تعویض روغن گیربکس داستر

تعویض روغن گیربکس اتوماتیک ساندرو

راهنمای مطالعه

تعویض روغن گیربکس داستر یک وظیفه مهم و حیاتی است که هر شخص مالک وسیله نقلیه باید آن را جدی بگیرد. این مایعات باعث روانکاوی قطعات و کارکردن درست آنان می‌شود. بسیاری از افراد این مورد را جدی نمی‌گیرند و به آن توجه نمی‌کنند که کاری بسیار اشتباه است. همانطور که انسان برای درمان و چکاپ دوره‌ای به بیمارستان می‌رود، خودرو نیز به همین میزان مراقبت نیاز دارد تا عمر طولانی تری داشته‌باشد.

زمان تعویض روغن گیربکس داستر

هیچ چیز به اندازه تعویض منظم مایعات عمر خودرو را افزایش نمی دهد. زمان تعویض روغن گیربکس داستر را معمولا بعد از طی کردن مسافت 60 هزار کیلومتر و یا بعد از سه ماه تخمین زده‌اند. اگر کارکرد خودرو در یک ماه بیشتر از ان چیزی بود که تصورش را می‌کردید، بهتر است زمان تعویض روغن گیربکس داستر را جلوتر بیندازید.

نشانه‌های تعویض روغن گیربکس داستر

  • گیربکس می لغزد
  • انتقال تقریباً تغییر می کند
  • انتقال پر سر و صدا
  • بدون درگیری درایو در دنده های جلو یا عقب

مراحل تعویض روغن گیربکس داستر

هر وسیله‌ای بعد از استفاده‌های طولانی دچار خرابی و آسیب دیدگی می‌شود. روغن گیربکس نیز وظیفه روانکاوی را در بین قطعات بر عهده دارد. بنابراین باید همیشه به رنگ قرمز شفاف وعاری از هر گونه کثیفی باشد.  بعداز مدتی خاک و براده‌های فلزی روی هم انباشته‌می‌شوند و رسوب می‌کنند. اگر این مورد در خودرو شما نیز باشد باید خوش شانس باشید که به همراه مایع به درون تشت بریزد. در غیر آن صورت باید مخزن را شستشو دهید و تمیز کنید.

آماده سازی خودرو

در ابتدا شما باید خودرو را بر روی یک سطح شیب دار قرار دهید و یا اینکه می توانید از جک استفاده کنید و جلوی خودرو را بالا بیاورید. اما حتما ایمنی را رعایت کنید، چرا که امکان افتادن جک نیز وجود دارد. قبل از شروع کار شما به یک کیت فیلتر، واشر مایع انتقال جدید و ظرفی بزرگ نیاز دارید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم داستر

تخلیه روغن گیربکس داستر

مایع را باید بعد از آنکه خودرو را خاموش کردید انجام دهید. ابتدا بگذارید خودرو بعد از کارکردی که داشته چند دقیقه بیکار بماند تا مایع انتقال خنک شود. بعد از آنکه کمی از اشتعال مایع کم شد حالا باید خودرو را بالا بیاورید. در زیر خودرو یک ظرف بزرگ قرار دهید تا مایع به درون آن بریزد. چند روزنامه نیز روی زمین بگذارید تا جایی از گاراژتان کثیف نشود. پیچ‌های سینی گیربکس را شل کنید تا مایع از ان خارج شود. حتما حواستان به اگزوز داغ و مایع باشد.

پیچ‌های تابه روغن گیربکس را باز کنید

حالا زمان آن فرا رسیده تا بقیه پیچ‌ها را نیز باز کنید تا به تابه اجازه دهید کمی کج شود. با این کار شما به روغن اجازه میدهید تا کامل از ظرف تخلیه شود. بعد از آنکه تمام پیچ‌ها را برداشتید، ظرف را پایین بیاورید و هر مقدار مایعی که باقی مانده‌است را در ظرف تخلیه بریزید. اگر مهرو موم دارد به آرامی با یک پیچ گوشتی آن را باز کنید.

سطح واشر را با حلال تمیز می کند

بهتر است سطوح واشر و مخزن گیربکس را کاملا تمیز کنید. مخزن روغن را کاملا بررسی کنید که مواد زائدی مانند براده‌های ریز فلز در آن وجود نداشته‌باشند. اگر این براده‌ها را مشاهده کردید باید با محلول کاملا آن را تمیز کنید. اگر قطعات بزرگ فلز را در مخزن دیدید بهتر است نگاهی به پره‌ها بیندازید یا میتوانید خودرو را به مکانیکی انتقال دهید.

فیلتر روغن گیربکس و اورینگ

زمانی که محفظه تمیز شد، نوبت آن است تا فیلتر و O-ring را جدا کنید. فیلتر مایع گیربکس احتمالا کمی روغن درون خودش دارد. بنابراین هنگام خارج کردن آن حتما ظرف حاوی مایع انتقال را زیر آن نگهدارید. زمانی که نسخه قدیمی را خارج کردید، باید نمونه جدید آن را در جای مناسبش نصب کنید.

بیشتر بدانید  علت بد کار کردن موتور رنو داستر

نصب واشر جدید

واشرهارا باید به روغن گیربکس آغشته کنید و انها را در موقعیت درست خود قرار دهید. از مواد دیگری استفاده نکنید. برای آنکه بتوانید رزوه ها را در موقعیت درستی قراردهید بهتر است از دفترچه راهنما کمکی بگیرید. حتما پیچ‌ها را با دست محکم کنید.  پیچ های تابه باید به صورت مارپیچی از مرکز دیده‌شوند.

تعویض روغن گیربکس داستر

حالا زمان آن فرا رسیده‌است تا مایع را به درون مخزن بریزید. برای اینکار ابتدا باید خودرو را به آرامی پایین بیاورید. یا از زیر جک آن را خارج کنید و یا از روی سراشیبی آن را بردارید و در موقعیت مناسبی قرار هید. با توجه به میزان استاندارد تعیین شده، روغن گیربکس را به درون محفظه بریزید. این کار را بهتر است با یک قیف انجام دهید که مایه به بیرون نریزد.

بررسی نشتی روغن گیربکس داستر

زمانی که به مقدار کافی از روغن درون محفظه ریختید. کمی صبر کنید تا روغن کاملا در درون مخزن جای بگیرد. سپس خودرو را روشن کنید و به محفظه گیربکس نگاه کنید. به دنبال نشتی بگردید. اگر نشتی را از آن مشاهده کردید باید به دنبال سفت کردن پیچ ها، تعویض واشر تشت مایع گیربکس، یا حتی تعویض کل مخزن مایع گیربکس باشید.

اگر از محفظه نشتی مشاهده نکردید، خودرو را به دمای کارکرد برسانید. سپس شیفتر را در تمام دنده‌ها حرکت کنید تا از اینکه به درستی کار می‌کند، مطمئن شوید. بعد از این کار باید خودرو را به حالت عادی خود برگردانید و موتور را خاموش کنید. وقت آن است سطح روغن را با میله سنجش اندازه‌گیری کنید. اگر سطح روغن کاهش پیدا کرده بود، مجدد کمی روغن درون آن بریزید. سپس محفظه را کامل ببندید و خودرو آماده کارکردن می‌باشد.

سخن پایانی

تعویض روغن گیربکس داستر بسیار لازم و ضروری است. چرا که از کلاچ‌ها، دنده‌ها و یاتاقان‌ها در برابر فرسایش جلوگیری می‌کند. باعث می‌شود که دیگر نگران خرابی گیربکس و متحمل شدن هزینه‌های سنگین نباشید. اما همیشه به یاد داشته‌باشید که در هنگام تعویض مایع انتقال وسایل ایمنی را هرگز فراموش نکنید.

بیشتر بدانید  زمان تعویض ترموستات داستر

استفاده از وسایل ایمنی مانند عینک و دستکش به شما کمک می‌کند تا از بسیاری از خطرات نجات پیدا کنید.
ممکن است روغن انتقال بر روی صورتتان بریزد و یا دستتان دچار سوختگی و یا خراشیدگی شود. بنابراین ایمنی را کاملا رعایت کنید. اگر وسیله نقلیه تارن را برای تعویض روغن گیربکس داستر به تعمیرگاه تخصصی داستر می‌برید که دیگر نباید نگران این موارد باشید. مکانیک‌کارهای حرفه‌ای همه چیز را در عرض چند دقیقه انجام میدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *