زمان تعویض روغن گیربکس مگان

تعویض روغن رنو سیمبل

راهنمای مطالعه

تعویض روغن گیربکس مگان یکی از کارهای بسیار حیاتی در سیستم گیربکس می باشد که در صورت نشتی یا کاهش آن منجر به خسارات بی شماری می‌شود. روغن دنده خودرو به صورت مداوم سعی می‌کند تا آسیب هایی را که به گیربکس وارد می‌شود را کاهش دهد و آن را در اوج کار خود نگه دارد. اما مانند بسیاری از روان کننده‌ها، ممکن است در نهایت نیاز به تعویض داشته باشد. زمانی که رسوبات و مواد زائد با روغن گیربکس آغشته شوند. بعد از مدتی سبب تجمع و مسدودشدگی فیلتر روغن گیربکس می‌شود. زمانی که این اتفاق بیوفتد، به قطعات مختلف گیربکس آسیب وارد می‌شود. در نهایت شما متحمل هزینه زیادی می‌شوید.

زمان تعویض روغن گیربکس مگان

سیستم نظارت بر عمر روغن معمولا بصورت خودکار در وسایل نقلیه وجود دارد که درصورتی رسیدن زمان سرویس دوره‌ای مگان روغن به شما هشدار می‌دهد. در صورتی که این سیستم در خودرویتان وجود ندارد، پس دانستن زمان تعویض روغن دنده و فیلتر برایتان بسیار اهمیت دارد. معمولاً هر زمانی که خودرو 30000 تا 50000 مایل (48000 تا 80000 کیلومتر) طی کرد، نیاز به تعویض روغن گیربکس می‌باشد. به شما پیشنهاد می‌شود که در هنگام تعویض فیلتر، همزمان با آن روغن گیربکس را نیز تعویض کنید.

روغن گیربکس مگان

اگر در شهری زندگی می‌کنید که با ترافیک زیادی همراه است و شما مجبور هستید ساعت‌ها در پشت چراغ قرمز بمانید. یا اگر بار زیادی را به ماشین خود تحمیل کنید و یا از خودرویتان به عنوان بکسل استفاده کنید، مایع روغن گیربکس سریع‌تر تمام می‌شود. درنهایت یا کاملا ازبین می‌رود و یا به حدی کاهش پیدا می‌کند که به گیربکستان فشار وارد می‌کند و باعث آسیب به آن می شود. زمانی که گیربکس بر اثر فشارهای زیاد بشدت گرم شود، در واقع به سیستم انتقال آن فشار بسیار زیادی وارد می‌شود. روغن گیربکس  مایعی بسیار مهم است که به چرخ دنده‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی جابه‌جا شوند و حرکت کنند. زمانی که سیستم سیال دچار خرابی شود، چرخ دنده‌ها نمی توانند به درستی کار خود را انجام دهند.

بیشتر بدانید  دلایل خرابی انژکتور مگان چیست؟

نحوه بررسی سطح روغن

یکی از مسیرهایی که باعث پی‌بردن به سلامت روغن می‌باشد، توجه به رنگ آن است. روغن گیربکس معمولا به رنگ قرمز شفاف و یا نیمه شفاف می‌باشد. زمانی که روغن با گردوغبار، مواد زائد و رسوبات آمیخته شود، رنگ آن تغییر می‌کند و به قرمز تیره درمی‌آید. در این زمان است که روغن آن شفافیت اولیه خود را از دست می‌دهد و به علت اکسیدشدن آن، بوی سوختگی به مشام می‌رسد. زمانی که این عوامل را مشاهده کردید حتما باید روغن گیربکستان را تعویض کنید و یا خودرو را به یک تعمیرگاه ببرید.

نحوه تخلیه روغن گیربکس

زمانی که میخواهیئ روغن گیربکس را تخلیه کنید، ابتدا باید کاپوت ماشین را بالا بزنید. به دنبال میله گیربکس بگردید، زمانی که آن را پیدا کردید، درپوش پرکننده گیربکس که بر روی این بخش قرار دارد را با ظرافت و دقت فراوان بردارید. بعد از اینکه این عمل را انجام دادید، حال میله اندازه‌گیری را از لوله پرکننده خارج کنید. با استفاده از یک وسیله قابل اندازه‌گیری مانند خط‌کش یا هر وسیله دیگری مانند پیچ گوشتی برای اندازه‌گیری روغن استفاده کنید. رنگ روغن را بررسی کنید. اگر روغن شما قهوه ای تیره، سیاه یا صورتی روشن است معمولاً به دلیل آلودگی آب می‌باشد که حتما باید آن را تعویض کنید. مایع قرمز مایل به قهوه ای و نیمه شفاف به دلیل این است که روغن تخریب شده، اما لازم به تغییر روغن نیست و فقط سطح آن را افزایش دهید.

مراحل تعویض روغن گیربکس مگان

برای تعویض روغن گیربکس بهتر است به یک تعمیرگاه مراجعه کنید ولی اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است این مراحل را دنبال کنید:

 • محل تخلیه روغن را پیدا کرده و زیر آن ظرفی قراردهید تا روغن بر روی زمین نریزد. اگر نمیدانید محل سوراخ تخلیه کجاست، بهتر اس یک ظرف بزرگ در زیر مکان گیربکس قرار دهید.
 • پیچ تخلیه را باز کنید تا مایع درون آن کاملا  خارج شود.
 • واشر و فیلتر قدیمی را با اجزای آن در دست بگیرید.
 • در این زمان محل روغن را کامل بررسی کنید تا چیزی فرسودگی پیدا نکرده‌باشد.
 • بخش آهنربا را کاملا تمیز کنید تا مواد کوپک فلزی از آن جدا شود. اگر در این بخش مواد زائد بزرگی پیدا کردید، احتمالا چرخ‌دنده‌هایتان دچار فرسودگی و خرابی شده‌اند.
 • واشر و فیلتر جدیدی را که خریده‌اید بر جای اصلی خود نصب کنید.
 • بعد از این کار وقت آن است که روغن را به سیستم اضافه کنید.
 • میزان روغنی که باید بریزید را می توانید در دفترچه راهنمای خودرو مشاهده کنید.
 • بعد از اینکه روغن درون سیستم ته نشین شد، موتور خودرو را روشن کنید و بعد از مدتی که مشاهده کردید مشکلی وجود ندارد. می توانید آن را خاموش کنید.
بیشتر بدانید  همه چیز در مورد خودروی مگان

روغن مناسب گیربکس

بهترین روغنی که می توان برای گیربکس مگان پیشنهاد داد، روغن مدل ATF می‌باشد. شما می توانید از مدل های ATF LT 71141، ATF III و ATF 4HP20 AL4 نیز استفاده کنید. اگر این مدل روغن گیربکس را پیدا نکردید، می توانید به سراغ روغن گیربکس های دیگر بروید که از نظر کیفیت با سطح روغن ATF برابری می‌کنند.

سطح مناسب روغن گیربکس مگان

برای آنکه همیشه حواستان به سطح روغن گیربکس باشد، بهتر است به سرویس‌های دوره‌ای مطابق با دفترچه راهنمای خودرویتان توجه کنید. به طور کلی سطح روغن گیربکس‌های دستی مگان 3 لیتری و اتوماتیک آن 6 لیتری می‌باشد.

قیمت روغن گیربکس مگان

با توجه به شرایط اقتصادی و نوسانات نمی توان قیمت مشخصی برای روغن گیربکی درنظر گرفت. اگر زمان آن فرا رسیده‌است که روغن گیربکس خریداری کنید، حتما حواستان باشد که روغن گیربکس متناسب با خودرویتان را خریداری کنید. چراکه روغن گیربکس اهمیت فراوانی دارد و در صورت عدم روانکاوی لازم و استاندارد نبودن آن خسارات زیادی راه به سیستم گیربکس وارد می‌کند. به صورت تخمینی شما می توانید 500 هزار تومن را درنظر داشته‌باشید.

هزینه تعویض روغن گیربکس

هزینه تعویض معمولا به کاری که تعمیرکار انجام می دهد بستگی دارد. اگر تعویض را با دستگاه انجام دهد معمولا هزینه بیشتری را از مالکان خودرو دریافت می‌کنند. در صورت کسب اطلاعات لازم می‌توانید با تعمیرگاه تماس بگیرید و از آنان مشاوره بگیرید.

سخن پایانی

چه گیربکس مگان اتوماتیک داشته‌باشید چه دستی، فرآیند تعویض روغن گیربکس مدتی طول خواهد کشید. ابتدا مکانیک باید خودرو را پشتیبانی کند و سپس مایع قدیمی را از گیربکس تخلیه کند. به همین دلیل صبور باشید و سعی کنید سرویس های دوره ای را به موقع انجام دهید تا خسارات بیشتری به سیستم شما وارد نشود. قبل از تعویض روغن گیربکس مگان، هر گونه واشر یا مهر و موم برای مایع باید بررسی شود تا از عدم وجود نشتی مایع انتقال اطمینان حاصل شود. سعی نکنید خودتان این کار را انجام دهید زیرا به متخصصانی نیاز دارد که بدانند چه کاری انجام می دهند.

بیشتر بدانید  صدای سوت چرخ مگان

4 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  مگان 2000 اتومات دارم تازه خریدم اطلاع ندارم که مالک قبلی کی روغن رو عوض کرده
  چه طور می تونید بنده را راهنمایی کنید …..؟

  1. بله دوست عزیز شما محبت کن خودرو مورد نظر را به تعمیرگاه رنو بیارید تا کارشناسان تعمیرگاه روغن گیربکس رو برسی کنن و به شما اطلاع می دهیم که نیاز به تعویض دارد یا خیر

 2. سلام
  روغن گیربکس رو با دستگاه تعویض میکنید؟
  بعضی از تعویض روغنی ها میگن ۷لیتر ک ۱لیتر برای شستشو هست شما چطور تعویض میکنید؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله با دستگاه تعویض می کنیم
   دستگاه تعویض روغن گیربکس تعمیرگاه رنو وان پیشرفته بوده و دیگه نیازی به یک لیتر شستشو نیست خود دستگاه این کار رو انجام میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *