تعمیر جعبه فرمان مگان

در زمان خاموش بودن خودروی شما فرمان برقی نیروی کمکی برای چرخش فرمان را فراهم میکند. در صورت بروز هرگونه مشکل برای این نوع فرمان باید به افرادی مراجعه کنید که به نقشه فرمان برقی مگان و راهنمای تعمیر فرمان برقی مگان و سایر خودروها مسلط باشند....
تعمیر جعبه فرمان مگان

راهنمای مطالعه

جعبه فرمان مگان یکی از قسمت های مهم و دارای اهمیت بالا در این ماشین است. این جزء دارای قسمت های مختلف و اساسی بوده که شناخت و بررسی هر کدام از اهمیت ویژه و بالایی برخودار است.

سیستم فرمان چیست ؟

شاید بتوان گفت یکی از اجزایی که ما از کودکی با آن شناخت داشتیم و جزء مهمی از خودرو محسوب می شد فرمان خودرو بود. در نتیجه شناخت فرمان ماشین ها از جمله مگان به کودکی ما ختم نمی شود. فرمان یک خودرو وظیفه حفظ تعادل آن را بر عهده دارد و برای کنترل و حفظ تعادل ماشین توسط راننده نیازمند اجزای مختلفی می باشد. فرمان ها به طور کلی به دو دسته هیدرولیک و برقی تقسیم بندی می شوند. رانندگی با فرمان برقی مگان و دیگر خودروها برای تعداد کثیری از رانندگان کسل کننده است بنابراین باید با سیستم فرمان برقی مگان و سایر خودروها آشنایی داشت تا بهترین انتخاب را انجام داد.

منظور از فرمان برقی چیست ؟

در زمان خاموش بودن خودروی شما فرمان برقی نیروی کمکی برای چرخش فرمان را فراهم می کند. در صورت بروز هرگونه مشکل برای این نوع فرمان باید به افرادی مراجعه کنید که به نقشه فرمان برقی مگان و راهنمای تعمیر فرمان برقی مگان و سایر خودروها مسلط باشند.

مزیت های فرمان برقی مگان

 1. این فرمان به علت وزن کمی که دارد فقط در موارد نیاز به کمک می آید. فرمان برقی مصرف سوخت ماشین را بهینه کرده و تاحدی کاهش میدهد.
 2. موتور ۱۲ ولت برای فعالیت این فرمان به کمک آن می آید و برای منع انرژی به موتور خود وابسته نیست.
 3. مقدار انرژیی که در فرمان هیدرولیک مصرف می شود، حدودا ۱۷ درصد فرمان برقی میباشد.
 4. در صورت از کار افتادن قسمت الکتریکی میتوان روی کمک قسمت مکانیکی فرمان حساب باز کرد.
 5. در سیستم فرمان برقی مگان و دیگر خودروها تسمه ای بین موتور خودرو و پمپ هیدرولیک وجود ندارد.

نحوه عملکرد فرمان برقی مگان

ارسال سیگنال ها به واحد کنترل الکتریکی زمانی صورت میگیرد که غربیلک فرمان مگان و دیگر خودروها گشتاور وارده را که از طریق سنسورها منتقل می گردد حس کند. وظیفه میکروکنترلر، انتقال سیگنال ها و پردازش آن ها به موتور خودرو و در نتیجه تاثیر بر سیستم فرمان مکانیکی است.

علائم خرابی فرمان برقی مگان

 • سفت یا شل بودن فرمان هنگام رانندگی
 • شنیدن صدا از فرمان هنگام چرخش
 • شنیدن سر و صدا از اتاق ماشین هنگام روشن بودن آن
 • تاخیر در پاسخدهی سیستم فرمان
بیشتر بدانید  علت اصلی خراب شدن باتری مگان

علت سفت شدن فرمان برقی مگان، خرابی فرمان برقی مگان میباشد.

سیستم فرمان چیست ؟

چرخ های خودرو زمانی به حرکت خود ادامه میدهند و دارای جهت میشوند که نیروی چرخش فرمان از طریق سیستم فرمان به آن ها منتقل شود. سیستم فرمان مانند سایر قسمت های خودروی مگان دچار تغییرات مهمی است. با توجه به نوع جعبه فرمان نوع سیستم فرمان مشخص میشود. شناخت جعبه فرمان و تمامی نکات مرتبط با آن میتواند ما را در شناخت تکمیلی تر از سیستم فرمان راهنمایی نماید.

جعبه فرمان چیست ؟

این جعبه شامل تمامی اجزای مختلف و کاربردی سیستم فرمان میباشد. قطعات مرتبط به هم درون آن ها قرار دارد و وظیفه جعبه فرمان محافظت از اجزای سیستم فرمان میباشد. جعبه فرمان یکی از اجزای اصلی سیستم فرمان میباشد. شناخت آن میتواند برای بررسی بیشتر سیستم فرمان مگان به ما کمک ویژه ای کند.

انواع جعبه فرمان

دسته بندی خودروها براساس درصد راحتی راننده هنگام کار با فرمان، بررسی کیفیت عملکرد گشتاور و افزایش آن صورت میگیرد.

جعبه فرمان کمکیافزایش نیروی گشتاور دست راننده که به جعبه فرمان توسط غربیلک فرمان مگان منتقل میگردد توسط این مدل جعبه فرمان اتفاق می افتد. در این جعبه فرمان نیروهای الکتریکی و هیدرولیکی به کمک قطعات مکانیکی می آیند. از آنجایی که سفت شدن فرمان مگان و دیگر خودروها باعث آزار راننده میشود پس با فعالیت های این نوع جعبه فرمان رانندگی راحتر برای راننده و کاهش خشکی فرمان اتفاق می افتد.

جعبه فرمان مکانیکیدر این مدل از جعبه فرمان قدیمی، نیروی گشتاور دست راننده توسط بازوها و چرخ دنده ها به چرخ ها انتقال می یابد. این جعبه فرمان از سیستم بسیار ساده ای برخوردار است. استفاده از این نوع جعبه فرمان خستگی زیادی را برای راننده به همراه دارد.

علت آن این است که حرکت غربیلک به دست راننده به نیروی زیادی احتیاج دارد. گاها صدای تق تق فرمان در حالت درجا با استفاده از این جعبه فرمان شنیده می شود که باید بررسی گردد.

جعبه فرمان الکتریکی: این نوع جعبه فرمان برقی مگان و سایر خودرو ها یکی از جدیدترین مدلهای مورد توجه جعبه فرمان نزد خودرو سازان امروزی میباشد. از آنجایی که نیروی این جعبه فرمان به کمک راننده خودرو می آید و جایگزین اجزای تامین کننده هیدرولیک و روغن آن میباشد بنابراین بسیار مورد پسند تولید کنندگان خودرو است.

بیشتر بدانید  همه چیز در مورد خودروی مگان

وظیفه جعبه فرمان در خودرو

از آنجایی که هر یک از قسمت های سیستم فرمان دارای وظایف مختلف و مهمی هستند، جعبه فرمان هم علاوه بر محافظت از اجزای سیستم فرمان، نیروی گشتاور دست راننده را به چرخ ها منتقل میکند. سیستم فرمان های متفاوتی بر روی انواع خودروها وجود دارد اما مگان و سایر خودروها وظایف مشابه و مشخصی دارند.

 • اهرم بندی فرمان باید به صورت خطی باشد که توسط جعبه فرمان حرکت دورانی و چرخشی غربیلک به خطی تبدیل می شود.
 • جابجایی راحت و آسوده دست راننده به همراه کاهش حرکت چرخشی و افزایش گشتاور توسط جعبه فرمان مگان انجام می گردد.

علائم خرابی جعبه فرمان

زمانی که جعبه فرمان ماشین دچار آسیب دیدگی و خرابی میشود زمان تعمیر جعبه فرمان مگان و خودروی شما است. بهتر است برای تعمیر به موقع آن اقدام نمایید. هزینه تعمیر جعبه فرمان مگان و سایر خودروها با توجه به نوع خرابی و آسیب دیدگی آنها متفاوت است و این کار باید توسط افرادی که آموزش تعمیر جعبه فرمان مگان را دیده اند انجام شود. تعمیرگاه رنو با نام تجاری رنو وان (RenoOne) با بیش از ۲۰ سال سابقه در تعمیر جعبه فرمان مگان و سایر خودروهای رنو بهترین گزینه برای تعمیر قطعات خودروی شما می باشد.

 • علت صدای فرمان مگان خرابی جعبه فرمان مگان میباشد. احساس لرزش در فرمان مگان نیز یکی از نشانه های خرابی جعبه فرمان است.
 • لقی جعبه فرمان به صورتی که در هنگام عبور از دست انداز و گردش خودرو صدای تقه می شنوید.
 • کم شدن باد لاستیک ها که زیاد اتفاق می افتد و علت آن سفت شدن غربیلک میباشد.
 • گاها از جعبه فرمان مایعاتی نشت پیدا میکند که در عملکرد گیربکس خودرو اختلال ایجاد میکند و روغن ریزی جعبه فرمان مگان و سایر خودروها از نشانه های خرابی جعبه فرمان مگان و دیگر خودروها میباشد.

علل خرابی جعبه فرمان

تمامی اجزای سیستم فرمان و اجزای جعبه فرمان مگان با یکدیگر مرتبط هستند و شناخت علل خرابی هریک از آن ها می تواند کمک شایان و فراوانی به تعمیر فیوز فرمان برقی مگان، تعویض بوشهای جعبه فرمان خراب و همچنین تعویض بوش جعبه فرمان مگان بکند. در واقع این علائم راهنمای تعمیر جعبه فرمان مگان و سایر اجزای مرتبط با آن می باشد پس با دقت آن را مطالعه فرمایید.

 • زمانی که برای کمتر کردن هزینه های یک خودرو دست به خرید اقلام درجه دو و نامناسب برای سیستم و جعبه فرمان مگان و سایر خودروها میزنید. در بلند مدت این جریان موجب خرابی و آسیب  به قسمتهای مختلف سیستم فرمان و خرابی جعبه فرمان مگان میشود.
 • برای چرخش فرمان در سیستم هیدرولیک هنگامی که از رینگ یا لاستیک های غیراستاندارد استفاده کرده باشید فشار زیاد در بلند مدت موجب خرابی جعبه فرمان مگان و سایر خودروها میشود. شنیدن صدای غیر طبیعی در فرمان مگان یکی از نشانه های خرابی جعبه فرمان مگان میباشد.
 • در صورت خرابی روغن هیدرولیک یا تمام شدن آن و گاها استفاده از روغن های بی کیفیت باید توجه داشته باشید که در بلند مدت این موضوعات سبب خرابی جعبه فرمان میشود.
 • گاها شخص هنگام رانندگی متوجه بی تعادلی در حرکت خودرو می شود که این موضوع یکی از نشانه های خرابی جعبه فرمان مگان و خودروهای دیگر می باشد که باید مورد توجه قرار گیرد.
بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم مگان

تعمیر فرمان برقی مگان

برای تعمیر فرمان برقی مگان، ابتدا باید مشکل را تشخیص دهید. در ادامه به بررسی چندین عامل که باعث ایجاد مشکل می شوند اشاره می کنیم:

برق قطع شده: در این صورت، بررسی کنید که آیا قطعات برقی فرمان برقی، مانند فیوزها، کانکتورها و سیم‌ها سالم هستند یا خیر.

پمپ هیدرولیک فرمان برقی معیوب است: در صورتی که فرمان سنگین و دشوار است، ممکن است پمپ هیدرولیک فرمان برقی خراب شده باشد. در این صورت، باید پمپ را تعمیر یا تعویض کنید.

سنسورهای فرمان برقی معیوب هستند: سنسورهای فرمان برقی به عنوان بخشی از سیستم کنترل فرمان برقی عمل می‌ کنند. در صورتی که یکی از سنسورها معیوب باشد، ممکن است فرمان شما عمل نکند. برای رفع این مشکل، باید سنسورها را تعویض نمایید.

در هر صورت، بهترین راه برای تعمیر فرمان برقی خودروی مگان، مراجعه به تعمیرگاه تخصصی مگان است. شماره تعمیرگاه رنو (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) فروشندگان خودروهای مگان نیز می‌ توانند تعمیرگاه مجاز رنو را به شما معرفی کنند. تعمیر فرمان برقی خودروی مگان به دلیل پیچیدگی و خطر بالای ایجاد خرابی در سیستم فرمان برقی، بهتر است توسط تکنسین‌های ماهر و حرفه‌ای انجام شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *