علت اصلی وجود بوی بنزین داخل کابین مگان چیست؟

علت جوش آوردن موتور خودرو چیست؟

راهنمای مطالعه

بوی بنزین داخل کابین مگان یکی از پرتکرارترین مشکلات صاحبان خودروی مگان است. وجود بوی بنزین داخل کابین مگان نشانه جدی برای وجود یک ایراد در موتور خودروی شما است که باید آن را جدی بگیرید و به دنبال دلیل این پخش بو باشید.

بوی بنزین داخل کابین مگان

اگر که چکاپ‌های دوره‌ای خودرو به صورت منظم انجام نشود ممکن است در هر قسمت از خودرو ایراداتی به وجود بیاید. پخش شدن بوی بنزین داخل کابین مگان نیز یکی از همین موارد که به دلیل خرابی یا فرسودگی یکسری قطعات اصلی در خودرو به وجود خواهد آمد.

بوی بنزین در داخل کابین مگان دلایل زیادی خواهد داشت که دانستن آنها به شما در پیدا کردن سریع راه حل کمک خواهد کرد.

بوی بنزین داخل کابین مگان به دلیل خرابی کنیستر بنزین

قطعه‌ای که بر روی راه خروجی باک خودرو شما است و وظیفه جذب بخارات بنزین را بر عهده دارد کنیستر بنزین نام دارد.

بنزین برای اشتعال نیازمند گرما است و اگر گرمای دریافتی کمتر از میزانی که برای اشتعال لازم است باشد بنزین به بخار تبدیل می‎گردد. حال این بخار باید از باک خارج بشود و گرنه خطرناک خواهد بود. طراحان خودرو یک راه تنفسی سر راه باک قرار داده‌اند تا بخار بنزین از این طریق خارج بشود.

حال وظیفه کنیستر بنزین چیست؟ کنیستر بنزین بخاطر وجود زغال‌های فعال در درون خود این توانایی را دارد که بخارهای بنزین که از باک خارج می‌شود را به خود جذب کند و در خود نگه دارد تا موقعی که موتور خودرو روشن شد باز این بخارات را به سمت موتور و سیلندر برای سوخت بفرستد.

حال تصور کنید که در شیلنگهای ورودی و خروجی کنیستر بنزین پارگی یا خرابی وجود داشته باشد. به راحتی بوی بنزین در هوا و در داخل کابین خودرو شما خواهد پیچید. در مواقعی که بوی بنزین به صورت ناگهانی در داخل کابین خودرو می‌پیچد احتمال زیاد چنین ایرادی وجود دارد.

بیشتر بدانید  علت بالا رفتن آمپر آب مگان

بوی بنزین داخل کابین مگان بخاطر نشت بنزین

مورد دومی که می‌تواند به پخش بوی بنزین داخل کابین مگان منجر بشود بحث نشت پیدا کردن بنزین است. ولی اینکه این نشتی از کجا و از طریق کمک قطعه است نیازمند دانستن یکسری اطلاعاتی می‌باشد.

دلایل نشت بنزین از زیر ماشین

نشت بنزین از زیر خودرو به دلایل زیر ممکن است رخ بدهد.

باک خودرو و یا شیلنگهای متصل به باک

فرسودگی و یا ضربه دو موردی است که باعث ایجاد پارگی یا سوراخ در قسمت باک بنزین و یا شیلنگهای متصل به باک می‌شود. در چنین موردی هنگام رانندگی بنزین از طریق این پارگی یا سوراخ نشت پیدا می‌کند. این پخش بو یک هشدار دهنده خوب برای وجود چنین مشکلی است تا از یک حادثه بزرگ جلوگیری کنید.

لوله های انتقال سوخت

در هنگام رانندگی سوخت خودرو با فشار بسیار بالایی وارد لوله هایی که وظیفه انتقال جریان را بر عهده دارند، می‌شود. این فشار بالا و ضرباتی که احتمالا به خودرو و این لوله‌ها وارد می‌شود می‌تواند به راحتی باعث نشتی در این لوله‎‌‌‎‌ها و پخش بوی بنزین می‌شود. ریختن بنزین از زیر خودرو به دلیل نشتی این لوله‌ها است.

فیلتر بنزین

وظفه فیلتر بنزین این است که از ورود گرد و غبار یا مواد زائد دیگر به داخل باک سوخت جلوگیری کند. اگر بنزین از طریف فیلتر بنزین تصویه نشود می‌تواند باعث ایجاد آلودگی و یا ایجاد زنگزدگی در قطعات خودرو بشود. خودرو شود.

حال اگر فیلتر بنزین دچار سوراخ یا پارگی باشد ممکن است بنزین از طریق آن به بیرون نشت پیدا کند.

بهترین زمان برای تعویض دوره‌ای این قطعه هر 20 الی 25 هزار کیلومتر یکبار می‌باشد. بهتر است تعویض دوره‌ای این قطعه را پشت گوش نیندازید. بی توجهی به این مورد منجر به سوختن پمپ سوخت خودرو می‌شود.

به جز نشت بنزین و پخش بوی آن، کاهش قدرت خودرو، در مورد عدم روشن شدن خودرو و یا عدم افزایش سرعت خودرو نیز از علائم خرابی فیلتر بنزین می‌باشد.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه دینام مگان

بوی بنزین داخل کابین مگان به دلیل شل شدگی یا فرسودگی درب باک خودرو

مورد بسیار مهم در پخش بوی بنزین داخل کابین مگان، شل شدگی یا حتی فرسودگی درب باک بنزین خودرو می‌باشد. درب باک بنزین از ورود گرد و غبار یا آشغال به درون باک و خروج بخار و گازهای بنزین به هوای اطراف جلوگیری می‌کند.

از همین کاربرد ساده ولی اساسی درب باک بنزین خودرو مشخص است که اگر دچار فرسودگی  یا شل شدگی باشد بخار بنزین به بیرون راه پیدا می‌کند و بوی بنزین به داخل کابین منتقل می‌شود. با تعویض ساده این قطعه این مشکل برطرف خواهد شد.

بوی بنزین داخل کابین مگان به دلیل هواگیری باک بنزین

در فصول گرم سال که بنزین بخار بیشتری از خود تولید می‌کند بسیار امکان هواگیری در باک بنزین وجود خواهد داشت. هواگیری باک را از طریق دو راه به راحتی می‌توان تشخیص داد:

مسدودیت منافذ و سوراخ‌های تخلیه گاز

رسوبات بنزین پس از مدتی در باک خودرو ته نشین می‌شود و رسوب می‌کند که این مورد باعث گرفتگی یا مسدود شدن منافذی می‌شود که وظیفه خروج گاز را بر عهده دارند. به چنین اتفاقی هواگیری باک بنزین می‌گویند.

خرابی حباب گیر بنزین

همراه با بنزین مقداری هوا نیز وارد باک می‌شود. ترکیب این هوا با بخار گاز فشار زیادی را به باک وارد می‌کند. در چنین صورتی باک نیز به تمیزکاری دارد.

بوی بنزین داخل کابین مگان بخاطر ریختن بنزین داخل خودرو

یکی از دلایل وجود بوی بنزین در داخل کابین می‌تواند این مورد باشد که کفپوش یا فضای داخل کابین به بنزین آغشته باشد. وجود 4 لیتری در صندوق عقب یا اینکه موقع سوختگیری بنزین روی لباس یا کفش شما ریخته باشد دلیل چنین اتفاقی است. در چنین صورتی بوی بنزین خیلی زود از بین خواهد رفت.

سخن پایانی

در این مقاله چند مورد از مواردی که منجر به پخش بوی بنزین می‌شود را برای شما شرح دادیم. دانستن دلیل همیشه راه حل را ساده‌تر و قابل دسترس‌تر خواهد کرد. بوی بنزین داخل کابین همیشه یک هشدار جدی برای وجود ایرادی در یکی از قطعات می‎باشد. توصیه می‌شود این هشدا را جدی بگیرید و نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. امیدواریم این مقاله نیز مانند تمامی مقالات دیگر برای شما مفید باشد

بیشتر بدانید  دلایل استارت نخوردن مگان چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *