تعویض دیسک و صفحه ساندرو

تعویض روغن موتور ساندرو استپ وی

راهنمای مطالعه

همه ماشین‌ها از قسمت‌های مختلفی درست شده‌اند که هر کدام از این قسمت‌ها نقش مهمی را در ماشین به عهده دارند. یکی از این قطعات مهم سیستم ترمز می‌باشد که از اجزای مختلفی بوجود آمده‌است. این اجزا با همکاری یکدیگر باعث کم شدن سرعت ماشین و یا توقف کامل آن می‌شود. این بخش در همه ماشین‌ها وجود دارد و طول عمر خاص خود را دارد. برای تعویض دیسک ترمز ساندرو و تعویض صفحه دیسک ساندرو باید عملکرد درست سیستم ترمز ماشین خود را بشناسید تا در زمان مشخص اقدام به تعویض آن کنید.

دیسک ترمز چیست؟

دیسک ترمز شکلی دایره‌ای دارد و نقش مهمی در کاهش سرعت و ایست ماشین دارد. نقش دیسک چرخ در ترمز، چرخش آن همزمان با گردش ماشین می‌باشد. دیسک چرخ باعث ایست چرخ‌ها و ماشین در یک زمان می‌شود. دیسک ترمز از قطعات متحرک در ماشین است و روی بلبرینگ قرار گرفته‌است‌. صفحه آن چدنی و یا سرامیکی می‌باشد که مقاومت بالایی دارد. تعویض دیسک ترمز و تعویض صفحه دیسک ترمز با توجه به زمان فرسوده‌شدن آن انجام می‌گیرد. ‌ فشار بر روی پدال باعث می‌شود لنت و دیسک با هم اتصال پیدا کنند و موجب توقف ماشین شوند.

انواع دیسک ترمز

به دو شکل معمولی و خنک شونده وجود دارد. نوع معمولی به شکل ساده درست شده‌است و در ماشین‌های جدید مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. اما انواع خنک کننده عبارتند از:

  • سوراخدار
  • شیاردار
  • مختلط
  • موج‌دار

نشانه‌های تعویض دیسک ترمز و تعویض صفحه دیسک ترمز ساندرو

دیسک ترمز در هنگام خرابی دچار مشکلاتی خواهد شد که نشانه زمان تعویض آن است.

شنیدن صدای سوت + تعویض صفحه دیسک ساندرو

اگر صدای سوت از ماشین می‌شنوید می‌تواند دلیلش به خاطرعوض کردن لنت و نخریدن جنس اصل و خوب باشد. تمام شدن لنت و کهنه شدن دیسک ترمز هم نشان دهنده خراب شدن دیسک چرخ می‌باشد. در این حالت تعویض دیسک ترمز و تعویض صفحه دیسک ترمز ساندرو را انجام می‌دهیم.

بیشتر بدانید  دلایل خرابی سیم کشی ساندرو

کشیده‌شدن ماشین به یک طرف موقع ترمز + تعویض صفحه دیسک ساندرو

کشیده‌شدن ماشین به یک طرف یکی دیگر از علامت‌های خرابی دیسک می‌باشد. در این حالت به راحتی نمی‌توانید ماشین را کنترل کنید وباید اقدام به تعویض دیسک ترمز و تعویض صفحه دیسک ترمز کنید‌.

لرزیدن پدال و سفت شدن آن

اگر پدال در زیر پای شما شروع به لرزیدن کرد نشان‌دهنده این است که دیسک ترمز از حالت درست خود خارج شده‌است. اگر موقع گرفتن‌ترمز هم احساس سفت بودن داشتید نشان دهنده مشکل در دیسک ترمز است.

به انتها رسیدن پدال

هنگامی که دیسک ترمز را عوض می‌کنید می‌کنید اگر پدال به انتها برسد نشان دهنده این است که ترمز شما دچار فرسودگی شده‌است. در این موقعیت سطح روغن پایین می آید. در واقع این یک هشدار برای تعویض دیسک و تعویض صفحه دیسک ساندرو می‌باشد.

صفحه دیسک ساندرو چیست؟

صفحه و دیسک جزو قسمت‌های مهم ماشین هستند. نیروی ایجاد شده به وسیله موتور توسط گیربکس به چرخ‌ها منتقل می‌شود. کیت کلاچ از قسمت‌های مهم گیربکس می‌باشد. نخستین قطعه‌ای که موقع منتقل کردن انرژی به چرخ‌ها درگیر خواهد شد صفحه دیسک ساندرو می‌باشد. بنابراین فشار زیادی بر روی این قسمت وجود دارد و باعث مستهلک شدن آن می‌شود. دیسک و صفحه قطعه‌ای می‌باشد که با عوض کردن دنده نیرو را از موتور به چرخ‌ها منتقل می‌کند.

قسمت‌های مختلف دیسک و صفحه دیسک ماشین

دیسک کلاچ: ارتباط تنگاتنگ با صفحه کلاچ داشته صفحه کلاچ بر روی آن می‌گردد.

خورشیدی: یک فنر انعطاف پذیر است که در پشت دیسک قرار می‌گیرد. در واقع این بخش کمک زیادی به روان کار کردن کلاچ می‌کند. برای داشتن کلاچ روان باید دیسک کلاچی با کیفیت داشته‌باشیم.

بلبرینگ: در صورت مشکل در این بخش صدای خرخر مانندی از کلاچ می‌شنوید و اگر زود اقدام به عوض کردن آن نکنید می‌شکند و دیگر نمی‌توانید دنده‌ها را بدون سختی جا بیندازید و باعث می‌شود به دیسک و صفحه صدمه وارد شود.

بیشتر بدانید  علت روشن شدن چراغ گیربکس ساندرو چیست؟

صفحه: در صورت به پایان رسیدن کار لنت‌ها که  بر روی صفحه کلاچ وجود دارد، ماشین سرعت لازم خود را از دست می‌دهد. همچنین در این قسمت تعدادی فنر وجود دارد که به آنها پری دمپر می‌گویند و اگر کارایی خود را از دست بدهند دیگر دنده‌ها به راحتی جا نمی‌روند.

تشخیص زمان تعویض دیسک ساندرو و تعویض صفحه دیسک ساندرو

اگر ماشین سرعت مناسب را برای حرکت ندارد احتمال اینکه دیسک و صفحه آن خراب شده‌باشد وجود دارد. اگر سرعت ماشین شما کم شده‌است و یا دور موتور ماشین شما زیاد می‌شود اما سرعت آن تغییر نمی‌کند و بیشتر نمی‌شود این‌ها همه بیانگر این است که باید اقدام به تعویض دیسک ساندرو و تعویض صفحه دیسک ساندرو بکنید. یکی دیگر از علائم خرابی این است که دنده‌ها به راحتی جا نمی‌روند و یا در جاده‌های شلوغ سرعت پایین می آید که رها کردن کلاچ باعث می‌شود ماشین شما شروع به لرزیدن کند.

نکات مهم افزایش طول عمر دیسک و صفحه

  • به هیچ عنوان پای خود را طولانی مدت بر روی کلاچ نگذارید. بعد از رها کردن کلاچ می‌توانید پای خود را در قسمت کنار آن بگذارید.
  • هرگز شتاب بالا در هنگام رانندگی نداشته‌باشید و از تیک آف کردن خودداری کنید. همچنین کلاچ را خیلی سریع و تند نگیرید و رها نسازید.
  • هنگامی که ماشین خود را روشن می‌کنید حتماً به وضعیت دنده دقت کنید. حتماً در وضعیت خلاص قرار گرفته‌باشد. اگر ماشین بر روی دنده است از استارت زدن آن خودداری کنید.
  • در زمان هایی که خودروی شما در چاله می‌افتد برای اینکه آن را خارج سازید هرگز به دیسک و صفحه آن فشار وارد نکنید.
  • تا زمانی که دنده را عوض نکردید از گاز دادن پرهیز کنید عوض کردن دنده باید همراه با آزاد کردن کلاچ باشد، سپس می‌توانید پدال گاز را فشار دهید.

نکات مهم و هنگام خرید دیسک ترمز ساندرو

جنس: دیسک ترمز ساندرو از مواد مختلف درست می‌شود بهترین نوع از جنس چدن یا سرامیک می‌باشد‌.

بیشتر بدانید  تعمیر چراغ چک ساندرو

جایگاه قرارگیری دیسک ترمز: جایگاه قرارگیری دیسک ترمز  چرخ جلویی ساندرو قسمت بلبرینگ می‌باشد. در هنگام خرید به این موضوع توجه کنید.

هماهنگی دیسک با ماشین: دیسکی را انتخاب کنید که حتماً با ماشین شما هماهنگ باشد. در غیر اینصورت مجبورید دوباره هزینه گزاف پرداخت کنید.

سخن پایانی

دیسک ترمز در همه ماشین‌ها وجود داشته و در ماشین ساندرو هم این  قطعه موجود است. ظاهر این قطعه شکل دایره می‌باشد در ترمز ماشین نقش مهمی ایفا می‌کند در صورت فرسوده شدن دیسک و صفحه چرخ  از حرکت باز می‌ایستد و باعث توقف ماشین می‌شود. دیسک ترمز بیشتر از جنس سرامیک و چدن می‌باشد که بتواند حرارت بالا را تحمل کند. اگر احساس کردید که دیسک ماشین شما دچار اختلال شده‌است، هرچه سریع‌تر اقدام به تعویض دیسک ساندرو و صفحه دیسک ساندرو کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *