تعویض روغن موتور سیمبل

تعویض روغن موتور سیمبل کاری بسیار ساده است که با صرف کمی وقت می‌توانید آن را یادبگیرید و انجامش دهید. این عمل از پیری زودرس موتور خودرویتان جلوگیری می‌کند. اگر روغن در سطح مناسب خود نباشد، بعد از مدتی شاهد ساییدگی، پارگی قطعات مختلف موتور خواهیم بود....
تعویض روغن موتور سیمبل

راهنمای مطالعه

تعویض روغن موتور سیمبل را هر کسی می تواند انجام دهد اما هنوزه افرادی هستند که هنگام انجام این کار اشتباه می‌کنند. تعویض روغن سیمبل کار چندان پیچیده‌ای نیست. شما با انجام این کار در مواقع لازم و ضروری باعث می‌شوید که دوام موتور خودرو بیشتر شود. ما به شما یاد می دهیم که چگونه روغن خود را تعویض کرده و عمر آن را افزایش دهید.

مراحل تعویض روغن موتور سیمبل

برای آن که بتوانید تعویض روغن سیمبل را به درستی انجام دهید باید مراحلی را طی کنید. ما شما را در طی کردن این مراحل یاری می کنیم.

فیلتر روغن موتور مناسب را بخرید

احتمالا برای شما هم صرفه جویی در هزینه بسیار اهمیت دارد، خرید یک روغن مناسب بر سلامت موتور شما تاثیر دارد. روغن‌های معمولی فقط باعث راه اندازی خودرو می‌شوند ولی روغن‌های مرغوب شما را تا کیلومترها نگه می‌دارند و از همه مهم تر بر عمر موتور تاثیر مثبت دارد. در هنگام خرید روغن موتور سیمبل حتما توجه داشته‌ باشید که روغن متناسب با دستگاهتان را خریداری کنید.

دوشاخه روغن موتر سیمبل را بکشید

قبل از آن که تعویض روغن موتور سیمبل را آغاز کنید می توانید در زیر خودرو یک ورقه پهن کنید تا اگر روغن باقی مانده در محفظه بر روی زمین ریخته شد، شما نگران کثیفی گاراژ نباشید. جک را به خودرو نصب کنید و ماشین را به بالا ببرید. حالا تنها کافی است که دوشاخه خودرو را باز کنید و با سرعت آن را به بیرون بکشید تا از جریان روغن دور بماند. حالا زمان آن فرا رسیده‌ است تا پلاگین تخلیه را تمیز نمایید. بعد از این کار اگر مشاهده کردید که نیاز به نصب واشر جدید می‌باشد این کار را انجام دهید.

تعویض روغن موتور سیمبل
تعویض روغن موتور سیمبل

فیلتر روغن موتر سیمبل را بردارید

حالا زمان آن است که فیلتر روغن را از محفظه جدا کنید. در این میان به این نکته توجه داشته‌ باشید که واشر لاستیکی به همراه فیلتر باشد. اگر مشاهده کردید که این قطعه نبود باید به سراغ موتور بروید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه دینام سیمبل

آچار فیلتر روغن موتور

بهترین مدل آچار را انتخاب کنید تا به شما فضای بیشتری برای اقدامات لازم بدهد.

روغن موتور تازه را اضافه کنید

روغن موتوری را که خریده‌ اید با یک قیف به داخل مخزن بریزید تا کاملا به حالت استاندارد آن برسد. بلافاصله بعد از پرشدن محفظه درب آن را ببندید تا از خروج روغن جلوگیری کنید.

چک کردن روغن موتور سیمبل

روغن قدیمی را در ظرفی بزرگ بریزید و در گوشه‌ای از گاراژ قرار دهید. حالا زمان آن رسیده‌ است که درستی روغن موتور را چک کنید. موتور را روشن کنید، در این زمان متوجه می‌ شوید که چراغ داشبورد خاموش می‌ شود. چند دقیقه صبر کنید، بعد از آن با میله سطح روغن را چک کنید و در صورت نیاز درون مخزن روغن بریزید.

نکات اضافی تعویض روغن سیمبل

  • اگر موتور سرد است آن را روشن کنید و بگذارید ۵ دقیقه کار کند تا روغن گرم شود. اگر هوا گرم است، حداقل ۳۰ دقیقه صبر کنید تا دچار سوختگی توسط روغن نشوید.
  • هرگز از آچار یا سوکت قابل تنظیم روی دوشاخه تخلیه استفاده نکنید. از آچار انتهای جعبه با اندازه مناسب، معمولاً متریک، برای دوشاخه استفاده کنید.
  • همیشه از پایه‌های جک استفاده کنید. هرگز زیر خودرویی که فقط توسط جک پشتیبانی می شود کار نکنید.
  • قبل از چرخاندن واشر فیلتر روغن، از روغن جدید استفاده کنید.
  • همیشه فیلتر را با دست محکم کنید. هرگز از آچار فیلتر استفاده نکنید.
  • تمام بطری‌های روغنی را که برای پر کردن نیاز دارید ردیف کنید تا در طول مسیر حساب خود را از دست ندهید.

نشانه‌های تعویض روغن موتور سیمبل

روغن در موتور بسیار پر اهمیت است و اگر نباشد یا میزان سطح آن کاهش پیدا کند، خسارات زیادی را به راننده متحمل می‌کند. گاهی علائمی از خودرو مشاهده می کنیم که به ما می‌گوید زمان تعویض فرا رسیده‌ است. این علائم شامل:

بیشتر بدانید  دلایل روشن شدن چراغ چک سیمبل

موتور یا چراغ تعویض روغن را بررسی کنید

هنگامی که میزان روغن موتور از حد استاندارد خود خارج شد و به سطح خطرناک نزدیک شد هشدارهایی از خودرو به گوش می‌رسد. در این زمان است که شما متوجه روشن شدن چراغ تعویض روغن می‌شوید. در این زمان باید کار خود را آغاز کنید. گاهی بر اثر بی احتیاطی و عدم توجه به روغن موتور، چراغ چک خودرو روشن می‌شود که نشانده خرابی در موتور می‌ باشد و باید سریعا به تعمیرگاه تخصصی سیمبل مراجعه کنید.

تعویض روغن موتور سیمبل
تعویض روغن موتور سیمبل

شنیدن صدای ضربه زدن از موتور

کار روغن این است که قطعات را روان نگه دارد و باعث شود که آنان به درستی کار کنند. این کار با ایجاد کردن لایه محافظ بین قطعات انجام می‌دهد. درواقع هر زمان میزان این روغن کاهش پیدا کند. قطعات روی هم کشیده می‌ شوند و قطعات به هم برخورد می‌کنند. در این زمان شما از موتور صدایی مانند ضربه خوردن را احساس می‌کنید. اگر به این موضوع توجه نکنید باعث آسیب شدید به قطعات می‌شوید.

روغن تیره و کثیف

از روی رنگ روغن می‌توان فهمید که دچار کثیفی شده‌ است یا خیر. بعد از مدتی کارکرد خودرو، ذراتی با روغن مخلوط می‌ شوند که رنگ آن را تغییر می‌دهند و آن را تیره تر می‌ کنند. در این زمان شما با جدی گرفتن سرویس‌ دوره‌ ای سیمبل، روغن آن را از آسیب در امان نگه می‌دارید. خودتان نیز می توانید میزان سلامت روغن را چک کنید. برای اینکار با یک میله مشخص کنید که سطح روغن و رنگ آن چگونه می‌باشد.

بوی روغن داخل خودرو

هنگامی که درون خودرو بوی روغن احساس کردید احتمالا روغن موتور دچار نشتی شده‌ است. اگر موضوع از این حد نیز فراتر بود و شما متوجه بوی گاز یا دود اگزوز شدید، باید بدانید که موتور خودرو بیش از حد گرم شده‌است. در این زمان باید به تعمیرگاه مجاز رنو مراجعه کنید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم سیمبل

 مسافت پیموده شده بیش از حد

همانطور که میدانید بعد از طی کردن مسافت مشخص باید نسبت به تعویض روغن موتور سیمبل اقدام کنید. اگر نسبت به روزهای عادی خود بیشتر از خودرو کار کشیده‌ باشید. باید بدانید که زمان تعویض خیلی زود فرا می‌رسد. به طور متوسط باید هر ۳ ماه یکبار نسبت به تعویض روغن موتور سیمبل اقدام کنید. البته می توانید از روی دفترچه راهنمای خودرو نیز این موضوع را مشخص کنید.

سخن پایانی

تعویض روغن موتور سیمبل کاری بسیار ساده است که با صرف کمی وقت می‌ توانید آن را یاد بگیرید و انجامش دهید. این عمل از پیری زودرس موتور خودرویتان جلوگیری می‌ کند. اگر روغن در سطح مناسب خود نباشد، بعد از مدتی شاهد ساییدگی، پارگی قطعات مختلف موتور خواهیم بود. اگر به این عوامل بی توجه باشید امکان در جاده ماندنتان بسیار زیاد است. بنابراین توصیه ما به شما این است که با شماره تلفن (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس گرفته و یا به صورت حضوری به تعمیرگاه رنو وان مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *