دلیل نشتی آب رادیاتور یا آب ضد یخ چیست؟

برای خنک کردن اجزای داخلی موتور هر خودرویی نیاز به یک مایع خنک کننده احساس می شود. این مایع باید خاصیت خنک کنندگی داشته باشد. نکته ی قابل توجه این است که باید هیچ گونه املاحی در این مایع دیده نشود. علت این موضوع این است که عملکرد خود را به بهترین نحو و ...
علت جوش آوردن موتور خودرو چیست؟

راهنمای مطالعه

نشتی آب رادیاتور یکی از موضوعات مهم و قابل توجهی است که اکثر رانندگان خودرو باید به آن توجه نمایند. رادیاتور با خنک نگه داشتن اجزای داخلی موتور که از طریق گردش آب درون آن انجام میدهد مانع از جوش آوردن خودرو می شود. آشنایی با رادیاتور و دلایل نشتی آب ضد یخ می تواند برای حفظ سلامت خودروی شما بسیار مفید باشد.

آب رادیاتور چیست؟

برای خنک کردن اجزای داخلی موتور هر خودرویی نیاز به یک مایع خنک کننده احساس می شود. این مایع باید خاصیت خنک کنندگی داشته باشد. نکته ی قابل توجه این است که باید هیچ گونه املاحی در این مایع دیده نشود. علت این موضوع این است که عملکرد خود را به بهترین نحو و بدون هیچ گونه اختلالی انجام دهد. در ترکیب این مایع آبی با کیفیت مقداری ضد یخ نیز برای کمک به خنک کنندگی اجزای سیستم موتور موجود است.

پارامترهای مهم در انتخاب آب رادیاتور

انتخاب نوع نامناسب از آب و ضد یخ برای سیستم خودرو می تواند به رادیاتور و موتور خودرو آسیبات جدی وارد کند. در نتیجه هزینه های هنگفتی برای دارنده خودرو به همراه دارد. برای انتخاب نوع مناسب آب باید به یک سری ویژگی ها و پارامترهای مهم توجه نمود تا از آسیب رسانی حداقل به خودرو جلوگیری کرد.

 1. استفاده از آب مقطر به جای آب معمولیآب معمولی به علت داشتن املاح در خود باعث خوردگی بدنه رادیاتور و از بین رفتن آن می شود.
 2. استفاده از مایع خنک کننده در کنار ضد یخبه علت عدم وجود ناخالصی در این نوع مایعات که همراه با ضد یخ خاصیت خنک کنندگی را به اجزای موتور می بخشد از خرابی رادیاتور و موتور جلوگیری می شود.

رنگ آب های رادیاتور

یکی از تفکرات اشتباهی که در مورد رنگ آب رادیاتور وجود دارد این است که تفاوت رنگی آن در کیفیت آب رادیاتور دخیل است اما این یک باور اشتباه است. انتخاب آب ضد یخ هایی با تناژهای رنگی سبز تا زرد در کیفیت آن ها تاثیری ندارد و انتخاب آنها سلیقه ای میباشد.

بیشتر بدانید  چگونه عمر خودروهای رنو را افزایش دهیم؟

علل نشتی آب رادیاتور

از آنجایی که علل نشتی آب ضد یخ زیاد است پس شناخت آنها و توجه به رفع آنها برای حفظ سلامت خودرو بسیار مهم است.

 • عملکرد نادرست ترموستات و بالای رفتن دمای موتور خودرو فشار زیادی را به رادیاتور وارد کرده و این موضوع باعث آسیب رسانی جدی به دیواره آن می شود و به تبعیت از آن، کاهش و نشتی آب رادیاتور به وجود می آید.
 • استفاده از ضد یخ نامناسب برای رادیاتور خودرو موجب کاهش آب زودتر از قرار موعود شده که این موضوع باعث کاهش و نشتی آب ضد یخ می شود.
 • اگر در سرویس های سالانه خودروی خود هواگیری رادیاتور رو انجام دهید این موضوع مانع از کاهش ضد یخ و نشتی آب رادیاتور می شود.
 • قدیمی بودن رادیاتور یک خودرو در کنار پوسیدگی، ترک های دیواره و زنگ زدگی آن موجب اختلال در عملکرد رادیاتور و نشتی آب ضدیخ از آن می شود.
 • پرکردن رادیاتور با مقدار بیش از حد آب ضد یخ باعث سرریز شدن آن شده و  با بالا رفتن فشار وارده به رادیاتور این موضوع موجب کاهش خنک کنندگی موتور خودرو می گردد.
 • گاها نشتی آب رادیاتور در اثر خرابی، ترک و سوراخ بودن شلنگ های به کار رفته در رادیاتور اتفاق می افتد که توجه به آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع شلنگ های موجود در سیستم رادیاتور خودرو نقش مهمی در خنک کنندگی دارد و گردش آب ضد یخ بین رادیاتور و موتور در آن اتفاق می افتد که توجه به آن حائز اهمیت است.

علل خرابی رادیاتور

 • وجود سوراخ یا ترک در مخزن آب رادیاتور
 • آسیب دیدگی لوله و شلینگ های انتقال آب
 • خراب شدن ترموستات و واتر پمپ
 • اتصالات نادرست و دارای مشکل در رادیاتور

علائم خرابی رادیاتور و نشتی آب رادیاتور

طراحی سیستم هوشمند انواع خودروی های موجود در بازار به گونه ای است که کوچکترین مشکلات ناشی از خرابی هرقسمت از خودرو را با روشهای مختلف به دارنده خودرو بیان کند تا برای رفع مشکل به نمایندگی مجاز مراجعه شود. بالا رفتن دمای داشبورد خودرو و روشن شدن چراغ دمای خودرو، دو عامل نشان دهنده ایجاد اختلال در سیستم خنک کنندگی خودرو است. تشخیص اینکه خرابی رادیاتور یا نشتی آب ضد یخ اتفاق افتاده است به صورت چشمی امکان پذیر است.

 1. برای اینکار ابتدا باید مدتی صبر کنید تا دمای خودرو کاهش یابد.
 2. اطمینان حاصل کنید که مایع نشت شده کولانت (نوعی آب ضدیخ) است و سپس به بررسی بپردازید.
 3. در صورت کم بودن میزان آب ضد یخ به بررسی رادیاتور بپردازید تا از محل نشتی آب رادیاتور اطلاع یابید.
 4. توجه کنید که نه تنها ترک و سوراخ بلکه زنگ زدگی و فرسودگی رادیاتور، یکی از عوامل مهم نشتی آب ضد یخ است.
 5. پس از بررسی و پیدا کردن محل نشتی آب رادیاتور به یک تعمیرگاه معتبر برای رفع مشکل مراجعه فرمایید.
بیشتر بدانید  دلایل بیشتر شدن صدای موتور ال 90

روشهای جلوگیری از خرابی رادیاتور

 • برای جلوگیری از نشتی آب ضد یخ و خرابی رادیاتور باید به بررسی مداوم و دوره ای موتور خودروی خود بپردازید. بهتر است برای اینکار به نمایندگی مجاز رنو و مراکز معتبر مکانیکی مراجعه کنید و بدون دانش و حرفه وارد اینکار نشوید.
 • تعویض سالانه و چند ماه یکبار آب ضد یخ با توجه به مقدار کارکرد خودرو توسط راننده، می تواند در جلوگیری از خرابی و نشتی آب رادیاتور موثر واقع شود.

سخن پایانی

خنک کنندگی اجزای داخلی موتور هر خودرویی به قدری دارای اهمیت ویژه است که عدم توجه به آن موجب آسیب رسانی جدی به موتور و سیستم خودرو می شود. توجه به عملکرد صحیح رادیاتور به عنوان یکی از ابزار خنک کننده در کنار کیفیت مایع و آب ضد یخ می تواند نقش مهمی در عملکرد صحیح خودروی شما ایفا کند.

آشنایی با نشانه های خرابی رادیاتور و نشتی آب ضد یخ یکی از مواردی است که شما را از یک شخص آماتور به شخصی حرفه ای و با آگاهی تبدیل می کند تا در صورت لزوم دست به آچار شوید یا حداقل از علت خرابی رادیاتور اطلاع داشته باشید و نگران نشوید. در صورت بروز هرگونه مشکل حتی در صورت آگاهی از آن اگر فرد فنی نیستید بهتر است به یک مکانیکی یا تعمیرگاه معتبر رنو مراجعه فرمایید تا شخص تعمیرکار به بهترین نحو ممکن با دانش و تخصص خود خودروی شما را سالم تحویل دهد. شماره تماس تعمیرگاه رنو جهت مشاوره و تعمیرات تخصصی (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *