود را به تعمیرگاه‌های تخصصی تعمیرات گیربکس ببرید.

علت های روشن شدن چراغ گیربکس ساندرو

معمولا بعد از مدتی که از خودرو استفاده کردیم، همیشه با فرسودگی و خرابی برخی از قطعات مواجه می‌شویم. بسیاری از این قطعات مانند گیربکس از حساسیت بالایی برخوردارند. علل روشن شدن چراغ هشدار گیربکس را بررسی می‌کنیم.

کم‌بودن سیال انتقال در گیربکس ساندرو

زمانی که مایع گیربکس در سیستم انتقال کاهش پیدا می‌کند، خودرو ممکن است خود به خود خاموش شود. گاهی اوقات چراغ گیربکس ساندرو به منظور هشدار برای خرابی گیربکس روشن می‌شود. همچنین در برخی موارد سیستم آنگونه که باید شتاب داشته‌باشد و کار کند، کارایی لازم را ندارد.

بیشتر بدانید  علائم ضعیف بودن ترمز ساندرو

هرکدام از این موارد نشان دهنده آن است که سطح مایع یا روغن گیربکس بر اثر عواملی کم شده‌است. در این مواقع باید سریعا خودرو را به تعمیراتی ببرید چون کمبود روغن فشار بر گیربکس را بیش از حد می‌کند، در نهایت سبب گرم‌شدن بیش از حد آن می‌شود. شاید حتی به یک گیربکس جدید نیاز پیدا کنید.

انتقال حرارت بیش از حد گیربکس ساندرو

چه مایع سیال کم باشد و چه براثر عواملی در داخل گیربکس خرابی رخ داده‌باشد. هر کدام از این موارد منجر به گرم‌شدن بیش از حد موتور می‌شوند. درنهایت چراغ گیربکس ساندرو با روشن شدن خود هشدار خرابی گیربکس را صادر می‌کند. زمانی که گرما بیش از اندازه باشد منجربه مسدودشدن کولر می‌شود.

اگر شما از ماشین خود زیاد کار بکشید به گونه‌ای که بارهای بیش از حد سنگین را با آن حمل کنید، امکان گرم شدن بیش از حد گیربکس بعد از مدتی را شاهد خواهید بود. در این زمان بلافاصله خود رو را به تعمیراتی ببرید تا معینه لازم از خودرو صورت پذیرد.

خرابی اینترلاک دنده

گاهی اوقاتروشن شدن چراغ گیربکس به معنای خرابی قطعات آن نمی‌باشد. در این زمان علت‌های دیگری مانند خرابی پیشرانه خودرو به میان می‌آید. این خرابی را در هنگام تعویض دنده بیشتر شاهد خواهید بود.

بدنه سوپاپ ناکارآمد گیربکس ساندرو

در گیربکس‌های اتوماتیک و cvt زمانی که در بدنه سوپاپ آنها مشکلی ایجاد شود، چراغ هشدار روشن می‌شود. این بخش شامل دریچه‌هایی است که وظیفه هدایت جریان را از طریق محفظه‌ها انجام می‌دهد. به بدنه سوپاپ سنسورها و ابزارآلات الکترونیکی متصل می‌باشند که رد صورت خرابی هر کدام از آنها سیستم هشدار چک روشن می‌شود و خرابی گیربکس را هشدار می‌دهد.

مبدل گشتاور معیوب

مبدل گشتاور را در سیستم‌های گیربکس اتوماتیک می‌توان دید. این قطعه رابط بین گیربکس و گشتاور می‌باشد. بعداز مدتی کارکرد، مبدل گشتاور ممکن است دچار خرابی، فرسودگی، آسیب و یا خوردگی شده‌باشد. هنگامی که این اتفاق بی‌افتد ما شاهد لرزش و لغزش در دنده‌ها خواهیم بود. علاوه براین این موارد گشتاور می‌تواند از گیربکس جداشده‌باشد که در این صورت، مایع انتقال آلوده می‌شود. درهر صورت بهتراست به تعمیراتی برای بازرسی گیربکس مراجعه کنید.

بیشتر بدانید  علت روشن شدن چراغ روغن ساندرو

خرابی انتقال داخلی

همانطور که میدانید قطعات بسیاری برای گیربکس کار می‌کنند. اگر هرکدام از این ابزارها از کاربی‌افتند، ضررهای سنگینی را به مالک خودرو وارد می‌کنند. درون جعبه دنده، ابزارآلاتی مانند مجموعه دنده‌ها، بسته‌های کلاچ و بسیاری دیگر را خواهید یافت. هر کدام از این قطعات دچار فرسودگی و یا خرابی شوند، سیستم انتقال به خوبی کار نخواهد کرد. این مشکل سبب روشن شدن چراغ گیربکس ساندرو خواهد شد.

خرابی سیستم برق یا کامپیوتر

امروزه به خودروها سیستم‌های برقی برای کارایی بیشتر وصل می‌کنند. در طول زمان امکان خرابی این سیستم‌ها وجود دارد. اگر حتی کوچک ترین اشکالی در این سیستم به وجود بیاید، سنسورها از خود واکنش نشان می‌دهند و در نهایت چراغ چک روشن می‌شود.

آیا می توانم با روشن شدن چراغ گیربکس ساندرو رانندگی کنم؟

این نکته بسیار حائز اهمیت است که با روشن شدن چراغ هشدار گیربکس رانندگی نکنید. همگی میدانیم که گیربکس یک قطعه بسیار گران قیمت است. اگر خرابی در آن اتفاق افتاده باشد و شما به آن بی‌توجهی کنید، آسیب‌های جدی به بدنه گیربکس وارد می‌کنید.

گاهی اوقات پیش می‌آید که شما متوجه روشن شدن چراغ گیربکس می‌شوید و خودرو را خاموش می‌کنید تا آن را بررسی کنید. در این زمان شما متوجه می‌شوید که سیستم یک مشکل جزئی مانند کم بودن مایع انتقال دارد. اکنون می‌توانید مایع را پرکنید و به رانندگی ادامه دهید. در صورت بروز مشکل جدیتر بعد از این حرکت مانند گرم شدن بیش از حد آن یا خرابی یک قطعه داخلی بهتر است هرچه سریع تر به تعمیرگاه تخصصی رنو مراجعه کنید.

سخن پایانی

روشن شدن چراغ هشدار گیربکس ساندرو به این معنی است که مشکلی در گیربکس وجود دارد، احتمالاً از دمای مایع، سطح مایع یا فشار می‌باشد. با روشن شدن چراغ گیربکس، حتی فکر به تعویق انداختن تعمیر آن را از سرتان بیرون کنید. چرا که با این اقدام خودرویتان بیش از پیش دچار آسیب می‌شود. هر زمان که شاهد روشن شدن چراغ گیربکس ساندرو بودید بلافاصله از تعمیرکاران کارآمد کمک بگیرید.

بیشتر بدانید  دلایل کم کردن روغن موتور ساندرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *