علت بالا رفتن آمپر آب کپچر

توجه به نوع روغن موتور و کیفیت آن نیز مسئله‌ای مهم است. در صورت عدم کیفیت آن انسداد مجاری رادیاتور اتفاق می‌افتد که این موضوع باعث بالا رفتن آمپر آب کپچر شما می‌شود.
تعمیرگاه تخصصی رنو کپچر

راهنمای مطالعه

جوش آوردن کپچر که به علت بالا رفتن دمای موتور و داغ کردن آن اتفاق می‌افتد از مشکلاتی است که برای هر راننده‌ی با سابقه‌ای اتفاق می‌ افتد. با شروع فصل تابستان و گرما بالا رفتن آمپر آب بلااستثنا اتفاق می‌افتد. رنو کپچر یک ماشین کره‌ای است که در دو نسل عرضه شد. نسل اول این خودرو در سال ۲۰۱۳ تولید شد و مونتاژ قطعات آن در کشورهای وایادولید، سئول و کوالا لامپور انجام شد. رنگ‌ بندی بیرونی رنو کپچر از نوع دوگانه است و فرم رنو کلیو در طراحی خارجی بدنه آن استفاده‌شده است.

رنو کپچر وارد ایران شد و از امکانات زیادی برخوردار است. این موضوع موجب جذب مخاطبان زیادی برای خرید این خودرو می شود. این خودرو به علت امنیت بالایی که دارد در آزمون euroncap 2013 به پنج ستاره دست‌ یافت. آشنایی با علل افزایش آمپر دمای آب کپچر از اهمیت بالایی برای حفظ سلامت عمر این خودرو برخوردار است.

افزایش آمپر آب خودروی کپچر

گاهی پیش می‌آید که پس از مدتی رانندگی متوجه خروج بخار از کاپوت خودروی خود می‌شوید! این موضوع باعث نمایش آمپر بارنگ قرمز و افزایش دمای موتور خودرو می شود. در این صورت باید خودرو را متوقف کنید چراکه در صورت ادامه ممکن است آسیبات جدی به موتور خودروی شما وارد شود و جوش آوردن کپچر اتفاق می‌افتد.

علائم رانندگی با خودروی جوش آورده

در صورتی که جوش آوردن کپچر و دیگر خودروها اتفاق بیوفتد و شما به رانندگی ادامه دهید این موضوع باعث آسیب‌رسانی جدی به قطعات زیر می‌شود.

  • پیستون‌ها
  • میل‌لنگ
  • قطعات داخلی موتور
  • سوپاپ‌ها
  • سر سیلندر

در صورت خرابی هریک از قطعات ممکن است به علت ارتباط تنگاتنگی که بین آن‌ها وجود دارد در صورت عدم توجه به خرابی آن‌ها دیگر قطعات آسیب ببیند و موتور خودرو دارای آسیب های جدی گردد. پس لطفاً برای حفظ طول عمر و سلامت خودروی رنو کپچر و دیگر خودروهای خود با رعایت نکات گفته‌ شده خود را از شر هزینه و خسارات هنگفت نجات دهید.

بیشتر بدانید  تعویض شمع کپچر

دلایل بالا رفتن آمپر کپچر

بالا رفتن عقربه آمپر که نشان‌دهنده‌ی دمای بالای آب رادیاتور است علت بالا رفتن آمپر دمای آب کپچر و دیگر خودروها است. به شکلی که اگر آمپر خودرو بیش از مقدار طبیعی آن را نشان دهد افزایش دمای موتور کپچر و دیگر خودروها اتفاق می‌افتد. دلایل مرسوم و اصلی جوش آوردن کپچر که علت بالا و پایین شدن آمپر آب و جوش آوردن کپچر است در ادامه گفته می‌شود. توجه به موارد در ادامه‌ی این مطالب می‌تواند به شما در آگاهی و ارائه راهکار مناسب هنگام افزایش دمای موتور کپچر و دیگر خودروها کمک شایانی کند.

وجود جرم و کثیفی در مجاری رادیاتور

در این مطلب به پاسخ پرسش (دلیل بالا رفتن آمپر در سربالایی چیست؟) پرداخته‌ شده است. اختلال گردش آب در رادیاتور زمانی اتفاق می‌افتد که مجاری عبور دهنده آب دارای کثیفی یا جرم باشد. کثیفی مجاری باعث انسداد گردش آب و در نتیجه عدم خنک شدن آب می‌شود. بالا رفتن آمپر آب کپچر هنگام استفاده از کولر و حرکت خودرو در سربالایی ممکن است به‌ طور مکرر اتفاق بیوفتد که به علت عملکرد نادرست رادیاتور و گردش نامناسب آب است.

گیرکردن هرگونه جرمی مانند برگ و لای، گل، خاک یا حتی حشرات ریز در پره‌های رادیاتور نیز باعث کاهش جدی عملکرد رادیاتور در خنک‌کنندگی موتور خودرو می‌شود.

خرابی واشر سرسیلندر

در صورت عدم توجه به تعویض دوره‌ای سیستم خنک‌کنندگی خودرو و عدم استفاده از ضدیخ مناسب، این موضوع موجب خرابی واشر سرسیلندر و به‌ طور جدی خود سرسیلندر می‌شود. با ایجاد مشکل برای سرسیلندر روغن و کربن دی‌اکسید وارد رادیاتور میشود و افزایش دما اتفاق می‌افتد. این موضوع به‌طور خیلی جدی شیلنگ‌ های سرسلیندر می‌ترکاند.

تشخیص خرابی واشر سرسیلندر امر تخصصی است که باید توسط افرادی که در زمینهٔ خودرو و تعمیرات متخصص هستند صورت گیرد. به‌ طور کلی برخی از نشانه‌های ظاهری خرابی سرسیلندر عبارت‌اند از:

  • سفت بودن شلنگ رادیاتور هنگام گرم بودن موتور
  • استارت سخت و بد خودرو
  •  صدایی همانند در نوشابه هنگام باز کردن رادیاتور
بیشتر بدانید  تعمیر کولر کپچر

خرابی واشر سرسیلندر گرچه یک امر کاملاً ساده است اما تخریبی که به همراه دارد باعث می‌شود بسیاری از رانندگان بعد از تجربه اول نسبت به چک کردن مداوم آن تعهد بیشتری داشته باشند تا دوباره دچار خسارات هنگفت نشوند.

سفتی سوپاپ‌ها

جوش آوردن کپچر و سایر خودروها گاها به علت سفتی سوپاپ موتور اتفاق می‌افتد! زمانی که تنظیم سوپاپ به‌طور تخصصی انجام نشود این موضوع موجب فشار زیاد به موتور خودرو می‌شود که درنتیجه داغ کردن موتور اتفاق می‌افتد.

خراب بودن درب رادیاتور

زمانی که درب رادیاتور دچار مشکل جدی شود تغییر فشار آب درون رادیاتور اتفاق می‌افتد که به جوشش مستقیم مایع خنک‌کننده می‌شود. لازمه جلوگیری از این امر چکاب خودرو و سرویس آن است.

عملکرد نادرست فن رادیاتور

زمانی که فن رادیاتور به‌درستی کار نکند این موضوع موجب بالا رفتن دمای موتور و درنتیجه افزایش آمپر آب خودروی کپچر و سایر خودروها می‌شود. اگر فن نتواند مقدار هوای مناسب را به‌طور دائم در موتور به کمک پروانه رادیاتور به گردش دربیاورد این موضوع موجب داغی بیش‌ از حد موتور خودرو می‌شود.

امروزه خودروهای جدید و عرضه‌شده در بازار از فن الکتریکی برخوردار هستند که قدرت نسبتاً بالایی دارد. گردش فن به‌تنهایی نمی‌تواند مانع از جوشش کپچر و خودروهای دیگر شود اما بررسی عملکرد درست آن به‌طور مداوم بسیار مهم است. یکی از نکات قابل‌ توجه این است که گاهی قدیمی و فرسودگی موتور خودرو در عملکرد فن تأثیر دارد و موجب کاهش عملکرد آن می‌شود.

بی کیفیتی روغن موتور

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که روغن موتور فقط وظیفه‌ی روان کنندگی قطعات موتور را برای عملکرد بهتر دارد. این موضوع کاملاً اشتباه است و نکته جالب اینجاست که خاصیت خنک کنندگی روغن موتور نقش بسیار اساسی در تنظیم عملکرد موتور خودرو دارد. در صورت خرابی واشر سرسیلندر ممکن است روغن موتور وارد نقاط حساس موتور شود که نتایج دلخواهی ندارد و موجب ایجاد آلودگی و روغن‌سوزی می‌شود. با کاهش سطح روغن موتور دمای موتور خودرو بالا می رود.

بیشتر بدانید  دلیل روشن شدن چراغ آچار رنو کپچر

توجه به نوع روغن موتور و کیفیت آن نیز مسئله‌ای مهم است. در صورت عدم کیفیت آن انسداد مجاری رادیاتور اتفاق می‌افتد که این موضوع باعث بالا رفتن آمپر آب کپچر شما می‌شود.

سخن پایانی

علل داغی موتور خودرو که باعث دمای بالای موتور کپچر و دیگر خودروها می‌شود به قدری دارای گستردگی است که در این مقاله امکان بازگوی تمامی آن‌ها به طور تخصصی وجود نداشت. سعی شد تمامی موارد لازم به طور خلاصه و مختصر در اختیار خوانندگان عزیز قرار گیرد. هنگام افزایش دمای موتور با توجه به دانسته های خود اقدامات اساسی و درستی در این مورد انجام دهید. همچنین بهترین اقدام مراجعه به متخصصان این حوزه برای رفع عیوب قطعات و موتور است. افراد متخصص تعمیرگاه رنو وان در این زمینه با در اختیار داشتن انواع وسایل و ابزارهای لازم میتوانند با شناسایی عیوب به راحتی آن را حل کنند و شما را از سلامت خودرویتان مطمئن کنند و طول عمر خودروی شما افزایش میابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *