تعویض تسمه تایم ساندرو

تعویض تسمه تایم خودرو

راهنمای مطالعه

تعویض تسمه تایم ساندرو کاری بسیار ساده‌است و هر کسی اگر بخواهد میتواند به راحتی آن را یادبگیرد. زمانی که تسمه تایم خراب می‌شود، معمولا کسی از آن خبردار نمی‌شود. چراکه هیچ صدایی مبنی بر خرابی از خودرو نمی‌شنوید. بنابراین سعی کنید همیشه سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید تا دیگر نگران همچین موضوعاتی نباشید.

تعویض تسمه تایم ساندرو

زمانی که تسمه تایم خراب شده‌باشد، معمولا این مشکل را بدون هیچ‌گونه علامتی نشان می‌دهد. هیچ صدایی را از آن نمی‌شنوید، حتی کوچکترین صدای جیغی را از خودرو متوجه نمی‌شوید. اما زمانی پیش می‌آید که به صورت ناگهانی خودرویتان متوقف می‌شود و سپس بعد از چند دقیقه دوباره راه می‌افتد. در این زمان باید بدانید که در تسمه تایم اشکالی به وجود امده است. اگر تسمه تایم شما خراب شده و نیاز به تعویض دارد، در ابتدا حتما به این موضوع توجه کنید که سوپاپ خودرو دچار خرابی نشده‌باشد. حتما سری به دفترچه راهنمای خودرو بزنید.

کمربند تسمه تایم ساندرو

در هنگام خرید تسمه جدید حتما به این نکته توجه داشته‌باشید که تسمه با خودرویتان مطابقت داشته‌باشد. برای فهمیدن این موضوع، هر زمان که تسمه ساندرو دچار مشکل شد و نیاز به تعویض داشت. شما قبل از آنکه تسمه جدید را کار بگذارید، بهتر است ابتدا آن را با مدل قدیمی موجود در خودرو مقایسه کنید تا از همسان بودن آنها اطمینان حاصل کنید. تعویض تسمه تایم ساندرو را باید بعد از هر 60 هزار کیلومتر انجام دهید.

واشر تسمه تایم ساندرو

بعد از آنکه نسبت به کمربند تسمه اطمینان حاصل کردید حالا دیگر وقت آن است که واشر خودرو را کاملا چک کنید. واشر مناسب با خودرو و چسب آن هنگام دمونتاژ کردن بسیار لازم و ضروری است. کیت‌های تسمه تایم را کاملا چک کنید تا از آنان اطمینان حاصل کنید.

قطع کابل منفی باتری ساندرو

خب حالا زمان آن رسیده است که تعویض تسمه تایم ساندرو را آغاز کنیم. برای این کار ابتدا باید کابل منفی باتری را قطع کنید. اگر خودرو دارای کد امنیتی رادیویی می‌باشد، حتما آن را یادداشت کنید تا آن را فراموش نکنید.

بیشتر بدانید  دلایل افزایش مصرف سوخت رنو ساندرو

برداشتن تسمه دینام ساندرو

حالا زمان آن فرارسیده‌است که تسمه دینام را بردارید. اما قبل از آن شاید مدل خودرویتان ایجاب کند که اول تسمه سرپانتین را بردارید. بعد از آن قطعا تسمه دینام را خواهید دید. اگر نیاز است دینام را فشار دهید، تسمه شل می‌شود و می‌توانید آن را بردارید.

برای آنکه بتوانید به تسمه دینام دسترسی کامل داشته‌باشید ابتدا باید پمپ فرمان، دینام و کمپرسور را از سر راه بردارید. اتصالاتی که به کمپرسور وصل می‌باشد را از آن خارج نکنید. بیشتر کمپرسورها را می‌توانید بدون تخلیه آن کاملا باز کنید. اگر نیاز است می توانید پوشش سوپاپ را نیز بردارید تا راحت تر بتوانید به تسمه دینام برسید. برای دسترسی به تسمه دینام شاید لازم باشد که درپوش توزیع کننده را بردارید.

مرتب کردن علامت‌های زمان بندی

زمان آن است که با استفاده از یک آچار به سراغ سوکت روی پیچ میل لنگ بروید، در این هنگام باید موتور را بچرخانید تا علامت زمان بندی روی قرقره میل لنگ هم تراز با علامت صفر تراز گردد. موتور باید به گونه‌ای تراز باشد که نشان دهنده علامت شاخص روی محفظه توزیع کننده باشد. اگر اینگونه نبود بهتر است موتور را بچرخانید تا کاملا مشخص شود.

برداشتن قرقره بالانس هارمونیک

گاهی اوقات در خودرو پیش می‌آید که روکش انتهای میل لنگ دچار آسیب می‌شود و در نهایت به شما این اجازه را نمی‌دهد تا روکش را بدون آنکه آن را جدا کنید بردارید. در این زمان حتما به یک مهروموم اضافه نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

بررسی هم تراز بودن علامت‌ها

روی موتور یک خط شاخص روی قرقره یا چرخ دنده وجود دارد که باید با سرسیلندرها یکی باشند. گاهی اوقات ما علامتی را بر روی قرقره یا چرخ دنده مشاهده کنیم که باید با سریلندر یکی باشد. گاهی میبینید که علامت بر روی چرخ دنده میل بادامک قرار دارد که باید با یاتاقان برابر باشد. قبل از آنکه نسبت به تعویض تسمه تایم اقدام کنید بهتر است اول میزان هماهنگی آن را با دستگاه بررسی کنید. در این صورت جلوی هرگونه اشتباهی را می‌گیرید.

بیشتر بدانید  دلایل خرابی سیم کشی ساندرو

بررسی علامت نشتی روغن تسمه تایم ساندرو

حتما باید به این نکته توجه کنید که اطراف تسمه تایم نشتی نداشته‌باشد. تمام بخش‌ها را کاملا بررسی کنید. ابزارهایی مانند مهر و موم میل بادامک، میل لنگ و در پوش سوپاپ که هیچ کدام علائمی از نشتی را نداشته‌باشند. همچنین حواستان به مایع خنک کننده و شلنگ پمپ آب باشد که نشتی در آنها وجود نداشته‌باشد. تمامی نشتی ها را قبل از آنکه تسمه جدید را نصب کنید باید بررسی شوند.

نصب پیچ‌های نگهدارنده کشنده تسمه تایم ساندرو

قبل از نصب تسمه تایم باید به کشنده‌های تایم توجه کنید. اگر این ابزار مشکلی ندارد به هیچ عنوان آن را از جای خود در نیاورید. حالا پیچ‌های تسمه را ببندید و اجازه دهید کشنده‌های تسمه شل باقی بمانند. با استفاده از ابزاری مخصوص و طبق آن چیزی که در دفترچه راهنمای خودرو آورده شده‌است باید نسبت به بستن تسمه اقدام کنید.

بررسی قرقره کشنده تسمه تایم ساندرو

حتما باید این ابزار را کاملا بررسی کنید که دچار آسیب یا فرو رفتگی نشده‌باشد. برای اینکه از این موضوع اطمینان حاصل کنید، بهتر است قرقره را بچرخانید تا بفهمید صدایی مانند جیرجیر از آن خارج می‌شود یا خیر. اگر صدایی نداشت، درواقع مشکلی ندارد ولی اگر صدایی مانند جیغ را شنیدید به معنی شل شدگی بلبرینگ‌هاست. اگر صدای ساییدگی را از آن احساس کردید به معنی قدیمی و ناهماهنگ بودن بین قرقره و تسمه تایم می‌باشد. هر زمان احساس کردید که بلبرینگ فرسوده شده‌است بهتر است سریعا آن را تعویض کنید.

خارج کردن تسمه‌ها از چرخ دنده‌ها

حالا زمان آن فرارسیده‌است که تسمه تایم را از روی چرخ دنده‌ها بردارید. چراکه آن کششی که اجازه نمیداد تسمه روی چرخ دنده‌ها بلغزد کاملا ازبین رفته‌است. قبل از تعویض حتما به پمپ آب و قرقره نگاهی بیاندازید.

دمونتاژ کردن تسمه تایم ساندرو

زمانی که تسمه تایم را در سرجای خود گذاشتید، حالا زمان آن است که هرآنچه را که انجام دادید دوباره سرهم کنید. نصب پیچ قرقره‌ میل لنگ و همچنین گشتاور را فراموش نکنید. دوباره میتوانید به دفترچه راهنما نیز سری بزنید.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره گیربکس ساندرو

سخن پایانی

تسمه تایم یکی از ابزارهایی است که بسیار پر اهمیت می‌باشد. اگر تسمه تایمتان شکسته باشد و شما قصد تعویض آن را دارید حتما به این نکته توجه داشته‌باشید که سوپاپ‌ها دچار فرسودگی نشده‌باشند. چون اگر مشکلی برای آنها اتفاق افتاده باشد نیازمند آن است که به تعمیرگاه رنو Renoone.ir برای بازبینی بیشتر مراجعه کنید.

 

2 پاسخ

    1. سلام
      نتنها ساندرو بلکه برای تندر۹۰ ،سیمبل و داستر نیز نیاز به ابزار مخصوص میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *