زمان تعوض روغن گیربکس ال 90

تعویض روغن رنو سیمبل

راهنمای مطالعه

تعویض روغن گیربکس ال 90 را اگر بتوانید خودتان یادبگیرید، قطعا خود را از هزینه تعویض روغن گیربکس خلاص می‌کنید. گاهی اوقات سیستم‌های پیچیده و ماشین‌ها این امکان را نمی‌دهند و یا این مشکل وجود دارد که شما نتوانید به خوبی قطعات را در جای مناسب خود قراردهید. در این صورت شما بیشتر به خودرویتان فشار وارد میکنید و در نهایت خسارات بیشتری را متحمل می شوید. سرویس‌های دوره‌ای خودرو را هرگز فراموش نکنید تا دیگر نگران در راه ماندن نباشید.

زمان تعوض روغن گیربکس ال 90

گیربکس بخش مهمی از خودرو است. نگهداری آن در شرایط خوب می تواند از بروز برخی مشکلات در خودرو جلوگیری کند. تعویض روغن گیربکس ال 90 بخش مهمی از نگهداری گیربکس است. روغن نه تنها می تواند روانکاری کل سیستم انتقال را فراهم کند، بلکه از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند. اینقدر این روغن اهمیت دارد که حتی باعث افزایش طول عمر گیربکس می‌شود. زمان تعویض روغن گیربکس ال 90 با رسیدن به حدود 100 هزار کیلومتر قابل بررسی و تعویض است.

مراحل تعویض روغن گیربکس ال 90

 • مایع گیربکس زمانی که در حالت ثابت قرار بگیرد بهتر تخلیه می‌شود. به همین دلیل ابتدا اجازه دهید تا ماشین کمی خاموش باشد. پس از آن، خودرو را جک کنید و بعد آن را محکم کنید. سپس، یک برزنت، مقداری مقوا یا یک روزنامه را در زیر گیربکس قرار دهید. در مرحله بعد، پیچ ها را از یک طرف سینی گیربکس جدا کنید. مراقب قسمت‌های اگزوز داغ و مایع آن باشید.
 •  سایر پیچ ها را به تدریج باز کنید، و اجازه دهید روغن شروع به تخلیه کند. پس از برداشتن تمام پیچ‌ها، ظرف را پایین بیاورید و مایع باقی‌مانده را در ظرفی بریزید. در صورت لزوم به آرامی مهر و موم واشر را با یک پیچ گوشتی بشکنید.
 • سطوح واشر و محفظه گیربکس را به خوبی پاک کنید.اگر گیربکس دارای مواد ریز فلزی یا عوامل دیگر بود بهتر است قطعات دیگر را کامل بررسی کنید. در این زمان گیربکس را به طور کامل با محلولی تمیز کنید.
 • فیلتر انتقال قدیمی و O-ring را بردارید. فیلتر حاوی مایع است، بنابراین ظرف تخلیه را زیر آن نگه دارید.
 • فیلتر گیربکس جدید را نصب کنید و مطمئن شوید که در جای خود به درستی نصب شده‌باشد.
 • واشر جدید را با گریس مخصوص آن در جای مناسب خود قرار دهید.
 • سپس همه بست‌ها را با انگشت محکم کنید.
 • خودرو را پایین بیاورید و جعبه دنده را با مقدار توصیه شده مایع پر کنید.
 • پس از آن وسیله نقلیه را روشن کنید، آن را گرم کنید، سپس آن را ببندید و نشتی را بررسی کنید. اگر هیچ نشتی ردیابی نکردید، خودرو را تا دمای کارکرد روی زمین صاف کار کنید، شیفتر را در تمام دنده‌ها حرکت دهید، به پارک برگردید و در حالی که موتور در حالت آرام آرام است، میله را بررسی کنید.
بیشتر بدانید  مراحل هواگیری رادیاتور ال 90 چیست؟

قیمت تعویض روغن گیربکس ال 90

با توجه به تورم اقتصادی در کشور، نمی توان هزینه مشخصی را برای تعویض روغن گیربکس در نظر گرفت. حواستان به نوع روغنی که برای خودرو انتخاب می‌کنید باشد، چراکه روغن نامناسب، خسارات زیادی را بر گیربکس به وجود می آورد. روغن نقش بسیار مهمی در انتقال نیرو در سیستم گیربکس و به حرکت درآوردن ماشین دارد. به صورت معمول هزینه تعویض روغن گیربکس ال 90 را می توان تا 500 هزار تومان تخمین زد.

هزینه تعویض روغن گیربکس ال 90

همانطور که میدانید، شرایط اقتصادی و تورم اجازه نمیدهد که قیمت دقیقی را به توان بیان کرد. از طرف دیگرتعویض روغن بستگی به تعمیرکار دارد که کدام روش تخلیه را انجام دهد، دستی یا با دستگاه. برای آگاهی از هزینه تعویض می توانید با تعمیرگاه های تخصصی خدمات گیربکس تماس بگیرید و از آنان اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

روغن مناسب گیربکس ال 90 چیست؟

برای اینکه بدانید روغن مناسب گیربکس ال 90 چیست بهتر از به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. به صورت معمول در خودروهای اتوماتیک روغن هایی را تهیه کنید که برند آنها AFT باشد. در خودروهای گیربکس دستی، روغن های برند MTF بهتر هستند. با توجه به اینکه روغن های باکیفیت خارجی در کشور بسیار محدود می باشد می توانید از روغن های ایرانی استفاده کنید.
حتما حواستان باشد که روغنی که برای گیربکس استفاده می کنید، استاندارد باشد و مرغوبیت لازم را برای روانکاوی گیربکس داشته‌باشد. روغن وظیفه مهمی را در گیربکس برعهده دارد و این امکان را می‌دهد که از خسارات بیشتر به گیربکس جلوگیری شود. چراکه روغن منجر انتقال درست نیرو از گیربکس به چرخ دنده‌ها می‌شود. اگر روغن مرغوبیت لازم را نداشته‌باشد، خسارات زیادی را بر بدنه سیستم گیربکس وارد می‌کند.

سطح مناسب روغن گیربکس

به صورت معمول می توانید برای تشخیص سطح مناسب روغن گیربکس به دفترچه راهنمای همراه خودرو مراجعه کنید. ولی به صورت معمول برای گیربکس های دستی 3 لیتر و برای گیربکس های اتوماتیک 6 لیتر می‌باشد.

بیشتر بدانید  دلایل بوی بنزین داخل کابین ال 90

گاهی اوقات به دلیل از بین رفتن و یا خرابی روغن، باید تعویض روغن گیربکس ال 90 را به طور کامل انجام دهید. در این وقت دیگر این امکان وجود ندارد که خودتان این کار را انجام دهید و باید از طریق دستگاه مخصوص تعویض روغن صورت پذیرد. معمولا به صورت دستی تا 3 لیتر روغن را می توان تخلیه کرد ولی با دستگاه تا 6 لیتر روغن ال 90 را می توان به طور کامل تخلیه کرد. معمولا هزینه تعویض با دستگاه بیشتر از دستی می باشد که می توانید با مشاوران تخصصی خدمات گیربکس تماس بگیرید و از آنان مشاوره دریافت کنید.

علائمی که نشان می‌دهد گیربکس باید تعویض شود

تعویض روغن گیربکس یکی از آن کارهای کثیف است که یک متخصص باید آن را انجام دهد. یک ATF جدید و مرغوب می تواند گیربکس شما را بیش از سال های عمر خود جوان کند. همچنین تشخیص اینکه چه زمانی ممکن است ATF شما پایین باشد، نسبتاً آسان است. اگر علائم زیر را در مورد کم بودن مایع گیربکس مشاهده کردید، یک سرویس گیربکس اتوماتیک را در نظر بگیرید:

 • گیربکس می لغزد
 • انتقال دنده‌ها تقریباً تغییر می کند و به درستی صورت نمی‌گیرد
 • انتقال دنده پر سر و صدا انجام می‌شود
 • بدون درگیری درایو در دنده های جلو یا عقب

سخن پایانی

اگر روغن گیربکس برای مدت طولانی تعویض نشود، باعث تشدید سایش قطعات مکانیکی و آسیب به قطعات داخلی گیربکس می شود. همچنین اگر بخواهید ماشین سرد را نیز استارت بزنید، متوجه می شود که سیستم گیربکس ضعیف عمل می‌کند. بنابراین زمانی که خودرو نیاز به تعویض روغن گیربکس دارد، مالک نباید تردید کند. بنابراین فورا به مراکز تخصصی تعمیرات گیربکس مراجعه کنید تا متخصصان نسبت به تعویض روغن گیربکس اقدامات لازم را انجام دهند.

 

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *