تعویض تسمه تایم مگان

معمولا تسمه تایم اورجینال چیزی حدود ۶۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر برای شما کار میکند که چیزی در حدود ۳ سال می شود و زمانی که این حدود گذشت و شما همچنان از ماشین خود استفاده‌ کنید باعث پارگی تسمه‌ تایم و آسیب رساندن‌ به موتور می شوید....
بهترین زمان تعویض تسمه تایم ال ۹۰

راهنمای مطالعه

تسمه تایم مگان یک تسمه محرک مکانیکی بدون لغزش از جنس لاستیک می باشد که در موتور خودرو قرار می گیرد و وظیفه آن انتقال قدرت میل لنگ خودرو به میل سوپاپ است که در موتور اصلی خودرو به صورت تراکم، مکش، انفجار و تخلیه کار می کند. تسمه تایم به شکل کمربند دندانه دار منعطف با دندانه های قالب گیری شده‌ روی سطح دیده‌ می شود. وظیفه تسمه تایم مگان متناسب با موقعیت پیستون ها، تنظیم زمان درست باز و بسته‌شدن سوپاپ ها می باشد.

آموزش تعویض تسمه تایم مگان

برای تعویض تسمه تایم مگان ابتدا باید توجه داشته باشیم که آیا تسمه تایم سالم هست یا خیر؟ در ابتدا بخش پمپ بنزین خود رو را باز کنید و از شخصی بخواهید که ماشین را استارت بزند. با هر بار استارت زدن فولی دورمیل سوپاپ به میزان نیم دور حرکت می کند و جابه جا می شود. با ادامه استارت، اگر متوجه کوچکترین تغییر در حالت تسمه شدید باید نسبت به تعویض تسمه تایم مگان اقدام کنید.
برای تعویض تسمه تایم مگان ابتدا قاب های محافظ تسمه تایم را باز کنید و بعد از آن موتور را در حالت تایم بگذارید (سیلندر ۱ و ۴ در نقطه مرگ بالا قرار گیرد). خب حالا وقت تعویض تسمه تایم مگان می باشد. وقتی چرخ دنده‌های میل سوپاپ را باز کردید، تعجب نکنید که که خار یا شاخصی برای بستن‌ ندارد، شما باید دو عدد کاسه نمد ته‌ میل سوپاپ را از قسمت پلاستیکی وسط آن سوراخ کنید یا با پیچ گوشتی کاسه نمد را خارج کنید. بعد از آن میل لنگ را قرار دهید و آن را تایم کنید.

طول عمر تسمه تایم مگان

معمولا کارکرد تسمه تایم اوروجینال بین ۶۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر می باشد که در صورت کارکرد بیشتر تسمه تایم پاره می شود و به موتور ماشین آسیب وارد می کند.
چیزی که باعث افزایش طول عمر تسمه تایم می شود:

۱ – خرید قطعه باکیفیت و اصل است چرا که در غیر آن صورت شما باید خیلی زود اقدام به تعویض تسمه تایم رنو مگان کنید.
۲ – خورد را به مدت طولانی روشن نزارید چرا که تاثیر منفی بر عمر تسمه تایم می گذارد.
۳ – دور بالا برای موتور خودرو توصیه نمی شود، چراکه باعث کاهش عمر تسمه تایم مگان می شود.

دلیل تعویض تسمه تایم مگان

تسمه تایم به مرور زمانی که شما از خودرو استفاده می کنید، فرسوده‌ می شود و مانند تمام قطعات دیگر خودرو نیاز به تعویض پیدا می کند. اما چه زمانی می توان متوجه شد که تسمه تایم نیاز به تعویض دارد:

 • زمانی که صدای نابهنجاری مثل تیک تیک از داخل موتور خودرو به گوش رسید، هر چند ممکن است به علت فشار پایین روغن موتور یا حتی کم بودن آن باشد. در هر صورت ماشین را به تعمیرگاه ببرید.
 • هنگامی که ماشین را استارت میزنید موتور خودرویتان روشن نمی شود.
 • زمانی که تسمه تایم در خودرو خراب باشد باعث خوردگی و شل شدن آن می شود و حالت سفت بودن نسبت به قبل را ندارد، در نتیجه هنگام سرعت بالای خودرو، دور موتور بیشتر از اندازه معمولی می شود.
 • خروج دود غیرمعمولی از اگزوز می تواند نشانه خرابی تسمه تایم باشد.
بیشتر بدانید  دود آبی در مگان به چه معناست؟

هزینه تعویض تسمه تایم مگان

هزینه تعویض تسمه تایم مگان بستگی به نوع مگان دارد، ولی معمولا در نمایندگی ها چیزی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومن می باشد.

خرید تسمه تایم مگان

شما می توانید خدمات تعویض تسمه تایم مگان را در هر تعمیرگاه خودرو و یا نمایندگی های خودرو مگان خریداری کنید و سفری امن و بدون دغدغه رابرای خود به ارمغان بیاورید.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم رنو مگان

معمولا تسمه تایم اورجینال چیزی حدود ۶۰ تا ۸۰ هزار کیلومتر برای شما کار میکند که چیزی در حدود ۳ سال می شود و زمانی که این حدود گذشت و شما همچنان از ماشین خود استفاده‌ کنید باعث پارگی تسمه‌ تایم و آسیب رساندن‌ به موتور می شوید. پس بهترین زمان تعویض تسمه تایم مگان یا مگان اتومات همین وقت است. تعویض تسمه تایم مگان 1600 یا 2000 نیز به همین صورت می باشد که می توانید با مراجعه به نمایندگی های خودرو مگان یا تعمیرگاه های مرتبط با آنها اقدام کنید.

وظیفه تسمه تایم مگان چیست؟

امکان انتقال حرکت از میل لنگ خودرو به میل سوپاپ از جمله وظایف تسمه تایم مگان می باشد. در واقع تسمه تایم کار بازو بسته کردن منظم وسروقت سوپاپ های هوا و دود را به عهده دارد و یکی از دلایلی که ماشین خاموش می شود هم همین موضوع می باشد.

تعویض تسمه تایم مگان را در کدام تعمیرگاه انجام دهیم؟

بهتر است برای تعویض تسمه تایم مگان خودروی خود به نمایندگی های مگان بروید یا به تعمیرگاه هایی مراجعه کنید که مورد اعتماد شما و مرتبط با صنف نمایندگی خودرو می باشند.

علت پاره شدن تسمه تایم مگان

همانطور که قبلا گفته شد زمانی که تایم تسمه تایم از مهلت معین خارج شود و شما آن را تعویض نکنید سبب پارگی تسمه تایم می شود زمانی که تسمه تایم فرسوده شود علاوه بر اینکه به دندانه‌های اطراف آسیب می رساند، پاره‌ نیز می شود. شل بودن تسمه تایم و خرابی بلبرینگ می تواند یکی دیگر از علت های پارگی تسمه تایم مگان باشد.

بیشتر بدانید  دلایل نشتی روغن گیربکس مگان چیست؟

علائم تنظیم نبودن تسمه تایم مگان 2000 اصلی

با مراجعه به تعمیرگاه های غیر تخصصی ممکن تسمه تایم شما را بد کار گذاشته باشند. همچنین ممکن است تعمیرکار تسمه تایم را با ابزارهای مخصوص خود تعویض نکن که منجر به تنظیم نبودن تسمه تایم می شود.

بهترین مارک تسمه تایم مگان

کیت تسمه تایم مگان ۲۰۰۰ اصلی ساخت فرانسه، از جمله بهترین مارک کیت تسمه تایم خودروهای سایپا و ایران خودرو می باشد. این مارک ضمانت اصالت کالا دارد و می توانید از خرید آن مطمئن باشید.

 نشانه های خرابی تسمه دینام چیست؟

تسمه دینام با نام هایی همچون تسمه کولر و تسمه هیدرولیک بین رانندگان معروف است. خراب شدن تسمه دینام مگان را می توان ازعلائمی مثل چرب شدن زیاد تسمه دینام، خشک شدن بیش از حد آن، ساییدگی اطراف تسمه یا حتی پارگی آن بیان کرد. به محض خراب شدن تسمه دینام ماشین خاموش می شود و شما نیاز پیدا می کنید که به تعمیرگاه مگان مراجعه کنید.

از نشانه های خرابی تسمه دینام می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. شنیدن‌ صدای تیک تیک از کاپوت ماشین.
 2. فرمان ماشین سفت می شود و کولر کار نمی کند.
 3. زمانی که خودرو را به حرکت درآورید و دور موتور به هیچ علتی بالا رفت و گرمای زیادی را از کابوت احساس کردید حتما سری به تسمه دینام بزنید.
 4. ممکن است تسمه پاره یا ترک خورده‌باشد.
 5. روشن شدن چراغ باتری یکی دیگی از عواملی است که نشان میدهد تسمه خراب شده‌ و نیاز به تعویض ندارد.

عوارض پاره شدن تسمه دینام چیست؟

تسمه های مار پیچ قدرت را به کمپرس کولر، فرمان هیدرولیک، پروانه رادیاتور و پمپ انژکتور انتقال می دهند و باعث به کار افتادن‌ موتور ماشین می شوند. اگر تسمه دینام پاره شود، تمامی قطعات موتور ماشین از کار می افتد و خودرو شما خاموش می شود، موتور بیش از حد داغ می شود و آسیب های جدی ای به خود وارد می کند.

در صورت پاره شدن تسمه دینام چه کنیم؟

خودرو ها بعد از مدتی دچار بیماری می شوند، یکی از همین مشکلات، پاره شدن تسمه پروانه خودرو می باشد. تسمه اصلی موتور که با به حرکت درآوردن میل لنگ باعث به حرکت درآمدن پمپ آب، پمپ هیدرولیک، پمپ آب، دینام و سایر ابزارها مثل کمپرسور کولر می شود. پاره شدن تسمه دینام مگان موجب از کار افتادن ابزارهای حیاتی خودرو مثل سیستم فرمان، اختلال رد سیستم برق و خنک کننده‌های خودرو می شود که بعداز چند دقیقه باعث خاموش شدن‌خودرو می شود.

بیشتر بدانید  دلایل کم شدن سرمای کولر مگان چیست؟

در هنگام پاره شدن تسمه دینام می توانید به صورت موقتی خود را بکار بیندازید تا به تعمیرگاه رنو برسید. طنابی بلند بگیرید و آن را به دور پولی ادوات پیشرانه خودرو بپیچید. بهتر است طنابی که استفاده می کنید نازک باشد، اگر طناب نازک ندارید، الیاف طناب بزرگ را باز کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید. از جوراب زنانه یا حتی لباس کهنه استفاده کنید، لباس کهنه را باریک برش داده و به دور پولی ابزار ادوات پیشرانه می پپیچید.

طول عمر تسمه دینام مگان

امروزه با استفاده از موادی باعنوان EPDM در تولید تسمه دینام ها باعث افزایش طول عمر تسمه ها شده‌اند. این مواد با کیفیت عالی و فوق العاده ای که دارند سبب شده‌که طول عمر تسمه دینام هابه حدود ۱۵۰ هزار کیلومتر افزایش پیداکند.

تعویض تسمه تایم مگان اتومات

بر اساس کیلومتر هایی که شرکت سازنده در بخش نمایشگر ماشین تنظیم کرده است، میتوانید نسبت به تعویض تسمه تایم مگان اتومات اقدام کنید. در هنگام تعویض تسمه تایم مگان اتومات حتما از بلبرینگ ها هم دیدن کنید که امکان دارد بلبرینگ های هرزگرد خراب یا آسیب دیده‌ باشند. بهترین زمان برای تعویض تسمه تایم مگان اتومات زمانی است که خودروی شما مسافتی بالغ بر ۸۰ هزار کیلومتر را طی کرده باشد، از ان پس نسبت به تعویض تسمه دینام اقدام کنید.

تعویض تسمه دینام مگان 2000

زمانی که عمر تسمه دینام پایان یابد، ترک های ریز و درشتی در قسمت داخلی آن برمی دارد و همچنین شما صدای تیک تیک از تسمه، هنگام استارت زدن ماشین می شنوید. پارگی تسمه نیز یکی دیگر از علت هایی است که شما باید نسبت به تعویض تسمه دینام ۲۰۰۰ اقدام کنید. تعویض تسمه دینام ۲۰۰۰ باید توسط تعمیرکار انجام شود. اما در مواقع اضطراری شما می توانید خودتان نسبت به تعویض تسمه اقدام کنید. ابتدا مسیر تسمه را دنبال کنید که شاهد حداقل دو غلتک بدون شیار خواهی بود، یکی از این غلتک ها دارای حالت سفت کن می باشد. با باز کردن پیچ غلتک تسمه ی شل شده، می توانید تسمه را خارج کنید و تسمه جدید را جایگزین آن کنید.

زمان تعویض تسمه تایم مگان 1600

جوش آوردن خودرو، اختلال در کنترل فرمان هیدرولیک و روشن شدن چراغ باتری از جمله عواملی است که نشان‌ می دهد شما باید نسبت به تعویض تسمه تایم مگان 1600 اقدام کنید.

یک پاسخ

 1. سلام خدمت مدیریت خوبه تعمیرگاه رنو وان
  بنده خودروی مگان ۲۰۰۰اتومات دارم تسمه تایم رو تازه تعویض کردم چند وقت پیش از قسمت درب سوپاپ نشتی روغن داشت که روی تسمه تایم هم ریخته شده و چرب شده بود
  آیا نیاز به تعویض مجدد تسمه تایم هست یا خیر..؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *