دلایل سفت بودن فرمان ساندرو چیست؟

تسمه هیدرولیک از قطعات مهم ماشین است که توانایی فرستادن نیرو به سمت پمپ را دارد. در صورتی که تسمه شل و یا کهنه شود امکان دارد پاره شده و موجب سفت شدن فرمان ساندرو شود. آگاهی از زمان درست تعویض تسمه موجب شده تا از این مشکل جلوگیری شود...
علت روشن نشدن ال ۹۰

راهنمای مطالعه

همه ماشین‌ ها از یک سیستم فرمان تشکیل شده‌ اند و راننده می‌ تواند با استفاده از این سیستم جهت‌ های مختلف را کنترل کند. در صورتی که این سیستم درست عمل نکند مشکلات زیادی را به وجود می‌ آورد. همچنین باعث نا امن شدن ماشین برای شما و اطرافیانتان می‌ شود. مگان هم جزو ماشین هایی است که فرمان برقی در آن به کار رفته‌ است اختلال در عملکرد این فرمان و سیستم آن باعث سفت بودن فرمان ساندرو می‌ شود. نگهداری نادرست و تعمیر نکردن به موقع باعث خراب شدن بعضی از قسمت‌های خودرو می‌ شود، که از مهم ‌ترین آن‌ ها سفت بودن فرمان است.

دلیل سفت بودن فرمان ساندرو

در صورتی که با علت سفت بودن فرمان ساندرو یا قفل شدن آن آشنا نشده اید و عملی برای برطرف کردن این اختلال انجام ندهید ممکن است هنگام رانندگی در مسیرهای خطرناک دچار تصادف و مشکلات بیشتری شوید. در ادامه به چند علت اشاره می‌کنیم.

تنظیم نبودن فشار تایر

همه تایرهای ماشین باید با psi هماهنگ باشند از نکات مهمی که باید به آن دقت کرد پستی بلندی‌ ها و تنظیم نبودن لاستیک جلو می‌ تواند باعث انحراف ماشین به یک طرف در هنگام رانندگی گردد.

اندازه نامناسب لاستیک و رینگ

داشتن استانداردهای لازم برای لاستیک و رینگ بسیار مهم است. در مورد لاستیک هایی که برجستگی‌های درشت دارند این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است. اصلی ‌ترین علت سفت بودن فرمان ساندرو ، بودن لاستیک‌ های دندانه درشت و با اندازه‌ های نامناسب است!! در صورتی که اندازه لاستیک شما نرمال است و باز هم با این مشکل روبرو هستید برای پی بردن به دلیل این مشکل باید به تعمیرگاه رنو مراجعه کنید. شماره تلفن تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

خرابی تسمه هیدرولیک

تسمه هیدرولیک از قطعات مهم ماشین است که توانایی فرستادن نیرو به سمت پمپ را دارد. در صورتی که تسمه شل و یا کهنه شود امکان دارد پاره شده و موجب سفت شدن فرمان ساندرو شود. آگاهی از زمان درست تعویض تسمه موجب شده تا از این مشکل جلوگیری شود.

بیشتر بدانید  لرزش ساندرو

خراب شدن کمربند مارپیچ

کمربند مارپیچ با گذشت زمان خراب می‌ شود چون از اجزای مهم ماشین است و طولانی مدت و پشت سر هم کار می‌ کند. به همین خاطر زود خراب شده و روی رانندگی شما تاثیر نادرست می‌ گذارد. توجه به این مساله بسیار مهم است که اگر به موقع آن را عوض نکنید ممکن است فرمان از کاپوت بیرون بزند.

کیفیت پایین روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک برای آسانتر عمل کردن فرمان به کار می‌رود. روغن توسط لوله‌ها باعث هدایت نیرو به قسمت‌های دیگر ماشین مثل فرمان می‌ شود‌. استفاده از روغن نامرغوب باعث سفت شدن فرمان ساندرو می‌ شود‌. روغن مثل دیگر مایعات در ماشین برای بهتر عمل کردن ماشین بکار می‌ رود و با گذشت زمان ناخالصی‌‌ها را جذب کرده و غلیظ‌ تر می‌ شود. اگر روغن به خاطر ناخالصی نتواند کارکرد اجزای داخلی ماشین را روان کند باعث سفت شدن فرمان می‌ شود. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است از روغن با کیفیت استفاده کنید.

باید بدانید استفاده از روغن با کیفیت مانع خراب شدن ماشین می‌ شود!

نشتی روغن هیدرولیک

شایع‌ ترین علامت کم شدن میزان روغن به‌ گوش رسیدن صدای جیغ مانند موقع چرخاندن فرمان می‌ باشد‌. این مشکل زمانی به وجود می‌ آید که در اثر فشار در ناحیه‌ ای از شلنگ نشتی ایجاد می‌ شود. وقتی مایعات از شکاف شلنگ نشت پیدا کنند باعث کم شدن فشار و مشکل در پمپ می‌ شوند. بنابراین مقدار کافی از مایعات آزاد برای روان کار کردن فرمان وجود ندارد. در کنار میزان بودن سیالات، پمپ هم برای ایجاد فشار مناسب و عملکرد صحیح فرمان نقش مهمی‌ بر عهده دارد.

خراب شدن پمپ اکثرا به خاطر کهنه شدن است!

خرابی جعبه فرمان + سفت بودن فرمان ساندرو

جعبه فرمان، کنترل خودرو را برعهده دارد. از عواملی که باعث سفت شدن فرمان مگان می‌ شود، خرابی مارپیچ درون جعبه فرمان است. فرمان توسط شفت‌ها به چرخ متصل است. این نواحی به خاطر رانندگی روزانه از کار می‌افتد. ازعلائم وجود مشکل در جعبه فرمان این است که هنگام سرد بودن ماشین فرمان سفت می‌شود ولی بعد از گرم شدن فرمان به آسانی می‌ چرخد. اگر علاقمند هستید در مورد جعبه فرمان اطلاعات بیشتری کسب نمایید کافیست به صفحه تعمیر جعبه فرمان مگان مراجعه فرمایید. (زمان مطالعه ۳ دقیقه)

بیشتر بدانید  تعویض روغن موتور ساندرو

جک دوطرفه هیدرولیک

درست کار نکردن جک دو طرفه باعث سفتی و مشکل در عملکرد فرمان می‌ شود.

وجود هوا در فرمان

اگر هوا در فرمان وجود داشته‌ باشد، موقع گردش سریع به یک طرف با مشکل روبرو می‌ شوید. در این هنگام ماشین را به یک مکانیک مجرب نشان دهید. شماره تلفن تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

عیب یابی سفت بودن فرمان ساندرو

 • نخست مطمئن شوید که تسمه هیدرولیک مشکلی ندارد.
 • مطمئن شوید که سطح روغن هیدرولیک به اندازه است و این روغن به‌ میزان کافی به پمپ هیدرولیک می رسد.
 • بررسی کنید که کیفیت روغن خوب باشد.

سفت بودن فرمان ساندرو بعد از گرم شدن

دلایل سفت بودن فرمان بعد از گرم شدن عبارتند از:

 • پمپ هیدرولیک
 • شیر هیدرولیک
 • جک دوطرفه
 • خرابی جعبه فرمان

قفل شدن فرمان

یکی از دلایل مهم قفل شدن فرمان این است که در زمان نبودن سوئیچ در حرکت ماشین ممانعتی به وجود آید. همچنین عوامل دیگری می‌تواند باعث قفل شدن فرمان در ساندرو شود. این عوامل عبارتند از خراب شدن قطعات، کم شدن مقدار مایعات فرمان، خراب شدن پمپ و غیره از عواملی هستند که می‌ تواند باعث ایجاد مشکل در قفل شدن فرمان ساندرو شود.

علائم خرابی فرمان برقی ساندرو

 • فرمان موقع رانندگی شل یا سفت است!
 • هنگام گردش فرمان صداهایی به‌گوش می‌ رسد.
 • وقتی ماشین روشن است از اتاق آن صداهای بدی می‌ شنوید.

علائم خرابی جعبه فرمان ساندرو

 • هرگاه صدای بدی از فرمان شنیدید یعنی جعبه فرمان آسیب دیده‌ است. همچنین لرزیدن فرمان هم نشان‌ دهنده خرابی جعبه می‌ باشد.
 • در زمان رد شدن از خیابان‌ های پر دست انداز و چرخش خودرو صدای بدی می‌ شنوید که بیانگر شل بودن جعبه فرمان است.
 • لاستیک‌ ها به خاطر محکم شدن غربیلک کم باد می‌ شوند.
 • نشت مایعات در کار کرد گیربکس مشکل بوجود می‌آورد و همچنین ریزش روغن از جعبه فرمان بیانگر خرابی آن است.
بیشتر بدانید  تعویض دیسک و صفحه ساندرو

علت خرابی جعبه فرمان

خرابی جعبه فرمان می‌ تواند دلایل مختلفی داشته‌ باشد که در این جا به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم‌.

 • هرگاه برای پرداخت مبلغ کمتری از اجناس دست دوم و بی کیفیت استفاده کنید پس از مدتی شاهد خرابی اجزای مختلف ماشین و جعبه فرمان هستید.
 • بکار بردن رینگ و لاستیک‌ های نامرغوب باعث خراب شدن جعبه فرمان می‌ شود.
 • تعادل نداشتن ماشین موقع رانندگی هم می‌تواند از علایم خراب شدن جعبه فرمان باشد.

سخن پایانی + سفت بودن فرمان ساندرو

سفت بودن فرمان ساندرو می‌ تواند دلایل متفاوتی داشته‌ باشد. با شناخت این علائم می‌ توانید به موقع متوجه مشکل شوید و برای رفع این مشکل هرچه سریع‌تر اقدام کنید. زیرا فرمان از اجزای مهم خودرو است و سفت شدن آن مخصوصا در جاده‌های ناهموار و پرپیچ و خم می‌تواند حادثه ایجاد کند. همچنین توجه به سرویس دوره ای ساندرو به صورت منظم باعث تشخیص زودهنگام مشکل شده و قبل از آسیب دیدن سایر اجزا می‌توان ایراد به‌وجود امده را برطرف کرد.

5 پاسخ

 1. درود بر مدیریت محترم
  ساندرو اتومات دارم که فرمان احساس می کنم سفت شده موارد بالا رو برسی کردم و هیچ کدام از این موارد مشکل نداشت
  فقط سرپولوس خراب بود
  ایا از این قطعه می شود دلیل سفت بودن فرمان ……؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله، در صورت خرابی این قطعه فرمان کمی سفت و مواقع چرخاندن فرمان پله پله و توام با صدا می شود

 2. سلام درود
  مهندس جان
  ساندرو دارم فرمان ماشین خیلی سفت هست ولی موقعی که گاز می دم نرم میشه مشکل از چی می تونه باشه مهندس؟

  1. سلام دوست عزیز
   پمپ هیدرولیک شما نیاز به سرویس داره
   به تعمیرگاه رنو وان تشریف بیارین تا این عیب رو به صورت تضمینی برطرف کنیم

   1. ساندرو اتومات روغن فرمان رو عوض کن یه بار به چپ یه بار به راست، ماشین رو خاموش کن، فرمان رو بچرخون، و فیلتر رو در بیار و بعد در روغن دانی رو ببند و ماشین رو روشن کن، و فرمان را تا آخرین حد بده پایین، ماشین رو خاموش کن، روغن باید در حالت ماکزیمم باشه، فیلتر رو سر جاش بذار، اگه همه قطعات ماشین سالم باشه، ماشین رو روی حالت فرمون پایین قفل کن و برو حالشو ببر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *