دلایل نشتی روغن گیربکس مگان چیست؟

نشتی روغن گیربکس مگان از آنجایی که موجب بروز ایراد جدی و دردسرساز برای خودروی شما خواهد شد بسیار حائز اهمیت می‌باشد. روغن گیربکس وظیفه محافظت از قطعات گیربکس از طریق روغن کاری آنها را بر عهده دارد. اگر روغن گیربکس نشت کند و ....
تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

راهنمای مطالعه

نشتی روغن گیربکس مگان از آنجایی که موجب بروز ایراد جدی و دردسرساز برای خودروی شما خواهد شد بسیار حائز اهمیت می‌باشد. روغن گیربکس وظیفه محافظت از قطعات گیربکس از طریق روغن کاری آنها را بر عهده دارد. اگر روغن گیربکس نشت کند و میزانش کاهش یابد بر روی عملکرد گیربکس موثر است و به قطعات گیربکس آسیب‌های جدی وارد می‌کند. (رنگ روغن گیربکس قرمز رنگ است) در مورد نشتی روغن موتور مگان و دیگر خودروها از عوامل مهم خرابی موتور خودرو و عامل ایجاد اختلال در عملکرد تولید نیرو می شود.

به کارگیری روشهای جلوگیری و حل این مشکل می تواند در سلامت عملکرد موتور خودروی شما نقش مهم و بسزایی داشته باشد.

علت نشتی روغن گیربکس مگان

بی شک یکی از ایرادات اساسی در خودرو که به شدت پیشنهاد می‌شود در صورت مشاهده برای جلوگیری از آسیب‎های جدی تر و هزینه بیشتر برای تعمیر سریعاٌ به تعمیرگاه مجاز رنو مراجعه و یا با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس بگیرید، بحث روغن ریزی خودرو است. در این مورد راه‌های شناسایی اینکه مشکل در کجای خودروی شما قرار دارد بسیار حائز اهمیت است! البته سعی کنید با راه حل‌های مبتدی برای رفع موقت مشکل آشنا شوید تا بتوانید در زمان صرفه جویی کنید.

اصلی‌ ترین دلایل برای نشت روغن گیربکس مگان

به محض روشن شدن خودرو و شروع کار موتور انواع روغن موتور در هر قسمت برای عملکرد بهتر آن قسمت با فشار بالا به جریان در می‌ آید. این سرعت بالا در جریان روغن منجر به این می‌ شود که روغن به دنبال کوچک‌ ترین روزنه برای خروج باشد. حال در نظر بگیرید که حفره‌ای هر چند کوچک و یا حتی درست آب بندی نشدن قطعات در موتور می‌ کند این امکان را به روغن بدهد که نشتی پیدا کند. نشتی منجر به کاهش سطح روغن می‌ شود و در نتیجه عملکرد و سلامت قطعات را مورد تاثیر قرار می‌دهد.

اگر شاهد نشتی روغن از خودروی خود بودید باید در اولین مرحله محل روغن ریزی را مشخص کنید. اینکه بدانید روغن در کدام محل نشتی دارد در برطرف ساختن این نشتی بسیار موثر است.

موتور خودرو چیست ؟

تولید نیروی اصلی خودرو برای حرکت در اصل برعهده ی موتور خودرو میباشد که قلب هر خوردویی محسوب میشود. تولید قدرت یکی از وظایف اصلی قطعات الکتریکی و مکانیکی هر خودرو محسوب میشود. پیچیدگی اجزای تشکیل دهنده سیستم هر خودرویی بسیار زیاد است و هرکدام کارکرد و وظیفه ی مختص به خود را برای کارکرد بهتر خودرو ایفا میکنند.

با توجه به نوع خودرو، موتورهای به کاررفته در آنها نیز متفاوت است و با توجه به آن روغن موتور قابل استفاده در آن نیز تفاوت دارد. نشتی روغن موتور مگان و دیگر خودروها با توجه به نوع موتور آنها متفاوت است. دلایل کلی و مهمی نیز وجود دارد که بیانگر نشتی روغن موتور مگان و سایرخودرو ها است و شناخت آنها در سلامت موتور خودرو نقش مهمی را ایفا میکند.

دلایل نشتی روغن موتور خودرو

روغن ریزی موتور خودرو زمانی قابل مشاهده است که زیر ماشین بررسی گردد. در صورت کثیفی و سیاه بودن زیر ماشین از نشتی روغن موتور مگان و خودروی خود اطمینان حاصل کنید و بهتر است برای حل این مشکل اقدامات لازم را انجام دهید. نشتی روغن موتور مگان و دیگر خودروها به یکی از علل زیر میباشد.

 1. زمانی که واشر آب بندی کاتر دچار کهنگی و گشادی میشود روغن ریزی اتفاق می افتد.
 2. در صورتی که از ماشینهای هیدرولیک برخوردار هستید نقص فنی در مخزن هیدرولیک خودروی شما میتواند باعث نشتی روغن موتور مگان و خودروی شما گردد.
 3. خرابی و فرسودگی پلوس که از قطعات مهم هر خودرویی محسوب میشود یکی از عوامل اصلی روغن ریزی هر خودرویی محسوب میشود.
 4. آخرین و مهمترین علت نشتی روغن موتور مگان و دیگر خودروها موجود بودن سوراخ یا ترک در کارتر ( محفظه روغن ) میباشد که عوارض زیادی برای موتور خودرو به همراه دارد. این نوع از خرابی محفظه از بدترین نوع خرابی برای موتور خودرو است.
بیشتر بدانید  زمان تعویض روغن گیربکس مگان

انواع نشتی روغن از خودرو

از آنجایی که سیستم خودرو از قطعات و بخش های مهمی تشکیل شده پس علاوه بر موتور بخش های دیگر مانند جعبه دنده نیازمند روغن است. با این توصیف ممکن است هر بخشی دچار روغن ریزی شود. آشنایی با انواع روغن ریزی و نشتی روغن میتواند در شناسایی قسمت خراب به شما کمک کند

روغن ریزی از بخش ترمز

روغن ترمز به این علت در سیستم یک خودرو دارای اهمیت است که در صورت نبود آن قفل شدن ترمز و در نتیجه فجایع بزرگی اتفاق می افتد. باید هنگام خرید روغن ترمز به رنگ آن توجه کنید زیرا شباهت زیادی به ضدیخ ( رنگ سبز ) دارد و ممکن است دچار اشتباه شوید. در صورت خرابی برای سیستم ترمز ممکن است نشتی روغن اتفاق بیوفتد که در نتیجه باعث از کار افتادن ترمز میگردد.

روغن ریزی از بخش گیربکس

به علت شباهت زیاد روغن موتور و روغن گیربکس بسیاری از افراد هنگام خرید دچار اشتباه میشوند. برای تشخیص این دو روغن باید هنگام روغن ریزی با بررسی بخش آسیب دیده متوجه بخش گیربکس و موتور شوید. گیربکس نیز دارای بخش هایی همچون سنسور دور موتور، کاسه نمد و واشر درب میباشد که خرابی در هرکدام موجب روغن ریزی گیربکس میشود.

نشتی روغن موتور

روغن موتور در اصل یک مایع به رنگ قهوه‌ ای است که لغزنده می‌ باشد و اصلاً دارای بو نیست! غلظت روغن موتور خیلی زیاد به نظر نمی رسد. از روی رنگ و بوی روغن‌ها می‌توان نوع آنها را شناسایی کرد.

روغن ریزی خودرو از بخش هیدرولیک

روغن هدرولیک قرمز رنگ است و از غلظت کمتری در مقایسه با روغن موتور برخوردار است. از خواص این روغن می‌توان به تمیزکنندگی اشاره کرد. روغن هیدرولیک اگر با صابون دست ترکیب بشود واکنش شیمایی ایجاد می‌کند. یک نکته در مورد تشخیص سریع روغن هیدرولیک است است که این روغن از غلظت و لغزندگی بسیار کمی برخوردار است و همچنین در اثر ترکیب با حتی آب خاصیت تمیز کنندگی آن از بین می‌ رود.

نشت روغن گیربکس مگان

تشخیص نسبی این روغن نیازمند دقت بالا است. شباهت بالای این روغن به روغن موتور تشخیص را کمی سخت می‌کند. یعنی با لمس کردن قابل تشخیص نمی‌باشد. در خودروهای اتوماتیک روعن گیربکس اتوماتیک به روغن هیدرولیک فرمان بسیار شبیه است. طریق تشخیص محل نشتی این روغن بسیار سخت است و نیازمند بررسی همه جانبه و تخصصی دارد.

بیشتر بدانید  علائم خرابی دسته موتور شاتونی مگان

نقاط بسیار پرتکرار در نشت روغن گیربکس عبارتند از:

 • پیچ تخلیه در گیربکس
 • نشت از کنار سنسورهای دور موتور
 • نشت از کنار سنسورهای دنده عقب
 • کاسه نمد سر شفت کلاچ
 • کاسه نمد سرپلوس
 • واشر درب گیربکس
 • واشر ساعت گیربکس اتوماتیک
 • شیربرقی‌های کنترل جریان روغن گیربکس اتوماتیک
 • شکستگی پوسته گیربکس

این مورد را باید همیشه در نظر داشت که اگر روغن گیربکس را به صورت دستی تخلیه کنید، حرارت و اصطکاک افزایش می‌یابد و همچنین روانکاری قطعات دچار کاهش می‌ شود که در این صورت عوارض بسیار جدی و غیرقابل جبرانی برای قطعات داخل گیربکس به وجود خواهد آمد. برای خودروهای اتوماتیک کمی اوضاع وخیم‌ تر خواهد بود زیرا نشت روغن گیربکس در این خودروها کاهش قدرت گیربکس، خرابی قطعات الکترونیکی گیربکس و حتی خود گیربکس را به دنبال دارد.

طراحی و عملکرد گیربکس

وقت آن رسیده است که در مورد گیربکس کمی بیشتر بدانیم. مهم‌ترین مجموعه در قسمت سیستم انتقال قدرت گیربکس است. گیربکس خود متشکل از پوسته، شفت و چندین چرخ دنده می‌باشد. نکته مهم در عملکرد گیربکس این است که چرخ دنده‌هایی که گفتیم در گیربکس موجود است برای چرخش پیوسته خود و اینکه دچار اصطکاک و آسیب نشود نیازمند روغن کاری مداوم است. اینجاست که اهمیت روغن گیربکس چشمگیر می‌شود. روغن گیربکس در اصل وظیفه مرطوب، نرم و خنک کنندگی جعبه دنده و چرخ دنده‌ها را بر عهده دارد.

نکته مهم دیگر است که فرقی در ساختمان اصلی گیربکس در خودروهای دنده دستی و دنده اتوماتیک وجود ندارد و فقط از جهت عملکرد کمی متفاوت هستند. امروزه دیگر خودروهای دارای گیربکس دستی محبوبیت خود را از دست داده‌اند و تمامی خودروها به سمت گیربکس اتوماتیک شدن در حال پیشرفت هستند. اگر خودروی شما مگان است حتما مطب مربوط به تعمیر گیربکس مگان را مطالعه فرمایید.

بررسی هفت نقطه اصلی در گیربکس در صورت بروز نشتی روغن گیربکس مگان

شاید به نظر برسد که با بررسی زیر خودرو چند ساعت پس از توقف به سادگی می‌توان روغن ریزی خودرو را تشخیص داد ولی این کار چندان هم ساده و دقیق نمی‌باشد. در هر نوع خودرو ۷ نقطه اساسی برای بررسی روغن ریزی وجود دارد. این هفت نقطعه عبارتند از:

 • کاسه نمد دیفرانسیل
 • کاسه نمد میله تعویض دنده
 • کاسه نمد شفت اصل
 • فشنگی دنده عقب
 • بررسی سنسورهای سرعت
 • روغن ریزی محل اتصال پوسته کلاچ و پوسته گیربکس
 • وجود شکستگی یا ترک خوردگی روی پوسته کلاچ یا پوسته گیربکس

عمده دلایل نشت روغن گیربکس مگان

برای نشتی روغن گیربکس مگان یکسری دلایل بیشترین میزان تکرار را دارند و جزو دلایل اصلی محسوب می‌شوند. آشنایی با این دلایل به شما در جهت رفع مشکل کمک بسزایی خواهد کرد.

 • کیفیت پایین ریخته گری دنده‌ها
 • پایین بودن کیفیت بدنه
 • نشت روغن گیربکس در اثر لغزش دنده
 • روغن گیربکس به دلیل داغی جعبه دنده نشت پیدا کند
 • نشت روغن گیربکس در اثر خرابی محفظه
 • ریزش روغن در شفت
 • پایین بودن کیفیت خود روغن مصرفی
 • واشرهای بی کیفیت
 • تفاوت بالای فشار هوای درون و بیرون گیربکس
بیشتر بدانید  دود آبی در مگان به چه معناست؟

عواض نشتی روغن موتور

از آنجایی که نشتی روغن موتور مگان و سایر خودروها امری جدی است باید پس از آگاهی از آن سریعا برای تعمیر و رفع آن اقدام نمود. گاها نشتی روغن ترمز به قدری به سلامت خودرو آسیب میزند و هزینه های بالایی دارد که فروش آن برای شخص به صرفه تر است. بخشی از خرابی های ناشی از نشتی روغن ترمز مگان و سایر خودروها به شرح زیر است.

 • سوختن موتور خودرو ( در این صورت عملا خودرو ارزشی ندارد و فروش آن به صرفه تر است.)
 • ایجاد چسبندگی بین سیلندرها و پیستون ها  و چسبندگی بین سوپاپ ها و گاید ( برای رفع این مشکل باید به نمایندگی و مکانیکی های معتبر مراجعه نمود. )
 • خرابی سوپاپ ها و فنر آن
 • خرابی میل لنگ
 • خرابی یاتاقان

عوامل مهم در خرید روغن موتور

هنگام خرید روغن موتور باید به یک سری عوامل مهم توجه نمود تا بهترین خرید ممکن را تجربه کرد.

کیفیت روغن موتور

اگر کیفیت روغن موتور قابل استفاده در خودروی شما پایین باشد عملکرد خودرو هم دچار اختلال میشود و باعث نشتی روغن موتور مگان و سایر خودروها و کم شدن روغن موتور میشود. هنگام خرید روغن موتور به کیفیت و مطلوب بودن آن توجه ویژه نمایید. توجه به خاصیت ویسکوزیته و گرانروی در هنگام خرید روغن موتور از مولفه های مهم محسوب میگردد.

قیمت روغن موتور

علاوه بر کیفیت روغن موتور، قیمت آن با توجه به ویژگی ها و مواد موجود در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. گاها ممکن است یک روغن موتور درجه سه با قیمت روغن موتور درجه یک به فروش برسد!

دلایل شارژ مجدد روغن موتور در مدت معین

روانکاری میان قطعات موتور خودرو برای جلوگیری از اصطکاک در هر خودرویی وظیفه روغن میباشد. در صورتی که روغن دچار آلودگی و ناخالصی گردد ممکن است این موضوع باعث خرابی قطعات شود بنابراین پیشنهاد شود که چند وقت یکبار روغن موتور شارژ شود. خنک سازی موتور و قطعات آن نیز از دیگر فواید روغن است که ضرورت وجود آن را تایید میکند.

سخن پایانی

نشتی روغن موتور مگان و سایر خودروها و کشف علت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. شناخت علل آن و مراجعه به مراکز مکانیکی معتبر میتواند خودروی شما را از یک فاجعه نجات دهد. علت نشتی روغن موتور مگان و دیگر خودروها صرفا فنی نیست و گاها با تعویض یک قطعه کوچک در موتور ممکن است به آسانی رفع گردد. بنابراین شناخت عوامل نشتی روغن موتور میتواند به شما این امکان را دهد که قبل از بروز مشکلات بزرگتر آن را رفع کنید.

این مقاله در مورد علت نشتی روغن گیربکس مگان فراهم شده است و سعی کردیم تمامی دلایلی که منجر به نشت روغن گیربکس مگان می‌ شود را برای شما شرح دهیم تا در صورت مشاهده چنین مشکل سریع‌تر به راه حل ممکن دسترسی پیدا کنید. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

4 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  خودرو مگان 2000 اتومات دارم مدل 87
  خودرو بنده از پشت توربین بین موتور و گیربکس روغن ریزی دارد
  چند جای مختف بردم و کلی هزینه کردم ولی برطرف نشد و بهم پیشنهاد دادن که باید گیربکس را تویض کنیم
  آیا نیاز به این کار هست امکانش هست راهنمایی کنید ….؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای نشتی روغن نیازی به تعویض گیربکس و هزینه تعویض گیربکس بسیار زیاد است
   برای برطرف کردن نشتی روغن گیربکس به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید و تعمیرگاه برای تعمیر نشتی گیربکس یک سال گارانتی بدون قید و شرط دارد

  2. سلام
   خودروی مگان ۲۰۰۰ دارم مدل ۹۰ بعد تعویض روغن گیربکس از بالای خنک کن نشتی روغن پیدا کرده
   ولی متاسفانه عیب رو پیدا نمی کنم

   1. درود
    دوست عزیز حجم روغن گیربکس شما زیاده،‌ بالای خنک کن محفظه تخلیه هوای گیربکس می باشد که به دلیل زیاد بودن حجم روغن از اون قسمت بیرون می زنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *